obvladovanje krize

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija

16. 03. 2025 07.08

Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

V okolici Aten množične evakuacije zaradi gozdnih požarov

12. 08. 2024 09.10

V regiji Atika v okolici Aten se nadaljuje množična evakuacija domov in bolnišnic zaradi gozdnih požarov, ki so izbruhnili v soboto. Potem ko so v nedeljo iz najmanj osmih vasi evakuirali več sto ljudi, je civilna zaščita danes odredila izselitev še iz petih predelov. Med prizadetimi območji je tudi zgodovinsko mesto Maraton. Grčija je za obvladovanje obsežnih požarov, ki divjajo v regiji Atika, za pomoč zaprosila Evropsko unijo.

Mora biti Zahod pripravljen na boj s 'smrtonosno četverico'?

24. 07. 2024 15.56

Velika Britanija mora biti pripravljena na vojno v treh letih in podvojiti svojo vojsko, saj se grožnje Rusije, Kitajske, Irana in Severne Koreje vse bolj povečujejo, opozarja novi poveljnik britanske vojske. Novinarjem je dejal, da se Zahod sooča s "preobratom" in da bi konflikt, ki bi vključeval vsaj eno od zgoraj naštetih držav, lahko povzročil "pomembno detonacijo" na geopolitičnem prizorišču.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

HSE državi vrnil vseh 492 milijonov evrov pomoči

30. 05. 2024 09.03

Holding Slovenske elektrarne (HSE) je državi kot del povračila naknadnega vplačila kapitala iz decembra 2022 vrnil še 75 milijonov evrov. S tem je državi vrnil celoten znesek pomoči v višini 492 milijonov evrov.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?

20. 12. 2023 20.10

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije

13. 12. 2023 12.45

Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Prerazporeditev sredstev: 38,6 milijona za nadomestila električne energije

26. 09. 2023 18.13

Na sejah vladnih odborov je vlada med drugim prerazporedila sredstva državnega proračuna za leto 2023 in povečala namensko premoženje Slovenskega regionalno razvojnega sklada. 3,9 milijona evrov je vlada prerazporedila za financiranje ukrepov na trgu dela iz naslova draginje, 38,6 milijona evrov za nadomestila električne energije in zemeljskega plina, sredstva pa je zagotovila še za nakup službenih vozil gozdarjem, morsko gospodarsko ribištvo in brezplačno pravno pomoč.

HSE vrnil še 142 milijonov evrov pomoči države

07. 09. 2023 13.23

Holding Slovenske elektrarne je državi kot del povračila dokapitalizacije iz decembra lani vrnil dodatnih 142 milijonov evrov. Skupaj je na transakcijski račun države s tega naslova v nekaj manj kot devetih mesecih nakazal 242 milijonov evrov. Dokapitalizacija je bila sicer visoka 492 milijonov evrov.

Računsko sodišče in KPK nad izplačila dopustov ministrom Janševe vlade

28. 08. 2023 06.00

Računsko sodišče je jasno: izplačilo neizrabljenega letnega dopusta ministrom in državnim sekretarjem ob koncu zadnje vlade Janeza Janše je bilo v neskladju z zakonodajo in tako je bilo po nepotrebnem izplačanih 204.756 evrov iz proračuna. Računsko sodišče pričakuje ukrepe za vračilo neupravičeno pridobljenega denarja. Tudi Komisija za preprečevanje korupcije je proti devetim ministrom prejšnje vlade – Zdravku Počivalšku, Alešu Hojsu, Andreju Vizjaku, Marku Borisu Andrijaniču, Simoni Kustec, Andreju Širclju, Jožetu Podgoršku, Boštjanu Koritniku in Marjanu Dikaučiču – uvedla prekrškovne postopke zaradi istih izplačil. Po mnenju pravnega strokovnjaka Luke Tičarja je tako izplačilo povsem neprimerno in zgrešeno.

'Kibernetske grožnje so skoraj vedno čezmejne'

11. 05. 2023 21.51

V ljubljanskem Grand Plaza Hotelu se končuje štiridnevna mednarodna konferenca s področja kibernetske obrambe, ki jo je skupaj z Natom organiziralo Ministrstvo za obrambo. Na njej sodeluje 150 predstavnikov držav članic Nata, institucij Evropske unije ter partnerskih držav.

Korona je bila 'polomija na vseh ravneh'

04. 04. 2023 18.43

V času pandemije smo pogosto gledali k sosedom in se spraševali, kako jo obvladujejo v primerjavi z nami. Avstrijsko računsko sodišče je prepričano, da je šlo tamkajšnjim oblastem skrajno slabo. Z obvladovanjem pandemije se je ukvarjalo 25 revizij tamkajšnjega računskega sodišča. Končno poročilo pa oblastem, ki so za obvladovanje pandemije porabile 47,7 milijarde evrov, nikakor ne daje pozitivne ocene.

Vlada bi posegla v interventna zakona za spopad z energetsko krizo

30. 03. 2023 20.10

Vlada predlaga spremembo lani sprejetih interventnih zakonov za spopad z energetsko krizo. S prvim predlogom v zakonodajo med drugim vnaša zadnje odločitve na ravni EU, tudi glede skupnega nakupa plina, z drugim pa posega v pobiranje presežnih prihodkov energetskih družb, s katerimi se v delu financirajo ukrepi za spopad z energetsko draginjo.

HSE bo državi vrnil prvih 200 milijonov evrov

06. 03. 2023 13.39

Slovenski državni holding, ki je Holding Slovenske elektrarne lani dokapitaliziral s 492 milijoni evrov, je sprejel sklep, s katerim HSE zavezuje k vračilu prvega dela teh sredstev v višini 200 milijonov evrov. Sredstva bi lahko začeli vračati junija, natančna dinamika pa bo odvisna od razmer, so pojasnili v HSE.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?

18. 11. 2022 18.01

V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Koalicijski vrh: Golob zagotovil, da se bo Slovenija izognila recesiji

09. 11. 2022 17.11

Poslanci in ministri vladnih strank Gibanje Svoboda, SD in Levica so se sestali na prvem rednem koalicijskem vrhu. Kot je v izjavi za medije dejal premier Robert Golob, so se seznanili z opravljenim delom. Nekateri koalicijski cilji so že realizirani, druge so začeli izpolnjevati, je dejal in pozval na prihajajoče volitve in referendume.

Študenti in dijaki bodo do konca leta prejeli covidni dodatek

07. 11. 2022 10.27

Država bo vsem študentom in dijakom, ki so v času izrednih razmer tvegali svoja življenja in delali v zdravstvu, izplačala covidni dodatek. Čeprav v nekaterih zdravstvenih zavodih še vedno pravijo, da nekateri mladi do dodatka niso upravičeni, pa študenti in dijaki poudarjajo, da bodo vztrajali do konca, saj so takrat opravili svoje delo.

Strošek izolacije z ZZZS na delodajalca? 'Ni pravi čas za obremenitve gospodarstva'

19. 10. 2022 16.04

Delodajalske organizacije nasprotujejo predlogu Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni covid-19, ki strošek nadomestila za izolacijo z ZZZS prenaša na delodajalce. Kot pravijo, bodo podjetja in samostojni podjetniki s tem postavljeni pred novo tveganje, visoko poslovno negotovost ter dodatna stroškovna bremena, zakon pa potiska tudi zavarovance v slabši položaj.

Evropski parlament z ukrepi za učinkovitejši odziv na zdravstvene krize

04. 10. 2022 17.27

Evropski poslanci so v Strasbourgu potrdili ukrepe, ki bodo okrepili zmogljivosti Evropske unije za preprečevanje in nadzor izbruhov nalezljivih bolezni ter obvladovanje čezmejnih zdravstvenih groženj. Med drugim prinašajo jasnejša pravila za skupno naročanje zdravil in medicinskih pripomočkov.

DZ soglasno podprl novelo zakona o oskrbi s plini

13. 09. 2022 06.32

Poslanci so na izredni seji s 83 glasovi za in nobenim proti podprli vladni predlog novele zakona o oskrbi s plini. Novela po pojasnilih infrastrukturnega ministra Bojana Kumra ureja stanje na trgu s plini, do katerega je prišlo zaradi zaostrenih energetskih razmer po celi Evropi in širše.

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ

12. 09. 2022 06.54

Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.

Potrjen predlog rebalansa: načrtovani primanjkljaj več kot dve milijardi evrov

07. 09. 2022 18.15

Vlada je potrdila predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna. Prihodki so načrtovani v višini 12,54 milijarde evrov, kar je približno milijardo več kot v veljavnem proračunu, zgornja meja odhodkov pa je 14,60 milijarde evrov ali okoli 600 milijonov evrov več. Načrtovani primanjkljaj je tako nekaj nad dvema milijardama evrov.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen

06. 09. 2022 07.53

Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

Vlada sprejela paket energetske zakonodaje, dodan poseben poroštveni zakon

01. 09. 2022 15.01

Vlada je sprejela paket energetske zakonodaje, je povedal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. "Želimo se zelo dobro pripraviti na morebitne eskalacije tako na trgu električne energije kot na trgu zemeljskega plina," je pojasnil in dodal, da so sprejeli tri zakone. Poleg predlogov novele zakona o oskrbi s plini in interventnega zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo je vlada vključila še poseben poroštveni zakon za energetska podjetja.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje

29. 08. 2022 13.50

Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Boštjančič napovedal široko davčno refomo

04. 07. 2022 14.18

Priporočila OECD so koristna, poročilo pa je treba brati v celoti, ne le posameznih delov, je ob predstavitvi Ekonomskega pregleda za Slovenijo 2022 dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Izvedbo strukturnih reform podpira, pri čemer meni, da so potrebni ukrepi na vseh področjih. Med drugim je napovedal široko davčno reformo, s katero bi naslovili priporočilo OECD, da bi bilo treba zmanjšati davčno obremenitev dela in da je še prostor za povečanje obdavčitve potrošnje in premoženja ter "še marsikaj drugega".

Češka prevzema krmilo EU v senci vojne v Ukrajini in energetske krize

01. 07. 2022 07.08

Predsedovanje Svetu EU od Francije za pol leta prevzema Češka, ki bo za krmilo povezave stopila drugič. Češko predsedovanje bo nedvomno v znamenju trajajoče vojne v Ukrajini. Med glavnimi temami so ob Ukrajini še energetska varnost, krepitev obrambnih zmogljivosti Evrope ter odpornost gospodarstva in demokratičnih institucij.

Slovenija Bruslja ni obvestila o uvedbi nadzora na mejah zaradi covida-19

13. 06. 2022 17.36

Evropsko računsko sodišče v svojem poročilu ugotavlja, da Evropska komisija v času pandemije covida-19 ni ustrezno preverjala, ali je bila ponovna uvedba nadzora na notranjih mejah skladna s schengensko zakonodajo. Specifično glede Slovenije so zapisali, da komisije sploh ni obvestila o uvedbi nadzora zaradi pandemije, ki jih je uvedla poleti 2020 in spomladi 2021.