obrambni proračun

Obrambni izdatki: Slovenijo okrcal še Waltz

09. 03. 2025 19.11

Nov hladen tuš iz kroga ožjih sodelavcev ameriškega predsednika Donalda Trumpa za Slovenijo. Po tem, ko nas je Trumpov odposlanec za posebne misije Richard Grenell okrcal, da za obrambo ne namenimo dovolj denarja, je to zdaj storil še njegov svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz in neizpolnjevanje Natove zaveze označil kot nesprejemljivo. Tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pravi, da mora Evropa na področju obrambe narediti domačo nalogo.

Slovenci glede povečanja izdatkov za obrambo razdeljeni

08. 03. 2025 18.21

Slovenija je na repu držav zveze Nato po obrambnih izdatkih, a je vseeno 44,3 odstotka vprašanih menilo, da država za obrambo namenja dovolj, medtem ko bi bilo izdatke treba povečati po mnenju 40,9 odstotka vprašanih. Evropa pa se bo po mnenju večine zaradi krize v evroatlantskih odnosih še bolj razdelila.

Janša bi za obrambo vzel od zelenega prehoda in nevladnih organizacij

06. 03. 2025 17.17

Prvak opozicijske SDS Janez Janša je prepričan, da bo treba sredstva za obrambo dvigniti prej in bistveno bolj kot na dva odstotka BDP. Obenem pa meni, da ti dvigi ne smejo iti na račun zdravstva, šolstva, konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Rezerve medtem med drugim vidi v sredstvih za zeleni prehod in za nevladne organizacije.

Vse manj za maslo, vse več za topove

03. 03. 2025 20.33

Medtem, ko domača politika poziva k enotnosti Evropske unije, niti sama ni enotna pri vprašanju, ali bi morala Slovenija bistveno povečati sredstva, ki jih namenja za svojo vojsko. Koalicijska partnerica Levica npr. še naprej na glas razmišlja o izstopu iz zveze Nato, zadržani so tudi Socialni demokrati, ki jih skrbi, kje bi država črpala denar za višje obrambne izdatke. "Svet je znorel" pa pravi opozicija, ki pričakuje, da bo najpozneje do prihodnjega leta Slovenija izpolnila svojo obljubo zvezi Nato in za obrambo namenila dva odstotka bruto domačega proizvoda.

Napovedi o zviševanju milijard za oboroževanje držav se uresničujejo

25. 02. 2025 18.31

Da se bodo morali obrambni izdatki povečati, že dlje časa napovedujejo pri Natu, v ZDA in nekateri evropski voditelji. Tako odločitev so zdaj sprejeli na Otoku. Združeno kraljestvo bo do leta 2027 izdatke za obrambo povečalo na 2,5 odstotka BDP-ja, je napovedal britanski premier Keir Starmer, ki ta teden potuje na srečanje z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Ob novem sklicu parlamenta pa bo cilj, da država za obrambo letno nameni tri odstotke BDP-ja. Povečanje obrambnih izdatkov bodo financirali z zmanjšanjem sredstev za zunanjo pomoč.

Naša odgovornost v času Trumpa in Muska

19. 01. 2025 13.46

Radio Erevan so se v nekdanji Sovjetski zvezi in drugih komunističnih državah, tudi pri nas, kjer sicer nikoli niso bile tako priljubljene kot Alan Ford, imenovale šale, ki so na nek način reflektirale stvarnost.

Kaj napovedi prvega moža Nata pomenijo za Slovenijo?

14. 01. 2025 18.35

Še več denarja naj bi šlo za oboroževanje. Ne več dva odstotka, članice Nata bodo morale za obrambo v prihodnje najverjetneje nameniti več kot 3 odstotke bruto domačega proizvoda, je napovedal generalni sekretar Nata Mark Rutte. Še bistveno višji pa bi bili obrambni stroški, če bi iz Nata izstopile ZDA, je opozoril. V tem primeru bi Evropejci za vojsko plačevali tudi do 10 odstotkov BDP.

Rusija naj bi pripravila načrt za spopad z Japonsko in Južno Korejo

31. 12. 2024 20.38

Ruska vojska je sestavila podroben seznam tarč za morebiten spopad z Japonsko in Južno Korejo. Financial Times je imel vpogled v tajne dokumente, ki so sicer nastali med letoma 2008 in 2014, a naj bi še vedno veljali za "pomembno strategijo Rusije". Med izpostavljenimi tarčami je poleg vojaških ciljev tudi civilna infrastruktura.

Finska preiskuje domnevno sabotažo podmorskega električnega kabla

27. 12. 2024 12.43

Finske oblasti so v četrtek začele preiskavo tankerja, ki je izplul iz ruskega pristanišča, za katerega domnevajo, da bi lahko bil povezan s sredino prekinitvijo delovanja podmorskega električnega kabla med Finsko in Estonijo. Tako v Helsinkih kot v Tallinnu so opozorili na možnost sabotaže. Na incident so se odzvali tudi v EU in Natu.

Dva odstotka 'za Nato' ne bosta dovolj: 'Morali bomo zapraviti več'

12. 12. 2024 09.28

Dvoodstotni izdatki za obrambo so bili dolgo časa neizpolnjena zaveza večine držav članic Nata. To vsekakor ni godilo ZDA, vodilni vojaški sili in proizvajalki orožja v zavezništvu. Donald Trump je bil že v prvem mandatu izjemno kritičen do "skopuštva" drugih članic. Ruska invazija na Ukrajino je spremenila vse, danes večina držav 'troši' več kot dva odstotka. Vendar to ni zgornja meja, ampak minimum, vse glasneje sporočajo iz Bruslja. Nekateri uradniki so začeli govori o zvišanju minimalnega praga na tri odstotke.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'

05. 11. 2024 16.52

Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Rusija načrtuje skoraj 30-odstotno povečanje obrambnih izdatkov

24. 10. 2024 16.15

Poslanci ruske dume so v prvi obravnavi potrdili predlog proračuna, po katerem bi se obrambni izdatki prihodnje leto povečali za skoraj 30 odstotkov in bi znašali približno 134 milijard evrov. S proračunom bi Rusija tako za obrambo namenjala več kot za socialne izdatke in izobraževanje skupaj.

Ruski Su-57 naj bi sestrelil svojega brezpilotnega spremljevalca

05. 10. 2024 14.57

Rusija je izgubila svoj prvi najnaprednejši težki napadalni dron S-70 'Ohotnik'. Kot kaže, je brezpilotnik sestrelil kar ruski lovec, ki je z dronom letel v paru. Ta lovec je bil Su-57 in objavljen posnetek je prvi dokaz, da radarsko slabše vidno letalo pete generacije deluje v ukrajinskem zračnem prostoru. Toda, zakaj je Su-57 sestrelil svojega brezpilotnega spremljevalca?

Je Ukrajina 'prestregla' protiletalsko municijo za Izrael?

05. 10. 2024 10.21

Po več dneh in objavljenih satelitskih fotografijah se analitiki strinjajo, da je Iran precej uspešno prebil izraelski protiraketni ščit. Od 181 izstreljenih raket jih je samo bazo Nevatim zadelo vsaj 32. Drugi del resnice pa je, da je bila škoda relativno majhna. Zakaj je bil tokratni napad drugačen? Iran je spremenil taktiko, drugi razlog pa naj bi tičal v zmanjšanih ameriških zalogah raket zračne obrambe in dilemi pri izbiranju med Ukrajino in Izraelom.

Sajovic o naborništvu: 'Biti v službi domovine ne sme biti prisilna odločitev'

03. 10. 2024 06.55

Kandidat za ministra za obrambo Borut Sajovic je uspešno prestal zaslišanje na matičnem odboru DZ za obrambo. Sajovic je kot prioritete izpostavil modernizacijo SV, dodatno opremljanje s poudarkom na dvojni rabi, nadgradnjo sistema civilne zaščite in reševanja ter sredstva za inovacije. Kakšna pa so njegova stališča glede zveze Nato, nakupa finskih Patrij in razvoja vojn v Ukrajini ter na Bližnjem vzhodu?

Slovenija končno na poti izpolnjevanja zavez

28. 09. 2024 07.36

Skladno s povečanjem proračuna za obrambo bo Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje prejela dodatna sredstva za modernizacijo. Lanski in predvideni letošnji obrambni izdatki se gibljejo okrog 1,3 odstotka bruto družbenega proizvoda, v skladu s sprejetima razrezoma na vladi pa se bodo sinhronizirali s strateškimi dokumenti. Prihodnje leto bo obrambni proračun presegel odstotek in pol, leta 2026 pa dosegel 1,63 odstotka. To vključuje nove nabave, tako vojaške opreme kot izvedbo projektov za dvojno uporabo.

Mors bo gradil vojaško bolnišnico v Ljubljani

19. 09. 2024 09.35

Bolnišnica dr. Petra Držaja v Ljubljani bo dobila tretji trakt oz. severni prizidek. V povečani bolnišnici bo deloval Nacionalni center za izredne razmere, ki bo zagotavljal zdravstveno oskrbo za vojaške namene, hkrati pa bo mogoča tudi njegova uporaba v okviru javnega zdravstva. V novih prostorih bo prostora za najmanj 160 bolniških postelj, vrednost projekta je 87 milijonov evrov. Poleg tega ministrstvo načrtuje vzpostavitev 33 milijonov evrov vrednega Situacijskega centra kibernetske obrambe, ki bo prav tako stroškovno vključen v okvir prizadevanj za izpolnjevanje zaveze Natu o dvoodstotnih izdatkih za obrambni proračun.

Nemčija bi prepolovila proračun za vojaško pomoč Ukrajini

18. 07. 2024 17.11

Proračun za nemško vojaško pomoč Ukrajini naj bi se skoraj prepolovil – na okoli štiri milijarde evrov. To predvideva proračun za leto 2025. Namesto tega se nemška zvezna vlada zanaša na obresti ruskega premoženja za pomoč državi, ki jo je razdejala vojna.

Rusi sestrelili štiri ukrajinske drone, Ukrajinci štiri šahede

13. 07. 2024 13.26

Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da so sestrelili štiri brezpilotnike, ki so jih na rusko ozemlje izstrelile ukrajinske sile. Dva so sestrelili v regiji Rostov ter po enega v obmejnih regijah Belgorod in Kursk. Ukrajinska vojska pa navaja, da so v petek nad regijama Harkov in Doneck sestrelili štiri drone iranske izdelave.

Mors do večjega razreza: država zavezana dvigu na dva odstotka BDP do 2030

10. 07. 2024 11.17

Po naših informacijah je vlada pred dnevi sprejela razrez proračuna za prihodnje leto, po katerem bi ministrstvu za obrambo pripadlo 1,55 odstotka BDP oz. nekaj več kot 1,24 milijarde evrov, v letu 2026 pa bi se delež približal cilju dveh odstotkov, in naj bi, kot smo izvedeli, znašal 1,63 odstotka bruto družbenega proizvoda.

Šarec: Slovenija se drži svojih zavez glede porabe za obrambo

09. 07. 2024 19.26

Minister za obrambo Marjan Šarec je pred začetkom vrha zveze Nato v Washingtonu zavrnil namige, da Slovenija ne izpolnjuje svojih zavez glede porabe za obrambo, in je slovenskim dopisnikom zagotovil, da se poraba za obrambo povečuje, cilj dveh odstotkov BDP na leto pa bo dosežen do leta 2030. Glede vojne v Ukrajini je minister dejal, da je treba Rusijo ustaviti.

V strahu pred Rusijo in Trumpom: članice Nata večajo obrambne izdatke

20. 06. 2024 16.10

Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg pravi, da bo letos več držav članic Nata, kot je bilo prvotno pričakovano, izpolnilo cilj dveh odstotkov bruto domačega proizvoda za obrambo.

Izrael in Iran - kakšni sili si stojita nasproti?

14. 04. 2024 17.39

Po tem, ko je Iran proti Izraelu izstrelil več kot 300 brezpilotnih letal in raket, Izrael pa je veliko večino s pomočjo zaveznic uspešno razstrelil še pred vstopom v izraelski zračni prostor, so se številni vprašali tudi, kakšni sili si pravzaprav stojita nasproti. Izraelci bi lahko uporabili svetopisemsko metaforo Davida in Goljata - res so precej manjši od Irana, a s precej več sodobnega orožja.

Borrell dobil zeleno luč od večine ministrov: 'Rusi ne bodo zadovoljni'

19. 03. 2024 15.41

Evropska unija nadaljuje z načrtom, da Ukrajini zagotovi orožje in druga sredstva s pomočjo zamrznjenega ruskega premoženja v Evropi. Visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Josep Borrell je že dobil zeleno luč za načrt od večine zunanjih ministrov bloka, tudi slovenske zunanje ministrice Tanje Fajon.

Po zaloge vode in baterij, za prvih 36 ur

18. 02. 2024 11.27

"Naj povem jasno in odkrito, na Švedskem lahko pride do vojne," je pred kratkim na konferenci v kraju Sälen dejal švedski minister za civilno obrambo Carl-Oskar Bohlin. Vrhovni poveljnik švedske vojske Micael Bydén in obrambni minister Pål Jonson sta njegovim besedam pritrdila.

ZDA pristale na prodajo raket Kosovu, Vučić razočaran

11. 01. 2024 19.01

Ameriški veleposlanik v Beogradu Christopher Hill je na srečanju srbskega predsednika Aleksandra Vučića seznanil, da bodo ZDA odobrile prodajo protitankovskih raket javelin Kosovu, za kar je prosila Priština. Vučić je odločitev označil za veliko razočaranje za Srbijo.

Marjan Šarec: 'Vsi moramo prispevati'

07. 01. 2024 09.00

Vojna še nikoli v tem stoletju ni bila tako blizu Slovenije, Slovenska vojska pa ima že skoraj deset let negativno oceno pripravljenosti v krizi ali vojni. Ministrstvo za obrambo je tako v nakupovalni mrzlici in še nikoli nismo namenili toliko denarja za obrambni sistem. Nakupi dveh novih transportnih letal, šestih helikopterjev, pripravlja se podpis protizračne obrambe Iris T, prišlo bo skupno 161 oklepnikov 4x4, v zaključni fazi naj bi bil nakup oklepnikov 8x8. A jasnih odgovorov in datumov ni.

Ameriški obrambni proračun težak več kot 800 milijard evrov

23. 12. 2023 08.11

Ameriški predsednik Joe Biden je podpisal 886 milijard dolarjev (okoli 803 milijarde evrov) vreden zakon o porabi za obrambo v proračunskem letu 2024, ki se je začelo že 1. oktobra letos in traja do 30. septembra 2024. V predlogu ni veliko denarja za Ukrajino ali Izrael, saj bo to del zakona o izredni porabi, ki naj bi bil sprejet v začetku prihodnjega leta.

Senatni republikanci blokirali dodatne milijarde za Ukrajino

07. 12. 2023 06.46

Senatni republikanci so uresničili grožnje o blokiranju nadaljnje razprave o predlogu več kot 100 milijard dolarjev (okoli 93 milijard evrov) vrednega zakona o dodatni proračunski porabi za pomoč Ukrajini, Izraelu, Tajvanu ter izboljšanju varnosti na meji. Republikanci od vlade predsednika Joeja Bidna zahtevajo korenitejše spremembe mejne politike.