obdavčenje

Steklo zbiranje podpisov za spremembe obdavčitve čezmejnih delavcev

05. 04. 2024 14.04

V Sindikatu delavcev migrantov Slovenije so pripravili predlog novele zakona o dohodnini, s katero bi se vzpostavila po njihovem mnenju bolj pravična obravnava stroškov v zvezi z delom čezmejnih delavcev. Da bo lahko stekel zakonodajni postopek, potrebujejo 5000 podpisov.

'Velika večina za znižanje davkov, predvsem dohodnine'

06. 01. 2024 18.11

Skoraj 80 odstotkov sodelujočih v januarski javnomnenjski raziskavi, ki jo je za Delo opravila družba Mediana, je ocenilo, da bi morala vlada znižati davke. Od tega jih je največ naklonjenih znižanju dohodnine. Več kot 34 odstotkov anketirancev meni, da davek na nepremičnine ni potreben in da zadostuje nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča.

V EU lani zasegli za več kot dve milijardi evrov ponaredkov, največ v Italiji

03. 12. 2023 15.30

V EU je bilo na zunanji meji in notranjem trgu lani zaseženih približno 86 milijonov ponarejenih predmetov v vrednosti več kot dve milijardi evrov, sta v skupnem poročilu izpostavila Urad EU za intelektualno lastnino in Evropska komisija. Glavna država porekla ponaredkov ostaja Kitajska, sledita ji Turčija in Hongkong.

'Vsaka represija, vsaka obremenitev rojeva nek upor'

29. 11. 2023 06.00

Da davčno breme za gospodarstvo postaja pretežko, opozarjajo v gospodarski zbornici, da vse to vodi v sivo ekonomijo, pa opozarja predsednik obrtno-podjetniške zbornice Blaž Cvar. "Vsaka represija, vsaka obremenitev rojeva nek upor," je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Finančnega ministra Klemna Boštjančiča je pozval k znižanju davkov, saj je prepričan, da se gospodarstva ne sme več dodatno obremenjevati. Opozarja, da se na plečih gospodarstva ne sme reševati niti problema absentizma, od današnjega vrha gospodarstva, kjer bo podjetnike nagovoril tudi predsednik vlade Robert Golob, pa pričakuje, da "se tudi v Sloveniji vendarle začne odločati v prid gospodarstva".

Slovenci še vedno egalitarni po dohodku, vedno manj po premoženju

02. 09. 2023 16.21

V svetu je trenutno še moderen tako imenovani trend 'stealth wealth'. Izraz prihaja iz vojske, če se spomnimo 'stealth letal', torej nevidnih letal. V tem primeru pomeni nevidno bogastvo.

'Nezaslišanih' 180 milijard dobička: naftna podjetja se kopajo v denarju

10. 02. 2023 11.02

Naftne multinacionalke od BP do Shell so leta 2022 zabeležile dobrih 180 milijard evrov dobička – to je približno toliko, kot je BDP Madžarske. Okoli 124 milijard od tega velja za presežne dobičke, a korporacije vseeno ne spustijo cen goriva. Pozivov k temu, da je treba njihov pohlep korenito omejiti, zato ne manjka. Pa družbe? Trdijo, da denar potrebujejo za naložbe in skušajo zmanjšati pomen dejstva, da veliko teh sredstev porabijo za nagrade in zadovoljne lastnike.

Odrast kot rešitev za podnebno katastrofo?

26. 12. 2022 06.00

Antropogene podnebne spremembe so verjetno daleč največji izziv, s katerim se sooča in se bo še dolgo v prihodnosti soočalo človeštvo. So družbeni problem, glede katerega smo v preteklosti naredili skoraj nezamisljivo premalo in glede katerega moramo danes zelo hitro narediti še veliko več. Ideje, kaj storiti, so različne. Verjetno največji idejni dvoboj trenutno je med t. i. paradigmo zelene rasti (mainstreamovski pogled) in paradigmo odrasti. Prvo se običajno kritizira, češ da preveč zasanjano verjame v vzdržnost kapitalističnega statusa quo, drugo se napada, češ da je nepotrebno in predvsem nerealistično antikapitalistična.

Referenduma o vladni noveli zakona o dohodnini ne bo

25. 11. 2022 06.29

Posvetovalnega referenduma o vladnem predlogu novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta, ne bo. Tako je odločil DZ, in sicer je proti glasovalo 46 poslancev, za jih je bilo le 22. Z zavrnitvijo predloga se je sicer sprostila pot za glasovanje o potrditvi zakona, ki jo bodo poslanci opravili na izredni seji.

'Z zasebnimi letali gredo na tekmo, nas pa vlada prosi, naj se ne tuširamo z vročo vodo'

11. 09. 2022 14.01

Javnost v zadnjem času zaznamujejo razprave o (ne)utemeljenosti letov s privatnimi letali. Spletne strani za sledenje letov, kot je na primer FlightRadar24, namreč omogočajo javni vpogled v poti letal. Letalski navdušenci tako izpostavljajo predvsem kratke trase, ki jih lastniki letal opravljajo na dnevnih bazah in s tem opozarjajo na okoljsko problematiko. "S kratkimi leti v okolje po nepotrebnem spuščajo ogromne količine toplogrednih plinov. In to v času, ko vlada uvaja dodatne ukrepe za zmanjševanje emisij," so kritični. Lastniki privatnih letal medtem menijo, da podatki o njihovih letih ne bi smeli biti javni, saj da je s tem kršena njihova pravica do zasebnosti.

V BiH začasno ničelna stopnja DDV na osnovna živila

24. 08. 2022 10.19

Stopnja davka na dodano vrednost (DDV) na osnovna živila, hrano, otroško opremo ter semenski in sadjarski material bo v Bosni in Hercegovini začasno znašala nič odstotkov. DDV na luksuzne izdelke bo znašal 22 odstotkov, ostali izdelki in storitve pa bodo ohranili dosedanjo, 17-odstotno stopnjo DDV. Ukrep naj bi veljal do konca leta, ni pa jasno, ali in kdaj bo stopil v veljavo, saj morajo opredeliti še nabor izdelkov.

Epidemija debelosti v Evropi: predebela četrtina prebivalstva, v Sloveniji petina

03. 05. 2022 14.55

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opozarja na porast debelosti v Evropi. Že skoraj četrtina prebivalcev evropske regije WHO je debelih, medtem ko jih ima prekomerno telesno težo skoraj 60 odstotkov. Glede na poročilo WHO je predebela petina Slovencev, 56 odstotkov pa jih ima povečano telesno težo, od tega več moških kot žensk.

Golob ne vidi možnosti sodelovanja z Janšo, prej z NSi

26. 04. 2022 06.00

Kako bodo zmagovalci volitev sestavili koalicijo, kako si bodo razdelili resorje, kateri bodo prvi ukrepi, ki jih bodo sprejeli? Do kdaj bo oblikovana nova, že 15. vlada? Na ta vprašanja so odgovarjali zmagovalec volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon, in koordinator Levice Luka Mesec. Soočili so se tudi z zahtevami šolskih sindikatov, zveze svobodnih sindikatov, mladih zdravnikov in obrtnikov.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Finančno ministrstvo predlagalo nadgradnjo davčnega sistema

16. 04. 2021 14.17

Ministrstvo za finance je pripravilo in v medresorsko usklajevanje poslalo predloge za nadgradnjo davčnega sistema. Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, naj bi s predvidenimi rešitvami, ki se bodo predvidoma začele uporabljati 1. januarja 2022, razbremenili posameznike, gospodarstvo pa spodbudili k dodatnemu investiranju.

Sanders vstopa v predsedniško tekmo: Čas je, da dokončamo revolucijo

19. 02. 2019 14.19

Ameriški senator Bernie Sanders se (znova) podaja v bitko za predsedniški stolček. Potem ko ga je leta 2016 v bitki za demokratsko nominacijo premagala Hillary Clinton, Sanders sedaj pravi, da je čas, da "dokončajo revolucijo in uresničijo vizijo, za katero so se borili".

Kmet Budi bi moral za plačo ameriškega direktorja delati več kot 5000 let

01. 02. 2019 08.47

Vedno glasnejši postajajo pozivi civilne družbe, da moramo spremeniti pravila trenutne globalizacijske tekme, ki spodbuja neenakost in ustvarja grozljive posledice. Si predstavljate, da si trenutno zgolj 26 milijarderjev lasti toliko kot revnejša polovica svetovnega prebivalstva? Bo torej kadarkoli prišel trenutek, ko bo manjši kmetovalec iz Kenije vreden toliko kot korporativni direktor z Manhattna?

Nobelova nagrada za ekonomijo Williamu Nordhausu in Paulu Romerju

08. 10. 2018 12.20

Kraljeva švedska akademija je sporočila dobitnike Nobelove nagrade za ekonomijo. Prejela sta jo Američana William Nordhaus in Paul Romer za vključitev vidika podnebnih sprememb in tehnološkega razvoja v ekonomske analize. To je sporočilo, da je trenutno eden temeljnih problemov koncept rasti, ki bi bila vzdržna in trajnostna, je ocenil Bogomir Kovač.

Je za naše vse dražje življenje res kriva Evropska unija?

02. 07. 2018 15.34

Pretirana regulacija nikjer na svetu ne prinaša dolgoročnih koristi: ne za zdravje in kakovost življenja državljanov, ne za gospodarsko blaginjo države - to potrjujejo tudi rezultati številnih raziskav in študij. A Slovenija kljub temu vse bolj omejuje svobodno izbiro posameznikov ter zvišuje in uvaja vedno nove davke in trošarine. V večini primerov se pri tem zgovarja na usklajevanje z evropskim pravnim redom. Toda ali je res samo Evropa kriva za naše vse dražje življenje in višanje trošarin? In kako zelo (če sploh) so v odločitve o davkih in trošarinah vpeta podjetja, gospodarstveniki, ekononomisti?

ANALIZA: Program vseh programov

19. 05. 2018 07.00

V volilnih programih strank smo preverili, kakšni so obeti za prihodnja štiri leta. Za vsako od petih področij - zdravstvo, sodstvo, promet, gospodarstvo in varnost - smo izbrali tri relevantna vprašanja, ki morajo zanimati volivce, da se bodo 3. junija lažje odločili. Tokrat vam predstavljamo odgovore tistih strank, ki ponujajo konkretne rešitve.

ANALIZA: Nasvidenje v naslednji krizi

17. 05. 2018 06.00

Leta 2017, ob močni gospodarski rasti, je bilo po še nepopolnih podatkih Banke Slovenije tujih investicij za 13,4 milijarde evrov, kar je le dobrih 500 milijonov ali slabe štiri odstotke več kot leto prej.

Moški 'prodajalec ljubezni': Tudi to je delo, ki zasluži spoštovanje, obdavčenje in pravice

11. 04. 2016 17.50

Lucas Stevenson že več kot 10 let služi s prostitucijo. To je najstarejša obrt in nemogoče jo je odstraniti iz družbe, zato jo je treba dojemati in obravnavati enako kot ostale dejavnosti, pravi glavni mednarodni koordinator organizacij, ki zastopajo pravice seksualnih delavcev.

Delavci migranti: Ni težava v razliki doplačila davka, temveč v nepravilnem izračunu

11. 03. 2016 14.08

Začel je teči rok za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma, katerega pobudniki so delavci migranti, ki delajo v Avstriji, oziroma Civilna iniciativa Apače. Sindikat je vložil še podpise za pobudo za začetek postopkov o zakonu o mednarodni zaščiti. Predsednik DZ meni, da želijo izsiliti poseben položaj, pri tem pa ne gre le za državo, pač pa lahko s tem povzročijo škodo vsem davkoplačevalcem.

Predlog za obdavčitev nepremičnin v javni obravnavi do pomladi

26. 12. 2015 09.39

Predlog za obdavčitev nepremičnin naj bi v javno obravnavo prišel do pomladi. Vzporedno naj bi tekla prenova sistema vrednotenja nepremičnin. V celoti naj bi na obdavčenje nepremičnin po vrednosti prešli do leta 2020.

V Leku 1300, v Krki 1280 evrov božičnice. Kako bo drugod?

11. 12. 2015 08.19

Največje božičnice bodo že tradicionalno pri farmacevtih - v Leku in Krki, kjer se bodo zaposleni razveselili praktično še ene plače. Številna slovenska podjetja bodo bolj skromno nagrajevala, nekatera pa sploh ne.

V letu 2017 naj bi prvič obračunali davek na nepremičnine

14. 05. 2015 11.42

Finančni minister Dušan Marmor spremembe na davčnem področju napoveduje za leto 2017. Takrat naj bi tudi prvič obračunali davek na nepremičnine. Mramor pa si še posebej želi razbremeniti stroške dela visoko izobraženih.

Semolič na priporočila OECD: Porast revščine vas pa ne skrbi?

04. 05. 2015 11.11

OECD je vesela našega napredka, je premierju Cerarju ob obisku zaupal generalni sekretar Angel Gurria. Vseeno poudarja, da je pred nami še veliko dela. Potrebne ukrepe je strnil v tri glavne točke. Semolič s priporočili ni zadovoljen.

'Pravljična dežela', ki podjetjem omogoča skrivne davčne dogovore

06. 11. 2014 10.00

Več kot 340 mednarodnih korporacij, med njimi Pepsi, Ikea in GlaxoSmithKline, se že vrsto let poslužuje skrivnih davčnih dogovorov v Luksemburgu, razkriva skupina novinarjev. Dodajajo, da dogovori omogočajo znižanje davčnih obveznosti.

Stranke v 5 korakih o tem, kako bodo Slovenijo rešile iz krize

11. 07. 2014 07.58

Slovenija je že več let v globoki krizi, katere posledica so prazna državna blagajna in prazne denarnice ljudi. Stranke smo pred volitvami vprašali, kako bodo državo končno izpeljale iz krize. A se ne strinjajo niti o njenih vzrokih.

Združena levica

16. 06. 2014 11.35

Združena levica, katere člani so bili zelo zadovoljni z doseženim na evropskih volitvah, tokrat obljublja, da bo zaustavila privatizacije, krčenje socialne države, varčevalne ukrepe in siromašenje prebivalstva ter se skupaj z evropskimi parnerji zavzela za socialistično preobrazbo Evrope in Slovenije.

Veliki morilec: vsak dan zaradi tobaka v Sloveniji umre 10 ljudi

31. 05. 2014 06.55

Da je tobak škodljiv, je jasno. Ni pa čisto jasno, kako zmanjšati njegovo uporabo. Številni so prepričani, da bi višji davki na tobak pripomogli k zmanjšanju kajenja. Nasprotniki pa opozarjajo, da se bo zaradi tega še bolj razcvetel črni trg.