obdavčitev plač

Nepremičninski davek: med predlogi tudi obdavčitev celotnega premoženja

27. 01. 2025 07.24

Če želimo razbremeniti plače, moramo najti drugi vir prihodkov, je premier Robert Golob v državnem zboru pojasnil izhodišča za obdavčitev premoženja, ki jih je vlada potrdila konec decembra. Javna obravnava izhodišč se je pred kratkim iztekla, prejeli so 521 pripomb. Iz razprave v medijih so zaznali tudi pripombe na visoke stopnje obremenitve, med predlogi pa je tudi razširitev predmeta obdavčitve na vse premoženje posameznika ali na prvo nepremičnino nad določeno vrednostjo ali kvadraturo. Na podlagi pripomb in predlogov bo strateški svet za davke pripravil osnutek zakona.

Na davek na nepremičnine prispelo več kot 300 pripomb. Bodo uslišane?

24. 01. 2025 20.52

Bo finančno ministrstvo uslišalo številne kritike in spremenilo svoja izhodišča za obdavčitev premoženja? Ministrstvo do sobote zbira predloge in komentarje za ukrepe, ki so v javni razpravi. Vlada pravi, da želi s spremembami razbremeniti obdavčitev dela in podpreti stanovanjsko politiko, na drugi strani pa predstavniki delodajalcev menijo, da izhodišča v takšni obliki nimajo prihodnosti.

Socialni partnerji 'raztrgali' predlog davka na nepremičnine

17. 01. 2025 19.22

Neresen, pomanjkljiv in diskriminatoren. To so le nekatere kritike izhodišč zakona za obdavčitev premoženja in razbremenitev plač, ki so zedinile tako predstavnike delodajalcev kot sindikaliste. Predlog ministrstva za finance, po katerem bi s stopnjo 1,45 odstotka obdavčili nerezidenčne nepremičnine, so socialni partnerji ocenili kot neprimeren za nadaljnjo obravnavo. Izhodišča bi bilo treba bistveno dopolniti, še opozarjajo partnerji. Manjkajo resne analize nepremičninskega trga in mednarodne primerjave, so prepričani. Vladna stran razpleta na seji Ekonomsko socialnega sveta ni komentirala.

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'

23. 12. 2024 07.04

Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

Davčne spremembe: razbremenitev plač in večja obdavčitev premoženja

22. 12. 2024 18.42

Po manjših popravkih davčne zakonodaje, ki z novim letom med drugim prinašajo olajšave za tuje delavce, omejitve za normirance in dvig trošarin za sladke in alkoholne pijače, bo vlada v ponedeljek obravnavala izhodišča konkretnejših davčnih sprememb, ki jih bo javnosti predstavilo ministrstvo. Spremembe naj bi na eni strani razbremenile plače, na drugi pa povečala obdavčitev premoženja - zlasti, kot kaže, nepremičnine.

Kolikšen bo nov nepremičninski davek? Neuradno največ dvoodstoten

21. 12. 2024 07.00

Še pred prazniki namerava vlada sprejeti izhodišča za nepremičninski davek. Neuradno naj bi obdavčila drugo in vsako naslednjo nepremičnino v višini do največ dva odstotka vrednosti. V koaliciji pričakujejo, da bo nova dajatev lastnike praznih stanovanj spodbudila k oddajanju v dolgoročen najem. Z izkupičkom želijo povečati sredstva za gradnjo neprofitnih stanovanj ter razbremeniti delo. Z novimi davčnimi bremeni stanovanjske problematike ne bomo rešili, pa so prepričani v opoziciji, kjer nepremičninski davek razumejo kot kaznovanje tistih, ki so ustvarili več.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Nepremičninski davek neizogiben tudi za slovenske lastnike nepremičnin na Hrvaškem

01. 10. 2024 13.44

Slovenija, Hrvaška in Avstrija se z izzivi v turizmu lahko uspešneje spopadajo skupaj, je v Zagrebu povedal gospodarski minister Matjaž Han. Hrvaški minister za turizem in šport Tonči Glavina je izrazil zadovoljstvo nad turistično sezono in potrdil, da bodo prihajajoči nepremičninski davek morali plačevati tudi slovenski lastniki nepremičnin.

Han: Vsaka naslednja nepremičnina mora biti obdavčena progresivno

13. 09. 2024 06.09

"Vemo kje je problem, preveč obdavčene plače in premalo obdavčene nepremičnine, torej četrto, peto stanovanje," je med drugim v oddaji 24UR ZVEČER dejal gospodarski minister Matjaž Han. Druga gostja, kulturna ministrica Asta Vrečko, se je strinjala, da bi morali takšno davčno spremembo čim prej sprejeti in poudarila, da bodo naredili vse, da se to že v tem mandatu tudi udejanji. Sicer pa sta spregovorila še o zdravstveni reformi, pozivih k odstopu ministrice za digitalno preobrazbo in finančnega ministra, pa tudi o tem, ali se bo koalicija obdržala do konca mandata.

Golob: Prioritete do konca mandata so zdravstvo, stanovanja in podnebna politika

12. 09. 2024 07.34

Poslanci in ministri strank koalicije so se sestali na Brdu pri Kranju, kjer so pregledali uresničevanje koalicijske pogodbe ter začrtali delo za naprej. Premier Robert Golob je uvodoma pohvalil dosedanje delo vlade, nato pa napovedal, da bodo med drugim glavne prioritete do konca mandata zdravstvo, stanovanja, podnebna politika, znanje, javne finance in pravna država.

Prvi paket davčnih sprememb: bo državni svet odgovoril z vetom?

03. 09. 2024 06.00

Kaj se obeta prvemu paketu davčnih sprememb, ki ga je v petek le uspelo sprejeti vladi Roberta Goloba? S predlaganimi davčnimi spremembami ni bilo povsem zadovoljno niti gospodarsko ministrstvo. Ni večkrat obljubljene razbremenitve plač, ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo nekaj, kar bi spodbujalo gospodarsko rast, ni niti natančnih finančnih učinkov paketa. Na udaru pa samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj najbolj številčno vpliva na normirance in privabljanje kadra iz tujine. Jih vlada res vabi ali pošilja naše strokovnjake v tujino? Podjetniki in obrtniki se sprašujejo, ali gre tu za diskirminacijo slovenskega kadra. Kakšen bo epilog v parlamentu?

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'

29. 08. 2024 06.00

Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

Razbremenitve visoko obdavčenega dela ne bo vsaj še dve leti

26. 08. 2024 20.12

Vlada naj bi v sredo obravnavala paket davčnih sprememb, večina naj bi v veljavo stopila z naslednjim letom. Namen prvega paketa sprememb je izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva, privlačnosti delovnega okolja in privabljanje tujih naložb.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Davčne spremembe v več paketih, vlada napoveduje tudi obdavčitev premoženja

29. 05. 2024 13.43

Minister Klemen Boštjančič in državna sekretarka Katja Božič sta predstavila končni predlog prvega paketa davčnih sprememb, ki je sestavljen iz treh glavnih ukrepov, s katerimi želijo spodbuditi produktivnost in večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Prvi ukrep je zmanjšanje dohodnine za kvalificirane kadre, drugi je davčna spodbuda za nagrajevanje v inovativnih zagonskih podjetjih in tretji – nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži. Drugi paket davčnih sprememb, ki naj bi naslavljal tudi obdavčitev premoženja, bodo predstavili do konca leta.

Minister o davčnih spremembah: Nismo jih še niti predstavili, pa jih že kritizirajo

29. 05. 2024 06.00

Nič več davčna reforma, finančno ministrstvo govori le še o davčnih spremembah, ki so zdaj na mizi. Ni ne debirokratizacije ne razbremenitve plač ne ugodnejšega poslovnega okolja, je slišati kritike iz gospodarstva. Paket sicer zajema kar nekaj sprememb, a nobene konkretne, ki bi razbremenila plače državljanov, pravijo. Kaj je več mesecev delal strateški svet za davke, se sprašujejo poznavalci. Minister odgovarja: Fascinantno je, da ljudje, ki sploh še niso videli, kaj smo pripravili, zadeve že komentirajo in kritizirajo.

Nova davčna reforma: 'Tresla se je gora in rodila miš'

28. 05. 2024 18.35

Novi davki in nobene razbremenitve plač, bomo pa, kot kaže, plačevali več za sladke pijače in pri vsakem nakupu na avtomatu čakali tudi na račun. Izhodišča za novo davčno reformo vlade že dvigujejo veliko prahu. "Ponovno se je tresla gora in rodila miš – razbremenitve plač ni, "fasali" pa smo nove davke," so nad predlaganimi davčnimi spremembami razočarani delodajalci. Pričakovali so namreč širši nabor ukrepov, trgovci pa se že sprašujejo, ali bodo morali investirati v nove avtomate.

Obvezno tiskanje računov na avtomatih, višji davek na sladke pijače in davčni krediti

27. 05. 2024 20.18

Davčni kredit za kvalificirane delavce iz tujine, odlog plačila davkov za zagonska podjetja, zvišanje davka na sladke pijače in obvezno izdajanje računov na avtomatih; to so le nekateri poudarki drugega poizkusa davčne reforme Golobove vlade. Koalicijski partnerji morajo na prvi paket sprememb pripombe posredovati do konca tedna, vlada pa si želi, da bi spremembe začele veljati z novim letom. Nekonkretno, konfuzno in nesistemsko, osnutek reforme komentira davčni strokovnjak in nekdanji direktor finančne uprave Ivan Simič. Idejni predlog bi se sicer lahko v medkoalicijski in nato javni obravnavi še spremenil.

Plače iz pekla do raja

14. 01. 2024 07.16

Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

Srednji razred v Sloveniji med davčno najbolj obremenjenimi v Evropi

11. 09. 2023 18.43

Srednji razred v Sloveniji je med davčno najbolj obremenjenimi v Evropi, razkriva študija münchenskega inštituta IFO. "Nismo presenečeni," pravijo gospodarstveniki, ki na previsoko obdavčitev plač opozarjajo že leta. S tem se strinjajo tudi sindikati, ki predlagajo višjo obdavčitev premoženja. Na ministrstvu za finance se na študijo še niso odzvali, ob napovedi davčnih reform so sicer napovedovali razbremenitev plač zaposlenih.

Stisnjeni zobje ob solidarnostnem prispevku, plačali ga bodo tudi poplavljeni

31. 08. 2023 19.46

Kaj pomeni vladna širitev solidarnostnega prispevka s plač zaposlenih in deleža podjetij tudi na druge prihodke; najemnine, nagrade za uspešnost, dividende in ostale kapitalske dobičke? Koalicija je dopolnilo, s katerim bi obdavčili tudi te, t. i. pasivne dohodke, sinoči v zadnjem hipu dodala interventnemu zakonu. Opozicija temu nasprotuje, vladajoče stranke pa v tem vidijo več pravičnosti. Tu pa je še en nov paradoks; solidarnostni prispevek bodo plačali tudi poplavljeni.

Koalicija razširila osnovo za obračun obveznega solidarnostnega prispevka

30. 08. 2023 22.12

Poslanci so si vzeli več kot devet ur za razpravo o vladnem interventnem zakonu po naravni ujmi. Večina ukrepov, kot so denimo moratoriji na kredite prizadetih prebivalcev, čakanje zaposlenih na delo ter zvišana izredna denarna socialna pomoč ima podporo tako stroke kot politike. Nekaj pomislekov oziroma opozoril pa je glede posebnega državnega S.O.S. sklada za pomoč po poplavah in glede obveznega solidarnostnega prispevka, ki bi ga nekateri črtali. Eden od koalicijskih amandmajev predvideva tudi široko obdavčitev; od najemnin do kapitalskih dobičkov, celo neobdavčenih nagrad za poslovno uspešnost.

Golob: Pri rekordnih dobičkih težko govorimo o nestimulativnem okolju

31. 05. 2023 19.24

Draginja na vsakem koraku, ni dneva, ko ne bi poročali o dvigu cen. In kaj sporoča vlada? Kaj bodo naredili? Zaradi nore draginje bodo uvedli nadzor cen celotne verige prehranskih izdelkov od kmeta do trgovca, potem ko so bili objavljeni podatki aprilske inflacije, ki povedo, da se je spet najbolj podražila hrana. Da bi lažje preživeli podražitve iz gospodarstva, že mesece slišimo pozive: razbremenimo plače, a vlada tu načrtov še kar ne razkriva. In jih zaenkrat niti ne bo, tako premier Golob, ki opozarja, da ob rekordnih dobičkih iz lanskega leta gospodarstveniki težko govorijo o nestimulativnem okolju. In kako mu odgovarja gospodarstvo?

Kaj pa, če bi namesto plač raje obdavčili premoženje?

25. 05. 2023 16.27

Hitra rast upokojevanja in izdatkov pokojninske blagajne državo postavlja pred težko odločitev. Ve namreč, da bo v naslednjih sedmih letih morala najti dodatno milijardo evrov za pokojnine. Zato se mora odločiti, ali naj še dodatno zviša prispevke za socialno varstvo, ki so že zdaj za okoli polovico bolj obremenjeni od evropskega povprečja, ali pa ubere drugo pot. Ustanovitelji visokotehnoloških podjetij se zavzemajo za drugo pot, državi pa bi jo prek novoustanovljenega združenja radi pomagali najti.

Visoki davki, višja kakovost življenja?

15. 05. 2023 06.00

Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Obdavčitev plač v Evropi raste, Slovenija med redkimi z znižanjem

29. 04. 2023 08.10

Z inflacijo, ki je dosegla najvišjo raven v več kot 30 letih, so se v mnogih državah članicah OECD lani zvišali tudi davki na plače. Davčni primež oziroma delež bremena davkov in socialnih prispevkov v celotnem strošku dela za samskega delavca se je zvišal v 23 državah članicah in znižal le v 11. Med zadnjimi je tudi Slovenija.

Konec davčne reforme? 'To razumemo kot pritisk lobijev, elite'

30. 03. 2023 06.00

Je konec velikopotezno napovedanih vladnih reform, še preden so se začele? Je predsednik vlade Robert Golob vrgel puško v koruzo, kar zadeva reforme? Odvisno, koga vprašate. Da se v nepremičnine ne bomo spuščali in da davčne reforme sploh ne potrebujemo, če jo finančni minister ne zna pojasniti državljanom, je oddaji Preverjeno dejal premier Golob. Na finančnem ministrstvu je nato padla prva žrtev – ne minister Boštjančič, ampak državni sekretar Tilen Božič. Se zapleta tudi pri zdravstveni reformi?

Davčna reforma naj bi znižala obremenitev plač in zvišala davke na premoženje

19. 03. 2023 19.44

Vsota pobranih davkov in finančne potrebe družbe se vse bolj razhajajo, je kot enega od glavnih razlogov za davčno reformo ta teden navedel finančni minister Klemen Boštjančič. Kaj reforma prinaša, še ni jasno, kot tudi ne, ali bomo državljani po njej obdavčeni bolj ali manj. Naj država davkov ne viša, vlado opozarjajo tako iz opozicije kot tudi gospodarstveniki, ki upajo, da bo reforma uporabljena za dvig, in ne zadušitev konkurenčnosti domačega gospodarstva.

Davčna reforma bo prinesla nove zmagovalce in poražence

18. 03. 2023 07.00

Minister za finance je predstavil prve obrise davčne reforme, ki bo zajemala tako obdavčitev dela kot premoženja. Delo naj bi razbremenili, premoženje pa bolj obdavčili, temeljno vodilo pri obojem pa naj bi bilo, da bi davke plačevali glede na ekonomsko moč posameznika. Davčni sistem naj bi bil tudi bolj pregleden. Kot pravijo na vladi, končnih rešitev še ni, te bodo oblikovali šele po široki javni razpravi. O tem smo povprašali ekonomista Janeza Šušteršiča, sicer tudi nekdanjega finančnega ministra v Janševi vladi, in glavnega ekonomista pri Gospodarski zbornici Slovenije Bojana Ivanca.

'Če bodo obdavčili popolnoma vse, je to popolnoma napačen pristop'

16. 03. 2023 13.50

V poslanskih skupinah opozicije se bojijo, da bo davčna reforma, o kateri so se ta teden pogovarjale vladne stranke, dodatno obremenila državljane. Izračunov sicer še ni, a kot pravijo v NSi, lahko glede na dosedanje delovanje koalicije, ki ima velike potrebe in veliko obljublja, pričakujemo nove davke in višanje obstoječih.