oddelek za fizioterapijo

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij
01. 10. 2021 06.00Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

'Bolniki so mlajši, a potek hospitalizacij in zapleti so podobni'
15. 04. 2021 15.25Požrtvovalno delo anesteziologov, internistov, nevrologov, fizioterapevtov, medicinskih sester in drugega zdravstvenega osebja ne pozna meja. Dan in noč, že leto dni, se v neudobnih, tudi težkih, zaščitnih oblekah trudijo za ohranitev življenj bolnikov, okuženih s koronavirusom, ki ležijo na intenzivnih oddelkih. In vse, kar prosijo, je, "poskrbite za samozaščitno ravnanje in se cepite, da skupaj premagamo to epidemijo".

V kratkem hitro testiranje vseh, ki delajo v domovih za starejše
25. 11. 2020 14.05Domovi za starejše so v drugem valu epidemije eno večjih žarišč novega koronavirusa v Sloveniji. Da bi širjenje virusa omejili, bo ministrstvo za zdravje po dogovoru z ministrstvom za delo v najkrajšem času izdalo odredbo za hitro testiranje vseh, ki delajo v domovih za starejše občane. Poleg zaposlenih bodo tako testirali tudi prostovoljce, študente in upokojene delavce.

Neuradno: Gantar Janši za krajši čas predlaga popolno zaustavitev sistema
09. 11. 2020 06.12V Sloveniji smo v nedeljo ob 2063 testiranjih potrdili 464 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je 24 bolnikov s covidom-19. "Delež pozitivnih testov je znašal 22,49 odstotka, še malenkost manj kot dan prej," je dejal vladni govorec Jelko Kacin. "Z vsemi sredstvi se borimo za ohranitev dostopnosti zdravstva," pa je povedal direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar. Vodja strokovne skupine Bojana Beović je v oddaji Svet na Kanalu A pojasnila, da so zdravstvenemu ministrstvu in vladi že predlagali ostrejše ukrepe, če bi se zdravstvene razmere poslabšale. Minister za zdravje pa naj bi predsedniku vlade po poročanju 24UR že predlagal zaostritev ukrepov, med vrsticami pa naj bi s tem tudi pogojeval svoj položaj v vladi. Med možnimi ukrepi se omenja popolna zaustavitev javnega življenja za krajši čas ter tudi dodatna omejitev gibanja na 1000 metrov od kraja bivališča.

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic
17. 06. 2020 06.00Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

V bolnišnicah manj obravnav in zmanjšan obseg dela
12. 05. 2020 18.09V zdravstvenih ustanovah s tem tednom povečujejo obseg dela, kljub temu pa še kar nekaj časa ta ne bo enak, kot je bil pred epidemijo. Na večini oddelkov je namreč zaradi varnostnih ukrepov obravnav bistveno manj, poleg tega morajo poskrbeti tako za tiste paciente, ki jim je zaradi epidemije obravnava odpadla, kot za tiste, ki so na novo naročeni.

V jeseniški bolnišnici odprli prenovljene prostore za fizioterapijo
20. 09. 2019 20.26V jeseniški bolnišnici so prenovili oddelek za fizioterapijo. Ta je doslej deloval v prostorih, ki niso bili od gradnje pred 65 leti obnovljeni še nikoli. Električna napeljava je postajala nevarna, požarna varnost ni bila ustrezna. Novi prostori pa žal ne bodo skrajšali čakalnih vrst, ki so prav na fizioterapiji med najdaljšimi, saj so enako veliki in opremljeni, kot so bili pred obnovo.

GIMNAZIJA FRANCETA PREŠERNA KRANJ (GFP) – gimnazija, na kateri se šolajo vrhunski in perspektivni športniki
31. 01. 2018 12.34Na Gimnaziji Franceta Prešerna Kranj se je možno šolati v treh gimnazijskih programih: gimnaziji, ekonomski gimnaziji in športnem oddelku ekonomske gimnazije.

V URI – Soča z donacijo kupili napravo za trening hoje in izkašljevalnik
08. 06. 2017 17.44Skupina SIJ je za najmlajše na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu RS - Soča donirala 42.000 evrov za novi napravi, ki omogočata dodatne terapije. Gre za napravo za trening hoje in izkašljevalnik, s pomočjo katerih se bodo otroci lahko veselili svojega napredka in večje samostojnosti.