obdavčitvi

Slovenija, periferija Hrvaške?
10. 04. 2025 06.00Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Nepremičninski davek: med predlogi tudi obdavčitev celotnega premoženja
27. 01. 2025 07.24Če želimo razbremeniti plače, moramo najti drugi vir prihodkov, je premier Robert Golob v državnem zboru pojasnil izhodišča za obdavčitev premoženja, ki jih je vlada potrdila konec decembra. Javna obravnava izhodišč se je pred kratkim iztekla, prejeli so 521 pripomb. Iz razprave v medijih so zaznali tudi pripombe na visoke stopnje obremenitve, med predlogi pa je tudi razširitev predmeta obdavčitve na vse premoženje posameznika ali na prvo nepremičnino nad določeno vrednostjo ali kvadraturo. Na podlagi pripomb in predlogov bo strateški svet za davke pripravil osnutek zakona.

Socialni partnerji 'raztrgali' predlog davka na nepremičnine
17. 01. 2025 19.22Neresen, pomanjkljiv in diskriminatoren. To so le nekatere kritike izhodišč zakona za obdavčitev premoženja in razbremenitev plač, ki so zedinile tako predstavnike delodajalcev kot sindikaliste. Predlog ministrstva za finance, po katerem bi s stopnjo 1,45 odstotka obdavčili nerezidenčne nepremičnine, so socialni partnerji ocenili kot neprimeren za nadaljnjo obravnavo. Izhodišča bi bilo treba bistveno dopolniti, še opozarjajo partnerji. Manjkajo resne analize nepremičninskega trga in mednarodne primerjave, so prepričani. Vladna stran razpleta na seji Ekonomsko socialnega sveta ni komentirala.

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična
24. 12. 2024 09.47V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

Boštjančič: Zmanjšal bi se črni trg, višina najemnin pa bi padla
24. 12. 2024 06.001,45 odstotka od vrednosti nepremičnine. Toliko bi lastnikom druge in več nepremičnin, v katerih ne prebivajo, letno vzela vlada. "Z obdavčitvijo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin, povečali kupno moč, tako zbrani denar pa namenili za razbremenitev dela," odločitev argumentirajo na vladi, v javnosti pa se že pojavljajo številni pomisleki, češ da bodo, če bo davek sprejet v takšni obliki, najemnine v večjih mestih še bolj poskočile in da bodo breme davka na koncu prevzeli najemniki. Kaj pravi na takšne in druge pomisleke finančni minister Klemen Boštjančič, predlagatelj izhodišč davka na nepremičnine, kaj so cilji izhodišč in kako dolgo bo potekala javna razprava na to temo?

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'
23. 12. 2024 07.04Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

'Številni normiranci so kot božičnico prejeli povišanje davkov'
23. 12. 2024 12.16Poslanska skupina NSi je s podpisi SDS v petek vložila pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini, ki bo začela veljati z novim letom. Najbolj sporna se jim zdi zaostritev pogojev za t. i. normirance. Pričakujejo, da bo ustavno sodišče izvajanje novele čim prej zadržalo, je povedal poslanec NSi Jernej Vrtovec.

Tukaj smo, da se lahko posvetite velikim odločitvam in uresničite vašo vizijo
22. 11. 2024 00.15Slovenija je dežela z visoko stopnjo podjetnih ljudi. Mikro in mala podjetja so hrbtenica slovenskega gospodarstva in imajo ključno vlogo pri ustvarjanju delovnih mest, inovacijah in gospodarskem razvoju. Njihova sposobnost prilagajanja in inoviranja je temelj za konkurenčnost in trajnostno rast gospodarstva.

DZ potrdil paket davčnih sprememb za večjo konkurenčnost
14. 11. 2024 15.44DZ je potrdil novele šestih davčnih zakonov, s katerimi vlada cilja na večjo konkurenčnost gospodarstva, privabljanje delovne sile ter spodbude inovacijam in investicijam. Med rešitvami so nova olajšava za mlade kadre iz tujine, znižanje meje za vstop v sistem normirancev, višji DDV na sladke pijače ter omejitev prenašanja davčnih izgub.

Finančni komentar: Bitcoin predsednik
12. 11. 2024 07.16Bitcoin dosega rekordne vrednosti, ker se Trump vrača v Belo hišo in mnogi pričakujejo, da bo nova administracija postavila bitcoin za strateško rezervo ter da bo "digitalno zlato" del ameriške finančne strategije. Bitcoin maksimalist Michael Saylor pravi Trumpu "bitcoin predsednik", ker lahko sproži novo ero v globalnem gospodarstvu.

Golob pred poslanci: Vem, težko je razumeti, ko nekdo drug hvali vlado
25. 10. 2024 10.21DZ je s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu sklenil oktobrsko redno sejo. Premier je odgovarjal na vprašanja o napovedanih odpuščanjih v gospodarstvu, stanju v javnem sektorju, zamudi pri nadgradnji mariborske onkologije ter obdavčitvi nepremičnin. "Vlada ves mandat skrbi za sistematična vlaganja v inovacije in razpršitev tveganj za podjetja. Slovenija je zato na gospodarsko krizo dobro pripravljena, kar potrjujejo tudi tuji strokovnjaki," je ocenil Golob. Število napovedanih novih delovnih mest v industriji po njegovih besedah presega napovedana odpuščanja.

V DZ večinska podpora predlogom za davčne spremembe
10. 10. 2024 10.08DZ je predloge vseh šestih novel davčnih zakonov, ki jih je vlada pripravila s ciljem povečanja konkurenčnosti gospodarstva, ocenil kot primerne za nadaljnjo obravnavo. Zdaj jih bo v obravnavo najprej dobil odbor za finance, pri čemer je po napovedih poslancev, tudi koalicijskih, mogoče pričakovati kar nekaj dopolnil.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Kaj uskladitev pomeni za prejemnike minimalne, povprečne in višje plače?
02. 10. 2024 19.57Zadovoljstvo na vseh straneh po srečanju Ekonomsko-socialnega sveta je izjemno redko, zato je podpora uskladitvi dohodninske lestvice, ki prihodnje leto vsem zaposlenim prinaša nekoliko višje neto plače, primer zmage socialnega dialoga, so po seji poudarili socialni partnerji. Za en teden pa so denimo zamaknili obravnavo proračunskih dokumentov, kjer se bo njihova enotnost najbrž lomila. Kako pa kaže razbremenitvi plač, ki bi delavcem prinesla konkretnejši popravek prilivov?

Država lani pobrala več davkov in socialnih prispevkov
29. 09. 2024 09.25Skupni prihodki od davkov in socialnih prispevkov so se lani tretje leto zapored povečali. V javne blagajne se jih je steklo skupaj 23,5 milijarde evrov, kar je devet odstotkov več kot leto prej. Med davki je bila rast najvišja pri obdavčitvi pravnih oseb, zahvaljujoč večji zaposlenosti so se opazno povečali tudi prilivi od dohodnine.

Han: Vsaka naslednja nepremičnina mora biti obdavčena progresivno
13. 09. 2024 06.09"Vemo kje je problem, preveč obdavčene plače in premalo obdavčene nepremičnine, torej četrto, peto stanovanje," je med drugim v oddaji 24UR ZVEČER dejal gospodarski minister Matjaž Han. Druga gostja, kulturna ministrica Asta Vrečko, se je strinjala, da bi morali takšno davčno spremembo čim prej sprejeti in poudarila, da bodo naredili vse, da se to že v tem mandatu tudi udejanji. Sicer pa sta spregovorila še o zdravstveni reformi, pozivih k odstopu ministrice za digitalno preobrazbo in finančnega ministra, pa tudi o tem, ali se bo koalicija obdržala do konca mandata.

Vlada na dopisni seji potrdila prvi paket davčnih sprememb
30. 08. 2024 20.32Vlada je skladno z napovedmi na dopisni seji potrdila sveženj predlogov davčnih sprememb. Medtem ko vladna stran poudarja, da želijo z njim prispevati k ustvarjanju spodbudnega okolja za razvojne kadre in dodatno okrepiti konkurenčnost gospodarstva ter dodano vrednost, pa v gospodarskih združenjih izražajo nezadovoljstvo.

Zakaj v davčni reformi ni večkrat obljubljene razbremenitve dela?
29. 08. 2024 21.57Bo vladi uspelo uskladiti vsebino prvega paketa davčnih sprememb? Ministri naj bi davčne novosti potrjevali predvidoma v petek, iz kabineta gospodarskega ministra Hana pa ni še nobenega signala, da bodo koalicijski Socialni demokrati paket podprli. Za razliko od kritičnih delodajalcev so sindikati z vladnimi rešitvami tokrat bolj zadovoljni. Vprašanje pa ostaja, zakaj v prvem paketu ni večkrat napovedane razbremenitve dela, ki bi delavcem prinesla višje neto plače. Finančni minister napoveduje, da bo ta v drugem davčnem paketu.

Golob: Za gradnjo javnih stanovanj do 100 milijonov evrov na leto
05. 06. 2024 17.21Premier Robert Golob je ob ogledu gradnje 87 novih neprofitnih stanovanj v Ljubljani napovedal ureditev sistemskega financiranja javne stanovanjske gradnje. Kot je dejal, bo vlada z novim zakonom v naslednjih 10 letih za gradnjo neprofitnih stanovanj letno zagotovila 100 milijonov evrov. Od kod bo država črpala denar, še ni znano.

Davčne spremembe v več paketih, vlada napoveduje tudi obdavčitev premoženja
29. 05. 2024 13.43Minister Klemen Boštjančič in državna sekretarka Katja Božič sta predstavila končni predlog prvega paketa davčnih sprememb, ki je sestavljen iz treh glavnih ukrepov, s katerimi želijo spodbuditi produktivnost in večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Prvi ukrep je zmanjšanje dohodnine za kvalificirane kadre, drugi je davčna spodbuda za nagrajevanje v inovativnih zagonskih podjetjih in tretji – nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži. Drugi paket davčnih sprememb, ki naj bi naslavljal tudi obdavčitev premoženja, bodo predstavili do konca leta.

Minister o davčnih spremembah: Nismo jih še niti predstavili, pa jih že kritizirajo
29. 05. 2024 06.00Nič več davčna reforma, finančno ministrstvo govori le še o davčnih spremembah, ki so zdaj na mizi. Ni ne debirokratizacije ne razbremenitve plač ne ugodnejšega poslovnega okolja, je slišati kritike iz gospodarstva. Paket sicer zajema kar nekaj sprememb, a nobene konkretne, ki bi razbremenila plače državljanov, pravijo. Kaj je več mesecev delal strateški svet za davke, se sprašujejo poznavalci. Minister odgovarja: Fascinantno je, da ljudje, ki sploh še niso videli, kaj smo pripravili, zadeve že komentirajo in kritizirajo.

Golob napovedal večje spremembe na področju samostojnega podjetništva
24. 05. 2024 13.36Vlada sliši pozive k izboljšanju poslovnega okolja in bo nadaljevala prizadevanja za uveljavitev ustreznih ukrepov, je predstavnikom obrti in podjetništva na forumu v Ljubljani zagotovil predsednik vlade Robert Golob. Vlada v koalicijsko usklajevanje pošilja izhodišča davčnih sprememb, usmerjenih tudi v zviševanje dodane vrednosti. "Denar je treba ciljno usmerjati tja, kjer da največji učinek. Najprej je treba zato razbremeniti plače tistih, ki ustvarjajo najvišjo dodano vrednost," je poudaril.

Po denar za javna stanovanja tudi v gospodarstvo?
05. 05. 2024 21.18Kje bo vlada dobila 100 milijonov evrov na leto, s katerimi bi lahko zgradila 3000 novih javnih stanovanj? Prav zdaj namreč potekajo usklajevanja med koalicijskimi strankami, kakšen naj bo nov zakon o zagotavljanju dostopnih stanovanj, in predvsem, kako zagotoviti finančna sredstva za gradnjo. Ena od idej, ki je ta hip na mizi, je uvedba nepremičninskega davka, pa tudi ideja, da bi za gradnjo teh stanovanj prispevalo kar gospodarstvo. Podjetja, ki presežejo milijon evrov prihodkov na leto, bi plačala 10.000 evrov prispevka. Kako realno je, da bi ministrstvo za finance takšni možnosti prižgalo zeleno luč?

Po večletni bitki z rakom zadel 400 milijonov: 'Poiskal si bom dobrega zdravnika'
30. 04. 2024 08.2046-letnemu Cheng "Charlie" Saephanu, priseljencu iz Laosa, ki trenutno živi v Portlandu, se je po težki življenjski preizkušnji, ko je kar osem let bil bitko z rakom, nasmehnila sreča. Postal je eden od srečnih dobitnikov loterijske igre Powerball v ZDA in bo po izplačilu davka prejel 422 milijonov evrov (394 milijonov evrov), ki pa jih bo razdelil tudi s prijateljico, s katero sta kupila serijo srečk.

Še imamo srednji razred?
27. 01. 2024 13.30V Sloveniji se imamo skoraj vsi za srednji razred, hkrati pa smo prepričani, da ga več ni oziroma da izginja. Vendar kaj to sploh pomeni? In kdo sploh je v srednjem razredu? Zaradi neurejenega trga nepremičnin prav stanovanje ali hiša postaja razredna subvencija. Če jo imaš, če si jo podedoval, si ne glede na dohodek, poklic, izobrazbo, srednji razred. Statistično smo zelo egalitarna država, problem pa je v statistiki, ki temelji samo na dohodku. Razlike nastajajo, ko v enačbo vključimo premoženje.

Zakaj je v predalu obtičala soudeležba delavcev pri dobičku in lastništvu podjetja?
18. 01. 2024 06.00Več denarja v državnem proračunu, več možnosti nagrajevanja zaposlenih in možnost, da delavci postanejo solastniki podjetij. Ne zgodi se velikokrat, da se tako podjetniki kot sindikati strinjajo, še manjkrat je na istem bregu tudi resorno ministrstvo. Pa se vseeno zatakne. Zakaj že najmanj od jeseni na mizi čaka nov zakon o udeležbi delavcev pri dobičku in opcijskem nagrajevanju, se sprašuje gospodarstvo, če pa je v celoti usklajen tako s sindikati kot z gospodarskim ministrstvom?

Sporočilo eliti v Davosu: svetovna revščina ne bo izkoreninjena še vsaj 229 let
15. 01. 2024 08.36Pred začetkom srečanja Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu je mednarodna dobrodelna organizacija Oxfam objavila poročilo z naslovom Neenakost, v katerem ugotavlja, da je pet najbogatejših Zemljanov od leta 2020 do danes več kot podvojilo svoje premoženje, medtem ko je kar 60 odstotkov najrevnejših ljudi na svetu postalo še bolj revnih. Prav tako ocenjujejo, da bomo v naslednjem desetletju najverjetneje dobili prvega bilijonarja.

Han na OZS: Ukrepi še niso dokončni, potrebni so kompromisi
24. 10. 2023 14.08Upravni odbor OZS je gospodarskemu ministru Matjažu Hanu izrazil ogorčenje, ker jih vlada ne upošteva, med drugim pri zakonu o delovnih razmerjih in dodatnih obremenitvah, ter ga pozval, naj v vladi zagovarja njihove interese. Han je dejal, da ukrepi tako glede dela kot obnove po poplavah še niso dokončni, in se zavzel za doseganje kompromisov.

Boštjančiču se zdi dvig davka od dohodkov pravnih oseb realen predlog
05. 10. 2023 17.02Finančni minister Klemen Boštjančič je predstavnikom delodajalcev in delojemalcev predstavil ukrepe, vezane na odpravo posledic avgustovske ujme. Predlagane rešitve, kot je začasno zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb, se kažejo kot realne, so pa še vedno le predlogi, je povedal po srečanju. Vse strani so se sicer zavzele za socialni dialog.

Politika od spodaj
24. 09. 2023 07.00Koliko možnosti bi pri nas na lokalnih volitvah imeli politiki, ki bi vsak mesec del plače namenili prebivalcem in zagotavljali dostojna stanovanja za vse?