obvezni rok

Pregledovanje torb, omejitev elektronskih naprav in kaznovanje staršev
24. 03. 2025 09.57Predlog novele zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi, vključuje določbe o zagotavljanju varnosti, med drugim omejuje uporabo elektronskih naprav in omogoča pregled šolskih torb. Ob več neopravičenih izostankih od pouka bi lahko šola obvestila CSD in zoper starše podala predlog za prekršek. Predviden je nov predmet o digitalnih tehnologijah.

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?
23. 03. 2025 07.00Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

Severnokorejski vojaki naj bi kupovali lažna potrdila o tuberkulozi
01. 02. 2025 17.27Severnokorejski vojaki in njihove družine naj bi zdravnikom plačevali visoke zneske, da bi prejeli lažna potrdila o tuberkulozi, s katerimi bi se izognili vpoklicu v vojsko in napotitvi v Rusijo. Po predlanskih podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ima Severna Koreja eno najvišjih stopenj tuberkuloze na svetu s po 513 primeri na 100.000 prebivalcev.

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'
07. 01. 2025 10.36Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

Kandidatki za ministrico za digitalno preobrazbo Klampferjevi zelena luč
03. 12. 2024 17.55Kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je uspešno prestala zaslišanje na matičnem odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Z devetimi glasovi za in štirimi proti so člani odbora njeno predstavitev ocenili kot ustrezno. Med drugim je napovedala ukinitev mehanizma za razdeljevanje računalnikov.

Ameriški volilni sistem: daleč od vizije ustanovnih očetov
22. 10. 2024 07.11Ameriški volilni sistem je bizarno unikaten. Zasnovan z namenom, da bi preprečil krivice pri koncentraciji politične moči, v resnici prav to omogoča in je pravzaprav daleč od neposredne demokracije. Tako je možno, da kandidat, ki na volitvah zbere največ glasov, na koncu ni zmagovalec. Ameriškega predsednika namreč ne izberejo neposredno volivci, pač pa ima škarje in platno v rokah t. i. elektorski kolegij. Tako je v najmočnejši demokraciji na svetu dva od zadnjih štirih predsednikov izbrala manjšina volivcev. Za spremembe, ki jih sicer podpira 58 odstotkov Američanov, bi bilo treba poseči v ustavo.

Kaj tik pred začetkom novega šolskega leta najbolj skrbi devetošolce?
01. 09. 2024 14.45Kaj vse bo v naših osnovnih šolah od jutri naprej drugače? Vlada je v prihajajoče šolsko leto uvedla kar nekaj sprememb: največ polemik že od samega začetka sprožata dve. Prva je takoimenovani prenovljeni koncept razširjenega programa, kar po domače pomeni, da se spreminjata podaljšano bivanje in jutranje varstvo. Druga pa: obvezno nacionalno preverjanje znanja po vsaki triadi. Obvezni NPZ-ji torej v tretjem, šestem in devetem razredu – ti zadnji bodo šteli tudi pri vpisu v srednjo šolo v tistih šolah, ki bodo omejile število vpisnih mest.

Idilična jezera zabasana z municijo: Švicarji za rešitve ponujajo denar
19. 08. 2024 10.39Švicarsko obrambno ministrstvo ponuja 50.000 frankov (52.450 evrov) denarne nagrade za tiste, ki bodo predlagali najboljše ideje, kako na varen in okolju prijazen način očistiti idilična jezera, v katerih se nahaja na tone municije. Švicarska vojska je namreč jezera dolga leta uporabljala kot odlagališče, saj so bili prepričani, da so s tem neeksplodirano strelivo pospravili na varno. Sedaj jih čaka naloga v obratni smeri: municijo spraviti iz vode. Samo v Luzernskem jezeru jo je po ocenah 3300 ton.

Število smrtnih žrtev v Gazi se približuje 39.000, Izrael vpoklical ultraortodoksne jude
21. 07. 2024 17.34Zdravstveno ministrstvo v Gazi, ki je pod nadzorom gibanja Hamas, je sporočilo, da je bilo od začetka spopadov med Izraelom in Hamasom oktobra lani v Gazi ubitih 38.983 ljudi, ranjenih pa 89.727. Število vključuje 64 smrtnih žrtev v zadnjih 24 urah. Izrael je medtem začel vpoklic ultraortodoksnih judov.

Več tisoč Hrvatov podpisalo peticijo proti obveznemu služenju vojaškega roka
20. 07. 2024 16.15Hrvaška organizacija Center za ekonomsko izobraževanje (CEO) je v petek vladi in ministrstvu za obrambo v Zagrebu predala peticijo z več kot 5000 podpisi proti ponovni uvedbi obveznega služenja vojaškega roka, ki so jo podprli z ekonomskimi in pravnimi argumenti. Vlada se bo sedaj na peticijo morala odzvati, poročajo hrvaški mediji.

Golob: Z nakupom sodne stavbe na Litijski je bilo marsikaj narobe
08. 07. 2024 13.22Z nakupom sodne stavbe na Litijski je bilo marsikaj narobe, prav tako je že imel politične posledice v vladi in v koalicijskih strankah, je v odgovoru na vprašanji opozicijskih poslancev v zvezi s tem nakupom v DZ poudaril premier Robert Golob. Premier ne dvomi, da bo ministrstvo za finance znalo pojasniti očitke v zvezi z nakupom.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen
10. 04. 2024 16.40Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Gradnja bunkerjev, obvezni vojaški rok in izjemno povečanje vojaške industrije
23. 01. 2024 18.40Milijarde poganjajo vojne po svetu. In nobeni ni videti konca. Vojna v Ukrajini je doslej zahtevala že več kot 150 tisoč življenj. Rusija z droni silovito raketira ukrajinska mesta. Razmere so težke tudi na okoli 1500 kilometrov dolgi frontni črti na vzhodu Ukrajine. Dodajmo še več kot 100-dnevno bombardiranje Gaze, kjer je umrlo več kot 25 tisoč ljudi. In zadnje tedne ne mine dan, ko ne bi kateri od politikov ali generalov omenjal, da se je v roku nekaj let treba pripraviti na vojno.

Zdravstveno zavarovanje: prostovoljnega ni več, postalo je obvezno
01. 01. 2024 20.00Prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja od danes ni več. Namesto njega smo dobili novi obvezni zdravstveni prispevek. Ta znaša 35 evrov mesečno, prvič ga bodo zaposlenim trgali ob izplačilu januarske plače, torej februarja. Kaj pa upokojenci, brezposelni in vzdrževani družinski člani? Kdo bo obvezno zavarovanje plačeval njim? In kaj bo z zavarovalnimi policami, sklenjenimi pri zasebnih zavarovalnicah?

Soočenje petih poslancev: o korupciji, inflaciji, novem evidentiranju, davkih
18. 11. 2023 07.00Skoraj ni jeseni, ki ne bi bila politično zelo napeta. Tudi letošnja ni izjema. Minister za delo Luka Mesec ni zamrznil izvedbe novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, kljub ogorčenju v gospodarstvu in kritiki gospodarskega ministra iz vrst SD Matjaža Hana. Ob tem pa še burna razprava v DZ o korupciji, pa novi davki in obremenitev podjetnikov. Glede proračunskih dokumentov je zelo kritičen fiskalni svet, član strateškega sveta pri premierju, ekonomist Matej Lahovnik, je ostro komentiral še predlog interventnega zakona. Gre za davčno reformo iz ozadja?

Kakšna bo nova zdravstvena strategija?
11. 09. 2023 15.48Kakšne so smernice zdravstvene politike za leti 2024 in 2025, ki jih je pripravilo ministrstvo za zdravje? Neuradni dokument med drugim predvideva povečanje ekip v ambulantah družinske medicine, ukinitev stopnje nujnosti napotnic zelo hitro ter uvajanje plačevanja po kakovosti. Pripravlja se tudi platforma za samotriažo pacientov, kjer bodo lahko preverili svoje simptome pred vzpostavljanjem stika z zdravstveno službo.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?
24. 08. 2023 17.03Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

EU pripravljena sodelovati pri varnostnih jamstvih za Ukrajino
30. 06. 2023 06.30Evropska unija in države članice so pripravljene sodelovati pri zagotavljanju varnostnih jamstev za Ukrajino, so v objavljenih sklepih vrha zapisali voditelji članic EU. Pozdravili so tudi sprejetje ljubljansko-haaške konvencije o sodelovanju pri pregonu najhujših mednarodnih zločinov.

'Morali bomo najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstva'
23. 06. 2023 11.35Izdatki za zdravstvo bliskovito naraščajo, saj se stroški zdravljenja ob vse večjih potrebah dolgožive družbe zelo hitro povečujejo, je bilo slišati na posvetu na Brdu pri Kranju. Zato bomo morali najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstvenega sistema, je poudaril minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

'Uvedba strogega režima samo eden od možnih ukrepov'
15. 06. 2023 14.49Naravovarstvene cilje na območjih Nature 2000 je treba doseči, ob pripravi programa upravljanja teh območij v 2023–2028 poudarja ministrstvo za naravne vire. Med njimi je izboljšanje stanja vrst na travnikih, kar je povezano z intenzivnostjo kmetovanja na njih. Ukrepi so lahko prostovoljni, a ti v preteklosti niso bili učinkoviti, opozarjajo.

Pevec južnokorejske skupine BTS prvi član, ki bo odslužil vojaški rok
13. 12. 2022 17.53Jin, pevec južnokorejske skupine BTS, bo prvi izmed sedmerice, ki bo odslužil obvezni vojaški rok. 30-letnik je vstopil v pripravljalni tabor v južnokorejski provinci Jeon-čeon. Po zakonu te države morajo vsi moški, ki so fizično sposobni, opraviti 18- do 21-mesečno služenje obveznega vojaškega roka.

Putinovih 70
07. 10. 2022 07.36Danes praznuje Vladimir Putin. Ruski voditelj, za del sveta osovražen, del pa mu želi, da bi živel (in vladal) še enkrat toliko časa. Prehodil je pot od obveščevalca preko birokrata na lokalni ravni do najvišjega položaja v državi. Putin je na oblasti že 23 let in že skoraj tako dolgo s svojimi potezami dela sive lase zahodnemu svetu oziroma svojim tamkajšnjim kolegom. Njegove lastnosti, kot so odločnost pri doseganju zastavljenih ciljev, nepopustljivost in želja po prevladi, v nekaterih vzbujajo občudovanje, v drugih pa strah, da bo odšel v velikem slogu, če bo kdaj stisnjen v kot. V smislu, da bo takrat pritisnil na zloglasni "rdeči gumb".

Bezenšek in Senčarjeva o protestih, RTV prispevku in cepljenju
29. 09. 2022 22.46Oba s podporo volivcev, ena tudi s podporo stranke. V zadnjem soočenju ta teden smo soočili mnenja kandidatke stranke Resni.ca in ginekologinje Sabine Senčar ter glasbenika Gregorja Bezenška. O zdravstvu, covidu-19 in cepljenju, pa tudi o protestih in medijskem poročanju. Ali podpirata obvezen RTV prispevek? Kakšno pa je njuno mnenje o odstranjevanju žice na naši južni meji? Oba pravita, da bi bila predsednika vseh ljudi in ne le določene skupine.

Boštjančič napovedal široko davčno refomo
04. 07. 2022 14.18Priporočila OECD so koristna, poročilo pa je treba brati v celoti, ne le posameznih delov, je ob predstavitvi Ekonomskega pregleda za Slovenijo 2022 dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Izvedbo strukturnih reform podpira, pri čemer meni, da so potrebni ukrepi na vseh področjih. Med drugim je napovedal široko davčno reformo, s katero bi naslovili priporočilo OECD, da bi bilo treba zmanjšati davčno obremenitev dela in da je še prostor za povečanje obdavčitve potrošnje in premoženja ter "še marsikaj drugega".

Vstop v Avstrijo brez omejitve, na letalih brez mask
16. 05. 2022 06.29Avstrija je odpravila vse omejitve za vstop v državo, ki so jih uvedli zaradi epidemije covida-19. Za vstop v državo ni več potrebno izpolnjevanje pogoja PCT. V EU pa v skladu s smernicami, ki sta jih izdali Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), na letališčih in letalih ni več obvezna uporaba zaščitnih mask.

Od ponedeljka vstop v Avstrijo mogoč le ob izpolnjevanju pogoja PC
17. 12. 2021 06.30Avstrija se je zaradi različice novega koronavirusa omikron odločila s ponedeljkom zaostriti pogoje za vstop v državo. Po novem bodo smeli v državo brez obvezne karantene le cepljeni proti covidu-19 ali prebolevniki. Poleg tega bodo v izogib samoizolaciji zahtevali ali aktualen negativen test PCR ali pa potrdilo o cepljenju s poživitvenim odmerkom. Na avstrijskem Koroškem, Štajerskem, Solnograškem in v Spodnji Avstriji se sicer znova odpirajo gostinski lokali in nastanitveni objekti, v Zgornji Avstriji tudi vsi drugi javni prostori. Slovaška medtem sprošča covidne ukrepe, a uvaja policijsko uro, Danska pa zaradi rekordnih okužb zapira nekatere javne prostore.

Na javnih kulturnih prireditvah spet obvezne zaščitne maske
16. 08. 2021 06.03V veljavo vstopa več prenovljenih odlokov za zajezitev širjenja covida-19. Novosti med drugim prinašajo ponovno uvedbo zaščitnih mask na javnih kulturnih prireditvah. Odloki, ki bodo veljali teden dni, določajo tudi način izpolnjevanja pogoja PCT pri različnih dejavnostih. Poleg tega je Slovenija za potnike v letalskem in ladijskem prometu uvedla obrazec PLF.

Na javnih kulturnih prireditvah znova obvezne zaščitne maske
13. 08. 2021 21.57Vlada je na dopisni seji izdala več odlokov za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Novosti med drugim prinašajo ponovno uvedbo zaščitnih mask na javnih kulturnih prireditvah. Za taksiste bo test PCR veljal 72, hitri test pa 48 ur. Spremembe bodo začele veljati v ponedeljek.

Preveč nesreč v gorah: reševali očeta in hčerki
13. 08. 2021 11.12Napoved lepega, stabilnega vreme brez neviht v gore privabi še več obiskovalcev, zaradi česar imajo gorski reševalci običajno več dela. Tako je bilo tudi včeraj, ko so ekipe za reševanje v gorah na različnih koncih pomagale osmim planincem. Med njimi so bili oče in hčerki, ki jih je ujela tema in so zato obtičali, kar kaže, kako pomembno je, da dobro načrtujemo turo. Ker je pred nami obetaven konec tedna, poletja pa še ni konec, Policija in PZS pozivata k previdnosti in odgovornim odločitvam.

V Slovenijo odslej tudi s testi na koronavirus iz BiH
30. 07. 2021 06.11V Slovenijo je od danes mogoče vstopiti tudi s PCR- in hitrimi antigenskimi testi na koronavirus, ki so bili opravljeni v Bosni in Hercegovini. Vlada je to možnost sprejela v sredo, po četrtkovi objavi v uradnem listu pa je odločitev začela veljati z današnjim dnem. Odločitev bo veljala najmanj do 8. avgusta.