oboleli

Po obisku zdravnika sledil šok: 'V čakalnici je bil oboleli z ošpicami'

14. 03. 2025 20.01

Svetovna zdravstvena organizacija opozarja na porast ošpic. V ameriškem Teksasu je v nekaj dneh zbolelo več kot 100 ljudi, eden od bolnikov je umrl. Tudi v Evropi število primerov te izjemno nalezljive bolezni narašča. Lani se je podvojilo in je najvišje v zadnjih 27 letih. Prijavljenih je bilo več kot 127 tisoč primerov, zato pristojni pozivajo k ukrepom za povečanje precepljenosti, ki je padla med pandemijo covida-19. V Sloveniji primerov ošpic trenutno ne beležijo, vendar se to lahko hitro spremeni.

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik

07. 03. 2025 16.19

Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Poslabšanje epidemioloških razmer, v celjskem urgentnem centru povečan obisk

28. 02. 2025 17.27

Zaradi poslabšanja epidemioloških razmer v Urgentnem centru Celje znova beležijo povečan obisk internistične prve pomoči. Beležijo predvsem porast gripe, covida-19, respiratornih sincicijskih virusov (RSV) ter drugih respiratornih obolenj. V celjski bolnišnici tako še vedno velja prepoved obiskov odraslih hospitaliziranih pacientov in omejitev obiskov hospitaliziranih otrok.

'Nobena uporaba drog ni varna, lahko pa jo naredimo manj tvegano'

24. 11. 2024 16.47

Slovenija ima čisto prvo varno sobo za uporabnike prepovedanih drog. Tehnično so v Novi Gorici pripravili dve, eno za injiciranje, kot je na primer heroin, drugo pa za snifanje in kajenje. "Nimamo utvar, da bodo ljudje zaradi nas preprosto nehali uporabljati droge," je ob tem jasen strokovni vodja projekta Luka Mrak, ki poudarja: "Nobena uporaba drog ni varna. Lahko pa jo naredimo manj tvegano." Zato v varni sobi zasledujejo predvsem tri cilje: umik drog z ulice, preprečevanje širjenja obolenj, kot sta hepatitis B in hepatitis C, ter preprečevanje smrti zaradi predoziranja. Ob tem pa uporabniku zagotoviti varen prostor, družbo pa narediti vsaj malce bolj sočutno.

Kako naprej, ko kariero preseka težka diagnoza?

12. 11. 2024 00.15

Za multiplo sklerozo pri nas letno zboli približno 80 ljudi, največ bolnikov pa je diagnosticiranih v obdobju pred 30. letom, torej ravno v času vključevanja na trg dela ali zgodnjega razvoja kariere. Zaskrbljujoče je, da po 10 letih od diagnoze aktivno dela le še vsak četrti diagnosticirani, čeprav je bolezen ob primernem zdravljenju mogoče dobro nadzorovati.

Covid za tri leta poveča tveganje za infarkt ali kap

10. 10. 2024 08.09

Nova študija je pokazala, da je covid nevarnejša bolezen, kot so mnogi med nami prepričani. Izkazalo se je namreč, da predvsem težji potek covida močno zviša tveganje za srčni infarkt, možgansko kap in posledično smrt. Raziskovalci še iščejo dokončni odgovor, zakaj povišano tveganje vztraja toliko časa, saj za druge okužbe to ni značilno. Ugotovili pa so tudi, kaj storiti, da ostanete "na varni strani".

Hudo trpljenje mucke, ki so ji dali človeško zdravilo. 'Dori je mali čudež'

07. 09. 2024 07.00

Uporabnike družbenih omrežij je minuli teden ganila zgodba male mucke Dori. Kosmatinko so namreč v zavetišče prinesli s hudimi nevrološkimi napadi, ki jih je povzročila zastrupitev. "Muci je lastnica dala zdravilo Daleron, ki ima učinkovino paracetamol, ki je še posebej za mačke izredno toksičen. Večina takšnih primerov se konča smrtno," so nam povedali v zavetišču Mačja hiša, kjer so sicer nemudoma začeli s terapijo, mucka, ki so jo poimenovali Dori, pa je pokazala, da je prava mala borka. Pet dni kasneje se namreč že sama postavi na tačke in sama uživa hrano.

Okužba s tuberkulozo v ljubljanskem zaporu

26. 08. 2024 08.07

V ljubljanskem zaporu imajo primer tuberkuloze. Zbolel je tujec, ki je v priporu od začetka leta, zdravi se v bolnišnici na Golniku. V zaporu so v obravnavo vključili vse osebe, ki so bile z obolelim v stiku. Pred nami sta dve ključni nalogi: pozdraviti pacienta in preprečiti širjenje bolezni, je dejala Vodja Nacionalnega programa za tuberkulozo Petra Svetina. Ob tem miri, da je Slovenija država z nizko incidenco bolnikov s tuberkulozo, na leto jih obravnavamo med 70 in 80.

Dragocena pijača, ki dviguje odpornost in jo dobro poznajo oboleli z rakom

18. 10. 2017 06.30

Ljudje si že tisočletja do zdravja in boljšega počutja pomagajo s pomočjo zdravilnih rastlin, ki so jih najprej nabirali v naravi, nato pa celo začeli gojiti. Stoletja so njihove blagodejne učinke na telo in duha raziskovali izkustveno, izsledke pa iz roda v rod prenašali ustno, kasneje pa tudi zapisali.

Deček, ki je umrl zaradi meningokoknega meningitisa, je bil v stiku s 96 ljudmi

09. 04. 2024 11.34

V nedeljo je v Novem mestu umrl najstnik, pri katerem je bil postavljen sum na invazivno meningokokno okužbo. Epidemiološka služba je do sedaj identificirala 96 kontaktov v družinskem okolju, med prijatelji, učenci in učitelji v OŠ. "Vsi so prejeli navodila in kemoprofilakso," poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Pri treh mladoletnikih potrdili ošpice

08. 03. 2024 11.36

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjih dneh prejeli prijavo o treh primerih ošpic pri mladoletnih osebah. Zbolela sta dva osnovnošolska otroka ter dijak srednje šole, ki proti bolezni niso bili zaščiteni s cepljenjem. Po dosedanjih podatkih primeri med seboj epidemiološko niso povezani. Precepljenost z drugim odmerkom cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam je v Sloveniji v šolskem letu 2022/2023 sicer padla pod 90 odstotkov.

Proti podobno načetim Nizozemcem popraviti vtis in zmagati

21. 01. 2024 06.00

Slovenska moška reprezentanca ima le še teoretične možnosti za preboj v Köln, kjer bodo potekali izločilni boji na evropskem prvenstvu v Nemčiji. Ker pa čudeža ni pričakovati, bodo skušali varovanci Uroša Zormana v Hamburgu dobiti vsaj nedeljski obračun drugega dela tekmovanja proti podobno oslabljenim in načetim Nizozemcem.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe

10. 01. 2024 06.00

Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Slovenci na prvi pripravljalni tekmi z velikimi težavami boljši od Avstrijcev

29. 12. 2023 16.57

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v Slovenj Gradcu premagala Avstrijo s 34:33 (16:15). To je bila prva in hkrati edina domača pripravljalna tekma pred nastopom na evropskem prvenstvu v Nemčiji. Po novem letu varovance selektorja Uroša Zormana v Poreču čakata še obračuna proti Črni gori in Hrvaški.

Po smrti pacienta z meningokoknim meningitisom identificirali 68 stikov

18. 12. 2023 11.34

Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bila v nedeljo obveščena o primeru smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Umrl je bolnik srednjih let, ki so ga zdravili v bolnišnici v Murski Soboti. Gre sicer za akutno bakterijsko bolezen, ki je imela v preteklosti visoko smrtnost. Z uporabo antibiotikov se je precej zmanjšala, a je še vedno visoka (med 8 in 15 odstotkov).

Po poplavah zaznali osem primerov leptospiroze

31. 08. 2023 11.00

Na poplavljenih območjih ljudem preti leptospiroza, bolezen, ki jo prenašajo glodavci, lahko tudi domače živali. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je avgusta potrdil osem primerov, vsi okuženi pa naj bi pomagali pri odpravljanju posledic poplav.

V gorah vedno več obolenj in poslabšanj osnovnih bolezni

10. 07. 2023 12.02

Za ekipo Helikopterske nujne medicinske pomoči Brnik in tamkajšnjo dežurno ekipo gorske reševalne službe je zelo zahteven konec tedna. Zgodilo se je namreč več nesreč v gorah in pri športnih aktivnostih. Vse več pa je tudi posredovanj zaradi bolezenskih stanj, v zadnjih primerih zaradi obolenja srca, opozarjajo v Osnovnem zdravstvu Gorenjske.

V vročini ne pozabite na primerno zaščito, lahko hrano in dovolj tekočine

19. 06. 2023 11.42

Na NIJZ ob napovedanih visokih temperaturah, ki bodo v teh dneh v večjem delu države presegle 30 stopinj Celzija, opozarjajo na škodljive vplive vročine na zdravje. Zlasti starejši, otroci, nosečnice in nekateri bolniki morajo poskrbeti za zmanjšanje izpostavljenosti vročini in zaščito, za primerna oblačila, lahko hrano in dovolj tekočine.

Moški potreboval pomoč v Velenju, a so ga reševalci 14 minut iskali po Celju

14. 06. 2023 08.08

V ponedeljek se je v Velenju zgrudil moški, ob klicu na 112 pa je dispečerski center Maribor na pomoč poslal celjske reševalce in to na napačno lokacijo. Reševalno vozilo iz Velenja je na pravo lokacijo prispelo šele po pol ure, moškemu so tačas pomagali mimoidoči. Napaka se je zgodila, ker kličoči niso povedali kraja dogodka. V dispečerskem centru Maribor nastali neljubi dogodek obžalujejo, hkrati pa se zahvaljujejo klicatelju in očividcem na kraju dogodka za sodelovanje, saj so s svojim preudarnim ravnanjem doprinesli k srečnemu razpletu: "Vsem vpletenim, predvsem pa oboleli osebi, ki je potrebovala nujno medicinsko pomoč, se v DCZ Maribor iskreno opravičujemo."

Prelomno zdravilo, ki 'iz možganov čisti Alzheimerjevo', kmalu tudi v Evropi?

04. 06. 2023 13.53

V začetku letošnjega leta je Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) odobrila lacanemab, zdravilo, ki upočasni napredovanje Alzheimerjeve bolezni v zgodnji fazi. Kmalu bi bilo lahko na voljo tudi v Evropi. Evropska agencija za zdravila je namreč že prejela zahtevo za njegovo oceno.

Promet se je umiril, vreme še ne

11. 05. 2023 08.55

Na slovenskih cestah je zjutraj zaradi dežja na slovenskih cestah nastala večja gneča. Najbolj prometno je bilo v okolici Ljubljane. Promet se je do opoldneva umiril, nove zastoje je pričakovati popoldan.

Pravilnik o poklicnih boleznih bo veljal od maja

24. 02. 2023 13.17

V uradnem listu je bil objavljen pravilnik o poklicnih boleznih, ki se bo začel uporabljati z majem. Kot so na novinarski konferenci poudarili v ZSSS, namen pravilnika ni uveljavljati odškodninskih zahtevkov, temveč zagotavljati boljše pogoje za zdravje zaposlenih in primerno skrb za tiste s poklicnimi boleznimi.

Junaki 3. nadstropja: Poleg zdravja si želijo predvsem sprejetosti

15. 02. 2023 06.20

Letošnji mednarodni dan boja proti otroškemu raku so v društvu Junaki 3. nadstropja posvetili osveščanju o tem, kako pristopiti k obolelim in njihovim družinam. Kot poudarjajo, si otroci in mladostniki, ki se borijo s to zahrbtno boleznijo, poleg zdravja želijo predvsem sprejetosti med vrstniki in v svoji okolici.

Francija za nov naslov proti Argentini in kamelji gripi

17. 12. 2022 12.38

Ali bo veliki finale svetovnega nogometnega prvenstva med Francijo in Argentino odločil virus, ki pesti branilce naslova? Kamelja gripa je vdrla v tabor francoske reprezentance in povzroča precej težav selektorju Didieru Deschampsu v pripravi na vrhunec mundiala v Katarju.

Zahodno zdravstvo: Nekoč najboljši sistem, trenutno pa 'tempirana bomba'

14. 12. 2022 18.25

S slabimi razmerami v zdravstvu se ne srečujemo le v Sloveniji, ampak jih poznajo praktično vse države Zahodne Evrope. In čeprav so desetletja nacionalni zdravstveni sistemi te regije veljali za ene najboljših na svetu, se zahodno zdravstvo trenutno sooča z različnimi izzivi. Najbolj njegovo stabilnost ogroža staranje prebivalstva, več dolgotrajnih bolezni, stalna kriza zaposlovanja in izčrpanost po covidu-19.

'Namerno so nas tepli, Brazilci so delali cirkus, Neymar pa je dobil po nogah'

25. 11. 2022 08.00

Reprezentanci Srbije in Brazilije sta odigrali enega bolj pričakovanih obračunov dosedanjega dela nogometnega SP v Katarju. Če je v prvem polčasu še kazalo na negotov razplet in morda celo na novo presenečenje na mundialu, pa je drugi del razblinil vse dvome. Karioke so z orli počele, "kar so hotele". Na koncu je poraz z 0:2 za Srbijo še ugoden. Srbski mediji so si med in še posebej po tekmi (pričakovano) dali duška.

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje

21. 11. 2022 12.44

Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.

'Eden drugega smo nemo spodbujali in izmenjaje v vodstvu počasi rinili proti vrhu'

13. 11. 2022 07.04

Močni nalivi, zemeljski plazovi, ledeni veter in sneg, a na koncu topel občutek, širok nasmeh in neopisljivo zadovoljstvo so kratek povzetek dogodivščine osemčlanske ekipe slovenskih alpinistov, ki je v začetku oktobra odpotovala v Nepal in uspešno zaključila odpravo. Pet med njimi jih je osvojilo 7128 metrov visok himalajski vrh Himlung na meji med Nepalom in Tibetom ter se tako vpisalo med prve Slovence, ki so se vzpeli na to himalajsko goro in smučali z nje. Viki Grošelj pa je nadel ime 5405 metrov visoki še neimenovani koti Vrh Fakultete za šport. Druščina različnih generacij je dokazala, da za športne podvige ni ključna mladost, ampak sodelovanje in razumevanje. Kaj vse so fantje doživeli?

Dallas za točko boljši od Toronta, Dončić znova presegel mejo 30 točk

05. 11. 2022 06.32

Košarkarji moštva Dallas Mavericks so na osmi tekmi sezone prišli do pete zmage. Mavericksi so v domači dvorani s 111:110 premagali Toronto Raptorse, Luka Dončić pa je še na osmi zaporedni tekmi presegel mejo 30 točk. Slovenski košarkar je dosegel 35 točk, osem skokov in šest asistenc.

FreeStyle Libre je sistem, ki sladkornim bolnikom olajša življenje

14. 09. 2022 06.00

Spremljanje TIR-a (Time in Range) oziroma časa, preživetega v ciljnem razponu vrednosti glukoze, je revolucioniralo življenje sladkornih bolnikov, ki lahko zdaj po zaslugi sodobne tehnologije sami vplivajo na spremljanje glukoze in uspešne rezultate zdravljenja