obiranje

Inštitut za oljkarstvo bo v kratkem dobil povsem nove prostore

22. 11. 2024 19.37

Oljkarji v slovenski Istri imajo letos dva razloga za dobro voljo. Prvi je dobra letina, drugi pa začetek gradnje novega Centra za oljkarstvo. Ta bo v dveh letih zrasel na Plavjah, v njem pa bo deloval Inštitut za oljkarstvo, ki že leta skrbi za odličnost panoge. Investicija je vredna slabih pet milijonov evrov, center pa bo deloval v okviru Znanstveno raziskovalnega središča Koper.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije

20. 10. 2024 09.09

Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Olja – potvorbe, zavajanje in vprašljiva kakovost

19. 10. 2024 10.58

Vsak prebivalec Slovenije doma porabi slabih 7 in pol litrov jedilnega olja na leto – od klasičnih in široko uporabnih – bučnega, oljčnega, sončničnega, lanenega, konopljinega, orehovega in arašidovega. Olja so pomemben del uravnotežene prehrane, a niso vsa enako kakovostna.

Pripravite se na poletje s temi izdelki!

29. 06. 2024 00.15

Naša ekipa je pregledala najbolj prodajane izdelke tega tedna in si za bralce izborila eksluzivni popust.

Zdravo in rodovitno sadno drevje

05. 02. 2024 00.15

Zimski čas je idealno obdobje za obrezovanje sadnega drevja in ponuja več prednosti. Obrezovanje je lažje, ker na drevju ni sadja in listja pa tudi tveganje za razvoj škodljivcev in bolezni je manjše.

Najstarejša trta na svetu dala 32 kilogramov pridelka

01. 10. 2023 15.55

Na mariborskem Lentu so na tradicionalni kulturno-etnografski prireditvi obrali najstarejšo trto na svetu. Kot so sporočili iz Zavoda za turizem Maribor, je 450-letna Guinnessova rekorderka v letošnjem vremensko zahtevnem letu dala 32 kilogramov pridelka. Prvi grozd je odrezal priznani koreograf in plesalec Edward Clug.

Panvita pričela z obiranjem jagod – spomladi jih pričakujejo okoli 130 ton

18. 05. 2023 00.15

Skupina Panvita, ki je v preteklem letu postavila največji rastlinjak v Sloveniji za gojenje jagod in različnih vrst zelišč, je v tem tednu pričela s spomladanskim obiranjem jagod. Pričakujejo, da bodo do junija obrali okoli 130 ton pridelka.

Je koalicija še trdna? Omenja se rekonstrukcija ministrske ekipe

30. 03. 2023 18.47

Po ostri kritiki predsednika vlade na račun ministra za finance, zaradi česar je odstopil državni sekretar Tilen Božič, in po tem, ko je javno počilo med ministrom Bešičem Loredanom in šefom Strateškega sveta za zdravstvo Erikom Brecljem, so voditelji koalicije staknili glave in skušali umiriti žogo. Pa je delovalo? Oba ključna ministra uradno še naprej uživata politično zaupanje. Ob prvih resnih razpokah v koaliciji se v političnem zakulisju omenja tudi možnost rekonstrukcije vlade.

Laskavi naziv prejelo olje Jurinčiča

29. 03. 2023 19.11

Oljčno olje iz slovenske Istre je najboljše na severni polobli. Laskavi naziv je prejelo olje Jasa Arsena Jurinčiča, ki ima sicer le tristo oljk, s katerimi pridela le nekaj sto litrov olja letno. Nimamo velikih količin, lahko se pa kosamo v kakovosti, pravi, njegova skrivnost pa je zgodnje obiranje, posebna lega oljčnika in najmanjši konji na svetu, ki skrbijo za travo v njem.

Mladenič iz Sevnice našel skriti zaklad, o katerem mu je pripovedovala babica

26. 02. 2023 19.00

S Celjskega prihaja skorajda neverjetna zgodba o najdbi skritega zaklada. Aljažu Ledniku je o zakopanih dragocenostih v bližini njihove domačije pripovedovala babica. In radovedni mladenič se je legendi odločil priti do dna. Uspešno – v jami le par metrov od hiše je našel kup bronastih novcev in o odkritju obvestil arheologe. Ti pa so ob nadaljnjih izkopavanjih naleteli na pravo malo zakladnico, ki je zdaj na ogled v celjskem pokrajinskem muzeju.

'Dober trening': predlaga mobilizacijo otrok za pobiranje jabolk

04. 10. 2022 14.40

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je pozval k mobilizaciji šolarjev za pomoč pri obiranju jabolk in krompirja. Dejal je, da je neumno, da otrok ni mogoče uporabiti za pomoč pri kmetijski industriji v državi. "To bo veselje za starše in dober fizični trening za otroke," je dejal.

Matej se trenutno bolj kot z dekleti ukvarja sam s seboj: Ljubezen bo že prišla

09. 12. 2021 13.55

Matej Kržič šale težko stresa iz rokava na ukaz, zato je, ko bi moral nasmejati Mihaelo Krajnc, zablokiral. Po slovesu od nje je začel delati na sebi, saj želi doseči idealno težo, prenehal je tudi s kajenjem. Z iskanjem nove junakinje se mu ne mudi, kajti za ljubezen ni nikoli prepozno, pravi.

Žafran, eno najdražjih začimb na svetu, kot prvi pri nas goji slovensko-italijanski par

28. 11. 2021 14.22

Rdeče zlato, kot pravijo pravemu žafranu, velja za eno najdražjih začimb na svetu. Za en gram začimbe je treba obrati okoli 250 cvetov. Slovensko-italijanski par Anja Bukudur in Ivan Mangani sta se po šestih letih življenja v Italiji vrnila v dolino Soče, kjer v precej vlažnem podnebju gojita žafran, ki sicer izvira iz Irana. Gre za poponoma drugo vrsto kot jesenski podlesek, ki ga pogosto opazimo na travnikih in v gozdu ter v nasprotju z žafranom ni užiten.

Slabo leto za oljkarje, spomladanska ohladitev dodobra oklestila pridelek

08. 10. 2021 19.16

Oljkarji na Obali se pripravljajo na obiranje letošnje letine. A prav zadovoljni ne morejo biti, ponekod so pridelali kar 70 odstotkov manj oliv kot ob običajni letini. Njihova usoda je bila zapečatena že spomladi, ko je nadpovprečno toplemu aprilu sledila ostra ohladitev.

Mladi za prepoznavnost lendavskih vin: 'Pridelujemo vina, to delamo z ljubeznijo'

01. 08. 2021 17.20

Nismo znani samo Brda, Haloze, Kras in ostali. So tudi Lendavske gorice, ki se dvigajo nad mestom Lendava. Ta gričevja krasijo mnogi vinogradi, predvsem manjši. To je vinograd ob vinogradu, vinska klet ob vinski kleti, neskončen pogled vinskih trt. Kljub temu, da je to najbolj vzhodno gričevje v Sloveniji nekoliko manj znano, pa pijačo bogov pridelujejo s strastjo in velikim prekmurskim srcem. Niso se prestrašili izzivov, vstopili so na vlak, ki jih pelje v neznano, ampak pravijo, da vedno samo na lepše.

Pri obiranju jabolk se je smrtno ponesrečila 59-letna ženska

05. 10. 2020 07.14

V Vadarcih se je pri delu s strojem za obiranje jabolk hudo poškodovala 59-letna ženska. Nesreča se je zgodila v soboto, v nedeljo pa so iz murskosoboške bolnišnice sporočili, da je ponesrečenka poškodbam žal podlegla.

Kmetje morajo sezonskim delavcem plačati najmanj 5,16 evra bruto na uro

18. 04. 2020 15.18

Potem ko je ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec pred kratkim pozvala na pomoč pridelovalcem hmelja, sadja in zelenjave, ki so ostali brez tujih sezonskih delavcev, je danes začela veljati odredba, po kateri bruto urna postavka za začasno ali občasno delov v kmetijstvu ne sme biti nižja od 5,16 evra. Prav ta znesek pa je sprožil burne odzive.

'Čakajoče' maske na Kitajskem: kdo se igra na račun tistih, ki opremo krvavo potrebujejo?

09. 04. 2020 06.00

Kako dolgo bo na Kitajskem še čakalo skoraj šest milijonov kosov zaščitne opreme za Slovenijo? In zakaj Pošta Slovenije, ki naj bi logistično izpeljala posel, še vedno nima vseh navodil pristojnih? Ob tem pa naši zdravniki še vedno prosijo za zaščitno opremo in opozarjajo, da je ni dovolj? Kdo se igra na račun ljudi, ki to opremo krvavo potrebujejo?

Dan, ko praznuje kava

01. 10. 2019 07.04

Kava še nikoli ni bila bolj priljubljena in še nikoli ni bilo več načinov priprave. Medtem ko skodelica kave še nikoli ni bila dražja, stroški proizvodnje pa so vse višji, je odkupna cena najnižja v zadnjih 15 letih. Številni proizvajalci zato ne morejo več skozi mesec.

Ksenija Sešel

03. 09. 2019 09.01

Ksenija je prava borka, saj je prebolela raka, a se boji, da bi se kdo norčeval iz njene bolezni. Zaradi bolezni ne sme delati preveč fizično, zato upa, da zaradi tega ne bodo nastali spori. Rada ima iskrenost, kar pa se tiče novih poznanstev, se hitro vklopi v novo družbo.

'Ni težko, če si iznajdljiv, vztrajen in veš, da ti bo uspelo'

15. 06. 2019 15.57

Živeti svoje sanje. Poved, ki jo zelo dobro razume Slovenka Anja Kovačič. Številna potovanja po vsem svetu in želja, da bi nekoč delala v tujini ter okusila 'borbo preživetja', so jo pripeljali v Avstralijo. Hitro se je znašla in dobila službo v vodilnem avstralskem podjetju za električne sisteme za tovornjake in druga gospodarska vozila. Z njo smo se pogovarjali o tem, kako se lahko življenje čez noč obrne na glavo.

Hrvati svetovni prvaki v hitrostnem obiranju oliv

16. 10. 2018 07.00

Naši južni sosedi Hrvati se trkajo po prsih. Že drugo leto zapored so osvojili laskavi naslov svetovnih prvakov v hitrostnem obiranju oliv. V 45 minutah so z oljčnih plantaž otoka Brač stresli kar 67 kilogramov oliv. Med enajsterico ekip so bili tudi slovenski predstavniki, ki so se morali zadovoljiti s tretjim mestom.

Kdor si želi ekološko pridelanih jabolk, si jih lahko sam obere

15. 10. 2018 19.21

Pridite obrat naše jablane, kar prek spleta vabijo lastniki turistične kmetije blizu Laškega. Ker je jabolk letos toliko, da ne zmorejo vseh obrati, so se odločili, da jih bodo delili z vsemi, in to brezplačno. Kdor si želi ekološko pridelanih jabolk, si jih lahko sam obere. 

Miro Cerar in njegovi dosežki: kaj drži in kaj ne?

15. 03. 2018 08.05

Je zapuščina Cerarjeve vlade posledica trdega dela ali gre v prvi vrsti za obiranje sadov globalnega gospodarskega okrevanja? Pod drobnogled smo vzeli nekaj dosežkov, s katerimi se kiti odstopljeni odhajajoči predsednik vlade Miro Cerar.

Vreme oklestilo pridelek, a kakovost vina bo, kot kaže, na visoki ravni

13. 08. 2017 11.12

Suša je slovenske vinogradnike prisilila k bolj zgodnji trgatvi, ki bo na Ormoškem, Metliškem in Bizeljskem potekala že v drugi polovici avgusta. Vreme je tudi sicer oklestilo letošnji pridelek, a kakovost vina bo, v kolikor ne bo trgatev presenetil dolgotrajnejši dež, po napovedih vinarjev na visoki ravni.

FOTO: Pozdravljena, Leona!

24. 06. 2016 10.53

Obiskovalci ljubljanskega živalskega vrta lahko prvič spoznajo tri mesece staro mladičko šimpanzov Neže in Borisa, ki so ji dali ime Leona. Njeno rojstvo je razburkalo opičjo skupnost, ljubosumna babica Mojca, ki je sicer zelo spretna, med drugim zna slikati in pometati, se je morala začasno umakniti.

Aronija, super živilo za vsak vrt

06. 06. 2016 07.40

Zdravilna z vitamini, minerali in antioksidanti bogata nezahtevna grmovnica.

'Na borzi se kava navzame vonja po denarju'

23. 05. 2016 06.30

Kavni industriji je v interesu, da drži potrošnika v nevednosti. "Plačujete za anonimno surovino neznanega porekla, dvomljive svežine, neopredeljive kakovosti," je prepričan pražar Tine Čokl. Potrošniki so tisti, ki bi morali pritiskati na ponudnike, namesto tega pa ti pritiskajo na pridelovalce oziroma kmete. Ti so ključni za to, da okušamo in vonjamo kavo, a na žalost v celotni verigi najmanj zaslužijo.

FOTO: 'Pri nas otrok v roke dobi čokolado. Tam dobi mačeto, okusa čokolade pa sploh ne pozna'

09. 05. 2016 06.30

Da mi lahko uživamo v "sladkem grehu" oz. se sladkamo s pravzaprav luksuznimi izdelki, kot je čokolada, na plantažah kakava v Slonokoščeni obali in Gani dela 2,15 milijona otrok. "Pri nas je otrok umazan od čokolade, tam od blata. To ni pošteno. A ker se dogaja tako daleč stran, si pred tem enostavno zatiskamo oči," pravi vodja pravične trgovine v Sloveniji Živa Lopatič.

'Želite tudi doma piti dobro kavo? Pozabite, da mora večkrat zavreti'

17. 03. 2016 06.30

Če želite tudi doma piti boljšo kavo, začnite razmišljati o sprotnem mletju, svetuje pražar Tine Čokl. Kava je namreč po mletju 'sveža' še naslednjih 15 minut. Pivci še vedno zgrešeno mislijo, da mora kava večkrat zavreti. Dolgoročno gledano bo kakovost kave padala, in sicer na račun vzdrževanja cen. "Ni treba spiti pet kav po 50 centov in pri tem še zavreči pet plastičnih lončkov. Bolje bi bilo spiti eno dobro," svetuje Čokl.