obvezno zavarovanje

Golob potrdil zimski dodatek za upokojence, ta bo sprva 150 evrov
30. 03. 2025 20.51Socialni partnerji bodo v ponedeljek podpisali dogovor o predlogu novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Predsednik vlade Robert Golob je potrdil, da je vlada predlagala t. i. zimski dodatek oziroma božičnico za vse upokojence. Znašala bo med 150 in 250 evrov.

Pogajanja o pokojninskih spremembah: dogovor naj bi podpisali v ponedeljek
24. 03. 2025 19.13Pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta za pokojninske spremembe je nadaljevala delo z vsebinskega vidika, a se še niso zaključila. Zdaj bo vlada pripravila osnutek dogovora o usklajenosti členov, ki ga bodo obravnavali organi delodajalcev in sindikatov. Če se bodo ti strinjali z vsebino, bodo dogovor podpisali v ponedeljek. Potem bo sledila javna obravnava. Po neuradnih informacijah naj bi se v skladu s spremembami upokojitvena starost postopno od leta 2028 podaljševala s 65 na 67 let za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe.

Sprememba tik pred zdajci: za opravičilo ne bo treba plačati
21. 03. 2025 17.14Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo, so si pa na Združenju za pediatrijo tik pred zdajci premislili: za zdravniško nebo treba plačati.

Prva podpisnica pobude o tem, zakaj je boj za varen splav še vedno pomemben
08. 03. 2025 11.47Zastavljeni cilj – zbrati milijon podpisov po vsej Evropi – so dosegli v le nekaj mesecih. "Ni me presenetilo, v kampanjo sem verjela in resnično sem se razveselila tega mejnika," pravi sociologinja Marjeta Mencin, ki je bila tudi prva podpisnica pobude za varen in dostopen splav v EU. A boj s tem še ni končan, ta se šele začenja, poudarja sogovornica, s katero smo se pogovarjali ob 8. marcu. Politična klima se namreč spreminja iz dneva v dan, v vzponu je radikalna desnica, ki, kot poudarja, s seboj prinaša tudi patriarhalne težnje. Zakaj je pravica do splava in pravica ženske do odločanja o lastnem telesu tako pomembna?

SDS za referendum o dodatku k pokojninam, ministrstvo: To ne bi bilo smotrno
06. 02. 2025 15.31SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."

Z manj tobaka in manj onesnaženim zrakom lahko rešimo življenja
04. 02. 2025 07.48Zaznamujemo svetovni dan boja proti raku. Letos se začenja nova triletna mednarodna kampanja z sloganom Združeni v edinstvenosti, ki v ospredje postavlja posamezniku prilagojeno obravnavo raka. Slovenija je sicer glede na poročilo OECD v zadnjih letih dosegla velik napredek pri obravnavi raka, priložnosti pa so med drugim v okrepljeni preventivi.

Čakalne vrste priložnost za zavarovalnice, ki krepijo vzporedni zdravstveni sistem
24. 01. 2025 06.00Dan, ko je obvezni zdravstveni prispevek nadomestil dopolnilnega, je bil za tri zavarovalnice velik šok: odpuščanja, zapiranje izpostav in reorganizacija. So se zavarovalnice v dobrem letu dni, odkar so izgubile velik posel s pobiranjem premij, pobrale? Zdaj še bolj izkoriščajo problem čakalnih vrst in stavijo na zavarovanja, s katerimi je mogoče za denar preskakovati vrste. S tem se krepi vzporedni zdravstveni sistem.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo
12. 12. 2024 07.22Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

Družinski zdravniki in pediatri: Prenova obračunskih modelov povečuje obremenitve
02. 12. 2024 14.17Družinski zdravniki in pediatri so v javnem pismu opozorili na posledice načrtovane prenove obračunskih modelov in glavarinskih količnikov za zdravnike in bolnike. Predlagane rešitve po njihovih besedah ne odražajo realnih potreb, povečujejo obremenitve zdravstvenih delavcev ter prinašajo tveganje za zmanjšanje časa, namenjenega bolnikom. Na ZZZS navedbe javnega pisma družinskih zdravnikov in pediatrov, ki so opozorili na posledice načrtovane prenove glavarinskih količnikov, odločno zavračajo kot neutemeljene in kot grobo zavajanje javnosti. Ob tem so pojasnili, da so nove količnike izračunali izključno na podlagi dostopnih podatkov.

Če razmišljate o upokojitvi, to storite konec letošnjega leta
06. 10. 2024 11.22Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) vsem tistim, ki razmišljajo, ali v pokoj konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta, pojasnjuje, da se je ugodneje upokojiti letos. Pri tem je pomembno, da delovno razmerje preneha najkasneje 30. decembra in da se upokojitev začne najkasneje 31. decembra.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'
16. 09. 2024 15.45V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Konec doplačevanja belih zalivk, stroške bo kril ZZZS
04. 09. 2024 08.12Skupščina ZZZS je na seji med drugim sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Novela najpomembnejše spremembe prinaša na področju zobozdravstva. Na določenih področjih bo ZZZS v zobni protetiki kril uporabo boljših materialov, novela zavarovancem prinaša tudi pravice do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi. Novela bo osebam do 26. leta od 1. januarja 2025 zagotovila kritje izdelave belih zalivk na vseh zobeh v breme javne zdravstvene blagajne, ostali pa bodo to pravico pridobili 1. julija 2026.

Vlada na dopisni seji potrdila prvi paket davčnih sprememb
30. 08. 2024 20.32Vlada je skladno z napovedmi na dopisni seji potrdila sveženj predlogov davčnih sprememb. Medtem ko vladna stran poudarja, da želijo z njim prispevati k ustvarjanju spodbudnega okolja za razvojne kadre in dodatno okrepiti konkurenčnost gospodarstva ter dodano vrednost, pa v gospodarskih združenjih izražajo nezadovoljstvo.

Kako preveriti, če so vaše zdravstvene storitve pravilno obračunane?
12. 07. 2024 12.53Prav vsak pacient lahko prek portala moj.zzzs.si preveri, ali je njegov zdravnik pravilno zabeležil in posledično zavarovalnici tudi obračunal opravljene storitve. Postopek je povsem enostaven, v primeru, da opazite morebitna neskladja, pa zadevo lahko tudi prijavite.

Po UKC-ju tarča hekerskega napada še hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje
11. 07. 2024 16.22Hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje je bil tarča hekerskega napada. Državljane zato opozarjajo, da sporočila, ki jih prejmejo z naslova njihove e-pošte, niso njihova in naj jih izbrišejo.

Brezplačno cepljenje proti noricam, novosti tudi pri KME
10. 07. 2024 21.56Nabor cepljenj, ki jih bo krilo obvezno zdravstveno zavarovanje, se je razširil. Na seznamu bo po novem tudi cepljenje otrok proti noricam in nekaterih odraslih proti klopnemu meningoencefalitisu. Nacionalni inštitut za javno zdravje poziva vse, ki jim cepljenje pripada, naj to možnost izkoristijo.

Zdravstvene storitve v turističnih ambulantah odslej brezplačne
08. 07. 2024 14.05Tuji in domači turisti na Hrvaškem zdravstvene težave od letošnjega poletja lahko brezplačno rešujejo tudi v več deset turističnih ambulantah. Zdravstvene storitve v hrvaških turističnih ambulantah so bile doslej plačljive, po novem pa jih bo v poletnih mesecih krilo zdravstveno zavarovanje.

Pred odhodom v tujino si pravočasno uredite zdravstveno zavarovanje
13. 06. 2024 13.08Za ZZZS pred poletnimi dopusti, ki jih bodo mnogi Slovenci preživeli v tujini, zavarovancem svetujejo, naj si pravočasno uredijo zdravstveno zavarovanje in pridobijo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. S tem se lahko izognejo plačilu praviloma visokih stroškov za zdravstvene storitve, ki jih bodo morda potrebovali v tujini.

Referendum o prostovoljnem končanju življenja: kaj morate vedeti?
21. 05. 2024 17.53Posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, kot kaže, bo. Ustavno sodišče je namreč odločilo, da ne bo zadržalo odloka o razpisu referenduma, za kar so si prizadevali v SDS in NSi. Vsebinsko pa mora o ustavnosti odloka še odločiti. Kako naj bi ta predlog urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?

Delodajalec mu ni plačeval poklicnega zavarovanja: v 18 letih oškodovan za 33.000 evrov
07. 05. 2024 16.22Na seznamu delovnih mest, za katera je obvezno poklicno zavarovanje, so tudi vozniki tovornjakov nad petimi tonami, ki delo voznika opravljajo več kot 80 odstotkov svojega delovnega časa in imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas. Vendar številni delodajalci v panogi cestnega prometa svojim zaposlenih poklicnega zavarovanja ne plačujejo. Sindikat delavcev prometa in zvez ocenjuje, da so vozniki in država letno oškodovani za 30 milijonov evrov.

E-skiroji: nevarna cestna nadloga ali zelena rešitev za prometni kaos?
04. 05. 2024 13.30Električni skiroji, idealni za premagovanje krajših razdalj po mestnih središčih, so iz leta v leto bolj priljubljeni. A ker e-skiroji nikakor niso igrače, pač pa resna prevozna sredstva, je vse več tudi težav in izzivov: narašča število prekrškov, prometnih nesreč in poškodb, ki so zaradi visokih hitrosti podobne poškodbam mopedistov in motoristov. Dva voznika električnih skirojev sta doslej umrla. Čeprav je z električnimi skiroji dovoljeno voziti največ 25 kilometrov na uro, številni blokado hitrosti odpravijo in vozijo precej hitreje. Bi morali torej še zaostriti zakonodajo? Dvigniti starostno mejo za vožnjo z e-skiroji, uvesti tehnične preglede, obvezno zavarovanje odgovornosti, možnost odvzema tehnično neustreznih vozil? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Zakaj bi ministrstvo podaljšalo dopustno čakalno dobo pri stopnji zelo hitro?
18. 04. 2024 13.03Ministrstvo za zdravje v predlogu pravilnika o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah med drugim določa podaljšanje dopustne čakalne dobe pri stopnji nujnosti zelo hitro s 14 na 30 dni ter določa dopustne čakalne dobe za nekatere posege. Kot pravijo, je razlogov več. V preteklem obdobju se je delež izdanih napotnic s stopnjo nujnosti zelo hitro najbolj povečal na račun zmanjšanja deleža izdanih napotnic s stopnjo redno. Drugi razlog pa je ugotovitev, da pri izvajalcih, ki ne beležijo nedopustno čakajočih pri stopnjah nujnosti hitro in redno, beležijo nedopustno čakajoče pri stopnji nujnosti zelo hitro.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti
12. 04. 2024 07.48Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni
20. 03. 2024 10.25Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Letos že 381 prijav primerov oslovskega kašlja
13. 03. 2024 18.18Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so do 13. marca prejeli 381 prijav primerov oslovskega kašlja. Lani v celem letu pa je bilo skupaj prijavljenih 125 primerov. Kot ob tem opozarjajo na NIJZ, je najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja vzdrževanje visokega deleža cepljenih v skupnosti.

'Imamo občutek, da ZZZS preferira hrvaške zobozdravniške stole'
13. 02. 2024 14.39Zobozdravniki opozarjajo na problematiko napotovanja zobozdravstvenih bolnikov v tujino. Do vse več napotitev prihaja, ker ZZZS ne zagotovi dovolj programov v slovenski javni mreži, so ocenili in izpostavili tudi primere zavajajočih oglaševanj, ki pri bolnikih vzbujajo nerealna pričakovanja.

Letos potrdili 107 primerov oslovskega kašlja, lani v vsem letu 120
12. 02. 2024 16.33Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so letos prejeli 107 prijav primerov oslovskega kašlja. Lani pa skupaj 122. Podatki kažejo na večjo pojavnost oslovskega kašlja v primerjavi s prejšnjimi meseci, so sporočili in opozorili, da je najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja vzdrževanje visokega deleža cepljenih.

Bela zalivka zaradi novih pravil EU brez doplačila? 'Če bodo zagotovljena sredstva'
09. 02. 2024 14.50Evropski poslanci so prižgali rdečo luč amalgamskim zalivkam. Kaj to pomeni za paciente? Kot pojasnjujejo na ZZZS, je za uvedbo belih zalivk predvidenih 14,8 milijona evrov dodatnih sredstev letno iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja. A kot opozarjajo, je zaradi podražitve materialov treba upoštevati, da je zdaj strošek za material lahko višji: če bodo ta sredstva zagotovljena, potem doplačila pacientov za bele zalivke niso predvidena. Kot še poudarjajo, ukinitev amalgama prinaša tako večje stroške izdelave zalivke, ki bodo bremenili obvezno zdravstveno zavarovanje, kot tudi potrebo po novih zobozdravstvenih ekipah.

Predlog zakona o izrednem zvišanju pokojnin ni primeren za nadaljnjo obravnavo
01. 02. 2024 12.55Predlog zakona o izrednem zvišanju pokojnin, ki ga je v DZ s podpisi volivcev vložila civilna iniciativa Glas upokojencev s prvopodpisanim Pavlom Ruparjem, ni primeren za nadaljnjo obravnavo, je ocenil DZ. Da je primeren, je ocenilo 24 poslancev, nasprotnega mnenja pa jih je bilo 45. Sejo je sicer še najbolj zaznamoval spor med predsednico DZ in predstavnikom civilne iniciative upokojencev.