obnova šole

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'

08. 02. 2025 07.00

Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Prelet nad požganim Los Angelesom

16. 01. 2025 20.53

Več kot teden dni po izbruhu obsežnih požarov v Los Angelesu posnetki iz zraka razkrivajo, da bo obnova Kalifornije izjemno težka, dolgotrajna in draga. Praktično celotne soseske bo potrebno začrtati na novo, saj so požari uničili območje, ki je trikrat večje od Manhattna v New Yorku. Los Angeles je sicer že sredi priprav na olimpijske igre, ki jih bo gostil leta 2028, a zdi se, da bodo morali načrte in finance podrediti požarni obnovi.

'Odločitev kluba je, da razprodaje igralcev ne bo!'

30. 12. 2024 10.40

Športni direktor vodilne ekipe slovenske prve lige Goran Boromisa je potegnil črto pod koledarsko leto 2024. Nogometaši ljubljanske Olimpije so vodilni v prvenstvu, napredovali so v slovenskem pokalu, prvič v zgodovini pa so prezimili v Evropi. V Konferenčni ligi so na šestih tekmah osvojili spoštljivih deset točk in si skorajda zagotovili neposredno uvrstitev v izločilne boje. V dodatnih dvobojih jih sedaj čaka banjaluški Borac.

'Toploto v hiši pogosto nadomešča predvsem s toplino objemov, smeha in ljubezni'

15. 12. 2024 17.41

V poletnih mesecih zelo radi opravljamo terenske obiske pri družinah, saj se je na topel sončen dan prav prijetno podati na pot in prepustiti pisarno preostalim sodelavkam. Lepo je zapustiti razgreto Ljubljano, se voziti po zavitih poteh s soncem obsijanega slovenskega podeželja in opazovati, kako se spreminja prelepa pokrajina, skozi katero se peljemo. Bujnost zelene okolice in modrina neba nad nami delujeta spodbudno in nam dajeta upanje in moč za soočanje s težkimi situacijami, ki jih srečujemo.

Skoraj leto in pol po poplavah otroci v začasnih enotah, do novega vrtca še dolga pot

11. 12. 2024 12.42

Februarja prihodnje leto bo minilo leto in pol od katastrofalnih poplav, ki so hudo prizadele občino Mengeš in poplavile tamkajšnji vrtec. Otroci so od takrat razporejeni po vsej občini, za reševanje prostorske stiske pa so začasno postavili dve začasni bivalni enoti. Občina je že pred časom napovedala, da bo zgradila povsem nov vrtec, a starši menijo, da se časovnica odvija prepočasi. V nove prostore se bodo otroci in njihovi vzgojitelji oz. vzgojiteljice vselili predvidoma leta 2026, tudi na račun dolgotrajnih birokratskih postopkov.

'Edini, ki so držali svoje obljube, so bile humanitarne organizacije'

06. 08. 2024 09.49

"Edini, ki so držali svoje obljube, so bile humanitarne organizacije," tako po letu dni, odkar so jim poplave zalile še tisto nekaj malega, kar so imeli, pravijo pomoči potrebni. Veriga dobrih ljudi je pomagala 600 družinam v stiski, od zbranih 1,6 milijona evrov so do zdaj razdelili dobro tretjino. Najprej, torej takoj po poplavah, v obliki hrane in oblačil, zdaj pa z nakupom pohištva in opreme.

V Gazi okoli 40 milijonov ton ruševin, obnova bi trajala do leta 2040

15. 07. 2024 10.02

Vojna v Gazi je terjala veliko človeških življenj, uničene infrastrukture, posledično pa tudi povečala razseljenost. Ocena ZN je pokazala, da bi več kot sto tovornjakov dnevno potrebovalo kar 15 let, da bi Gazo očistilo skoraj 40 milijonov ton ruševin, ta operacija bi pa tudi drago stala. Od 450 do 550 milijonov evrov.

Neskončno štetje glasov, gost iz Ukrajine in Robert, ki je spoznal magičnega Luko

15. 06. 2024 15.27

Volilna nedelja se je zavlekla pozno v noč, preštevanje glasov je potekalo počasi, a naposled smo le dobili rezultate treh posvetovalnih referendumov in devet novih oz. starih evroposlancev, ki nas bodo predstavljali v Bruslju. Obrvi je v tem tednu dvigovala odločitev predsednika vlade, da raje, kot da bi se udeležil mednarodne mirovne konference za Ukrajino, odpotuje na ogled finalne tekme lige NBA v Dallasu ter stiska pesti za slovenskega zvezdnika Luko Dončića. V Grčiji so zaradi vročine zaprli šole, Romunija pa je zaradi suše omejila porabo vode. Z odgovornostjo do sebe, narave in prihodnosti je naša medijska hiša obeležila Zeleni teden, srečali pa smo se tudi z županom Lvova.

V OŠ Bistrica pri Tržiču po požaru že pouk in priprave na prenovo

10. 06. 2024 13.35

Učenci Osnovne šole Bistrica pri Tržiču so se po sredinem požaru vrnili k pouku. Z nujnimi sanacijskimi deli in reorganizacijo pouka so poskrbeli, da bodo lahko učenci normalno zaključili šolsko leto. Občina Tržič medtem bije bitko s časom, da bi bila obnovitvena dela končana do začetka septembra.

Prenove v Kobilarni Lipica: 'To je kulturna vrednota'

26. 01. 2024 16.37

V Kobilarni Lipica so predali prenovljeno in posodobljeno jahalnico. Investicijo v vrednosti nekaj manj kot tri milijone evrov je v celoti pokrilo ministrstvo za gospodarstvo, ki v tem letu načrtuje nekatere dodatne novosti. Poleg manjših posodobitev naj bi osrednjo pozornost namenili prenovi bazena in ureditvi wellnessa.

Mariupol: ponovno rojstvo ali zgolj ruska propaganda?

13. 01. 2024 17.01

Kako je leto in pol po koncu uničujočega obleganja videti največje pristaniško mesto ob Azovskem morju? Mariupol je bil po brutalnih pouličnih bojih med februarjem in junijem 2022 skoraj povsem opustošen. Danes v njem, pod rusko okupacijo, poteka obsežna prenova, čeprav nekaj deset kilometrov severneje še naprej neusmiljeno grmijo topovi.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?

11. 10. 2023 06.00

"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Putin obljubil obnovo štirih okupiranih ukrajinskih regij

30. 09. 2023 13.01

Točno leto dni po ruski priključitvi delno ali v celoti okupiranih ukrajinskih regij Herson, Zaporožje, Doneck in Lugansk je ruski predsednik Vladimir Putin obljubil, da bo Rusija obnovila od vojne močno prizadeta območja v omenjenih regijah.

Odprli most čez reko Mežo na Prevaljah

16. 08. 2023 15.35

Most čez reko Mežo na Prevaljah je tudi uradno odprt. V Zgornji Savinjski dolini se medtem nadaljuje odpravljanje posledic ujme, predvsem čiščenje lokalnih cest in odvažanje zbranih odpadkov v preteklih dneh. V Občini Luče upajo, da se bo pričela gradnja dela uničene glavne ceste proti Ljubnemu ob Savinji, zvečer je predviden tudi sestanek s prebivalci, ki so jim poplave poškodovale domove. Sicer pa lahko Slovenija prvih 100 milijonov evrov iz solidarnostnega sklada EU pričakuje do konca oktobra.

V Slivnici ukradli kip partizana, v Hočah poskušali ukrasti kip zgodovinarja

09. 08. 2023 17.08

Izpred osnovne šole v Slivnici pri Mariboru so neznanci, predvidoma v noči z 12. na 13. julij, ukradli kip partizana Franca Lešnika Vuka. Prav tako so poskušali ukrasti bronasti kip književnega zgodovinarja Karla Glaserja, ki stoji na trgu v Hočah. Skulpturo je občina danes iz preventivnih razlogov umaknila s trga.

Spomladanska akcija: posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike

07. 04. 2023 14.25

Zavod za gozdove Slovenije je zaključil spomladanske akcije obnove pogorelega gozda na Krasu. S prostovoljci so od novembra lani do konca marca letos posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike ter posejali več kot tono semena toploljubnih listavcev. Z dosedanjim potekom obnove so zadovoljni, akcije se bodo nadaljevale jeseni.

Motike na Cerju vrtelo približno tisoč prostovoljcev

26. 11. 2022 13.29

Pred pomnikom miru na Cerju na Krasu, kjer se je v petek začela obnova v požaru uničenih območij, so nadaljevali sajenje sadik gozdnega drevja. Akcije se je udeležilo približno 1000 prostovoljcev iz vseh koncev Slovenije, prišli pa so tudi iz sosednjih držav.

Soočenje: kdo je s kolesom podrl mimoidočo gospo in kdo nikoli ne da za rundo?

17. 11. 2022 19.45

V soočenju sta se tokrat spopadla mariborska županska kandidata Franc Kangler in Saša Arsenovič. Njun dvoboj je bilo zanimivo spremljati. Najprej obtožba Kanglerja, da Arsenovič nikoli ne da za rundo. Nato stava za penino. Izvedeli boste tudi, kdo je menda s kolesom podrl mimoidočo gospo.

Učenci zaradi poškodovane strehe namesto v šoli telovadili zunaj ali v vojašnici

02. 10. 2022 13.43

Potem ko se je na Osnovni šoli Franceta Prešerna v Kranju zaradi močnih padavin še dodatno udrla streha, so iz šole sporočili, da tam telovadba tudi sicer ni potekala, saj so že med počitnicami ugotovili, da "nekaj ni v redu". Namesto tega so otroci telovadili na hodniku, zunaj ali v kranjski vojašnici.

Zaradi dežja udor strehe na telovadnici v Kranju, sprožilo se je tudi več plazov

01. 10. 2022 08.36

V večjem delu Slovenije je dež ponehal. Kot so napovedovali vremenoslovci, se je stanje po državi umirilo, Arso za danes ni izdal opozoril. Je pa zaradi razmočenosti terena odtrgalo cesto na Črnivec, v občini Hrpelje-Kozina pa je plaz poškodoval stanovanjsko hišo, ki ni več primerna za bivanje. Zadnje deževje je povzročilo tudi dodaten udor strehe na telovadnici OŠ Franceta Prešerna. Ljubljanica na Ljubljanskem barju poplavlja na območjih pogostih poplav. Tudi Krka se še razliva na območjih vsakoletnih poplav, vendar že upada. Minister za obrambo Marjan Šarec je obiskal Osilnico in si ogledal škodo.

Ponekod na Hrvaškem izredne razmere: 'Če ni nujno, ne odhajajte v dolino Kolpe'

16. 09. 2022 13.00

Z obilnim deževjem se spopadajo tudi naši južni sosedje. Na območju naselij Čedanj in Planica v mestni občini Delnice je hrvaška agencija za vode razglasila izredne razmere na vodnih objektih, ki so v pristojnosti in nadzoru agencije. Ljudem svetujejo, naj ne odhajajo v dolino Kolpe. S poplavljanjem grozi tudi reka Sava. Močne padavine na Hrvaškem pričakujejo vse do nedelje.

Med 17 slovenskimi rekordi tudi matica rekorderka

15. 09. 2022 11.26

Slovensko podjetje Matica MB se je z največjo matico na svetu zapisalo v Guinnessovo knjigo rekordov. Matica je visoka 3,6 metra, široka pa 4,16. "Matica je postala simbol naše nenehne rasti in našega gesla: Kvaliteta, znanje, sanje," je ponosno naznanil direktor Matej Burger. V Guinnessovi knjigi rekordov pa je poleg matice še 17 drugih rekorderjev, med njimi tudi Janja Garnbret, Primož Roglič, Predjamski grad in še mnogi drugi.

Ukrajinske oblasti nabornikom prepovedale zapustiti domači kraj

05. 07. 2022 08.58

Ukrajinsko obrambno ministrstvo je moškim med 18. in 60. letom starosti prepovedalo zapustiti domače okrožje, generalštab vojske pa je medtem na Facebooku zaprosil za razumevanje. Nadzor se bo večinoma izvajal na mejah okrožij in mest, odredba ministrstva pa temelji na zakonu o naborništvu iz leta 1992.

V obnovi OŠ Miška Kranjca tudi del s padlim ometom

12. 04. 2022 12.49

Na Osnovni šoli Miška Kranjca v ljubljanskih Dravljah, kjer je pred dnevi v eni od učilnic odpadel del ometa in poškodoval pet otrok, bodo v projekt prenove starega dela šole po napovedih župana Zorana Jankovića vključili tudi ta del. Z majem bo 15 razredov začasno premeščenih v BTC, celoten kompleks pa bo v novi podobi zaživel s septembrom. Objekt so pregledali tudi gradbeni strokovnjaki, ki ocenjujejo, da ne gre za kaj hujšega, denimo statični problem, ampak bolj za odpadanje ometa, ki je slabo oprijet, ali pa za napačno izbrane materiale.

Ukrajina: umrlo že 780 civilistov, še najmanj 1252 ranjenih

17. 03. 2022 06.00

Skoraj mesec dni že divja vojna v Ukrajini. Iz Kijeva poročajo, da se s postavljanjem novih barikad pripravljajo na boj. Ruska raketa je navsezgodaj zjutraj zadela enega od stanovanjskih blokov, najmanj ena oseba je umrla, več je ranjenih. Visoki komisariat Združenih narodov za človekove pravice je od začetka ruske invazije na Ukrajino potrdil smrt 780 civilistov. V Moskvi so medtem zavrnili poziv Meddržavnega sodišča v Haagu, da mora Rusija nemudoma končati vojno. Obenem so napovedali nova pogajanja z ukrajinsko stranjo.

Iz pepela in prepirov zrasel razcvet

11. 09. 2021 13.00

Dvajset let po zloščenem jutru zgodnje jeseni 2001, ko sta se iz modrine neba izluščili letali in treščili v newyorška dvojčka, je mesto skoraj povsem preraslo brazgotino. Obnova je bila dolga, draga in včasih skoraj dramatična, toda sprožila je renesanso nekoč močno utrujene metropole ZDA.

Ogenj požgal domačijo, a upanja ne

07. 09. 2021 10.22

Več kot stoletje na strmem pobočju na Osredku pri Krmelju stoji domačija Janovih, kjer je bilo vztrajnosti in ljubezni do kmetovanja dovolj, da se je preživelo. Na njej danes živita gospodar Valentin in njegov sin Robi, ki si kot mladi kmet iz vsega srca želi nadaljevati družinsko tradicijo, a jima je nesreča 17. julija prekrižala načrte. "Zabliskalo se je in močno počilo," se tistega popoldneva, ko je strela udarila v njihov hlev, spominja 21-letni Robi.

Kaos v Kabulu, kriza v Washingtonu

21. 08. 2021 11.27

Končalo se je, kot so vsi vedeli, da se bo, čeprav tega menda nihče ni pričakoval. Joe Biden, že četrti predsednik ZDA, ki se ukvarja z dolgo vojno v Afganistanu, je od prejšnjega podedoval slab dogovor s talibi o umiku. A se ga je oprijel z obema rokama ter ga uspel razpihniti v prvo hudo krizo svoje vlade.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt

15. 08. 2021 08.00

Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

Janša: Pogodba z AstraZeneco naj bi bila slaba, nekdo bo moral odgovarjati

17. 03. 2021 06.36

Na povabilo predsednika Pahorja so se na Brdu pri Kranju sešli vodje strank in poslanskih skupin, z izjemo LMŠ in Levice, ter minister za zdravje Janez Poklukar s strokovno skupino. Razpravljali so o strategiji boja z epidemijo in spremembah v zdravstvu, SD in SAB pa sta zahtevali tudi odgovore v zvezi z naročili in dobavo cepiv.