obremenjenost zdravnikov

NSi: Včeraj zapiranje bankomatov, jutri zdravstvenih ambulant
27. 03. 2025 14.04V opozicijski NSi pozivajo vlado h krepitvi zdravstvene oskrbe na podeželju in zahtevajo sklic seje odbora DZ za zdravstvo na to temo. Obenem so prepričani, da bo predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti še dodatno otežil dostopnost do zdravstva. Zato koalicijske poslance pozivajo, naj novelo ob glasovanju v DZ zavrnejo.

Golob po srečanju s predstavniki bolnišnic izpostavil pomen povečanja produktivnosti v zdravstvu
14. 05. 2024 06.38Premier Robert Golob se je udeležil delovnega srečanja ministrstva za zdravje o obremenjenosti zdravnikov. Verjame, da so ukrepi za povečanje produktivnosti v zdravstvenem sektorju ključ do uspeha, je dejal ob robu srečanja v izjavi za medije. Vlada je zagotovila sredstva za spremljanje efektivne obremenitve zdravnikov, je dodal.

'Do leta 2026 bi lahko brez ginekologa ostalo še 150.000 Slovenk'
10. 05. 2024 10.20Stavka zdravnikov traja že od sredine januarja, rešitve, s katero bi bili zadovoljni obe strani, pa še vedno ni. Zdaj so ginekologi in zasebni zdravniki na vlado naslovili poziva k ureditvi razmer v zdravstvu. Ginekologi so v javnem pismu s 157 podpisniki opozorili na težke razmere v primarni ginekologiji. Opozorili so tudi na možni črni scenarij, po katerem bi še 150.000 Slovenk po letu 2026 ostalo brez osebnega ginekologa, če bi se upokojili vsi ginekologi, ki imajo za to pogoje.

'Ena od nujnih nalog v času stavke je tudi podaljšanje veljavnosti za vozniška dovoljenja'
23. 04. 2024 08.02Minister za javno upravo Franc Props glede podaljšanja veljavnosti za vozniška in prometna dovoljenja v času stavke na upravnih enotah izpostavlja, da je to ena od nujnih nalog, ki so jih upravne enote dolžne izvajati tudi v času stavke, če bi zaradi njene opustitve lahko za državljane oziroma pravne osebe nastala gmotna škoda. Medtem pa bo večina upravnih enot stavkala že sedmo sredo zapored, sindikat državnih organov Slovenije pa napoveduje uresničitev grožnje o zaostritvi stavke.

Javno pismo družinskih zdravnikov: Kmalu bomo pisali le še recepte
15. 04. 2024 15.48336 družinskih zdravnikov se je podpisalo pod javno pismo, v katerem sporočajo, da imajo dovolj. Edino rešitev za izboljšanje stanja vidijo v večjem številu družinskih zdravnikov, ki bi jih morali razbremeniti tudi administrativnega dela. "Na koncu je vedno zdravnik tisti, ki obravnavo zaključi in nosi tudi vso odgovornost," trdijo in dodajajo, da so v času stavke enako dostopni kot običajno in predstavljajo "prvo bojno linijo", s katero se srečajo bolniki.

'Družinski zdravniki ne moremo biti zavarovalni agenti'
06. 03. 2024 07.42Pred ponedeljkovim 24UR Forumom, ki bo na sporedu ob 20. uri na POP TV, smo v POPkast povabili družinskega zdravnika Jako Strela. Dotaknila sva se tudi tem, ki jih bomo razdelali v naši posebni oddaji: delovanje zdravstvenega sistema na primarni ravni, zakaj se javno zdravstvo lomi, kaj to pomeni za vse nas, kje smo in kakšno zdravstvo si želimo? Pa tudi o neodzivnosti politike sva govorila.

Sedmi teden stavke: prerazporejanje zdravnikov v izmene in skupna dežurna mesta
26. 02. 2024 09.40Vlada je pred 1. marcem, ko se bodo postopoma začeli uveljavljati umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, sprejela prve ukrepe za zaščito javnega zdravstvenega sistema. Na njihovi podlagi bodo lahko denimo direktorji javnih ustanov zdravnike razporedili v izmene, izvajalci nujne medicinske pomoči pa bodo lahko organizirali skupna dežurna mesta.

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav
27. 01. 2024 14.41Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

'Zdravniki smo v stiski tako kot pacienti. Delamo preveč, prekomerno'
09. 01. 2024 11.38Opozorilni stavki zdravnikov in zobozdravnikov se po ocenah predstavnikov Fidesa v UKC Ljubljana in Maribor ter nekaterih bolnišnicah pridružuje velika večina zdravnikov. Delo v skladu s stavko poteka v omejenem obsegu, nekaj operacij je bilo odpovedanih. Se je pa zgodilo, da se zaradi stavke kakšen bolnik ni udeležil naročenega pregleda.

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov
31. 08. 2023 06.00V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Telefoni zvonijo v prazno, zdravniki so preobremenjeni z administracijo
15. 02. 2023 20.07V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli še sedmo ambulanto za osebe brez izbranega zdravnika, toda tudi v teh ambulantah telefoni zvonijo v prazno. Komunikacija v primarnem zdravstvu nasploh je zelo slaba, pripovedujejo pacienti in tudi zastopnica njihovih pravic. Zdravniki pa, da jim dragoceni čas jemlje velika obremenjenost z administracijo. O tem govorijo že leta, spremenilo pa se ni nič. A prav ambulante za osebe brez družinskega zdravnika kažejo, da se stvari lahko hitro izpeljejo, če je le politična volja. Zakaj te volje ni za razbremenitev zdravnikov, pa se sprašuje mlada zdravnica, ki med porodniško odsotnostjo pomaga v eni od ambulant.

Urgence pokajo po šivih: manko zdravnikov in čas gripe
29. 12. 2022 15.42Ob pomanjkanju osebnih zdravnikov in kroženju respiratornih obolenj na več urgencah po Sloveniji poročajo o velikem navalu in preobremenjenosti. Na Golniku decembra obravnavajo za 50 odstotkov več bolnikov kot v tednih pred tem, v Ljubljani, Kranju in Mariboru pa pacienti zaradi prezasedenih postelj na urgencah preživijo več ur.

Spremembe, ki jih prinaša reorganizacija NMP in zakaj so nekatere občine proti
07. 12. 2022 12.43Primarni nivo zdravstva je ob kadrovskih težavah in vse večjih zahtevah bolnikov v vse večjih težavah, ob tem pa tudi mreža nujne medicinske pomoči. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je tako že pred časom napovedal ločitev izvajanja NMP od družinske medicine. Če bodo z deležniki našli konsenz, bi sistemske rešitve lahko uveljavili že prihodnjo pomlad. Toda trenutni predlog je naletel na kritike. Potem ko so na noge skočili Kamničani, so se pritožile tudi nekatere druge občine, kjer bi se morali zdravniki po predlogu ob terenskih intervencijah pripeljati iz drugega kraja, urgentne ambulante pa bi bile ukinjene.

Kako zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo za vse?
02. 04. 2022 07.00V predvolilnem času tako rekoč vse stranke v ospredje spet postavljajo zdravstvo – kakovostno in za vse dostopno. Toda po dveh letih epidemije je zdravstvo samo še bolj izčrpano in še bolj težko dostopno. Že pred epidemijo predolge čakalne vrste za različne specialistične preglede in obravnave so se še podaljšale, več kot 130 tisoč ljudi je celo brez osebnega zdravnika. Zdravniki iz zdravstvenih domov odhajajo k zasebnikom ali drugam – tja, kjer so plače višje, obremenjenost pa manjša. O odhodu razmišlja tudi vse več mladih zdravnikov.

Kako privabiti zdravnike na primarno raven in jih tam tudi obdržati?
19. 01. 2022 17.40Vse več primerov izgorelosti, razmišljanje o lažjih in bolje plačanih delovnih mestih, odhodi v tujino ... Zdravniška zbornica Slovenije s skupino Mladi zdravniki opozarja na prekomerno obremenjenost zdravnikov na primarni ravni. Kot so poudarili, so bili zdravniki obremenjeni že pred epidemijo covida-19, zaradi nje pa se je količina dela še povečala.

V sredo 3568 okužb. Zasedenih že 212 intenzivnih postelj, kar je največ doslej
11. 11. 2021 09.04Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v sredo ob 9068 opravljenih PCR-testih potrjenih 3568 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 39,3-odstoten. Kot je sporočila vlada, je v bolnišnicah že 920 covidnih bolnikov, od tega jih 212 potrebuje intenzivno terapijo. S tem smo izenačili najvišjo zasedenost postelj na intenzivni negi doslej – prav toliko bolnikov s covidom-19 je bilo na intenzivni negi tudi 26. novembra lani. V sredo je umrlo deset oseb s covidom-19.

Iščejo kader za covidne oddelke: 'Potrebujemo vsakega, ki zmore dodatne obremenitve'
10. 11. 2021 08.58Predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik je povedal, da pripravljajo regijski seznam razpoložljivih kadrov za pomoč v covidnih bolnišnicah. Opozarja pa na obremenjenost zdravnikov na primarju in morebitne težave s plačili zdravstvene blagajne ob neizvajanju lastnih nalog.

Več cepljenih pacientov, večja nagrada: 'Odločitev ministrstva bo rušila zaupanje v zdravnike'
22. 10. 2021 09.47Vlada je v četrtek sprejela poseben projekt za spodbujanje precepljenosti proti covidu-19. Sklenila je namreč, da se bo zagotovilo ustrezno plačilo zdravstvenim delavcem v timu družinske medicine, ki bodo opravili dodatno delo in s tem zagotovili večjo precepljenost proti covidu-19 pri njih opredeljenih oseb. A direktorji zdravstvenih zavodov ukrep sprejemajo z zadržki. Kriteriji za merjenje uspešnosti, naj bi bili namreč preveč ohlapni, zdravniki in medicinske sestre bodo z novimi nalogami še bolj obremenjeni, razlike v izplačanih dodatkih pa bi lahko v kolektivih povzročile vročo kri. Projektu "ostro protestirajo" tudi pri Mladih zdravnikih Slovenije.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk
23. 09. 2021 06.0031-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

'Bolniki so mlajši, a potek hospitalizacij in zapleti so podobni'
15. 04. 2021 15.25Požrtvovalno delo anesteziologov, internistov, nevrologov, fizioterapevtov, medicinskih sester in drugega zdravstvenega osebja ne pozna meja. Dan in noč, že leto dni, se v neudobnih, tudi težkih, zaščitnih oblekah trudijo za ohranitev življenj bolnikov, okuženih s koronavirusom, ki ležijo na intenzivnih oddelkih. In vse, kar prosijo, je, "poskrbite za samozaščitno ravnanje in se cepite, da skupaj premagamo to epidemijo".

Šter: Ne prikrivajte podatka o tem, kje ste bili
02. 03. 2021 08.37Po napovedih notranjega ministra Aleša Hojsa bi lahko že v tem tednu prišlo do precejšnjih zaostritev nadzora na slovenski meji. Vzpostaviti bi bilo treba mehanizem, ki bo ob prihodu osebe sposoben presoditi, ali oseba sme prestopiti mejo ali ne, je prepričan vodja konzularnega sektorja Andrej Šter. Dodal je, da se lahko, če v tujini kažemo znake bolezni, potovanje v domovino precej zaplete, državljane pa spodbuja, naj ne prikrivajo podatka o tem, kje so bili.

Leto dni od poziva skoraj 600 zdravnikov problem sosežiga še ni rešen
05. 02. 2021 12.30Pred letom dni je skoraj 600 zdravnikov in zobozdravnikov odločevalce pozvalo k odgovornejšemu pristopu k okoljski problematiki. Prvopodpisana je bila Nevenka Mlinar, splošna zdravnica v srednji Soški dolini, ki se v svoji ambulanti redno srečuje s tragičnimi posledicami nebrzdanega onesnaževanja. Zdaj, leto dni pozneje, v Zdravniški zbornici Slovenije ugotavljajo, da so odgovorni zadevo pospravili v predal in nanjo pozabili.

'Ko družinski zdravniki ne zmorejo več, se sistem sesuje'
02. 11. 2020 10.40Predsednica Zdravniške zbornice Slovenija Zdenka Čebašek-Travnik je poudarila pomen družinske medicine v času koronakrize. Da so prav osebni zdravniki prvi v liniji, ko pacient potrebuje zdravniško pomoč, je izpostavila in opozorila na preobremenjenost zdravstvenega sistema. Paciente pa je pozvala, naj se, če le znajo, poslužujejo uporabe računalnika in e-pošte, telefonske linije pa naj bodo na voljo za najranljivejše.

Janša predstavil načrt ukrepov: Trenutno se nahajamo v oranžni fazi
06. 10. 2020 09.22V tem trenutku vlada sprejema ukrepe iz drugega dela oranžnega paketa, ki med drugim predvideva omejitev javnega in zasebnega zbiranja do deset ljudi, omejitev števila oseb v zaprtih javnih prostorih ter prepovedi obiskov v domovih za ostarele in bolnišnicah, je na novinarski konferenci povedal Janez Janša. Če se bo število okužb z novim koronavirusom še povečevalo, bo morala vlada razglasiti epidemijo, je povedal. To pa bi pomenilo vnovično zaostrovanje ukrepov.

Janša o načrtu ukrepanja: Ključna bo zasedenost v bolnišnicah
29. 09. 2020 10.44Kljub večjemu številu potrjenih okužb kot v prvem valu epidemije covida-19 so razmere zaradi manjšega števila hospitalizacij še vedno obvladljive, zato potrebe po strožjih ukrepih trenutno ni, je v nastopu na poslovnem zajtrku Amchama Slovenija dejal premier Janez Janša. Medtem v zdravstvenih sindikatih zahtevajo, da se razglasi epidemija za območje javnih zdravstvenih in socialno varstvenih zavodov, in trdijo, da pogoji za to obstajajo že danes.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'
17. 09. 2020 06.006.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Na območju ZD Ljubljana ni družinskega zdravnika, ki bi sprejemal nove paciente
24. 01. 2020 13.15Od 122 družinskih zdravnikov, ki delajo v ambulantah ZD Ljubljana, vsi presegajo zgornjo mejo obremenitve in zato ne sprejemajo novih bolnikov. Da bi rešili nastalo situacijo, ki se le še poslabšuje, poskušajo zaposliti zdravnike iz tujine, tudi iz tretjih držav, a to ne bo še tako kmalu.

'Svet se je kar naenkrat ustavil in vse ostalo je postalo nepomembno'
09. 11. 2019 09.12"Diagnoza rak te osupni, sesuje in spremeni," pripoveduje Gregor, ki je zbolel pri 24 letih. Čeprav gre za bolečo izkušnjo, pa pravi, da je življenje po njej lepše. Podobno zgodbo ima tudi Jaka, ki mu je bolezen spremenila pogled na svet. Danes sta oba ozdravljena in želita tudi druge ozaveščati, kako pomembno je o tej bolezni govoriti. Mesec november je že tradicionalno namenjen zdravju moških, predvsem opozarjanju o raku mod in prostate.