obrambna industrija

Evropska oboroževalna vročica: kaj kupuje Slovenska vojska?
03. 04. 2025 06.00Če ne boste plačevali več, vas ne bom več branil. To je ultimat ameriškega predsednika Donalda Trumpa članicam NATA, ki je sprožil vseevropsko oboroževalno histerijo. Evropska komisija za krepitev vojaških zmogljivosti Evropske unije snuje 800 milijard evrov težak načrt in obljublja 150 milijard evrov posojil za naložbe v obrambo. Kaj pa Slovenija?

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen
19. 03. 2025 11.31Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

'Če se želi Evropa izogniti vojni, se mora pripraviti nanjo'
18. 03. 2025 15.48Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v nagovoru na danski vojaški akademiji v Koebenhavnu dejala, da mora Evropa, če se želi izogniti vojni, nanjo pripraviti. Evropa mora po njenih besedah do leta 2030 vzpostaviti "močno obrambno držo". Temu bo namenjena bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe, ki jo bo Bruselj predstavil v sredo.

Razvoj novega orožarskega podjetja v Sloveniji: kakšni so načrti?
08. 03. 2025 18.48Kako resni so načrti slovenskega državnega vrha o razvoju novega orožarskega podjetja pri nas? Z namenom, da bi del povečanih obrambnih izdatkov ostal doma, naj bi država preko Slovenskega državnega holdinga moči združila s slovenskim podjetjem Valhalla Turrets in nemškim Rheinmetallom. Direktor Valhalle Miloš Milosavljević potrjuje, da so z nemškim obrambnim gigantom že nekaj časa v resnih dogovorih, država pa do njih še ni pristopila.

Ne le Trumpu, ukrajinske rudnine dišijo tudi Francozom
27. 02. 2025 08.52Ukrajinska vlada je odobrila podpis dogovora o redkih rudninah z ZDA, je sporočil ukrajinski premier Denis Šmihal. A ne le ZDA, z Ukrajino se o dostopu do njenih naravnih virov pogaja tudi Francija. Ameriški predsednik Donald Trump pa je, medtem ko se pripravlja na to, da bo v petek v Beli hiši gostil ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, med drugim dejal, da lahko Ukrajina pozabi na vstop v vojaško zavezništvo Nato.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Golob na vrhu Nata: Slovenija bo podvojila kontingent na Kosovu
11. 07. 2024 06.30Voditelji držav članic Nata so sprejeli zavezo k okrepitvi proizvodnih zmogljivosti obrambne industrije v zavezniških državah. Zavezali so se, da bodo povečali sodelovanje pri vlaganju v obrambno industrijo. Premier Robert Golob je povedal, da je Slovenija jasno obljubila svojo podporo pri nadaljevanju pomoči Ukrajini in angažmaju na Zahodnem Balkanu, kjer bo podvojila svoj kontingent na Kosovu. Kar pa se tiče finančnih sredstev se naš vložek ne bo povečeval: "A nekatere druge članice zavezništva bodo morale v prihodnje prispevati bistveno več, kot so doslej."

Pirc Musar: Samo Ukrajina lahko odloči, kakšen mirovni načrt je sprejemljiv
15. 06. 2024 07.28V švicarskem letovišču Bürgenstock ob Luzernskem jezeru se začenja dvodnevna mirovna konferenca za Ukrajino, na kateri bo sodelovalo približno 90 držav, tudi Slovenija, medtem ko Rusija nanjo ni bila povabljena. Cilj konference je po besedah predsednice Švice Viole Amherd doseči pravičen in trajen mir za Ukrajino v skladu z mednarodnim pravom. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v Švici poudarila, da lahko samo Kijev odloči, kakšen mirovni sporazum in kakšna vsebina sta za državo sprejemljiva.

Sikorski jasen: Evropska obrambna industrija zaostaja
25. 05. 2024 08.05"Za premagovanje ruskih imperialnih ambicij je potrebna dolgoročna ponovna oborožitev Evrope, pri kateri ima Združeno kraljestvo najmočnejšo vlogo," je dejal poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski. Kot je dodal, Poljska podpira Ukrajino pri napadu vojaških ciljev v Rusiji. A obenem je opozoril, da je evropska zmogljivost v obrambi precej slaba.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje
25. 02. 2024 07.08Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

Po zaloge vode in baterij, za prvih 36 ur
18. 02. 2024 11.27"Naj povem jasno in odkrito, na Švedskem lahko pride do vojne," je pred kratkim na konferenci v kraju Sälen dejal švedski minister za civilno obrambo Carl-Oskar Bohlin. Vrhovni poveljnik švedske vojske Micael Bydén in obrambni minister Pål Jonson sta njegovim besedam pritrdila.

Zelenski v Münchnu Putina označil za pošast, Trumpa pa bi peljal na fronto
17. 02. 2024 12.14Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na münchenski varnostni konferenci pozval k okrepljeni pomoči v boju proti ruski agresiji, v prid katere gre tudi pomanjkanje orožja in streliva, ki ga trpi ukrajinska vojska. Za več podpore Kijevu se je zavzel tudi nemški kancler Olaf Scholz, ki je obenem pozval Evropo, naj stori več za lastno varnost. V luči ogrožene nadaljnje ameriške pomoči pa je izrazil pripravljenost, da bivšega predsednika ZDA Donalda Trumpa v primeru vrnitve na položaj popelje na fronto. Meni namreč, da bi morali politični odločevalci videti, kaj vojna prinaša s sabo.

Dvojna igra Srbije: orožje kupuje v Rusiji, svoje prodaja v Ukrajino
16. 02. 2024 10.12'Duhovna in zgodovinska zaveznica' Rusije, toda v aktualnem konfliktu uradno nevtralna Srbija, kot kaže vojaško posluje z obema vojskujočima se državama - Ukrajino in Rusijo. Od najbolj sankcionirane države na svetu je prejela pošiljko opreme za elektronsko bojevanje proti dronom Repellent, medtem ko v Ukrajino še naprej prihaja orožje iz srbskih tovarn. V novem napadu na ruski Belgorod je umrlo več civilistov, preiskovalci pa so naleteli na ostanke 122-milimetrskih granat ER Grad 2000, ki jih izdeluje tovarna Krušik iz Valjeva.

Ukrajina trdi, da je pri Krimu uničila rusko vojaško ladjo
14. 02. 2024 10.58Ukrajinska vojska je sporočila, da je ob južni obali polotoka Krim, ki si ga je leta 2014 priključila Rusija, v napadu z droni uničila rusko vojaško ladjo. Moskva teh navedb za zdaj ne komentira. V ruskih napadih v bližini Donecka na vzhodu Ukrajine so umrli najmanj trije ljudje, med njimi otrok, še 12 jih je bilo poškodovanih. V Odesi pa jim je uspelo prestreči rusko vodeno raketo.

Slovenska in nemška obrambna industrija o možnostih krepitve sodelovanja
13. 02. 2024 18.10Slovenija in Nemčija imata veliko možnosti za okrepitev že zdaj uspešnega sodelovanja na obrambno-varnostnem področju, so ocenili sodelujoči na slovensko-nemškem poslovnem forumu obrambne industrije. To je po njihovih ocenah še posebej pomembno ob trenutnih zaostrenih geopolitičnih razmerah.

Rusija aktivirala najnovejše lovce, a se njihove uporabe boji bolj kot Ukrajina
12. 01. 2023 12.21Najnaprednejše rusko letalo, večnamenski lovec 5. generacije, Su-57 je doživelo svoj bojni preizkus v Ukrajini, ocenjuje britansko ministrstvo za obrambo. Radarsko slabše vidni lovci naj bi napadali cilje že vsaj od junija, ne da bi vstopili v ukrajinski zračni prostor. Delovanje z varne razdalje jim omogočata napredna tehnologija in oborožitev, vendar bo njihov vpliv na potek vojne v zraku zaradi maloštevilnosti in predvsem nenaklonjenosti tveganju letalskega poveljstva minimalen, napovedujejo analitiki.

'Pozabili smo, da Putin razmišlja povsem drugače od nas. Nismo ga jemali resno'
07. 12. 2022 18.57Nekdanja nemška obrambna ministrica Annegret Kramp-Karrenbauer priznava, da na zahodu mnogi odločevalci Putina niso jemali resno, ko je pred vojno govoril o tem, da obžaluje, da Ukrajina ni več del Rusije. Po njenem mnenju se mora prebuditi tudi evropska oborožitvena industrija, ki mora Ukrajini zagotoviti zadostno dobavo orožja in streliva za končno zmago v vojni.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019
02. 09. 2021 08.42Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'
17. 09. 2019 06.00Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

FOTO in VIDEO: Prve analize kažejo, da večje škode po požaru v Ljutomeru v Ščavnici ni
09. 06. 2017 06.45Ministrica Majcnova si je ogledala območje požara v Ljutomeru. Tam naj bi gorele odpadne sveče, plastika in parafin, požar pa v Ščavnici ni povzročil večje škode, saj naj bi vanjo stekle le požarne vode. Poginulih rib ni opaziti, penila so očistili. Civilna zaščita ljudi sicer še zmeraj poziva, naj ne zračijo stanovanj in naj pred uporabo operejo vrtnine.

Pozitivna Slovenija v prekinitvi pogodbe s Patrio ne vidi razloga za veselje: 'To je slab dan za Slovenijo'
05. 09. 2012 12.02Obrambno ministrstvo je sporazumno razvezalo pogodbo s Patrio o nakupu osemkolesnih oklepnikov. Slovenija tako ostaja pri 30 oklepnikih. Odločitev so pozdravili tudi v opoziciji, saj menijo, da je bila pogodba s Patrio, ki je povezana s številnimi aferami, za Slovenijo škodljiva.

Srbija izvozila za milijardo dolarjev orožja
01. 05. 2010 09.16Srbija je od leta 2006 izvozila že za skoraj milijardo dolarjev orožja. Njihov največji odjemalec je Irak, izvažajo pa tudi v Alžirijo, Libijo, Egipt in druge države Bližnjega vzhoda.