obvezni prispevek

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?
08. 04. 2025 20.22Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Obeta se dvig nadomestila za brezposelnost
29. 03. 2025 09.13Brezposelni, ki prejemajo denarna nadomestila za brezposelnost, bodo aprila na račune prejeli nekoliko drugačne zneske. Obračunan bo namreč višji znesek obveznega zdravstvenega prispevka, hkrati pa bo prišlo do 1,9-odstotne uskladitve nadomestila, je nedavno objavil Zavod RS za zaposlovanje. V prihodnosti je sicer predviden občuten skok nadomestil.

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?
23. 03. 2025 07.00Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

'Za dopolnilno zavarovanje bi danes plačevali preko 60 evrov mesečno'
03. 03. 2025 14.54Državljani bi za dopolnilno zdravstveno zavarovanje plačevali več kot 60, morda celo 70 evrov mesečno, je v odgovoru na poslansko vprašanje dejal predsednik vlade Robert Golob. S štirimi zakonskimi predlogi, ki jih bo prihodnji teden obravnaval odbor DZ za zdravstvo, pa se bo uspešno zaključil velik del zdravstvene reforme, je napovedal.

Obvezni zdravstveni prispevek s 1. marcem višji za 2,17 evra
26. 02. 2025 14.51Obvezni zdravstveni prispevek bo s 1. marcem višji za 2,17 evra in bo znašal 37,17 evra, je objavljeno v uradnem listu. Prispevek trenutno znaša 35 evrov. Kljub napovedim, da bo obvezni zdravstveni prispevek odvisen od višine posameznikovih dohodkov, pa za zdaj ostaja za vse enak.

Boste izbrali delnice? Vzajemna: Z odprtjem trgovalnega računa ne hitite
22. 02. 2025 18.08Najpozneje v prihodnjih dneh se morajo upravičenci do vračila deleža premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri Vzajemni v višini do 120 evrov odločiti, ali želijo izplačilo v denarju ali delnicah. Upravičenci z višjim deležem bodo v vsakem primeru prejeli delnice, a jim z odprtjem trgovalnega računa ni treba hiteti.

GZS: Dodatni davki in prispevki bodo zaposlenim odnesli od 2100 do 5200 evrov
18. 02. 2025 13.11Plače v Sloveniji so med davčno najbolj obremenjenimi, kar znižuje življenjski standard in slabi konkurenčnost gospodarstva, so opozorili v GZS. Vladi na tem področju predlagajo več ukrepov, med drugim samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z letno rastjo povprečne plače ter razbremenitev nagrade za poslovno uspešnost. Njihova analiza je pokazala, da bodo zaposleni z minimalno plačo zaradi uvedenih dodatnih davkov in prispevkov v obdobju od leta 2023 do 2026 izgubili od 2100 do 5200 evrov neto.

Zdravstveni prispevek bo po novem predvidoma znašal dobrih 37 evrov
17. 02. 2025 16.15Obvezni zdravstveni prispevek, ki trenutno znaša 35 evrov, bo po novem predvidoma znašal 37,17 evra. Na ministrstvu za zdravje pripravljajo odredbo o določitvi njegove višine in jo bodo v kratkem poslali v medresorsko usklajevanje. Nato bo objavljena v uradnem listu, najkasneje do konca februarja, so napovedali na ministrstvu.

Čakalne vrste priložnost za zavarovalnice, ki krepijo vzporedni zdravstveni sistem
24. 01. 2025 06.00Dan, ko je obvezni zdravstveni prispevek nadomestil dopolnilnega, je bil za tri zavarovalnice velik šok: odpuščanja, zapiranje izpostav in reorganizacija. So se zavarovalnice v dobrem letu dni, odkar so izgubile velik posel s pobiranjem premij, pobrale? Zdaj še bolj izkoriščajo problem čakalnih vrst in stavijo na zavarovanja, s katerimi je mogoče za denar preskakovati vrste. S tem se krepi vzporedni zdravstveni sistem.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Preoblikovanje Vzajemne: upravičencem vračilo do 120 evrov ali delnice
14. 01. 2025 12.58Vzajemna bo v sredo začela pošiljati obvestila upravičencem v okviru statusnega preoblikovanja družbe. Upravičenci do vračila deleža premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v višini do 120 evrov se bodo lahko odločili za izplačilo v denarju ali delnicah, upravičenci do deleža nad 120 evrov pa bodo prejeli delnice.

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let
10. 01. 2025 06.0041 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Obvezni zdravstveni prispevek bo z marcem znašal skoraj 38 evrov
08. 01. 2025 20.21Obvezni zdravstveni prispevek, ki smo ga nekoč plačevali zasebnim zavarovalnicam, se bo zvišal. Po uskladitvi z rastjo lanske povprečne bruto plače bomo s prvim marcem plačevali ne več 35, ampak skoraj 38 evrov. Vladna koalicija, ki je obljubila, da bo socialno pravičnejši prispevek glede na dohodke državljanov uvedla z letošnjim letom, pa tega nato ni storila, napoveduje, da to še pride. V Gibanju Svoboda bi to vprašanje sicer urejali šele pred poletjem, ko bodo obravnavali druge nove dajatve; v Levici pa menijo, da bi do rešitve morali priti že veliko prej.

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'
07. 01. 2025 10.36Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

Bo obvezni zdravstveni prispevek z marcem višji?
07. 01. 2025 09.30V okviru celovite prenove financiranja zdravstvenega sistema naj bi, kot so obljubljali v koaliciji, uvedli tudi socialno pravičnejši obvezni zdravstveni prispevek. A ker obljubljenih sprememb še ni, naj bi s 1. marcem prispevek zgolj uskladili z rastjo lanske povprečne bruto plače. Neuradno naj bi tako vsi mesečno plačevali približno tri evre več.

Kaj leto 2025 prinaša za naše denarnice?
01. 01. 2025 19.37Novo leto prinaša precej sprememb. Višje plače v javnem sektorju in zvišanje dohodninskih olajšav. Novo leto številnim prinaša višje prihodke, na drugi strani pa tudi višje dajatve. Z novim letom prihaja višji RTV-prispevek, spomladi višji obvezni zdravstveni prispevek, poleti pa še prispevek za dolgotrajno oskrbo. Kaj vse stopa v veljavo leta 2025?

Glas ljudstva napoveduje predlog za uvedbo proporcionalnega zdravstvenega prispevka
11. 12. 2024 15.18Civilna iniciativa Glas ljudstva poziva vlado, naj izpelje zdravstveno reformo v smeri ločitve javnega in zasebnega zdravstva. Prav tako jo pozivajo, naj izpolni obljubo o proporcionalnem zdravstvenem prispevku, sicer bo takšen predlog pripravila civilna družba sama, v parlamentarno proceduro pa ga bosta vložila poslanca Mojca Šetinc Pašek in Miha Kordiš.

Zakon o dolgotrajni oskrbi v ustavno presojo? Obvezni prispevek bi šel od neto pokojnin
13. 11. 2024 15.22Zveza društev upokojencev se ne strinja z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka. Upokojenci ga bodo namreč plačevali od neto pokojnin, kar v zvezi vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če jim odločevalci ne bodo prisluhnili, bodo zahtevali ustavno presojo zakona.

Golob: Z nakupom sodne stavbe na Litijski je bilo marsikaj narobe
08. 07. 2024 13.22Z nakupom sodne stavbe na Litijski je bilo marsikaj narobe, prav tako je že imel politične posledice v vladi in v koalicijskih strankah, je v odgovoru na vprašanji opozicijskih poslancev v zvezi s tem nakupom v DZ poudaril premier Robert Golob. Premier ne dvomi, da bo ministrstvo za finance znalo pojasniti očitke v zvezi z nakupom.

Povračilo obveznega zdravstvenega prispevka bo izplačano 22. julija
03. 07. 2024 15.00Povračilo plačanega obveznega zdravstvenega prispevka bo izplačano 22. julija, so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Upravičenci so osebe, ki so prispevek letos plačevale in obenem prejemajo denarno socialna pomoč oziroma varstveni dodatek.

Banka Slovenije zvišala napoved gospodarske rasti
11. 06. 2024 12.11Banka Slovenije je napoved letošnje gospodarske rasti zvišala na 2,5 odstotka, potem ko je decembra lani napovedala 2,2-odstotno rast. Napoved za prihodnje leto je prav tako zvišala za 0,3 odstotne točke na 2,6 odstotka. Inflacija se bo umirila bolj od prejšnje napovedi; letos naj bi dosegla 2,4 odstotka, nato naj bi se zvišala na tri odstotke.

SDS zahteva izredno sejo DZ za odpravo pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi
13. 05. 2024 20.20Poslanska skupina SDS je vložila zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bodo obravnavali predlog sklepa s pozivom vladi za takojšnjo odpravo pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi. V SDS bodo vladi predlagali, da zakon dopolni, odpravi nepotreben obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo ter zagotovi izvajanje že uzakonjenih pravic.

'Zakon o dolgotrajni oskrbi ni vzdržen': odločb ne morejo izdajati, osebja ni
06. 05. 2024 17.57Imamo zakon, tudi denar bomo prispevali vsi, le da vse skupaj ostaja le zakon, na papirju. Govora je o zakonu o dolgotrajni oskrbi: 10 mesecev že čakamo, da se začne izvajati, a nič ne kaže, da se bo kmalu. Stroka pa ponavlja to, kar je že v času sprejetja pod vlado, ki jo je vodil SDS, in zdaj, ko vlado vodi Svoboda, in sicer: zakon kot tak ni izvedljiv. Ni dovolj osebja. In mnogi, ki bodo sicer plačevali obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, si te ne bodo mogli privoščiti.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen
10. 04. 2024 16.40Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Prvič odtegnjen novi obvezni zdravstveni prispevek
15. 02. 2024 13.22Od starševskih nadomestil in delnega plačila za izgubljeni dohodek je bil ob tokratnem izplačilu prvič odtegnjen tudi novi obvezni zdravstveni prispevek, uveden s 1. januarjem, so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost. Kot so navedli, gre za prispevek za januar.

Obvezni zdravstveni prispevek bo mogoče plačevati z e-računom
06. 02. 2024 13.37Novi obvezni zdravstveni prispevek bo mogoče plačevati tudi prek e-računa, so sporočili s Fursa. Vsem zavezancem, ki bi se odločili za tak način plačevanja, svetujejo, da prijavo na prejem e-računa v svoji spletni banki oddajo vsaj do 13. februarja letos. Tak način plačila trenutno uporablja že skoraj 7000 davčnih zavezancev, so dodali.

Obvezni zdravstveni prispevek: kdaj morate izpolniti izjavo?
26. 01. 2024 10.45Kadar sta v istem mesecu dva izplačevalca dohodka, na primer nastopite materinski/očetovski/starševski dopust ali ga končate in za del meseca prejmete plačo, je potrebno izpolniti izjavo, ali bo za potrebe obračuna obveznega zdravstvenega prispevka in obračuna akontacije dohodnine izplačevalec Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti glavni ali drugi delodajalec.

Zdravstveno zavarovanje: prostovoljnega ni več, postalo je obvezno
01. 01. 2024 20.00Prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja od danes ni več. Namesto njega smo dobili novi obvezni zdravstveni prispevek. Ta znaša 35 evrov mesečno, prvič ga bodo zaposlenim trgali ob izplačilu januarske plače, torej februarja. Kaj pa upokojenci, brezposelni in vzdrževani družinski člani? Kdo bo obvezno zavarovanje plačeval njim? In kaj bo z zavarovalnimi policami, sklenjenimi pri zasebnih zavarovalnicah?

Čez tri dni se ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Kaj to prinaša?
28. 12. 2023 18.30Čez tri dni se ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga bo nadomestil obvezni zdravstveni prispevek. Tega bomo morali, za razliko od dopolnilnega, plačevati vsi, stal pa nas bo 35 evrov na mesec. S tem bodo samodejno prenehale veljati zavarovalne police, ki ste jih zavarovanci sklenili pri zavarovalnicah, ki izvajajo dopolnilno zavarovanje. Zadnja premija dopolnilnega zavarovanja, ki jo je treba plačati, je tista za ta mesec.

Vzajemna vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona o preoblikovanju
27. 12. 2023 12.59Vzajemna je na ustavno sodišče vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona o statusnem preoblikovanju zavarovalnice in predlog za začasno zadržanje izvajanja zakona z določitvijo načina izvršitve. Prepričani so namreč, da zakon protiustavno posega v lastninsko pravico članic in članov Vzajemne ter v svobodno gospodarsko pobudo same družbe.