obolenja

'V delih novele se zdi, da je cilj zmanjšanje stroškov in ne dobrobit živali'
16. 03. 2025 15.50V Zvezi nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije so temeljito preučili predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali. Ob zaključku javne obravnave so sporočili, da je v grobem njihovo mnenje o predlogu novele pozitivno, saj vključuje veliko potencialno dobrih sprememb, še posebej na področju rejnih živali. Podpirajo prepoved baterijske reje kokoši nesnic, boleče kastracije pujskov brez anestezije ter uvedbo obveznega označevanja mačk, odločno pa nasprotujejo zmanjšanju financiranja dolgotrajne oskrbe za zapuščene živali v zavetiščih in kaznovanju zavetišč zaradi pogojevanja oddaje.

Do leta 2050 bo pretežek vsak tretji otrok in vsak drugi odrasel
04. 03. 2025 12.48Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata vse bolj pereč javnozdravstveni problem, napovedi pa kažejo, da se bodo razmere še slabšale. Do leta 2050 bo tovrstne težave imela polovica odraslih ter tretjina otrok po svetu, ugotavlja nova analiza, objavljena v reviji Lancet. Slovenija ni izjema, po oceni strokovnjakov je pri nas debelih že 400.000 ljudi, ob tem pa beležimo še 800.000 oseb s prekomerno telesno težo, kar pomeni, da se z odvečnimi kilogrami bori že 1,2 milijona prebivalcev.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji
21. 02. 2025 09.47Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Izjemno povečanje bolnih: prvič aktivirali načrt za množične nesreče
26. 01. 2025 10.52Na splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana so v soboto zabeležili izjemno povečanje obiska bolnikov, zaradi česar so sploh prvič formalno aktivirali načrt za množične nesreče. V 24 urah so obravnavali 212 pacientov, kar je precej več kot običajno. Po besedah urgentnega zdravnika je bil, glede na njihovo zdravstveno stanje, prihod na urgenco nujen le za tretjino vseh obravnavanih bolnikov.

Izjemno povečanje števila bolnih v ZD Ljubljana, kličejo zdravstvene delavce
25. 01. 2025 18.40V popoldanskem času so na Splošni medicinski pomoči Zdravstvenega doma Ljubljana zabeležili "izjemno povečanje števila bolnih". Predvsem gre za različna virusna obolenja in različne bolečine, na primer v križu, so zapisali v sporočilu za medije.

Bliža se vrhunec sezone gripe, za cepljenje še ni prepozno
15. 01. 2025 17.49Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kljub temu da je sezona gripe že v teku, še vedno priporoča cepljenje proti tej bolezni. Vrh sezone pričakujejo čez nekaj tednov, cepljenje pa svetujejo vsem prebivalcem, ki so starejši od šestih mesecev. Opozarjajo, da za gripo vsako leto zboli med 100.000 in 200.000 prebivalcev Slovenije.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti
11. 01. 2025 07.00Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo
06. 01. 2025 13.54V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Porast virusnih obolenj: 'Bolnikom odsvetujemo novoletna praznovanja'
30. 12. 2024 19.16Praznični december ni le čas širjenja veselja in dobre volje, temveč je tudi čas širjenja virusov. V zadnjih tednih narašča število obolelih z gripo, covidom in RSV-jem. Ker se tovrstna obolenja hitreje širijo v zaprtih prostorih in ob tesnih stikih, zdravniki obolelim oz. vsem, ki se počutijo slabo, odsvetujejo novoletna praznovanja v večjih družbah. Zdravniki ob začetku sezone gripe, ki bo vrh doživela v prihodnjih tednih, sicer še vedno pozivajo k cepljenju.

Prvi resnejši primer ptičje gripe pri človeku
18. 12. 2024 19.36Ameriški center za nalezljive bolezni (CDC) je potrdil prvi resnejši primer obolenja za ptičjo gripo pri človeku po tem, ko so v Louisiani sprejeli v bolnišnico moškega, ki se je najverjetneje okužil preko mrtvih ptic in piščancev na dvorišču. To je 61. potrjen primer okužbe pri človeku v ZDA letos.

Starši otrok z Downovim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka
28. 11. 2024 15.09Društvo Downov sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci. Na ministrstvu za zdravje pa so izpostavili, da je pravica do dodatka za nego otroka v povprečju dodeljena za tri ali pet let, nemalokrat pa tudi trajno.

'Nobena uporaba drog ni varna, lahko pa jo naredimo manj tvegano'
24. 11. 2024 16.47Slovenija ima čisto prvo varno sobo za uporabnike prepovedanih drog. Tehnično so v Novi Gorici pripravili dve, eno za injiciranje, kot je na primer heroin, drugo pa za snifanje in kajenje. "Nimamo utvar, da bodo ljudje zaradi nas preprosto nehali uporabljati droge," je ob tem jasen strokovni vodja projekta Luka Mrak, ki poudarja: "Nobena uporaba drog ni varna. Lahko pa jo naredimo manj tvegano." Zato v varni sobi zasledujejo predvsem tri cilje: umik drog z ulice, preprečevanje širjenja obolenj, kot sta hepatitis B in hepatitis C, ter preprečevanje smrti zaradi predoziranja. Ob tem pa uporabniku zagotoviti varen prostor, družbo pa narediti vsaj malce bolj sočutno.

Respiratorna obolenja v porastu, v zadnjem letu več primerov atipične pljučnice
22. 11. 2024 07.50Na ljubljanski infekcijski kliniki so v zadnjem letu zdravili večje število bolnikov, ki so zdravljenje potrebovali zaradi okužbe z bakterijo Mycoplasma pneumoniae. Ta povzroča sindrom atipične pljučnice. Trenutno pa zdravijo tudi druge bolnike, ki zdravljenje potrebujejo zaradi zimskih respiratornih obolenj.

'V objektu je veliko azbesta, takšen način rušenja je sramoten'
17. 11. 2024 10.46Srbi si še niso povsem opomogli od tragedije v Novem Sadu, za katero krivijo vlado, ko so že dobili nov razlog za jezo. Začelo se je namreč rušenje hotela Jugoslavija, a za gradnjo objekta so leta 1969 uporabili azbest, nestrokovno ravnanje s takim materialom pa bi lahko pomenilo "potencialno okoljsko bombo". "Rušenje je treba nemudoma ustaviti, saj bo s tem načinom v zrak izpuščena vsak tona azbesta," opozarjajo strokovnjaki.

Nejc Šimenko z razvojem Medicofit klinike pacientom omogoča dostop do najsodobnejše tehnologije v fizioterapiji
08. 11. 2024 17.23Obiskali smo Medicofit kliniko, uspešno slovensko zasebno zdravstveno podjetje, ki ima sedež v Ljubljani in postaja mednarodno prepoznavni center za celostno neoperativno rehabilitacijo ortopedskih poškodb in bolezni.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Inšpekcijski nadzor razkril neupoštevanje novega pravilnika o premeščanju bremen
30. 10. 2024 15.41V začetku avgusta je začel veljati novi pravilnik o premeščanju bremen, inšpektorat za delo pa je še isti mesec začel usmerjene nadzore na tem področju. Opravil je 77 inšpekcijskih pregledov in ugotovil, da večina manjših pregledanih delodajalcev ni pravočasno ocenila tveganj in izvedla varnostnih ukrepov skladno s pravilnikom.

WHO začela preizkusno zdravljenje bolezni marburg s proticovidnim zdravilom
16. 10. 2024 12.26V Ruandi potekajo prvi klinični testi v sklopu preizkusnega zdravljenja bolezni, ki jo povzroča virus marburg, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije. V preizkusno zdravljenje so vključili zdravilo remdesivir, ki se uporablja tudi za zdravljenje covida-19.

Covid za tri leta poveča tveganje za infarkt ali kap
10. 10. 2024 08.09Nova študija je pokazala, da je covid nevarnejša bolezen, kot so mnogi med nami prepričani. Izkazalo se je namreč, da predvsem težji potek covida močno zviša tveganje za srčni infarkt, možgansko kap in posledično smrt. Raziskovalci še iščejo dokončni odgovor, zakaj povišano tveganje vztraja toliko časa, saj za druge okužbe to ni značilno. Ugotovili pa so tudi, kaj storiti, da ostanete "na varni strani".

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost
07. 10. 2024 15.13Vsak vloženi evro v promocijo duševnega zdravja pri delu se povrne v višini od 2,5 do 4,7 evra, so izpostavili na NIJZ pred svetovnim dnevom duševnega zdravja. Čeprav se ozaveščenost o pomenu duševnega zdravja na delovnem mestu dviguje in se številni delodajalci odločajo za implementacijo različnih ukrepov za varovanje duševnega zdravja, so ti še vedno primarno usmerjeni v individualne ukrepe, so opozorili. Še vedno pa se organizacije premalo odločajo za uvedbo organizacijskih ukrepov, torej ukrepov, ki bi vplivali na pogoje in organizacijo dela, in ki imajo pomembne vpliv na duševno zdravje zaposlenih.

Stanje v Idriji se je umirilo, učenci nazaj v šolskih klopeh
23. 09. 2024 12.50Na Idrijskem so prejšnji teden zaznali občutno povečano število otrok s prebavnimi težavami, ki so se kazale v bruhanju, diareji in bolečinah v prebavilih, tudi z vročino. Zaradi obolenja je več sto učencev in tudi več strokovnih delavcev idrijske osnovne šole manjkalo pri pouku. Razmere so se že umirile, so nam pojasnili na šoli.

12 simptomov raka, ki jih (moški) pogosto spregledajo
08. 09. 2024 12.36Čeprav študije svarijo, da rak vse bolj ogroža moške, gredo ti pogosto k zdravniku, ko je že (pre)pozno. A obstajajo opozorilni znaki, ki bi jih morali jemati resno.

Dobra novica za vse, ki radi med vikendom spijo dlje
01. 09. 2024 20.54Znano je, da pomanjkanje spanja poveča možnosti za srčno-žilne bolezni, zdaj pa so v obsežni študiji ugotovili, kako to nevarnost kljub vsemu zmanjšati. Izkazalo se je namreč, da se pri osebah, ki konec tedna nadoknadijo manjkajoče ure spanca, tveganje za obolenja zmanjša kar za 19 odstotkov.

Ko odloži olimpijska vesla, poprime za inštrumente v zobozdravstveni ordinaciji
13. 08. 2024 19.42Da so nas olimpijci lahko zastopali v Parizu in se v domovino vrnili zdravi ter brez večjih poškodb, je v Franciji ves čas skrbela ekipa zdravnikov in fizioterapevtov. Vsake olimpijske igre so zelo naporne, a tudi lepe, pravijo. Je pa letos zgodovino pisala tudi 31-letna Ljubljančanka Nina Kostanjšek, prva slovenska veslačica v zgodovini olimpijskih iger, po poklicu sicer zobozdravnica. Kot pravi, so se ji s tem nastopom uresničile sanje, prestižno tekmovanje pa je preseglo vsa njena pričakovanja.

Zaradi vročine pogosta poslabšanja kroničnih obolenj
13. 08. 2024 14.09Na urgenci UKC Maribor se vsako poletje soočajo s povečanim številom obravnav. Pacienti zdravstveno oskrbo običajno iščejo zaradi svojih siceršnjih kroničnih bolezni, ki se ob vročini poslabšajo. Podobno je tudi v UKC Ljubljana, kjer pacienti med vročinskimi valovi pomoč iščejo predvsem zaradi poslabšanja kroničnih pljučnih in srčno-žilnih obolenj.

Črna prihodnost na področju raka: smrtnost med moškimi skoraj dvakrat večja
13. 08. 2024 09.11Nova študija prikazuje zaskrbljujoče podatke o raku. Ne le število rakavih obolenj, do leta 2050 naj bi se med moškimi močno povečalo tudi število smrti zaradi raka. Povečanje naj bi bilo sodeč po študiji kar 93-odstotno. Največji porast naj bi se medtem zgodil pri moških, starejših od 65 let, ter v državah in območjih z nizkim oz. srednjim indeksom človekovega razvoja. Vendar pa rakava obolenja ob tem naraščajo tudi med ženskami in v starostni skupini mlajših od 50 let. Bi lahko ta trend zasukali?

Od avgusta bodo na proste termine naročali najdlje čakajoče bolnike
19. 07. 2024 18.18Ministrstvo za zdravje je v uradnem listu objavilo pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah. Po pravilniku, ki začne veljati s 1. avgustom, bodo izvajalci na proste termine naročali tiste, ki glede na nujnost obravnave čakajo najdlje.

Poslovila se je šimpanzinja Mojca, najstarejša prebivalka ZOO Ljubljana
08. 07. 2024 09.22Žalostna novica prihaja iz ljubljanskega živalskega vrta - v 50. letu starosti je umrla šimpanzinja Mojca. "Mojca je bila karizmatična in legendarna v našem živalskem vrtu. Poznajo jo generacije, ki so jo obiskovale kar 48 let," so zapisali oskrbniki in dodali, da je imela šest otrok in štiri vnuke.

Triki za zdrave rastline
03. 06. 2024 00.15V vročih dneh naj bodo vse rastline deležne dovolj vode, da trata ostane zelena in cvetje ne usahne. Zlasti v daljših sušnih obdobjih se večina rastlin na pomanjkanje vode odzove z zmanjšano rastjo, listi pa ovenijo. Trata vas na pomanjkanje vode opozori takrat, ko so na vrtu dlje časa vidni odtisi stopal.

Dragocena pijača, ki dviguje odpornost in jo dobro poznajo oboleli z rakom
18. 10. 2017 06.30Ljudje si že tisočletja do zdravja in boljšega počutja pomagajo s pomočjo zdravilnih rastlin, ki so jih najprej nabirali v naravi, nato pa celo začeli gojiti. Stoletja so njihove blagodejne učinke na telo in duha raziskovali izkustveno, izsledke pa iz roda v rod prenašali ustno, kasneje pa tudi zapisali.