obdelovalne površine

Po ujmi v Radencih prizadetim občanom po 1000 evrov pomoči

04. 06. 2024 06.03

Ponedeljkovo burno vremensko dogajanje je največ preglavic povzročilo na vzhodu in jugovzhodu države, največ na območju Radencev in Gornje Radgone, kjer je zaradi plazov ogroženih več hiš, daljnovod v naselju Police in vodovodno-kanalizacijsko omrežje. V naselju Boračeva je poplavilo okoli 100 hiš, po grobi oceni tamkajšnjega župana je škode za 400.000 evrov. Občinski svet občine Radenci je na izredni seji potrdil sklep o podelitvi enkratne denarne pomoči v višini po 1000 evrov prebivalcem poplavljenih hiš ob Boračevskem potoku in tistim, ki se utrpeli škodo na beli tehniki.

Končan odvoz 2200 ton nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo

19. 03. 2024 12.55

Sanacija onesnaženega mulja na Koroškem je končana. Podjetje Saubermacher Slovenija je v Avstrijo v predelavo odpeljalo 2200 ton mulja, skupna vrednost projekta pa je stala slabih 640.000 evrov. So pa z okoljskega ministrstva sporočili, da bo potrebno v najkrajšem možnem času urediti center za ravnanje z onesnaženimi zemljinami na območju Mežiške doline in Celjske kotline.

Uničenje v Gazi: kot bi izbrisali celotno Ljubljano

01. 12. 2023 08.23

Kupi ruševin, kjer so bile prej stanovanjske soseske, razorana zemlja, kjer so še pred dvema mesecema prebivalci Gaze imeli obdelovalne površine. 50 dni zračnih napadov in kopenske ofenzive je povsem razdejalo eno najgosteje naseljenih območij na svetu. Nova analiza, ki so jo opravili pri BBC, kaže, da je bilo poškodovanih ali uničenih 98 tisoč stavb.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč

09. 10. 2023 06.00

Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

'Od kmetovanja nas živi bolj malo, od kmetijstva živimo vsi'

25. 04. 2023 06.13

Središče Ljubljane so zavzeli traktorji in udeleženci drugega protestnega shoda kmetov v zadnjem mesecu dni. S traktorji in ostalo kmetijsko mehanizacijo so se zapeljali tudi mimo državnega zbora in Trga republike, kjer je na težave slovenskih kmetov opozorilo več kmetijskih organizacij in kmetov. "Od kmetovanja nas živi bolj malo, od kmetijstva živimo vsi," so opozorili in napovedali, da bodo s protesti nadaljevali, če z vlado ne bodo dosegli dogovora.

Med obupanimi kmeti

13. 08. 2022 15.52

Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Ste vedeli, da je na Nizozemskem več koles kot ljudi?

10. 04. 2022 00.15

V povprečju naj bi imel vsak Nizozemec 1,3 kolesa. Ja, Nizozemci so zagrizeni kolesarji, njihova kolesarska infrastruktura obsega kar 37.000 kilometrov kolesarskih poti in kot narod veljajo za najbolj fizično aktivne Evropejce. Kolesarjenje imajo Nizozemci v genomu, tako kot imajo v genomu ljubezen do sirov. Nizozemski sir je znan po vsem svetu in Nizozemska velja za eno največjih proizvajalk in izvoznic sira na svetu.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba

05. 09. 2021 07.00

Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Kakšen vpliv ima vreme na vračanje ptic selivk?

13. 03. 2021 07.00

Vsako leto marca se iz toplih krajev v svoja gnezdišča v Evropi začnejo vračati ptice selivke, med njimi se jih kar 90 odstotkov vrača iz nizko ekvatorialne in južne Afrike. A takšna pot je za ptice polna nevarnosti. Največjo nevarnost predstavljajo spreminjajoče se vreme in plenilci, v zadnjih letih pa vse pogosteje tudi človek. Ste se že kdaj vprašali, kako ptice vedo, kdaj napoči čas za selitev in kako se na svoji poti orientirajo?

Veter podiral drevesa in odkrival strehe, v Radečah klestila toča v velikosti jajca

30. 08. 2020 09.06

Dele Slovenije so zajela lokalna neurja z močnim vetrom in padavinami. Iz številnih občin poročajo o podrtih drevesih, poplavljenih objektih in odkritih strehah. Marsikje je klestila tudi toča, iz Radeč poročajo o toči v velikosti jajca. V občinah Cerkno in Brdo sta poškodovani električna in telefonska infrastruktura.

Kmetijo Jeremyja Clarksona 'terorizirajo' galebi

23. 09. 2019 11.03

Jeremy Clarkson, nekdanji britanski voditelj oddaje Top Gear, se je zelo resno vrgel v kmetovanje. A očitno bo letos na kmetiji bolj malo pridelka, kajti njegove obdelovalne površine so okupirali galebi.

Slovenci jemo madžarsko, Italijani kupujejo slovensko

07. 05. 2019 13.00

Kmetijstvo v Sloveniji je danes bolj kot kdajkoli prej odvisno od dogajanj zunaj svojih meja. Kmetje se morajo, če želijo biti konkurenčni, prilagajati Skupni kmetijski politiki (SKP), zato ne preseneča, da se je samo med letoma 2003 in 2016 število kmetij v Registru kmetijskih gospodarstev zmanjšalo za več kot 7 tisoč.

Kitajci kolonizirajo Ukrajino, da bi si zagotovili samooskrbo s hrano

24. 09. 2013 14.52

Kitajska, ki išče načine, kako prehraniti svoje prebivalstvo, je za obdobje 50 let podpisala sporazum za najem ukrajinske zemlje v skupni površini tri milijone hektarjev. To pomeni, da bo Ukrajina Kitajski prepustila kar devet odstotkov obdelovalne površine.

Prva sončna elektrarna, ki lahko obratuje tudi ponoči

07. 06. 2011 13.59

Na prvi pogled deluje kot velikanski umetniški izdelek. Toda ta simetričen, okrogel vzorec ni nič drugega kot prva sončna elektrarna na svetu, ki je sposobna elektriko proizvajati celo ponoči.

Kopanje v Ljubljanici leta 2012?

08. 09. 2008 12.31

Na ministrstvu za okolje sklepajo, da se bo v Ljubljanici možno kopati po letu 2011. Kljub temu pa ni nujno, da bo tudi izgledala čista.

Pakistan pod vodo

05. 08. 2008 13.55

82 tisoč Pakistancev beži na varno, saj jim grozijo narasle vode. Več deset oseb je umrlo. Državo je namreč zajelo monsunsko deževje.

Dean terjal prve žrtve

18. 08. 2007 12.40

Orkan Dean, ki je pustošil po Karibskih otokih, zdaj grozi Jukatanu in z naftnimi plaščadmi polnemu Mehiškemu zalivu.

Uničujoče monsunsko deževje

09. 08. 2007 11.14

Monsunsko deževje v jugovzhodni Aziji je zahtevalo že okoli 2000 smrtnih žrtev. Poplave povzročajo težave tudi v Evropi.

Spomin na Černobil

26. 04. 2007 12.52

V zahodni Rusiji, Belorusiji in Ukrajini so obletnico černobilske katastrofe obeležili z molitvijo ter prižiganjem svečk.

Za legalizacijo parcel pri Pulju

22. 08. 2004 00.00

Okoli 300 slovenskih lastnikov vikendov z območja pri Pulju so pozvali k legalizaciji svojih nezakonito zgrajenih počitniških objektov.

Splošne volitve v Braziliji

06. 10. 2002 00.00

V Braziliji je v nedeljo več kot 115 milijonov Brazilcev izbiralo predsednika države, poslance zveznega parlamenta, dve tretjini senatorjev, guvernerje 26 zveznih držav in zveznega območja Brasilia ter poslance regionalnih parlamentov.

Tajfun terjal 26 življenj

01. 09. 2002 00.00

Tajfun Rusa, ki je včeraj prizadel Južno Korejo, je zahteval najmanj 26 življenj, 14 oseb pa pogrešajo. Južnokorejske oblasti so zato izvedle mobilizacijo vsega razpoložljivega osebja ter opreme za reševanje na prizadetih območjih.

Kmetje pred vlado

29. 07. 2002 00.00

Pred vlado se je opoldne na protestih zbralo okrog 3.000 nezadovoljnih kmetov. Podpredsednik sindikata kmetov Franc Kučan je generalnemu sekretarju vlade Mirku Bandlju izročil protestno noto s 38 zahtevami.

Protest kmetov

29. 07. 2002 00.00

Nezadovoljni slovenski kmetje so se zbrali pred poslopjem slovenske vlade. Na protesnem shodu, ki ga organizira Sindikat kmetov, hočejo opozoriti na nevzdržno in nesprejemljivo kmetijsko politiko vlade in na težke razmere.

Višje subvencije za žito

18. 07. 2002 00.00

Vlada je na današnji seji na predlog ministra za kmetijstvo Francija Buta sprejela povišanje subvencij za krušna žita za 5000 tolarjev. Kmetje bodo tako dobili 61.000 tolarjev na hektar obdelovalne površine.

Poljska nezadovoljna s pogajanji o EU

26. 11. 2001 00.00

Poljska opozicijska Liga poljskih družin zaradi prožnejšega pristopa nove vlade v pogajanjih z Evropsko unijo glede prodaje zemlje zahteva odstop vodje poljske diplomacije Wlodzimierza Cimoszewicza.

Usklajena odkupna cena za pšenico

02. 07. 2001 00.00

Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) se je z Žitno skupnostjo kot predstavnikom vseh žitarjev dogovorila, da bo izhodiščna odkupna cena pšenice 26 tolarjev za kilogram pšenice standardne kakovosti. Poleg tega bodo kmetje dobili dodatek za kakovost, in sicer 2,5 tolarja za kilogram. Kot je poudaril predsednik KGZS Peter Vrisk se kmetje zavedajo, da bi morala biti cena odkupa višja, vendar so v pogajanjih in pri odločitvi za omenjeno ceno stali pred dvema skrajnima možnostma, ali ceno sprejeti ali pa začeti s stavkovnimi pripravami. Zato se je upravni odbor zbornice v petek (29. junija) odločil za prvo možnost.

Poškodovani nasipi ob Jangce zahtevajo nove žrtve

04. 08. 1998 13.00

Z vodo napolnjeni nasipi ob reki Jangce so začeli popuščati, sejati smrt in uničevati vse pred seboj, so danes poročali kitajski mediji.