obrestne mere

Rekordna vrednost zlata, ki postaja 'zmagovalec' Trumpove carinske vojne

22. 04. 2025 13.56

Cena zlata, ki velja za varno naložbo, je dosegla nove rekordne vrednosti, pri čemer je prvič v zgodovini presegla mejo 3500 dolarjev (3045 evrov). Zadnjo rast cen so povzročili pritiski ameriškega predsednika Donalda Trumpa k znižanju obrestnih mer v ZDA in namigovanja, da namerava Trump zamenjati predsednika ameriške centralne banke Jeroma Powella.

Svet ECB šestič zapored znižal evrske obrestne mere

17. 04. 2025 08.29

Svet Evropske centralne banke (ECB) je za 0,25 odstotne točke znižal osrednje evrske obrestne mere. Gre za šesto zaporedno znižanje in sedmi rez v obrestne mere od obrata v denarni politiki junija lani. Korak je bil glede na močno povečano negotovost zaradi trgovinske politike ameriškega predsednika Donalda Trumpa pričakovan.

Ruski rubelj ob padanju dolarja najhitreje rastoča svetovna valuta

17. 04. 2025 10.37

Najhitreje rastoča svetovna valuta je trenutno ruski rubelj, kar je med drugim posledica padanja vrednosti ameriškega dolarja, visoke osrednje obrestne mere v Rusiji in zunanjetrgovinskega presežka te države. To sicer za Moskvo ni najboljša novica, saj močna domača valuta zmanjšuje izvozno konkurenčnost države in sredstva za proračunske izdatke.

ZPS opozarja na pasti 'neobank': 'Preverite, kam gre vaš denar'

10. 04. 2025 10.33

Ob izjemno nizkih obrestnih merah, ki jih slovenske banke nudijo za sredstva na vpogled, na varčevalnih računih in tudi za vezane depozite, se vse več Slovencev odloča za poslovanje s t. i. neobankami. Te ponujajo bistveno višje obrestne mere kot slovenske banke, a kot opozarjajo v ZPS, lahko njihove ponudbe skrivajo tudi pasti.

Trump s 104-odstotnimi carinami Kitajski, EU pod pritiskom

08. 04. 2025 06.12

Ameriški predsednik Donald Trump uvaja 104-odstotne carine na kitajski uvoz, je potrdila tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt. Uvedba nastopa po rasti azijskih trgov in evropske borze. Bruselj medtem razmišlja in zbira odzive iz podjetij in bank.

Trumpove carine povzročile najhujše borzne padce po pandemiji covida-19

05. 04. 2025 10.34

Ameriški predsednik Donald Trump je s carinami na uvoz z vsega sveta poskrbel za največje borzne padce po izbruhu pandemije covida-19. Indeksi so zgrmeli na dno že v četrtek, padci pa so se nadaljevali tudi v petek, ko je Kitajska udarila nazaj s svojimi carinami.

Na borzah izpuhtele milijarde, Trump medtem: Odličen čas, da postanete bogati

04. 04. 2025 07.58

Medtem ko je 500 najbogatejših ljudi na svetu izgubilo skoraj 193 milijard evrov in strmoglavljajo tudi ostali finančni trgi, evropski vlagatelji pa se za glavo držijo zaradi povračilnih ukrepov Kitajske, ameriški predsednik ostaja dobre volje. Nocoj ga čaka večerja ob svečah, na družbenih omrežjih pa objavlja: "To je odličen čas, da postanete bogati, bogatejši kot kadarkoli prej." Na evropskih borzah je danes izpuhtelo več kot 819 milijard evrov, potem ko jih je dan prej 422 milijard evrov. Trumpa je medtem razburil komentar predsednika ameriške centralne banke Federal Reserve.

Trumpova igra z ognjem: do kam bodo potonile borze, kaj čaka potrošnike?

04. 04. 2025 09.49

"Trumpovanje" se nadaljuje in 2. april 2025 je zanj mogoče prinesel dan osvoboditve, za delniške trge pa dan potopa. Delniški indeksi so se obarvali rdeče, saj vlagatelji reagirajo vnaprej, potem pa postavljajo vprašanja, pojasnjuje finančni analitik iz Optimtraderja Nikola Maljković. Kaj nas čaka? Veliko negotovosti, vse pa je odvisno, kako se bosta odzvali Evropska unija in Kitajska. Če to ne bo s hladno glavo, bo nastal problem, poudarja. In Kitajska je že napovedala protiukrepe. Kako pa se v tem času vesti na kapitalskih trgih?

GZS o Trumpovem izračunu carin: Ta pristop je neka psevdoznanost

03. 04. 2025 12.37

Carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo pomenile dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, tudi članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki so podizvajalci večjih podjetij in s tem na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili v OZS. Gospodarska zbornica Slovenije medtem ocenjuje, da Evropska unija izključno zaradi učinkov ameriških carin ne bi smela pasti v recesijo, potencialno nevarnost pa predstavljajo odzivi drugih držav. Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, pa je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.

Ministrstvo: 'Neprofitna' najemnina močno podcenjena, po novem bi vključevala dodatek za vzdrževanje

31. 03. 2025 10.44

Vlada je v petek v javno obravnavo poslala zakonodajni paket na področju stanovanjske politike. Ta med drugim vključuje novelo stanovanjskega zakona, s katero naj bi izboljšali delovanje stanovanjskih skladov ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki bo omogočil 100 milijonov evrov letno za gradnjo stanovanj. Z zakonodajo bi vlada tako omogočila milijardo evrov za gradnjo 20.000 javnih najemnih stanovanj v naslednjih 10 letih. Podrobnosti stanovanjskih zakonov je predstavil minister Maljevac, ki je dejal, da trenutno zaključujejo tudi pregled zemljišč v javni lasti, ki so primerna za gradnjo. Takšnih naj bi bilo v državi več kot 500. Predvidene so tudi spremembe pri oddajanju, da bi se pospešilo izbor najemnikov in omogočilo vzdrževanje.

V drugi izdaji za 250 milijonov evrov ljudskih obveznic

24. 03. 2025 12.26

Slovenija bo konec tedna v okviru druge izdaje izdala za 250 milijonov evrov t. i. ljudskih obveznic. Vpis je bil nekaj manjši kot lani, ko jih je država v prvi izdaji izdala v skupnem obsegu 261 milijonov evrov. Nove izdaje si na ministrstvu želijo naslednje leto v približno enakem času, je povedala državna sekretarka Nikolina Prah.

Enostavno investiranje za vse – kjerkoli in kadarkoli

24. 03. 2025 08.57

Svet investiranja v vzajemne sklade in trgovanje s finančnimi instrumenti je lahko privlačen, a zaradi nepoznavanja lahko pri ljudeh povzroča po eni strani lahkomiselnost glede hitrih zaslužkov, po drugi pa negotovost in strah pred izgubo prihrankov. Kako narediti prvi korak, katero dokumentacijo urediti in, predvsem, kako prepoznati "pravi trenutek", ko postane investiranje osebna odločitev?

Fed predvidoma že drugič zapored brez spremembe obrestne mere

18. 03. 2025 07.45

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) začenja dvodnevno zasedanje. Analitiki pričakujejo, da drugič zapored ne bo spreminjal obrestne mere in da bo ubral taktiko čakanja na posledice politik predsednika Donalda Trumpa. Te v ZDA povzročajo veliko negotovosti.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija

16. 03. 2025 07.08

Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Borze krvavijo. Kaj pa zdaj? Kdaj bo trg okreval?

15. 03. 2025 08.20

Borze, ki so vlagatelje lep čas razvajale z zelenimi krivuljami, že več kot mesec dni krvavijo. Vlagatelji ob trgovinskih napetostih, ki jih je z različnimi carinami sprožil ameriški predsednik Donald Trump, ostajajo previdni, delnice pa posledično izgubljajo vrednost. Kako vlagati, da nas bodo takšni padci čim manj iztirili? Ko govorimo o kapitalskih trgih in o investiranju v delnice, je pomembno, da se zavedamo, da kapitalski trgi nihajo, rastejo in tudi padajo, vendar pa je na dolgi rok splošen trend eksponentno naraščajoč, pojasnjuje svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc.

Znižanje obrestne mere, bitcoin strateške rezerve, vpisovanje ljudskih obveznic

10. 03. 2025 19.33

Evropska centralna banka je minuli teden znižala obrestno mero. Predsednica Christine Lagarde pravi, da želijo hitrejše okrevanje domače potrošnje. H gospodarski rasti bi lahko prispevalo tudi povečanje izdatkov za obrambo. Medtem predsednik ameriške centralne banke Jerome Powell opozarja, da bodo z nižanjem obresti v ZDA počakali predvsem zaradi Trumpovih politik s carinami. Ameriški predsednik je v petek tudi ustanovil bitcoin strateške rezerve, vendar cena digitalnega zlata ni poletela v nebo. Doma se začenja vpisovanje ljudskih obveznic. Dobra novica je tudi, da bo od torka rahlo cenejše gorivo na črpalkah.

Svet ECB znova znižal obrestne mere

06. 03. 2025 14.23

Svet Evropske centralne banke (ECB) je osrednje evrske obrestne mere znižal za 0,25 odstotne točke. Gre za peto zaporedno znižanje in šesti rez v obrestne mere od obrata v denarni politiki junija lani. Ob tem so v svetu zapisali, da denarna politika s temi znižanji postaja "pomenljivo manj omejevalna".

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'

06. 03. 2025 06.06

Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

4 preprosti, a učinkoviti načini za učinkovitejše upravljanje financ

04. 03. 2025 13.30

Upravljanje denarja se lahko zdi zapleteno, vendar majhne prilagoditve naredijo veliko razliko. Preproste navade, kot so varovanje transakcij, nastavitev samodejnega varčevanja, sledenje izdatkom in pametno ravnanje z dolgovi, lahko prinesejo večji nadzor nad financami. S pravilnim pristopom je lažje načrtovati vnaprej in se izogniti nepotrebnemu stresu.

Trump razkril pet kriptovalut, ki bodo del strateške rezerve, vrednosti poskočile

03. 03. 2025 07.12

Ameriški predsednik Donald Trump je razkril imena petih kriptovalut, ki naj bi bile vključene v novo ameriško kripto strateško rezervo. Gre za Bitcoin, Ethereum, XRP, Solano in Cardano. Vrednosti vseh petih so po objavi poskočile.

Negotove razmere povzročile padec bitcoina: znova pod 80 tisočakov

28. 02. 2025 09.17

Vrednost kriptovalute bitcoin je po več kot treh mesecih padla pod 80.000 dolarjev (okoli 77.000 evrov), po tem, ko je januarja pred prisego Donalda Trumpa na mesto ameriškega predsednika prvič presegla mejo 109.000 dolarjev (okoli 104.000 evrov). Zaradi negotovih razmer na svetovnih trgih je namreč prišlo do razprodaje v sektorju kriptovalut.

Ljudske obveznice in slovenski varčevalci: Kdo naj jih kupi, kakšen je donos?

20. 02. 2025 06.00

Državljanom bodo znova na voljo ljudske obveznice. Nakup ljudske obveznice je smiseln za tiste, ki se zavedajo pomena varčevanja, a so tveganju iz takih ali drugačnih razlogov nenaklonjeni, pojasnjuje dr. Aljoša Valentinčič iz Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani. Takšen primer je denimo varčevalec, ki ima le še nekaj let do upokojitve in nima časa nadomestiti morebitnih izgub na trgu. Mladi pa naj pred tem razmislijo o kakšni bolj tvegani naložbi, svetuje. Glede varnosti obveznic v primerjavi z bančnim depozitom bistvene razlike za povprečnega varčevalca ni, pravi.

Nove ljudske obveznice: kdaj in kakšna bo obrestna mera?

19. 02. 2025 10.40

Minister za finance Klemen Boštjančič je oznanil, da je država pripravljena na izdajo obveznice za fizične osebe oziroma t. i. ljudske obveznice. Lansko izdajo je ocenil za zelo uspešno. Letos bo vpis obveznice potekal med 10. in 21. marcem. Obveznice bodo izdane 28. marca, na Ljubljanski borzi pa 1. aprila. In obrestna mera? 2,75-odstotna. Določena je bila glede na trenutne razmere na trgu, pojasnjujejo na ministrstvu.

Evropa bo dobila nove evrske bankovce

17. 02. 2025 19.15

Bruto domači proizvod v Sloveniji raste hitreje kot v evroobmočju, vendar raste počasneje kot leto prej. To pomeni, da se gospodarska rast počasi ohlaja, vendar je še vedno spodbudna. Predsednica Evropske centralne banke napoveduje nove evrske bankovce z motivi evropskih umetnikov, znanstvenikov in tudi narave. Guverner ameriške centralne banke pa je v kongresu odgovarjal, ali je ZDA v recesiji. Visoke obrestne mere bodo pustili nespremenjene. Apple se je povezal s kitajsko Alibabo na področju sodelovanja z umetno inteligenco.

Svet ECB petič zapored znižal obrestne mere

30. 01. 2025 07.50

Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji osrednje evrske obrestne mere znižal za 0,25 odstotne točke. Gre za četrto zaporedno znižanje in peti rez v obresti od obrata v denarni politiki junija lani. Iz besed predsednice ECB Christine Lagarde je razbrati, da bo svet nadaljeval v smeri zniževanja obrestnih mer.

Ameriška centralna banka ohranila ključno obrestno mero

29. 01. 2025 21.45

Ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) je ohranila ključno posojilno obrestno mero nespremenjeno. Ta ostaja na ravni od 4,25 do 4,50 odstotka, kot je kljub drugačnim zahtevam predsednika ZDA Donalda Trumpa napovedovala tudi večina analitikov v ZDA.

Bodo obrestno mero do junija spravili na dva odstotka?

29. 01. 2025 11.08

Svet ECB naj bi po pričakovanjih na četrtkovi seji znova znižal obrestno mero, ki je trenutno pri 2,75 odstotka. Odločitev bodo sprejeli v senci Trumpovih groženj s carinami, ki bi lahko močno prizadele evropsko gospodarstvo. Nekateri člani Sveta naj bi sicer nakazali, da želijo do junija obrestno mero spraviti na dva odstotka. Za primerjavo, junija lani je bila pri štirih odstotkih.

Koliko mesečnih plač je treba odšteti za nakup nepremičnine po Evropi?

27. 12. 2024 08.33

Če želite s svojo neto mesečno plačo kupiti 100 kvadratnih metrov veliko nepremičnino, boste morali na Danskem zanjo delati devet let in pol, na Slovaškem pa skoraj 25 let. Slovenija je pri repu, saj je treba za primerljivo nepremičnino delati slabih 22 let.

Svet ECB znižal obrestne mere za evrsko območje

12. 12. 2024 14.32

Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji za 0,25 odstotne točke znižal vse tri glavne evrske obrestne mere. Gre za tretje zaporedno znižanje evrskih obrestnih mer in četrti rez vanje od junijskega obrata v denarni politiki.

Švica z nepričakovano obsežnim rezom v ključno obrestno mero

12. 12. 2024 10.45

Švicarska centralna banka je sprejela odločitev za presenetljivo obsežno znižanje ključne obrestne mere. Oklestila jo je za 0,50 odstotne točke na 0,50 odstotka. Za to se je odločila zaradi negotovosti glede gospodarskih obetov, poleg tega se je inflacija v državi upočasnila.