obolevnost

Izbruhi slinavke in parkljevke: Slovenija uvaja nove prepovedi vnosa pošiljk živali
26. 03. 2025 13.18Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) jepo prepovedi vnosa pošiljk živali iz Slovaške v Slovenijo odredila še prepoved za Madžarsko. Razlog so novi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP). Slovaška je zaradi širjenja bolezni razglasila izredno stanje. Preventivno cepljenje je v Evropski uniji prepovedano. Okuženih živali se ne zdravi, vse parkljarje v okuženem obratu je treba usmrtiti.

Najboljša zaščita proti klopnemu meningoencefalitisu je cepljenje
17. 03. 2025 13.27Slovenija še vedno sodi med države z najvišjo pojavnostjo klopnega meningoencefalitisa (KME) v Evropi, so na novinarski konferenci NIJZ opozorili strokovnjaki. V zadnjem desetletju je v Sloveniji za KME zbolelo povprečno 100 ljudi letno. Zbrani so poudarili, da cepljenje predstavlja najučinkovitejšo zaščito proti tej bolezni.

Zaradi novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem povečali ogroženo območje pri nas
05. 02. 2025 09.27Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem v bližini meje povečalo ogroženo območje v Sloveniji, tako da zdaj zajema določena naselja v občinah Dobrovnik, Hodoš, Kobilje, Lendava, Moravske Toplice in Šalovci. Na ogroženem območju se izvajajo posebni ukrepi, so sporočili pristojni.

Na Madžarskem v bližini meje s Slovenijo potrdili pojav kuge drobnice
27. 01. 2025 15.44Na Madžarskem so v bližini meje s Slovenijo potrdili pojav kuge drobnice pri živali, ki izvira iz Romunije. Kuga drobnica se običajno ne pojavlja v EU, v primeru njene ugotovitve pa je treba sprejeti takojšnje ukrepe za izkoreninjenje. Pristojni organi so se v Sloveniji na to temo že sestali, uprava za varno hrano pa rejce poziva k previdnosti.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Javno pismo družinskih zdravnikov: Kmalu bomo pisali le še recepte
15. 04. 2024 15.48336 družinskih zdravnikov se je podpisalo pod javno pismo, v katerem sporočajo, da imajo dovolj. Edino rešitev za izboljšanje stanja vidijo v večjem številu družinskih zdravnikov, ki bi jih morali razbremeniti tudi administrativnega dela. "Na koncu je vedno zdravnik tisti, ki obravnavo zaključi in nosi tudi vso odgovornost," trdijo in dodajajo, da so v času stavke enako dostopni kot običajno in predstavljajo "prvo bojno linijo", s katero se srečajo bolniki.

WHO: število rakavih obolenj do 2050 večje za 77 odstotkov
01. 02. 2024 13.40Število novih primerov rakavih obolenj bo do leta 2050 naraslo na 35 milijonov, kar bo za 77 odstotkov več kot leta 2022, je opozorila Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC), ki deluje v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Kot glavne krivce za porast obolenj z rakom je navedla tobak, alkohol, debelost in onesnaženost zraka.

V 20 letih programa Zora odkrili kar 2664 rakov materničnega vratu
14. 11. 2023 14.35Državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu Zora v Sloveniji obeležuje 20 let delovanja. V tem času se je presejalnega pregleda za raka materničnega vratu udeležilo 740.000 žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2664 rakov materničnega vratu.

Na Jesenicah posredovalo 40 gasilcev in 25 reševalcev
14. 10. 2023 21.00Verižno trčenje na gorenjski avtocesti, v njem pa 14 poškodovanih. Posredovalo je 40 gasilcev in 25 članov nujne medicinske pomoči, v bolnišnici je za sprejem in oskrbo poškodovancev skrbelo 40 zaposlenih. To je statistika reševalne vaje v primeru množične nesreče, ki je potekala na Jesenicah.

Proti gripi se bo mogoče cepiti predvidoma od začetka oktobra
27. 09. 2023 07.18Cepljenje proti gripi bo to sezono v Sloveniji predvidoma mogoče od začetka oktobra. Tudi letos bo brezplačno za vse z urejenim zdravstvenim zavarovanjem. Na voljo bo 185.000 odmerkov cepiva proti gripi. NIJZ cepljenje med drugim priporoča kroničnim bolnikom, starejšim, mlajšim otrokom, nosečnicam in osebam z izjemno povečano telesno težo.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS
17. 09. 2023 16.38September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Svetovni dan hepatitisa s sloganom Eno življenje, ena jetra
28. 07. 2023 06.41Že 17. leto zapored obeležujemo svetovni dan hepatitisa, letos pod sloganom Eno življenje, ena jetra. Jetra so namreč zelo pomemben organ, ki v telesu skrbi za več kot 500 nujno potrebnih procesov. Med najpogostejšimi vzroki za odpoved delovanja jeter in smrt je okužba z virusoma hepatitisa B in C, ki dokazano lahko povzročita nastanek raka jeter.

Zaradi ptičje gripe na Gorenjskem so nesnice usmrtili, jajca in opremo pa uničili
27. 02. 2023 13.23Zaradi potrjenega primera ptičje gripe na Gorenjskem so se pristojni organi, v sklopu preventivnih ukrepov za širjenje virusa, odločili za usmrtitev kokoši. Uničili bodo tudi vsa jajca in vso gospodarsko opremo, ki je prišla v stik z bolnimi živalmi in ki bi lahko bila vir okužbe. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce poziva, naj preprečijo stik domače perutnine z divjimi pticami.

Svetovni dan nedonošenčkov: 'Zelo pomembno je kengurujčkanje'
17. 11. 2022 18.26Vsak deseti otrok se rodi prezgodaj, samo v Evropi to pomeni pol milijona nedonošenih otrok vsako leto. V Sloveniji je ta številka nekoliko nižja, kar pomeni, da se pri nas vsako leto rodi 1400 otrok, ki se morajo boriti za vsako sekundo, minuto in uro življenja. V prvih mesecih je za otrokov razvoj zelo pomemben stik "koža na kožo" oz. kengurujčkanje. Najnovejše raziskave so potrdile, da se s tem zmanjšuje smrtnost in obolevnost otrok.

Sprva bolnik čuti pomanjkanje sape zgolj ob naporu, nato pa že med hojo po ravnem
16. 11. 2022 13.26Vsako tretjo sredo v novembru obeležujemo svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni. Bolezen ni ozdravljiva, je pa s pravočasnim odkritjem, ustreznim zdravljenjem in pravilno oskrbo mogoče omiliti simptome in upočasniti njeno napredovanje. Tako z ustreznimi ukrepi lahko prispevamo k izboljšanju kakovosti življenja bolnikov.

IJS z novimi napravami do učinkovitejšega zdravljenja raka
21. 10. 2022 16.24Institut Jožef Stefan je kot prvi koordinator projekta iz Slovenije uspel na razpisu Evropskega sveta za inovacije Pathfinder. V projektu PetVision, vrednem 3,4 milijona evrov, bodo razvijali naslednjo generacijo hitrega pozitronskega tomografa s časom preleta, napravo, ki bo omogočila učinkovitejše in cenejše diagnosticiranje ter zdravljenje raka.

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože
14. 08. 2022 07.00Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja
09. 08. 2022 07.32Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

Novogoriški zdravstveni dom izvaja le nujne in neodložljive storitve
01. 02. 2022 11.10V Zdravstvenem domu Nova Gorica zaradi kritične kadrovske situacije in izjemnih obremenitev ob velikem številu obolelih s covidom-19 do nadaljnjega delujejo v izrednih razmerah. Zaradi bolezni, karanten ali nege je namreč trenutno v službi le 20 odstotkov vseh zaposlenih. To pomeni, da v ambulantah družinske medicine in pediatrije izvajajo samo nujne in neodložljive storitve. Nujnost pa bo ocenil izbrani zdravnik.

Če ne bo sprememb glede pojavnosti ptičje gripe, kmalu delna sprostitev ukrepov
22. 01. 2022 08.22Ukrepi, ki so jih pristojni uvedli, potem ko so 27. decembra lani potrdili vdor ptičje gripe v rejo domače perutnine, bodo, če se stanje ne spremeni, prenehali veljati v sredo, 26. januarja, so pojasnili na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Ukrepi, ki se nanašajo na vso Slovenijo, medtem ostajajo v veljavi.

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija
17. 01. 2022 07.21Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

Redna telesna vadba: dolgoročna naložba v duševno in telesno zdravje
10. 10. 2021 12.48Vztrajati pri športnih aktivnostih je izračun, ki se obrestuje v vseh pogledih. Redna telesna dejavnost preprečuje številne bolezni, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje. To je zdaj, med koronakrizo, še pomembnejše, saj športno udejstvovanje zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in pomaga premagovati psihične stiske, ki postavljajo ljudi v tem obdobju v težavne situacije. Tega se dobro zavedajo člani centra CrossFit Ljubljana, ki so kljub vsem omejitvam ostali povezani in niso opustili treningov. Kako vadba za moč, kakršna je CrossFit, vpliva na duševno zdravje in celostno dobro počutje?

'Vloga vitamina D pred novim valom epidemije covida-19'
25. 09. 2021 07.00O vlogi vitamina D v boju proti infekcijam je debata dolga toliko, kolikor dolgo obstajajo možnosti njegovega dodajanja v človeško prehrano. Glede na manjšo precepljenost je specialist, gastroenterolog Darko Siuka, dr. med., znova spomnil na potencialno učinkovitost dodajanja vitamina D in dodal: "Zlasti pandemija covida-19 je v Sloveniji razgalila velik javnozdravstveni problem, ki ga predstavlja pomanjkanje vitamina D." In še: "Sedaj je na voljo najpomembnejši ukrep – cepljenje."

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester
20. 09. 2021 06.00Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

V Izraelu covidno potrdilo za vse, ki so starejši od treh let
18. 08. 2021 19.56V Izraelu morajo po novem vsi, ki so starejši od treh let, pred vstopom v številne zaprte prostore predložiti certifikat o cepljenju ali negativnem testu na covid-19. Država se namreč spopada z visokim porastom okužb novega koronavirusa. Njihove teste bo financirala vlada, saj niso upravičeni do cepljenja, se pa lahko vse od junija že lahko cepijo otroci, ki so starejši od 12 let.

Vladno oglaševanje za 56 tisoč evrov prineslo le 36,6-odstotno precepljenost
22. 07. 2021 06.00Vlada oziroma Urad vlade za komuniciranje je za promocijo cepljenja namenil 56 tisoč evrov. Na digitalnih kanalih je oglaševal tudi NIJZ, ministrstvo za zdravje pa je naročalo dodatne televizijske in radijske oglase. Kljub temu ni dosežen vladni cilj vsaj 60-odstotne precepljenosti – polno cepljenih je le 36,6 odstotka ljudi. Kje se je zataknilo? So izbrali najboljše načine promocije in medije z največjim dosegom? Občini z najvišjo precepljenostjo, Osilnica in Kostel, sta to dosegli z dobro organizacijo kočevskega zdravstvenega doma. Recept pa preprost – letaki, izobraževalni filmčki, cepljenje 'drive through', mobilne enote in dobra izkušnja ljudi, ki so bili cepljeni na ta način, kar je najboljša promocija cepljenja.

Drugi odmerek AstraZenece že veliko prej kot po 12 tednih?
28. 05. 2021 06.00Iz cepilnih centrov prihajajo vabila na cepljenje z drugim odmerkom AstraZenece. Toda zakaj cepljeni s prvim odmerkom vabila za drugi odmerek prejemajo že po petih, šestih tednih, ko pa je stroka večkrat opozorila, da je zaščita občutno višja, če med obema odmerkoma mine 12 tednov? Je moč takšno vabilo prestaviti? O tem smo vprašali pristojne v dveh največjih zdravstvenih domovih v državi in tudi vodjo strokovne skupine za cepljenje Bojano Beović.

Od sobote omejitev zbiranja do 50 oseb, od ponedeljka lokali odprti do 22. ure
12. 05. 2021 05.53Vlada je obravnavala aktualne epidemiološke razmere in pretresala ukrepe za zajezitev širjenja okužb skladno z rumeno fazo načrta. Sklenili so, da bo na javnih površinah od sobote dovoljeno druženje do 50 oseb (do zdaj deset), na organiziranih prireditvah, kot so nogometne tekme in gledališke ter kino predstave, bo lahko zasedena polovica sedišč. Prav tako se bo lahko povečala zasedenost v kampih in igralnicah. Gostinski lokali pa bodo od ponedeljka lahko obratovali do 22. ure.

Vitamin D za starostnike tudi na recept: 'To je velik napredek'
13. 04. 2021 20.02Vitamin D lajša potek vseh akutnih okužb dihal, tudi covida-19, ugotavlja več neodvisnih raziskav. Zato tudi naša stroka pripravlja nacionalni načrt, kako s tem sončnim vitaminom ustrezno preskrbeti vse prebivalce Slovenije. Zgolj iz hrane in okolja ga namreč ne dobimo dovolj, zato ga je zlasti v zimskem in zgodnje spomladanskem času treba dodajati.

Pred odhodom v naravo poskrbite za zaščito pred klopi
11. 04. 2021 17.23S prihodom pomladi in toplejših dni več prostega časa preživimo v naravi, kjer na nas prežijo klopi. Slovenija sodi med države, kjer je povečana možnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prinašajo klopi. Pri nas je daleč najpogostejša lymska borelioza, sledi pa ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se lahko učinkovito zaščitimo s cepljenjem.