obstruktivna

Priljubljeni režiser David Lynch umrl zaradi srčnega zastoja

09. 02. 2025 10.30

David Lynch je bil eden najbolj znanih in priljubljenih režiserjev svoje generacije, zato je novica o njegovi smrti, ki jo je januarja potrdila njegova družila, prizadela mnoge zvezdnike in njegove oboževalce. Čeprav je bilo že dolgo znano, da se 78-letnik, ki je bil najbolj znan po seriji Twin Peaks, sooča z zdravstvenimi težavami, je bila njegova smrt za mnoge nepričakovana.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?

30. 01. 2025 06.00

Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

Sinéad O'Connor vse svoje premoženje zapustila otrokom

26. 01. 2025 16.29

Sinéad O'Connor naj bi vse svoje premoženje zapustila svojim otrokom. Pokojna pevka, ki je umrla pred dvema letoma, naj bi oporoko napisala leta 2013. Zapuščinski zapisi, ki jih je pridobil ameriški The Sun, med drugim razkrivajo, da si je zvezdnica želela, da njeni otroci po njeni smrti čim več zaslužijo s pomočjo njenih umetniških del.

BLOG: Ginseng, zdravilna rastlina z dolgo zgodovino

04. 08. 2024 17.52

Ginseng, ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin, je cenjen zaradi svojih številnih koristi za zdravje. Ta starodavna rastlina, ki izvira iz Azije in Severne Amerike, je znana po svoji sposobnosti izboljšanja telesnega in duševnega zdravja. Ginseng je bil v uporabi že tisočletja, danes pa je ena izmed najbolj raziskovanih in cenjenih zelišč na svetu.

Razkrit uradni vzrok smrti pevke Sinéad O'Connor

29. 07. 2024 18.37

Razkrit je uradni vzrok smrti Sinéad O'Connor, ki je umrla julija leta 2023. Po poročanju irskih medijev je bila za smrt odgovorna kronična obstruktivna pljučna bolezen in astma.

Pljučna hipertenzija: kot bi dihali z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih

19. 05. 2024 14.08

Si predstavljate, da bi dihali z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih? Takšen je namreč prikaz, kako je dihati s pljuči bolnika, ki ima pljučno hipertenzijo. Člani Društva za pljučno hipertenzijo Slovenije so konec tedna v Ljubljani pripravili dogodek 'Vsak vdih šteje', na katerem so mimoidoče ozaveščali o tej bolezni in njenih simptomih.

Število gasilcev, ki so umrli zaradi posledic napada na WTC, doseglo 'mračen mejnik'

26. 09. 2023 10.51

Število gasilcev gasilske službe New York City, ki so umrli zaradi bolezni, povezanih z 11. septembrom, se je povišalo na 343 gasilcev, kar je dejansko enako številu umrlih na dan napada. Večinoma so vse smrti pripisane enakim boleznim, od katerih je največ prav rakavih obolenj.

Nemčija želi prepovedati kajenje v vozilih, kjer so otroci in nosečnice

07. 07. 2023 19.01

Nemško ministrstvo za zdravje želi prepovedati kajenje v vozilih, v katerih so otroci in nosečnice. Prepoved bi lahko vključevala tudi e-cigarete, segrete tobačne izdelke in konopljo.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

BLOG: Sarkopenija: starostni upad mišične mase

23. 10. 2022 07.00

Starostni upad mišične mase ali sarkopenija je zelo pogost razlog za pešanje starostnika in posledično izgubo samostojnosti, zato bom tokratni prispevek namenil tej temi. Ta s starostjo povezana izguba mišične mase, moči in delovanja, znana kot sarkopenija, se lahko pojavi hitreje, kot si mislite. Posamezniki, ki so fizično nedejavni, naj bi lahko po 30. letu starosti izgubili kar od tri do pet odstotkov svoje mišične mase na desetletje. Pri petdesetih letih naj bi se mišična masa zmanjševala za 15 odstotkov na desetletje, pri 70 letih pa kar za 30 odstotkov na desetletje.

Kako ravnati ob požaru?

20. 07. 2022 14.16

Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Starejši od 65 let naj zdravnika ob okužbi povprašajo o zdravilu regeneron

11. 10. 2021 14.54

V Sloveniji imamo od sredine poletja na voljo zdravilo regeneron, ki temelji na uporabi monoklonskih protiteles. Uporablja se za zgodnje zdravljenje bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo in za zaščito po stiku z okuženo osebo, če obstaja tveganje za hud oziroma težji potek bolezni. "Smotrno je, da se starejši od 65 let ob pozitivnem PCR-testu posvetujejo z zdravnikom o morebitni napotitvi v dnevno bolnišnico na infuzijo zdravila regeneron," je opozoril minister za zdravje Janez Poklukar.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena

10. 03. 2021 06.00

Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

V Italiji znova porast okužb. 96 odstotkov smrtnih žrtev imelo pridružene bolezni

12. 05. 2020 19.10

V Italiji so po dneh upada znova zabeležili porast števila okuženih. Še naprej pa se znižuje število pacientov na intenzivnih oddelkih. Skupno je od začetku epidemije v Italiji ozdravelo že več kot 100.000 ljudi s covid-19. Poročilo o smrtnih žrtvah v Italiji kaže, da je imela 96 odstotkov umrlih pridružene bolezni, med njimi so najbolj pogoste srčno popuščanje, diabetes, hipertenzija, atrijska fibrilacija.

'Vrhunec gripe pričakujemo v roku 14 dni'

29. 01. 2020 10.10

V letošnji sezoni je zaradi gripe oziroma pridruženih bolezni umrlo šest oseb. Prenašalci virusa gripe so največkrat otroci, mlajši od treh let. Več bolnišnic po Sloveniji je zaradi povečanega števila primerov gripe in virusnih okužb že prepovedalo ali omejilo obiske. Ti so deloma omejeni tudi v naši največji bolnišnici.

Vsak deseti do štirinajsti Slovenec že zaspal za volanom, kar polovica voznikov je zaspanih občasno

02. 08. 2017 12.42

AMZS opozarja, da vozniki podcenjujejo zaspanost za volanom. Polovica slovenskih voznikov je občasno zaspanih, vsak deseti do štirinajsti pa je v zadnjih dveh letih že zaspal za volanom. Če ste med vožnjo zaspani, nemudoma ustavite, saj vas lahko spanec premaga v hipu, opozarjajo strokovnjaki. AMZS bo zaspanost vključeval v preventivne aktivnosti ter vsebine programov varne vožnje.

Kadi vsak četrti odrasli prebivalec Slovenije, vsak tretji je izpostavljen tobačnemu dimu

30. 05. 2017 10.04

V Sloveniji za posledicami kajenja vsak dan umre 10 ljudi, najpogosteje zaradi pljučnega raka ter pljučne in srčno-žilne bolezni. "Umrljivost kadilcev je dva do trikrat večja od umrljivosti oseb, ki niso nikoli kadile," je pred svetovnim dnevom brez tobaka opozorila dr. Mihaela Zidarn s Klinike Golnik. Z novim zakonom bi na NIJZ pred posledicami kajenja radi obvarovali predvsem otroke in mladostnike.

FOTO in VIDEO: Po požaru onesnaženosti večjih razsežnosti ni, je pa prizadet potok

16. 05. 2017 06.38

Vzrok požara, ki je v ponedeljek zvečer izbruhnil v podjetju Kemis na Vrhniki, še ni znan. Enajst oseb so evakuirali in jih začasno namestili pri sorodnikih, dva gasilca sta potrebovala zdravniško pomoč. Pristojni trdijo, da večjih posledic za okolje ne bo, a ribiči pravijo, da je potok Tojnica mrtev.

Prijeten družabni dogodek, ki s seboj prinaša nevarnost za nastanek požara in onesnažen zrak

30. 04. 2017 06.30

Nekoč so s kresovi spodbujali sonce k močnejšemu sijanju, odganjali čarovnice in se obveščali o bližajočih se nevarnostih. Konec 19. stoletja so običaj prevzela delavska gibanja. A prijeten družabni dogodek s seboj prinaša nevarnost za nastanek požara in izpostavljenost različnim koncentracijam onesnaževal v zraku.

'Če odstranimo okrasje in sijaj, ostane le še škatlica smrtonosnih izdelkov'

31. 05. 2016 06.44

Zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje, umreta dve tretjini kadilcev, ki v povprečju izgubijo od deset do 15 let življenja, že veliko let pred smrtjo pa se soočajo z zelo slabo kakovostjo življenja. Na onkološkem inštitutu poudarjajo, da je večino pljučnih rakov mogoče pripisati kajenju cigaret.

KOPB – premalo poznana bolezen

16. 11. 2011 13.17

V Sloveniji za posledicami kajenja umre od 3500 do 4000 ljudi na leto, od tega več kot 600 zaradi kronične obstruktivne pljučne bolezni – krajše KOPB. To je četrti najpogostejši vzrok smrtnosti v svetu.

Imate težko sapo?

14. 11. 2007 05.28

Pod geslom "Brez sape, a ne brez moči!" poteka letošnji svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni.

Osveščanje o pljučni bolezni

16. 11. 2005 08.05

Kronična obstruktivna pljučna bolezen, ena najbolj množičnih kroničnih bolezni dihal, je predvsem bolezen kadilcev.

Srečanje pljučnih in alergijskih bolnikov

06. 09. 2003 00.00

V Slovenj Gradcu se je začelo tradicionalno srečanje pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije.