oceani

Lani višji dvig gladine morja od pričakovanega
14. 03. 2025 10.42Gladina morja se je lani dvignila za 0,59 centimetra, kar je precej nad pričakovanim dvigom 0,43 centimetra, je v četrtek opozorila ameriška vesoljska agencija Nasa. Višji dvig gladine morja je po oceni Nase posledica nenadnega povečanja ogrevanja oceanov v kombinaciji s taljenjem ledu na kopnem.

Nad Evropo hiti nekdanji orkan, MZEZ poziva k previdnosti
09. 10. 2024 14.26Medtem ko orkan Milton, ki se pripravlja na opustošenje delov Floride, na Evropo po predvidevanjih meteorologov ne bo imel praktično nobenega vpliva, tja hiti druga nevihta, ki do stare celine ne bo tako prizanesljiva. Čeprav Kirk ni več označen za orkan, ampak za nekdanji tropski ciklon, bo zelo verjetno povzročil škodo v delih Evrope, kamor bo udaril. S skrajnega severozahoda Španije že prihajajo podobe razdejanja, ki ga za sabo puščajo močni vetrovi. Zunanje ministrstvo slovenske državljane, ki potujejo v države na predvideni poti orkana, poziva, naj bodo previdni.

Sredozemsko morje se je segrelo na rekordno temperaturo
16. 08. 2024 14.09Sredozemsko morje se je v četrtek segrelo na rekordno temperaturo, je sporočil španski Center za raziskovanje morja. Dnevna medianska vrednost je dosegla 28,9 stopinje Celzija in tako že drugo leto zapored presegla rekord. 24. julija lani je bila dnevna medianska temperatura 28,71 stopinje Celzija, torej dve desetinki stopinje nižja kot letos.

Ogromna hobotnica pozivala k zgodovinski zaščiti oceanov
09. 07. 2024 21.05Aktivisti Greenpeacea Slovenija so zunanjo ministrico Tanjo Fajon in predsednika vlade Roberta Goloba pozvali k sprožitvi procesa ratifikacije sporazuma ZN o oceanih, ki ga je Slovenija podpisala septembra lani. Ob tem so v Ljubljani napihnili ogromno hobotnico, ki simbolno opozarja na problematiko zaščite oceanov.

'Ekstremni vročinski stres je enakovreden občutku temperature nad 46 stopinj Celzija'
22. 04. 2024 10.57V Evropi smo lani doživeli rekordno število ekstremnih vročinskih stresov, sta ob dnevu Zemlje objavila Kopernikov center za klimatske spremembe, ki deluje pod okriljem EU, in Svetovna meteorološka organizacija (WMO). Ti pojavi povzročajo milijardne škode in prizadenejo več milijonov ljudi. Še posebej nevarni so njihovi vplivi na zdravje ljudi.

Marko Stanković novo pesem napisal v času streljanja na beograjski šoli
14. 03. 2024 19.46"Ko daš v pesem toliko sebe, se razgališ," ob izidu svoje nove pesmi pravi Marko Stanković, pevec in finalist šova Slovenija ima talent. Pesem Gde Pristaju Ladje (Kjer pristajajo ladje) je napisal in uglasbil v času, ko je beograjska šola doživela tragičen incident s streljanjem, dogodek pa je glasbenika pretresel in korenito spremenil.

Morski led na Antarktiki dosegel rekordno nizko raven
26. 09. 2023 08.19Led, ki prekriva ocean okoli Antarktike, je dosegel rekordno nizko površino, kaže analiza satelitskih podatkov ZDA, znanstveniki pa se zdaj bojijo, da se bo vpliv podnebnih sprememb na južnem polu še povečeval.

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'
08. 08. 2023 12.46Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

Julij po podatkih EU najtoplejši mesec doslej
08. 08. 2023 12.42Julij je bil najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev, je potrdil evropski program za podnebje Copernicus. Mesec so zaznamovali vročinski valovi in požari po celem svetu, ki so pripomogli k temu, da je bila povprečna temperatura za 0,33 stopinje Celzija višja od zadnjega rekordnega julija 2019.

Rekordi, ki jih poganjajo podnebne spremembe
25. 07. 2023 19.00Ekstremne temperature so zajele velike dele severne poloble. Čeprav so tovrstni pojavi za poleti običajni, je neobičajna njihova trdoživost. Nad Južno Evropo, ZDA in Kitajsko vztrajajo tako imenovane toplotne kupole, suha in vroča območja visokega zračnega tlaka. Temperaturne rekorde v Sredozemlju pa spremljajo tudi nevarni vremenski ekstremi, ki so najbolj izraziti ravno na območju Severne Italije, Avstrije in Slovenije.

Prvi teden julija najtoplejši v zgodovini globalnih meritev
11. 07. 2023 08.41Po preliminarnih podatkih Svetovne meteorološke organizacije (WMO) je bil začetek letošnjega julija najbolj vroč teden na celotnem planetu, obseg morskega ledu na Antarktiki pa rekordno majhen. "Temperature na kopnem in v morjih podirajo rekorde, kar ima lahko uničujoče posledice za ekosisteme in okolje," so opozorili.

Nasa pod ledeno površino Saturnove lune odkrila fosfor
14. 06. 2023 21.30Znanstveniki ameriške vesoljske agencije Nasa so odkrili, da se v oceanu pod ledeno površino Saturnove lune Enceladus nahaja fosfor, ki je ključni element za obstoj življenja. Ugotovitev temelji na pregledu podatkov, ki jih je med letoma 2004 in 2017 zbrala Nasina sonda Cassini, objavljena pa je bila v reviji Nature.

'Šlo mi je na jok: rajska plaža, obala pa neverjetno polna smeti'
08. 06. 2023 07.00Ribe, ki jih tu prej ni bilo. Rajske plaže polne odpadkov. Zaskrbljujoča količina plastike in mikroplastike. Takšno je stanje Jadranskega morja. Ob dnevu oceanov smo se o teh perečih težavah in možnih rešitvah pogovarjali z obalnim okoljevarstvenikom Miho Vivodo in vplivnico na področju trajnosti Niko Veger.

Izstrelitev uspela, začela se je osem let dolga pot proti Jupitru
14. 04. 2023 14.51Potem ko v četrtek ni šlo, je v petek uspelo: Evropska vesoljska agencija (ESA) je izstrelila raketo Ariane-5 s satelitom, ki ga čaka zamotana in kar osem let dolga pot proti Jupitru. Njegov cilj sicer ni največji planet našega osončja, ampak njegove lune Kalisto, Evropa in Ganimed, na katerih bo iskal pogoje za življenje. Obstajajo namreč dokazi, da se pod ledenim površjem teh treh Jupitrovih lun skrivajo globoki oceani tekoče vode.

Izstrelitev rakete proti Jupitru prestavljena
13. 04. 2023 09.59Izstrelitev evropske rakete, ki bo vse do Jupitrovih lun ponesla satelit, je prestavljena. Ta bo na treh Jupitrovih lunah iskal pogoje, potrebne za obstoj življenja. Misiji Juice bo pot do Jupitra vzela osem let, pri tem pa si bo raketa pomagala tudi z gravitacijskim poljem Zemlje in Venere.

Sistem kroženja morskih tokov v Atlantskem oceanu bi lahko kolapsiral
30. 03. 2023 09.24Hitro taljenje antarktičnega ledu povzroča izjemno upočasnitev globokih oceanskih tokov, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice za podnebje, opozarja novo poročilo.

Ko našega prognostika ustavijo policisti, tudi oni z njim pokramljajo o vremenu
23. 03. 2023 18.15Že vrsto let sta tista, ki vam povesta, kdaj lahko oblečete kratke rokave in kdaj morate vzeti dežnik. Ob svetovnem dnevu meteorologije smo se pogovarjali z našima hišnima prognostikoma. Aleš Satler je odraščal na deželi in pravi, da je vreme tam verjetno še bolj pomembno kot pa v mestu. Rok Nosan tudi sam upravlja z vremenskimi postajami, pomirja ga sneg, ki mu škriplje pod nogami, nevihtni oblaki pa so tisti, ki mu jemljejo dih. Zaradi njegovega dela pa ga prepoznavajo tudi možje postave.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?
19. 03. 2023 09.08Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

V Piranu rešili glavato kareto, ki se ji je v žrelu zataknil ogromen ribiški trnek
18. 11. 2022 17.01V piranskem akvariju imajo novo pacientko. Glavato kareto, ki se je ujela v ribiško mrežo, ribič pa je k sreči pravočasno opazil, da ima globoko v žrelu zataknjen trnek in potrebuje pomoč. Trnek so že uspešno odstranili, želva pa ostaja na terapiji v akvariju, dokler si ne bo opomogla.

Znane podrobnosti odkritja tritonske velikanske ribe
23. 10. 2022 12.20Na Portugalskem so odkrili ogromno ribo, ki naj bi bila najtežja kostnica na svetu in naj bi tehtala kar tri tone. Raziskovalci so povedali, da so žival decembra našli mrtvo, ko je plavala v bližini otoka Faial v osrednjem delu severnega Atlantika. Čeprav je bila riba najdena že lani, so bile podrobnosti odkritja šele pred kratkim objavljene v reviji Journal of Fish Biology.

Ali segrevanje oceanov prinaša več srečanj z morskimi psi na Novi Zelandiji?
02. 09. 2022 10.11Znanstveniki raziskujejo porast videnj velikega belega morskega psa na priljubljeni novozelandski počitniški točki Bay of Plenty. Z vsako novo interakcijo med ljudmi in tem morskim plenilcem pa se zdi, da se strah in tesnoba povečujeta, so zapisali v izjavi Univerze Waikato, ki izvaja raziskavo. "Veselimo se, da bomo izvedeli več o njihovem vedenju in številu ter razblinili nekatere mite o njih," je dejal Reon Tuanau iz Otawhiwhi Marae. Raziskava bo sicer povezala znanstvenike in tudi maorsko skupnost, prav tako pa raziskovalci zagotavljajo, da nobena aktivnost projekta ne bo škodljiva za te morske plenilce.

Vsi štirje ključni podnebni kazalniki lani dosegli nove rekordne ravni
18. 05. 2022 11.54V najnovejšem poročilu o stanju podnebja Združeni narodi opozarjajo, da so vsi štirje ključni podnebni kazalniki lani dosegli nove rekordne ravni. Generalni sekretar organizacije Antonio Guterres je ob tem opozoril, da globalni energetski sistem ne deluje in človeštvo žene v podnebno katastrofo.

50-odstotna verjetnost, da se bo do 2026 naš planet segrel za 1,5 stopinje Celzija
10. 05. 2022 09.23Verjetnost, da bomo presegli ključno mejo pri globalnem segrevanju, se je znatno povečala. Nova analiza je pokazala, da ima Zemlja zdaj skoraj 50-odstotno verjetnost, da se do leta 2026 segreje za več kot 1,5 stopinje Celzija. Raziskovalci so tudi prepričani, da bomo skoraj zagotovo v naslednjih petih letih zabeležili najbolj toplo leto v zgodovini meritev.

Umrl francoski igralec Jacques Perrin
22. 04. 2022 15.10Francoski igralec in režiser Jacques Perrin, ki je igral v več deset filmih, vključno v z oskarjem nagrajenim filmom Kino Paradiž, je umrl v starosti 80 let, je za francosko tiskovno agencijo AFP sporočila njegova družina.

Se pod površjem Jupitrove lune skrivajo oceani, v katerih bi lahko bilo življenje?
20. 04. 2022 16.27Jupitrovo luno Evropo prekrivajo ogromni ledeni grebeni, ki so izjemno podobni tistim na Grenlandiji. Če je enaka tudi njihova struktura, bi se lahko pod površjem Evrope skrivala tekoča voda – in potemtakem morda tudi življenje.

Znanstveniki odkrili mikrob, ki bi lahko pomagal v boju proti podnebnim spremembam
15. 03. 2022 09.16Znanstveniki so odkrili novega drobnega morskega plenilca, ki je sposoben naravno sekvestrirati ogljik. Gre za enocelični mikrob, ki je sposoben fotosinteze, pa tudi loviti in jesti plen, in bi lahko bil "skrivno orožje v boju proti podnebnim spremembam".

Svetovni oceani se 'kuhajo': rekordno segrevanje že šesto leto zapored
13. 01. 2022 08.23Lani so zabeležili najvišje segrevanje oceanov v zgodovini. Segrevanje oceanov je posledica podnebne krize, ki jo je povzročil človek, pravijo znanstveniki. Neslavni rekord je postavljen že šesto leto zapored.

Nasa objavila zvočni posnetek z Jupitrove lune
22. 12. 2021 09.30Nasa je objavila zvočni posnetek, ki ga je zajela med preletom največjega Jupitrovega satelita Ganimeda. Posnetek so na jesenskem srečanju Ameriške geofizikalne zveze označili za enega najpomembnejših dosežkov misije Juno.

Lani v ozračju rekordna koncentracija toplogrednih plinov
25. 10. 2021 17.04Koncentracija ogljikovega dioksida je bila lani 149 odstotkov nad predindustrijsko ravnijo, koncentracija metana pa se je povečala za 262 odstotkov glede na leto 1750, poroča Svetovna meteorološka organizacija, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Gre za pomembno svarilo pred prihajajočo podnebno konferenco COP26. Novo poročilo ZN medtem kaže, da države niso blizu doseganju ciljev Pariškega sporazuma.

'Če v naslednjih 10 letih ne začnemo delati korakov, je skoraj zamujeno'
09. 08. 2021 14.45Najnovejše poročilo mednarodnega panela za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov, kaže, da smo na podnebne spremembe obsojeni in se moramo z njimi naučiti živeti, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Obenem to poročilo prvič ugotavlja, da ni več koščka sveta, ki se ne bi spremenil, je opozorila.