obnovljivi

Von der Leynova: Bela knjiga usmerjena v okrepitev obrambe v širšem smislu

21. 03. 2025 06.48

Bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe z naslovom Pripravljenost 2030 je po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen usmerjena v okrepitev obrambe oziroma varnosti v širšem smislu. Da mora EU poskrbeti za varnost v širšem smislu in ne samo za obrambo, so si prizadevali premierji Španije, Italije in Slovenije.

Slovenija prevzela predsedovanje skupščine IRENA

12. 01. 2025 09.28

Slovenija je prevzela predsedovanje 15. zasedanju skupščine Mednarodne agencije za energijo iz obnovljivih virov (IRENA), ki danes in v ponedeljek poteka v Abu Dabiju. Kot so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo, je Slovenija s tem dosegla pomemben mejnik na področju mednarodne energetske diplomacije.

Vetrnice v Ilirski Bistrici? Podporniki in nasprotniki podpise predali ministrstvu

30. 12. 2024 13.23

Predstavniki Civilne iniciative Snežnik so na ministrstvo za naravne vire in prostor dostavili zbrane podpise v znak nasprotovanja projektu postavitve devetih vetrnic v občini Ilirska Bistrica. Kot so pojasnili, je s projektom predviden poseg v območje neokrnjene narave, gre tudi za vodovarstveno območje. Hkrati pa je podprise zbrala tudi druga iniciativa iz Ilirske Bistrice, ki postavitev elektrarn podpira.

Edina možnost je JEK2, najslabša možnost je JEK2?

08. 12. 2024 08.21

Nekje med tema dvema skrajnostma se bodo kresala mnenja, ko se bomo v prihodnjih mesecih, morda letih, odločali o energetski prihodnosti Slovenije. Bo to nova jedrska elektrarna, če bo, kakšna bo in kdo jo bo gradil? Ali pa morda obnovljivi viri: veter, sonce, zeleni vodik?

'Delavstvo je bilo porinjeno ob rob, nadaljevanje vojn je od volitev odvrnilo mlade'

06. 11. 2024 20.34

Kljub soglasnim napovedim o izjemno izenačenem boju, je na ameriških volitvah prepričljivo zmagal Donald Trump. Po razglasitvi zmage je obljubil zlato dobo za Ameriko in končanje vojn po svetu. Kaj bo torej z vojno v Ukrajini, in kaj z vojno v Gazi? V prvem Trumpovem mandatu tudi odnos z Evropo ni bil najboljši, kaj se bo spremenilo tokrat?

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

01. 11. 2024 06.00

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?

24. 10. 2024 15.31

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

V nedrju doline še vedno leži neverjetnih 330 milijonov ton premoga

21. 10. 2024 08.20

"Mi živimo s tem, nam premog ne smrdi. Vsaka roža ima svoj vonj in tudi premog ima svojega, nas ne moti, mi smo v Šaleški dolini tega vajeni," oči zasijejo velenjski podžupanji Darinki Mravljak. Vonj, ob katerem si mimovozeči vozniki in prišleki z drugih koncev Slovenije zatiskajo nosove, je tam postal del lokalnega okolja. Ogromni črni kupi ob cesti med Velenjem in Šoštanjem pa bodo (kmalu) postali preteklost. Slovo od njih bo za tamkajšnje prebivalce precej bolj boleče, kot si predstavljajo drugod. Strokovnjaki pa nizajo opozorila, da zapiranje velenjskega premogovnika in šoštanjske termoelektrarne ni le lokalna težava, ampak vseslovenski problem.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Posvetovalni referendum o projektu Jek 2 bo 24. novembra

10. 10. 2024 19.03

DZ je s 65 glasovi za in sedmimi proti sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2). Glasovanje bo 24. novembra. Podporniki pravijo, da se bo določalo o mandatu za nadaljevanje projekta, ne za končno odločitev, nasprotniki pa, da se bo odločalo o gradnji, in to brez podatkov.

Finančni POPkast: Bitcoin od rojstva do globalne prepoznavnosti

10. 10. 2024 08.37

Bitcoin je v mladostniških letih poln potenciala, vendar še vedno obdan z izzivi. Čeprav je lahko prihodnost kriptovalut negotova, je očitno, da bitcoin ni več le eksperiment, ampak uveljavljeno digitalno sredstvo, ki se vse bolj umešča v sam vrh svetovnega finančnega sistema.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative

10. 10. 2024 09.00

24. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Grossi: Prihodnost je v mešanici jedrske energije in obnovljivih virov

09. 10. 2024 09.47

Na obisku v Sloveniji se mudi generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grossi. Izkušnje, ki jih ima Slovenija na področju uporabe jedrske energije, velja izkoristiti pri odločitvah glede prihodnje rabe tega vira, je na posvetu dejal Grossi in ponudil podporo IAEA ter izpostavil pomen široke razprave o morebitni novi nuklearki.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'

09. 10. 2024 06.47

Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?

03. 10. 2024 06.00

Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Po burni razpravi potrdili predlog datuma referenduma o Jek2

02. 10. 2024 13.44

Pristojni odbor DZ je z večino koalicije in opozicije potrdil predlog odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka nuklearke (Jek2), ki predvideva, da bo glasovanje 24. novembra. Predlagano referendumsko vprašanje se glasi: Ali podpirate izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo? Zagovorniki so med drugim izpostavili, da zanesljiva oskrba samo z obnovljivimi viri energije ni možna, nasprotniki pa, da bo cena projekta in energije visoka. Sejo je zaznamoval tudi besedni spor med poslancema Svobode. Miroslav Gregorič je Nataši Avšič Bogovič očital, da razprava o projektu ne more potekati brez ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra.

Na referendum o Jeku 2 predvidoma 24. novembra

27. 09. 2024 10.58

Posvetovalni referendum, na katerem bodo volivci odločali o postavitvi nove nuklearke v Krškem (Jek 2), bo predvidoma v nedeljo, 24. novembra. Ta datum je zapisan v delovnem gradivu za sejo odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor, ki bo v sredo pripravil besedilo odloka o razpisu referenduma, ki ga bo moral nato potrditi še DZ.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko

09. 09. 2024 17.11

Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

TEŠ pred stečajem: bo Šaleška dolina ostala brez ogrevanja?

03. 09. 2024 13.07

Finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj (Teš) se je zaostrilo do te mere, da bi se brez ukrepanja države z letom 2025 začel stečajni postopek, je povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Razmere želijo na ministrstvu reševati z interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto. Če ne bi ukrepali, bi čez noč na cesti ostalo približno 2500 delavcev, državi pa bi ostalo tudi 286 milijonov evrov nepoplačanega dolga do Evropske investicijske banke.

Lani skoraj podvojitev instalacij novih sončnih elektrarn

18. 06. 2024 12.09

V svetu je bilo lani na novo instaliranih za 447 gigavatov (GW) sončnih elektrarn, kar je 87 odstotkov več kot predlani. Daleč največ novih zmogljivosti je bilo postavljenih na Kitajskem, za 253 GW, sledile so ZDA z 32 GW. Skupno je v svetu instalirane za 1,6 teravata (TW) proizvodnje elektrike iz sonca, ugotavlja združenje SolarPower Europe.

Na voljo sredstva za naložbe v proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov

10. 06. 2024 12.12

Borzen je objavil javni poziv za dodelitev nepovratnih sredstev za investicije v nove naprave za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov in za hranilnike električne energije v kombinaciji s proizvodnjo energije. Ločeno ponuja tudi finančno pomoč za nakup in vgradnjo naprav za samooskrbo z električno energijo, pridobljeno iz sonca.

DZ potrdil razpis posvetovalnega referenduma o Jek 2

23. 05. 2024 12.37

DZ je z 71 glasovi za in šestimi glasovi proti sprejel predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zagotavljanju električne energije z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Datum še ni določen, po napovedih predlagateljev naj bi bil referendum konec novembra.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti

22. 05. 2024 12.48

Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

V prvih dneh maja večino porabe elektrike zadovoljili z obnovljivimi viri

06. 05. 2024 18.27

Slovenija je v prvih treh dneh maja z električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE) zadovoljila večino porabe, medtem ko je bilo 4. maja proizvedene več električne energije iz OVE, kot smo je porabili na dnevni ravni, je sporočilo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.

Golob: Cenejše nepremičnine z regulacijo oddajanja in neprofitnimi stanovanji

22. 04. 2024 08.36

Inflacija v Sloveniji se je znižala na obvladljive ravni, za kar je z ukrepi zaslužna tudi vlada, je v DZ dejal premier Robert Golob. Največji izziv po njegovih besedah ostaja zajezitev rasti cen storitev, k čemur bo vlada med drugim prispevala z ukrepi na področju stanovanjske politike, je napovedal. Med drugim pa tudi zavrnil očitke o poslabševanju razmer v zdravstvu. Kot je poudaril, je vlada sprejela več ukrepov, s katerimi želijo zagotoviti delujoči sistem javnega zdravstva. Povedal še, da je trenutni cikel okrepljene investicijske dejavnosti tujih in domačih vlagateljev najboljši pokazatelj zaupanja v stabilnost Slovenije ter tudi v delo vlade.

S kampanjo do večje osveščenosti o pomenu obnovljivih virov energije

05. 03. 2024 13.51

Ob svetovnem dnevu varčevanja z energijo in trajnostnega odnosa do okolja, ki ga obeležujemo v sredo, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo začenja trimesečno kampanjo o pomenu obnovljivih virov energije kot naravni danosti Slovenije. Cilj je obnovljive vire približati ljudem in izpostaviti njihovo vlogo pri razogljičenju energetike.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati

03. 02. 2024 17.20

Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'

28. 01. 2024 18.01

Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega

14. 01. 2024 12.14

Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Več kot 110 držav se je zavezalo, da bodo potrojile obnovljive vire energije

02. 12. 2023 18.19

Več kot 110 držav je podpisalo zavezo, da bodo do leta 2030 potrojile svetovno zmogljivost obnovljivih virov energije, so sporočili na podnebni konferenci ZN COP28 v Dubaju. Podpisan dokument ni pravno zavezujoč, a je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen prepričana, da bodo dosegli ta cilj.