obnova narave

Po tornadu ujeti v porušenem Burger Kingu: gasilci so jih skoraj pozabili
18. 03. 2025 10.21Po ZDA so divjali tornadi, najhuje je bilo v zvezni državi Missouri. Od tam poročajo o pravi pravcati drami. Tornado je na svoji poti uničil tudi Burger King in bencinsko črpalko. 13 zaposlenih in strank Burger Kinga, ki jih je divjanje narave presenetilo, pa je ostalo ujetih v stranišču, kamor so se zatekli.

Propadajočo Riklijevo vilo na Bledu kupil kripto podjetnik
07. 01. 2025 14.24Propadajoča Riklijeva vila na Bledu, ki že več let kazi podobo kraja, je ob koncu minulega leta dobila novega lastnika. To je podjetnik Tim Mitja Žagar, ki želi vilo čim bolj avtentično prenoviti ter ji dati vsebino, povezano z njenim prvotnim lastnikom, začetnikom modernega turizma in zdraviliškega delovanja na Bledu Arnoldom Riklijem.

Po novem letu prva rušenja objektov, izplačali že več kot 17 milijonov
19. 12. 2024 15.59Država je doslej za izplačilo odškodnin v primeru 258 domov, ki so jih pristojni po lanskih poplavah umestili na seznam za odstranitev, z lastniki podpisala 119 pogodb, za 57 objektov pa je denar že izplačala. Skupni znesek izplačanih odškodnin znaša nekaj več kot 17 milijonov evrov. Po novem letu bodo stekla tudi prva rušitvena dela objektov.

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev
22. 11. 2024 11.06Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka
25. 09. 2024 13.36Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

Pomoč državam ponudila tudi Slovenija, Karitas začel z zbiranjem pomoči
15. 09. 2024 13.36Razmere v Srednji Evropi so vse slabše, ciklon Boris pustoši po Romuniji, Češki, Poljski in Avstriji. Poplavljene so ceste, domovi, potrjenih je več smrtnih žrtev, veliko ljudi pa pogrešajo. Slovenska vlada je obljubila takojšen odziv v primeru poziva k pomoči, slovenska Karitas pa je že začela z zbiranjem pomoči.

'Šele zdaj razumem dedija, ki je ob vsakem deževju zaskrbljeno gledal Mežo'
04. 08. 2024 09.00Pred letom dni se je naša novinarska ekipa kot prva prebijala v odrezano Črno na Koroškem. Nismo vedeli, kaj nas bo tam pričakalo, saj niso bile prekinjene le cestne poti, temveč tudi komunikacijska omrežja. Tisti trenutki so se zarezali v spomine Črnjanov. Ostala je travma, ostal je strah. "Ta bo ostal za vekov veke," pravita zakonca Stropnik, ki sta bila med tistimi, ki jim je lanska povodenj opustošila dom. Leto dni po stoletnih poplavah smo se vrnili v Črno ter s tamkajšnjimi prebivalci obujali spomine na grozljive trenutke na lanski avgust. Na trenutke, ki so se jim zarezali v bit, in zaradi katerih ob vsakem močnejšem dežju ne morejo več zatisniti očesa. "Žalostna zgodba, ampak zdaj smo nekako že navajeni," pravi Črnjan Aleš Moličnik.

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi
17. 06. 2024 16.28Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

Neskončno štetje glasov, gost iz Ukrajine in Robert, ki je spoznal magičnega Luko
15. 06. 2024 15.27Volilna nedelja se je zavlekla pozno v noč, preštevanje glasov je potekalo počasi, a naposled smo le dobili rezultate treh posvetovalnih referendumov in devet novih oz. starih evroposlancev, ki nas bodo predstavljali v Bruslju. Obrvi je v tem tednu dvigovala odločitev predsednika vlade, da raje, kot da bi se udeležil mednarodne mirovne konference za Ukrajino, odpotuje na ogled finalne tekme lige NBA v Dallasu ter stiska pesti za slovenskega zvezdnika Luko Dončića. V Grčiji so zaradi vročine zaprli šole, Romunija pa je zaradi suše omejila porabo vode. Z odgovornostjo do sebe, narave in prihodnosti je naša medijska hiša obeležila Zeleni teden, srečali pa smo se tudi z županom Lvova.

Bo eden najdaljših lipovih drevoredov pri nas res padel?
04. 03. 2024 17.12Lipova drevesa, ki veljajo za simbol slovenstva, so ta isti narod očitno razdelila. V Občini Hoče bi enega najdaljših in najstarejših lipovih drevoredov pri nas odstranili, ker naj bi bila drevesa dotrajana. Nekoč je tu stalo 259 dreves, trenutno jih je še 222, ohranjenih pa je tudi 29 panjev. Nekateri domačini so se ideji podiranja dreves uprli, pa ne le domačini, očitno tudi stroka v zvezi s tem ni povsem poenotena. Bo kljub vsemu drevored v kratkem res padel?

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas
22. 01. 2024 18.41Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Predsednica in premier obiskala tiste, ki na najdaljšo noč pomagajo drugim
31. 12. 2023 15.55Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na silvestrski večer obiskala Upravo RS za zaščito in reševanje ter Urad za obveščanje in alarmiranje, Društvo SOS telefon in Zavetišče za brezdomce v Ljubljani. Pri tem je poudarila pomen tistih, ki vedno, tudi na večer zabav in proslavljanja, žrtvujejo svoj čas in varnost, da pomagajo drugim. Predsednik vlade Robert Golob je obiskal dežurno reševalno ekipo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana in se ob tem reševalnim ekipam po vsej Sloveniji zahvalil za požrtvovalno delo. Notranji minister Boštjan Poklukar pa je odšel k dežurnim policistom.

Bo zakon o obnovi po poplavah na mizi že letos?
01. 11. 2023 19.48Medtem ko župani usklajujejo zakon za obnovo avgustovskega opustošenja narave, vreme ne odneha. A zakon bo urejal pomoč za posledice vseh ujm, ki še prihajajo. Bo ljudem skrajšal čakanje na pomoč? Poenostavil postopke? Na kaj lahko prizadeti računajo in kdaj bo zakon sprejet?

Objavljen program javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav
11. 09. 2023 10.57Zavod RS za zaposlovanje bo objavil javno povabilo delodajalcem za izvedbo programa javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav in zemeljskih plazov. Program je namenjen prizadetim občinam, izvajal se bo do konca leta 2024, predvideva pa vključitev 220 brezposelnih. Na voljo je skupno 5,6 milijona evrov, zavod bo kril vse stroške.

Najdaljši lipov drevored: za odstranitev označenih 35 dreves, podrli bodo vsa
25. 08. 2023 17.42Občina Hoče - Slivnica se sooča z več kritikami glede porabe sredstev dobljenega razpisa za sofinanciranje vlaganj v turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti. Z njimi naj bi namreč še pred koncem leta začeli že nekaj časa načrtovano obnovo najdaljšega lipovega drevoreda v Sloveniji. Vendar pa kritike ni zmotila obnova drevoreda v Pivoli, temveč odločitev, da bodo znotraj prenove podrli vsa drevesa in na njihova mesta zasadili nova. Arboristka, ki je za občino pripravila strokovno gradivo, je namreč v njem za odstranitev označila le 35 dreves in ne vseh 222.

Vlada in opozicija na istih bregovih: Glede večine ukrepov smo enotni
18. 08. 2023 06.49Predsedniki parlamentarnih strank so na srečanju, ki so ga ocenili kot konstruktivnega, izmenjali poglede o predlogih ukrepov, ki bi jih uvrstili v interventni zakon za sanacijo poplav. Med omenjenimi ukrepi so solidarnostne delovne sobote, izdaja državnih obveznic in subvencioniranje obresti posojil pri nakupu novih strojev in opreme.

Poplave na novo zarisale pokrajino: še leta pogled ne bo takšen kot nekoč
15. 08. 2023 20.10Milijoni kubikov izpranega in nato znova nanošenega materiala so močno spremenili videz vasi in zaselkov, preusmerili so struge rek, podirali mostove. Številni kraji so po poplavah povsem nerazpoznavni. Trajalo bo leta, da bodo videti kot nekoč, marsikje pa vrnitev v prejšnje stanje najbrž niti ne bo mogoča. Ogromna škoda je tudi na industrijskih obratih. V BSH Nazarje sta tako voda in blato čez noč uničila moderen industrijski obrat.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance
12. 07. 2023 16.19Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Za obnovo 'speče lepotice' zagotovili evropska sredstva
30. 05. 2023 18.27Vlada je iz evropskih sredstev zagotovila 4,9 milijona evrov za obnovo unikatne orientalske vile v Novi Gorici, ki že 20 let propada. Gre za vilo Rafut arhitekta Antona Laščaka. Novogoriški župan je zadovoljen, da so se stvari začele premikati. Kot je dejal, bi se obnova vile lahko začela v letu 2025.

Milo Krashko iz pepela zgorelih dreves za obnovo Krasa
24. 04. 2023 08.36Krashko je nastal, da bi pomagal Krasu vstati iz pepela. Tudi vi lahko pomagate z nakupom mila Krashko in tako prispevate za nakup treh sadik dreves.

Življenje na 22 kvadratnih metrih: 'Tukaj človek lahko znori'
24. 01. 2023 09.08Dve leti sta minili od tistega usodnega decembrskega dne, ko je potresni sunek nekaj minut čez poldan za vedno spremenil življenja Petrinjcev. Sedem družin je ostalo brez svojih ljubljenih, med njimi je komaj nekaj dni po dopolnjenem 13. rojstnem dnevu nehalo biti srce deklice. In kakšna je Petrinja danes, ko teče že tretje leto od rušilnega sunka, ki je zemljo tresel 20 sekund? Več kot 1600 ljudi še vedno vsako noč preživi v zabojnikih pred svojimi hišami, ker se bojijo spati med štirimi stenami. 220 pa jih živi v kontejnerskih naseljih na le nekaj kvadratnih metrih, ker jim je potres vzel vse.

ZDA in Južna Koreja začele največje skupne vojaške vaje v zadnjih letih
22. 08. 2022 07.21ZDA in Južna Koreja so v obdobju vse bolj zaostrenih napetosti na Korejskem polotoku začele največje skupne vojaške vaje od leta 2018. V Seulu so potrdili, da so se vaje začele v skladu z načrtom, podrobnosti o številu sodelujočih vojakov in vojaški opremi pa niso razkrili.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra
02. 08. 2022 09.53Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Število tigrov v naravi za 40 odstotkov višje od ocen
22. 07. 2022 09.46Mednarodna zveza za ohranjanje narave je s povečanjem opazovanja divjih živali ugotovila, da je na svetu 40 odstotkov več tigrov, kot so sprva mislili. V divjini se tako trenutno sprehaja približno 6000 tigrov, še vedno pa spadajo med ogrožene vrste.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina
18. 06. 2022 14.18Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev
31. 01. 2022 06.00Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Ob Samoborjevem odstopu pred SNG Drama jasno sporočilo: 'Sramota'
24. 11. 2021 10.59Ob odstopu ravnatelja SNG Drama Ljubljana Igorja Samoborja so se odzvali tudi v Združenju dramskih umetnikov Slovenije. Kot pravijo, naj bo njegov umik priložnost, da se javnost seznani s celostno problematiko delujočih na področju umetnosti in kulture v državi ter pozove politike k odgovornemu ravnanju do skupnega dobrega. V Levici pa menijo, da bi bil za slovensko kulturo in umetnost trenutno mnogo bolj ustrezen in koristen takojšen odstop ministra Vaska Simonitija. Medtem se je na tleh pred Dramo pojavil napis "sramota".

Kako se širi poslanstvo dobrotnika Vincenca Drakslerja po njegovi smrti?
01. 08. 2021 07.29Tri leta pokojni Kranjčan Vincenc Draksler, ki se je zaradi žene preselil v Švico, je med svojim življenjem Kranju daroval 2,7 milijona evrov. V svoj rojstni kraj se je vedno rad vračal, ker pa ni imel lastnih otrok in je bil v svojem poslu uspešen, je svoje bogastvo delil tistim z manj sreče v življenju. Zadnji denar je namenil za materinski dom v Kranju pred štirimi leti. Zaradi njega je nastala fundacija Vincenca Drakslerja, ki med drugim pomaga nekdanjim odvisnikom, da se znova postavijo na noge. Preverili smo, kako fundacija širi poslanstvo dobrotnika po njegovi smrti.

Ura, ki se je ustavila med cunamijem na Japonskem pred desetimi leti, spet začela biti
14. 04. 2021 08.36Deset let je minilo od uničujočega potresa in cunamija, ki je prizadel Japonsko, in za skoraj toliko časa je prenehala biti ura v budističnem templju. Februarja letos pa je, po novem potresu, ki je prizadel to otoško državo, spet začela tiktakati. Kot da me je želela spodbuditi, naj ne odneham, pravi glavni menih templja.

Zaradi naravnih ujm moramo Slovenci vse bolj obnavljati gozdove
21. 03. 2021 07.00Gozdovi imajo pozitiven vpliv na zdravje ljudi, saj čistijo zrak, pitno vodo, predvsem pa so dom in zavetje številnih živalskih vrst. Zato je pomembno, da k njihovi obnovi in negi pristopamo trajnostno ter na več načinov. Ker je danes mednarodni dan gozdov, je prav, da se spomnimo nekaj dejstev o slovenskih gozdovih in gozdarstvu.