oddelek za pljučne bolezni

Vučić objavil fotografije s hudo poškodovanimi bolniki, javnost ogorčena

18. 03. 2025 08.45

Številne države so po tragični nesreči v nočnem klubu v Severni Makedoniji ponudile pomoč in sprejele najtežje poškodovane bolnike. Med njimi je tudi Srbija. Srbski predsednik je celo obiskal bolnike in se z njimi fotografiral, nanj pa se je vsul plaz kritik, saj da bi morali biti tako hudo poškodovani pacienti na intenzivni negi v izjemno sterilnih pogojih in nikakor ne v sobi z več deset novinarji. Poleg tega je na fotografijah videti, da se je bolnikov celo dotikal.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

V Mariboru rušijo 100 let staro stavbo infekcijskega oddelka bolnišnice

18. 01. 2024 13.42

V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so začeli rušiti sto let staro stavbo, v kateri je bil do začetka decembra oddelek za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Kdaj bodo začeli graditi novo, še ni točno znano. Po trenutnih napovedih naj bi stala do leta 2027.

UKC Maribor s 3,4 milijona evrov plusa

30. 11. 2023 08.41

Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor beleži letos do konca oktobra presežek prihodkov nad odhodki v višini nekaj manj kot 3,4 milijona evrov, kažejo podatki, s katerimi so se v sredo seznanili člani sveta zavoda. Vodstvo ocenjuje, da bo UKC Maribor leto 2023 zaključil s pozitivnim rezultatom.

Na pogrebu so se od Jasmina Stavrosa poslovili številni glasbeni kolegi

06. 05. 2023 15.04

Na pokopališču Lovrinac v Splitu so pokopali Jasmina Stavrosa. Na pokopališče so prispeli številni prijatelji, sodelavci in domači, ki so se poslovili od pokojnega pevca. Med prvimi je prišel Mladen Grdović, od Stavrosa pa so se prišli poslovit še Zlatko Pejaković, Tedi Spalato, Dražen Zečić, Blaženko Boban, Johnny Gitara, Pero Panjković, Matko Jelavić in drugi. Na pogrebu je bil tudi Stavrosov vnuk Milo, ki je ob slovesu nosil dedkovo fotografijo.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?

19. 10. 2022 11.31

Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

V UKC Maribor so odprli nov oddelek za pljučne bolezni

15. 07. 2022 20.23

V mariborskem kliničnem centru so odprli nov oddelek za pljučne bolezni. Po dolgoletnih prizadevanjih se ta oddelek končno seli s Pohorja v matično enoto UKC Maribor, na Kliniko za interno medicino. Tam bodo veliko boljši pogoji za paciente in zdravstveno osebje. Bolnike bodo na novi oddelek preselili do konca prihodnjega tedna. V izpraznjenih prostorih na Pohorju nameravajo urediti negovalno bolnišnico, a se to zaradi naraščanja števila covidnih bolnikov nekoliko zamika.

Strokovni direktor UKC Maribor: Da bi ohranil obraz in hrbtenico, sem moral odstopiti

16. 03. 2022 16.38

Matjaž Vogrin kljub dobrim ocenam svojega dosedanjega dela vztraja pri odstopu s položaja strokovnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor in od kandidature za nov mandat. "Ocenil sem, da – če želim ohraniti obraz in hrbtenico – enostavno moram odstopiti," je povedal.

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla

24. 11. 2021 12.17

V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

'Bojim se, da nas čaka katastrofalna jesen s številnimi nepotrebnimi žrtvami'

03. 11. 2021 18.47

"Da o kolateralni škodi vseh nenujnih posegov, ki bi morali biti opravljeni, sploh ne izgubljam besed," je oster predstojnik mariborske urgence Gregor Prosen, ki trdi, da se pri njih sistem počasi, a vztrajno sesuva. Poleg covida se namreč naglo širijo tudi druga virusna obolenja: dvodnevne črevesne okužbe, še več je respiratornih okužb, zaradi katerih so pljučni oddelki že marsikje precej polni, pa se gripa sploh še začela ni. Kako danes pravzaprav prepoznati, ali nas je doletel zgolj navaden prehlad, respiratorni sincicijski virus ali covid? Simptomi so namreč zelo podobni, skoraj enaki.

Potrdili 666 novih okužb

02. 09. 2021 09.25

V sredo so ob opravljenih 3611 PCR-testih potrdili 666 novih okužb. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev se je tako še zvišala in zdaj znaša 283. Ko bo dosegla mejo 500 okužb, bomo vstopili v temno rdečo fazo. Po napovedih IJS se bo to zgodilo že čez dva tedna. V UKC Maribor pa so predstavili pandemski načrt. Trenutno tam zdravijo 40 covidnih bolnikov, najmlajši na intenzivni negi je star le 40 let.

Covid skozi oči prve frontne linije

21. 08. 2021 07.00

Damir Bajrić je zdravstveni tehnik, ki že od začetka novembra in odprtja oddelka DTS na UKC Ljubljana dela s covidnimi bolniki. Gre za največji covidni oddelek v Ljubljani in edini, kjer so sestre na oddelku brez prestanka v osebni zaščitni obleki. Damir Bajrić je eden tistih, ki je na delovnem mestu skoraj neprestano, ponoči, podnevi, večino vikendov. Z Damirjem sem šest mesecev delal tudi sam, kot prostovoljec Rdečega križa, pri delu s covidnimi pacienti in se na lastne oči prepričal o tem, kar govorijo skoraj vsi, ki delajo tam. Zapis Damirja Bajrića objavljamo v celoti.

972 novih okužb. Okužbe z britanskim in južnoafriškim sevom so se podvojile

18. 03. 2021 09.55

V sredo smo ob 5442 PCR-testiranjih potrdili 972 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 17,9-odstoten. Umrle so tri osebe s covidom-19. Smo v eksponentni rasti, število primerov britanske in južnoafriške različice se je v zadnjem tednu podvojilo, opozarja direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik.

Poklukar na Golniku o izgradnji izolacijskega oddelka

06. 03. 2021 14.36

Zdravstveni minister je obiskal kliniko Golnik, eno izmed najbolj obremenjenih klinik v času epidemije. Z direktorjem Rozmanom sta govorila tudi o gradnji izolacijskega oddelka, v katerem bodo uredili sodoben mikrolaboratorij za tuberkulozo, kakršnega Slovenija kot edina država na Balkanu še nima. Rozman pa je sprejel ministrovo vabilo k vodenju zdravstvenega sveta, ki bo imenovan v prihodnjih dneh.

247 novih okužb: bolnišnice bodo postopno začele redni program

22. 02. 2021 09.13

V Sloveniji so pristojni v nedeljo potrdili 247 novih okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1428 PCR- in 8551 hitrih antigenskih testov. Umrlo je osem covidnih bolnikov. Bolnišnično oskrbo zaradi covida-29 trenutno potrebuje 584 oseb, na intenzivni negi so 104. Število hospitaliziranih pada, prav tako tudi število umrlih, zato je ministrstvo za zdravje pripravilo izhodno strategijo za covid bolnike. Zdravstveni sistem se bo, kot pričakujejo, postopno lahko pričel ukvarjati z rednim programom. Kako pa padec števila covidnih bolnikov vpliva na samo delo v bolnišnicah?

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'

06. 12. 2020 11.56

''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

'Tretji val bo zelo zagoneten, ker zdravniki ne bodo vedeli, ali ima bolnik gripo ali covid-19'

02. 11. 2020 06.22

V nedeljo smo v Sloveniji opravili 2.244 testov in zabeležili 557 novih okužb. "Da bomo situacijo lahko obvladali, ne smemo prehitro popuščati," je dejala epidemiologinja Irena Grmek Košnik in izpostavila, da 85 odstotkov oseb bolezen preboleva zelo blago, zato hodijo naokoli in širijo virus. "Optimistično upamo, da tretjega vala ne bo, a verjetno bo," je še dodala in ga napovedala za čas sezonske gripe, ki vrh navadno doseže konec decembra.

Priprava prostorov za covid bolnike: 'Dela za zdaj potekajo po načrtu'

30. 10. 2020 13.08

Zaradi pomanjkanja kapacitete za zdravljenje bolnikov s covid-19 že poteka prenova prostorov nedograjene Diagnostično-terapevtske službe. Dela za zdaj potekajo po načrtu," pravi pomočnik generalnega direktorja za investicije UKC Ljubljana, Jure Dolinar. Dodatne kapacitete pripravlja tudi Klinika Golnik.

UKC Ljubljana pripravlja nedograjene prostore, UKC Maribor pa ginekološko kliniko

29. 10. 2020 16.38

Neslutene razsežnosti epidemije presegajo bolnišnične kapacitete, zato UKC Ljubljana pripravlja prostore nedograjene Diagnostično-terapevtske službe za namestitev covid-bolnikov. V prvi fazi bodo v prvem nadstropju vzpostavili 50 postelj. Dela bo opravilo podjetje Remont. UKC Maribor pa za covid bolnike pripravlja prostore Klinike za ginekologijo.

Bolnišnice se polnijo: število bolnikov se je v dobrem tednu podvojilo

27. 10. 2020 15.25

V dobrem tednu se je število ljudi, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje zaradi covida-19, podvojilo. Ker pacienti takšno oskrbo potrebujejo več dni, v bolnišnicah že primanjkuje postelj. V šempetrski bolnišnici tako širijo oddelek, v Novem mestu v pomoč odpirajo staro interno kliniko. Polnjenje bolnišničnih kapacitet pa na drugi strani razkriva tudi pomanjkanje medicinskega osebja.

Poziv iz jeseniške bolnišnice: Spoštujte ukrepe, smo v hudi kadrovski stiski

05. 10. 2020 11.41

V jeseniški bolnišnici so okužbo s covidom-19 odkrili pri 19 zaposlenih, ki so v bolniškem staležu. Poleg tega je šest zaposlenih v karanteni, trije pa v izolaciji. Zaradi izpada kadra imajo zaprte tri oddelke, prekinili so z izvajanjem vseh nenujnih posegov. Na KO za žilne bolezni UKC Ljubljana je deset okuženih bolnikov in prav toliko zaposlenih. En primer so potrdili tudi na oddelku za pljučne bolezni in alergije. V UKC Maribor pa je aktivno okuženih 11 zdravstvenih delavcev in en pacient.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah

22. 09. 2020 06.00

V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Karanteno ob vstopu v Slovenijo skrajšali s 14 na 10 dni

10. 09. 2020 09.32

V sredo smo v Sloveniji opravili 2489 testov in potrdili 77 novih primerov. Vlada je skrajšala obdobje karantene s 14 na 10 dni ob vstopu v Slovenijo iz držav s slabšo epidemiološko sliko. Sprememba bo uveljavljena v nedeljo, 13. septembra. Izjemi, ko karantena ne bo odrejena, za pogreb bližnjega sorodnika in vzdrževanje stikov z ožjimi družinskimi člani, pa ne bosta več omejeni na 24 ur. Zahtevana veljavnost negativnega testa se s 36 ur podaljšuje na 48 ur.

'Intenzivno zdravljenje starostnikov praviloma ne rešuje življenja, ampak podaljšuje trpljenje'

09. 06. 2020 11.38

Po razpravi o domnevno neustrezni obravnavi nekaterih starostnikov v času epidemije covid-19 in celo informaciji o seznamih, na podlagi katerih naj bi v domovih za starejše odločali, kateri oskrbovanci bodo v primeru okužbe z novim koronavirusom deležni bolnišničnega zdravljenja, so se v javnem pismu oglasili zdravniki. "Žal smo prišli do točke, ko podatki, predstavljeni v javnosti, izkrivljajo postopke obravnave, pomanjkanje vedenja pa lahko dolgoročno ustavi proces načrtovanja zdravljenja starostnikov in pacientov s kroničnimi, neozdravljivimi boleznimi," so navedli kot razlog, da so se oglasili.

Na Golniku pozvali, da je treba čas po epidemiji izkoristiti za krepitev infrastrukture

01. 06. 2020 16.16

Na slovesnosti ob koncu epidemije v Sloveniji so v Kliniki Golnik poudarili, da ta čas po epidemiji zahteva pripravo in krepitev zdravstvenega sistema. Uspeh ali neuspeh pri tem pa bo zaznamoval našo in prihodnje generacije, so opozorili.

V UKC Ljubljana že 400 primerov gripe. Postelje polne, bolniki tudi na zasilnih ležiščih

29. 01. 2019 10.51

Sezona gripe in drugih respiratornih okužb se bliža vrhuncu. Na Golniku so zabeležili že več smrtnih primerov zaradi gripe. Medtem bolnišnice omejujejo obiske, v ljubljanskem kliničnem centru pa so do preklica celo prepovedali vse obiske. Samo v zadnjem mesecu so namreč potrdili kar 400 primerov gripe pri bolnikih, ki so se zdravili pri njih.

UKC Maribor: Osumljenec nedovoljene snovi pridobival tudi drugje

10. 04. 2018 21.01

Evidence Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor kažejo, da bi zdravstveni delavec, ki ga policija sumi trgovanja z nedovoljenimi snovmi v športu, lahko od njih odtujil največ tri odmerke zdravila Aranesp. Zato po besedah direktorja Vojka Flisa domnevajo, da je, če obtožbe na njegov račun držijo, sporne snovi dobil nekje drugje.

Po vsaj desetih letih nevzdržnih pogojev le odprli obnovljeni klinični oddelek za pljučne bolezni

24. 03. 2017 17.34

V UKC Ljubljana so le odprli obnovljeni klinični oddelek za pljučne bolezni in alergije interne klinike. Ekipa in bolniki so bili v nevzdržnih pogojih že vsaj zadnjih deset let. Bolniki po transplantaciji niso imeli lastne sobe, prostora ni bilo niti za ambulanto, s sten je odpadal omet. Pri projektu, vrednem 430 tisoč evrov, so pomagali celo nekateri bolniki in akcija naše televizije Mali koraki za velik cilj.

Ljubljanski reševalci in UKC močno obremenjeni zaradi gripe, virusov in padcev na ledu

01. 02. 2017 13.22

Po številnih padcih na ledu na ljubljanski urgenci so včeraj in danes obravnavali preko 420 poškodovancev. Prav tako se spopadajo z respiratornimi virusi, ki so predvsem pri najmanjših otrocih izjemno nevarni, pri drugih starostnih skupinah, še posebej pri starostnikih, pa opažajo zelo hud potek gripe. Zabeležili so tudi primere smrti.