obnovljiv

Plin – prava energetska rešitev za danes in jutri!
18. 03. 2025 00.15Udobno. Ugodno. Trajnostno.

Prepoved vgradnje bojlerjev: boste starega lahko zamenjali za novega?
30. 10. 2024 17.52Z novim letom nas čakajo velike spremembe pri ogrevanju stavb in sanitarne vode. Pravilnik o učinkoviti rabi energije bo namreč s 1. januarjem prepovedoval vgradnjo navadnih bojlerjev in drugih grelnih naprav, kot so IR-paneli in ogrevalne plošče, če te naprave porabljajo elektriko iz javnega omrežja ali iz vira, ki ni obnovljiv vir energije. A pozor: omejitev ne bo veljala le za novogradnje, ampak tudi za energetske prenove stavb in vzdrževanje. Kaj pa če se vam bo pokvaril, ga boste lahko zamenjali za novega?

'Narava in naša prihodnost se ne rešujeta na sodiščih'
13. 04. 2024 07.00Svet je zabeležil nov neslavni temperaturni rekord – marec je postal najbolj vroč mesec v zgodovini meritev. Postal je tudi že deseti zaporedni mesec z rekordnimi temperaturami. Alarmantni podatki se nadaljujejo v aprilu – v Sloveniji je tako v nedeljo padel spomladanski temperaturni rekord z izmerjenimi 30 stopinjami Celzija. Posledice pa niso le v naravi – Španija se s sušo bori že od januarja – ampak tudi na zdravju ljudi. Za kar pa bi lahko po precedenčni razsodbi Evropskega sodišča za človekove pravice v prihodnje odgovarjale tudi države, ki ne storijo dovolj v boju proti podnebnim spremembam. V eni od tožb se je že znašla tudi Slovenija.

Vse, kar morate vedeti o solarnih panelih
19. 03. 2024 00.15Sončna energija postaja ključ do trajnostne in nizkoogljične prihodnosti, naraščujoče cene elektrike pa nas še dodatno spodbujajo, da postanemo samooskrbni. Vse več ljudi zato razmišlja o solarnih panelih – enostavni rešitvi, ki deluje okolju prijazno in pripomore k nižjim položnicam.

Golob napovedal umik omejitev glede ogrevanja na lesno biomaso
29. 01. 2024 13.58Vlada bo predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, je napovedal premier Robert Golob. Gre za 500 primerov letno, pomembneje je zamenjati stare naprave v 430.000 gospodinjstvih, ki se ogrevajo na ta način, je dodal.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega
14. 01. 2024 12.14Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

V letošnji ogrevalni sezoni so cene zemeljskega plina nižje do 20%
03. 01. 2024 00.15Plinovodni sistem je odporen in zanesljiv ter cenovno ugoden. Kmalu tudi z obnovljivimi plini.

Ohranite svež zrak v zaprtih prostorih tudi v hladnejših mesecih
13. 10. 2023 00.15Pri ohranjanju dobrega počutja in zdravja veliko vlogo igra kakovost zraka v notranjih prostorih. Za zdravo sluznico, ki je prva obramba pred okužbami dihal, virozami in alergijami, mora biti zrak dovolj vlažen in čist.

Za nekatere prvi dan počitka, lažje do zdravil in medicinskih pripomočkov
15. 08. 2023 08.45Od uničujočih poplav je že 12 dni in od takrat še ni minil dan, ko prizadeti prebivalci, gasilci, vojaki, reševalci in drugi prostovoljci na terenu ne bi trdo garali in odpravljali posledic katastrofalne ujme. "Ker bo odpravljanje posledic hudih poplav v Lučah trajalo še nekaj časa, je nujno, da si za trenutek oddahnemo in si naberemo novih moči," je sporočila Občina Luče. Na terenu je bilo ob tem tudi okoli 3000 prostovoljcev. Zdaj pa je znana tudi količina zbranih sredstev za žrtve poplav, ki so jih ob dnevu solidarnosti zbrali v soteski Vintgar. Sredstva pa so zbirali tudi drugod.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'
11. 06. 2023 09.11Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Slovenska Orca – sinonim kakovosti tudi na Irskem
03. 06. 2023 00.15V svetu trajnostnega ogrevanja, kjer iskanje energetsko učinkovitih rešitev postaja vse bolj pomembno, se podjetja vedno bolj osredotočajo na razvoj in proizvodnjo toplotnih črpalk.

Samostoječi kamini, talni kamini in kotni kamini – ogenj brez pepela
02. 03. 2023 09.19Samostoječi kamini, talni kamini, lahko pa je tudi kotni kamin, vam misli ponesejo v staromodno hišo v starem slogu s kaminom na drva v slabo osvetljenem prostoru, z dvema velikima foteljema, postavljenima tik pred praskajoč ogenj.

Sončne elektrarne na ključ za samooskrbo in postavitev sončne elektrarne
07. 10. 2022 09.14Sončne elektrarne na ključ so ugodne. Sončna elektrarna za samooskrbo pretvarja sončno energijo v električno. Postavitev sončne elektrarne delno krije Eko sklad

Še pred sezono ogrevanja je lesene pelete skoraj nemogoče dobiti
19. 07. 2022 19.49Ne le pri zemeljskem plinu in elektriki, pravi kaos je zavladal tudi na trgu drugih energentov. Skladišča dobaviteljev lesne biomase, predvsem peletov, so prazna, cene pri ponudnikih, ki jih še zagotavljajo, pa letijo v nebo. Na drugi strani pa absurd: Slovenija kot četrta najbolj gozdnata evropska država očitno svojega bogastva ne zna izkoristiti, les celo uvažamo.

Vse, kar želite vedeti o avtomobilih na stisnjen zemeljski plin
28. 12. 2021 00.15Na trgu se ponudba vozil na alternativni pogon širi in ena izmed možnosti je tudi pogon na stisnjen zemeljski plin.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra
05. 10. 2021 06.00Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

Poletje 2021 se bo uvrstilo med najbolj sončna poletja v zgodovini meritev
20. 08. 2021 07.00Letošnje poletje s sončnimi žarki zares ne skopari. V večjem delu Slovenije smo namreč od prvega junija do danes našteli že več kot 800 sončnih ur, kar krepko presega povprečje med letoma 1971 in 2000. Ker je pred nami še nekaj sončnih dni, lahko že zdaj z veliko gotovostjo rečemo, da se bo letošnje poletje uvrstilo med pet najbolj sončnih poletij v zgodovini meritev. Tudi sicer Slovenija spada med bolj obsijane države v Evropi, zato ji lahko upravičeno rečemo dežela na sončni strani Alp. Ali veste, kaj vse vpliva na trajanje sončnega obsevanja in kje v Sloveniji so najboljši pogoji za obratovanje sončnih elektrarn?

Na Švedskem izdelali prvo jeklo brez uporabe fosilnih goriv
19. 08. 2021 19.28Švedska družba SSAB je sporočila, da jim je uspelo proizvesti "prvo jeklo na svetu brez fosilnih goriv". Dobavili so ga Volvu. Dosežek je rezultat projekta Hybrit, ki ga je SSAB, ki je v lasti energetskega podjetja Vattenfall in LKAB, skupine za rudarstvo in minerale, vzpostavil leta 2016. Tako Vattenfall kot LKAB sta v lasti švedske države. Ideja, na kateri temelji Hybrit, je uporaba vodika namesto premoga in koksa pri proizvodnji jekla.

LG-jeve toplotne črpalke za vrhunsko učinkovitost gretja z obnovljivim virom energije
19. 11. 2020 00.15LG Electronics (LG) na slovenskem trgu predstavlja novosti na področju svojih sistemov za gretje LG Therma V. Gre za toplotne črpalke zrak/voda, ki prinašajo številne možnosti za prihranke energije pri nadgradnji ogrevalnega sistema v domovih. Črpalke opravljajo isto nalogo kot peči na plin ali kurilno olje, vendar na energetsko in stroškovno učinkovitejši način. Uporabljajo se za talno ali radiatorsko ogrevanje in oskrbo s toplo sanitarno vodo celo pri zunanji temperaturi -25 °C. Z zamenjavo ali dopolnitvijo tradicionalnega sistema gretja na plin ali kurilno olje toplotna črpalka zrak/voda občutno zmanjša izpuste CO2 in porabo energije, saj za gretje vode uporablja obnovljiv in brezplačen vir – naravno toplotno energijo zunanjega zraka.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode
11. 10. 2020 09.36Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Ali v školjko mečete robčke, zdravila, igrače ...? Letno v Sloveniji 3,5 milijona evrov za sanacijo škode
21. 04. 2020 12.25"Bodi junak, ne zamenjaj školjke za smetnjak," opozarjajo komunalna podjetja. Komunalna podjetja, ki upravljajo javne kanalizacijske sisteme in čistilne naprave, v zadnjih letih v sistemih zaznavajo čedalje večje količine odpadkov, ki tja ne sodijo, saj povzročajo veliko škodo infrastrukturi in okolju ter dodatne stroške pri vzdrževanju kanalizacijskih sistemov. V straniščne školjke nekateri med epidemijo mečejo tudi maske in rokavice. Te pa tja, kot tudi vlažilni robčki, cigaretni ogorki, zdravila, lasje, ne sodijo. Rešitev je izjemno preprosta, prihrani pa enormne stroške. V kopalnico poleg stranišča namestite koš za odpadke.

Evroposlanski veterani, povratnica in novinci v nizkem startu
29. 05. 2019 13.26Osem evropskih poslancev iz Slovenije bo 2. julija začelo nov, petletni mandat. Štirje veterani, ena povratnica in trije novinci bodo, kot so obljubljali, branili interese Slovenije in garali za boljšo Evropo. Še pred tem pa si bodo morali izboriti čim boljše mesto v svoji politični skupini in bruseljskih odborih.

Slovenija upravičeno dežela na sončni strani Alp
19. 04. 2018 17.08Slovenija z okoli dva tisoč sončnimi urami na leto spada med bolj osončene države v Evropi in ji lahko upravičeno rečemo dežela na sončni strani Alp. Sončno sevanje je edini vir energije na Zemlji, ki žene vremenske procese, z njegovo energijo pa bi v samo nekaj urah lahko pokrili letno potrebo po energiji na svetu.

FOTO: Akcija Greenpeacea: kljub oblakom je v Ljubljani posijalo sonce
05. 10. 2017 10.11"Ko Slovenijo izčrpava suša, v Karibskem otočju divjajo orkani, v Bangladešu poplave, na Portugalskem požari…, bi radi naši odločevalci kurili premog še do sredine stoletja ter še naprej ignorirali sončno in vetrno energijo," so ogorčeni v Greenpeacu in so zato odšli na ulico.

'Nobelov nagrajenec' za okoljski aktivizem Uroš Macerl: Sežiganje odpadkov je norost, ki uničuje naravne vire
24. 04. 2017 07.20Uroš Macerl, ekološki kmetovalec iz Slovenije, je dobitnik prestižne Goldmanove okoljske nagrade za leto 2017. Nagrada velja za največje svetovno priznanje okoljskim aktivistom, vsako leto jo podelijo okoljskim junakom z vsake od šestih naseljenih celin. Macerl jo je dobil za uspešen boj s cementarno Lafarge.

Se vlada zaveda prednosti obnovljivih virov energije? Zakaj vztrajno išče način subvencioniranja TEŠ?
07. 03. 2017 13.02Veliko prahu sta minule dni dvignila novela energetskega zakona in iskanje načina subvencioniranja Termoelektrarne Šoštanj. Nevladne organizacije od vlade zahtevajo, da s fosilnih goriv preusmeri pozornost v obnovljive vire energije. ''V Sloveniji od 2013 ni bilo postavljene niti ene nove vetrnice, sončnih elektrarn pa je bilo postavljenih zanemarljivo malo,'' so opozorili.

Šporhet, kot so ga poznale naše babice, znova v modi
10. 11. 2016 07.46Varovanje okolja z uporabo obnovljivih virov energije, energetska neodvisnost in samooskrba zaradi osveščenosti ljudi o vplivih na okolje iz leta v leto dobivajo vse večji pomen. Poleg tega pa nam v hitrem tempu življenja največ pomeni toplo in pristno domače zavetje, kjer lahko kakovostno preživljamo svoj čas.

Naši najboljši dijaki raziskujejo, kako iz odpadkov proizvesti biogorivo
13. 08. 2015 19.04Kljub opozorilom, da bo kmalu zmanjkalo fosilnih goriv, avtomobile še vedno poganjata večinoma bencin in dizel. Manj kot desetino energije dobimo iz obnovljivih virov, od tega pa zgolj 5 % iz odpadkov. Na ta zapostavljen vir energije so se osredotočili naši srednješolci.

Svetovni dan sonca: ne moremo brez, trpimo, če ga je preveč
28. 05. 2015 13.05Česa se moramo spomniti ob svetovnem dnevu sonca? Omogoča življenje na Zemlji, a ga hkrati tudi ogroža, zato se moramo v odnosu do njegove moči ravnati odgovorno.