obarvanost

BeeBrown – nova naravna podpora za sijočo in zaščiteno kožo

26. 03. 2025 00.15

Ste z mislimi že pri pomladi? Topli dnevi, lahka oblačila, sproščeni trenutki na soncu ... Ste pripravljeni na to? Kaj pa vaša koža? Pretirano sončenje, pordela in posledično prehitro postarana koža že dolgo niso v trendu, zato je tu BeeBrown, Medexovo novo prehransko dopolnilo, ki kožo pripravlja na sončne dni in spodbuja naravno porjavelost.

Kanal obarvan živo rdeče, prebivalci krivijo lokalno industrijo

07. 02. 2025 09.12

Kanal v predmestju argentinske prestolnice Buenos Aires se je nenadoma obarval rdeče, kar je vznemirilo lokalne prebivalce. Ti opozarjajo, da onesnaženje povzročajo lokalne tovarne.

'Noben kapitan potniške ladje ne bi tvegal kariere zaradi fekalij'

22. 07. 2024 14.33

V zadrski luški kapitaniji mirijo zgroženo javnost, da ameriška potniška ladja ni odgovorna za izpust fekalij v tamkajšnjem pristanišču. Kot pravijo, gre najverjetneje za umazanijo, ki so jo močni tokovi v zaliv prinesli ob močnem deževju.

Zaradi glivic na nohtih trpi vsak deseti Slovenec

19. 05. 2024 00.15

Glivice na nohtih so pogosta dermatološka težava, saj prizadane približno 10 odstotkov splošne populacije ter skoraj 90 odstotkov starejših.

Kate Moss neprepoznavna, strokovnjaki opozarjajo na posledice kajenja

15. 09. 2023 11.09

Manekenko Kate Moss so fotografi nedavno ujeli na pločniku pred eno izmed londonskih restavracij, kjer je bila na kosilu z družino, vmes pa si je privoščila še kratko pavzo za cigaret. Ko so posnetki zaokrožili po spletu, je njen postaran videz najprej šokiral oboževalce po svetu, oglasili pa so se tudi številni strokovnjaki, ki so ob tem opozorili na škodljive posledice, ki jih povzroča kajenje, med njimi pa je tudi hitro staranje kože.

Ponedeljkova neurja za seboj pustila rjavo morje

29. 08. 2023 08.20

Silovito neurje z močnimi padavinami, ki je v ponedeljek dopoldne najprej dodobra namočilo in prevetrilo slovensko obalo, je posledice pustilo tudi na morski vodi. Ko se je popoldan vreme nekoliko umirilo, je za seboj pustilo blatno rjavo morje. Obarvani sta bili dve tretjini slovenske obale, so sporočili z morske biološke postaje Piran.

Kako preprečiti obarvanje zob?

31. 07. 2023 11.23

Vsak človek ima prirojeno naravno barvo zob. Zobje spremenijo barvo bodisi zaradi bolezni, staranja, poškodb, razvad, operativnih posegov ali sprememb v biokemičnih lastnostih organizma.

Redek prizor: V Massachusettsu opazili družino kitov ubijalcev

14. 06. 2023 10.27

Raziskovalci akvarija New England so približno 60 kilometrov južno od Nantucketa v Massachusettsu opazili nekaj povsem nenavadnega. Skupino štirih kitov ubijalcev, ki se v teh vodah pojavijo precej redko.

Pred nami sončni in še toplejši dnevi s temperaturami tudi nad 25 stopinj

13. 10. 2022 08.08

Že od začetka oktobra imamo krasno vreme z veliko sonca, svežimi jutri in prijetno toplimi popoldnevi. Dotok toplega zraka se bo še okrepil ob koncu tega in v začetku prihodnjega tedna, ko se bodo temperature marsikje približale 25 stopinjam Celzija, ponekod na vzhodu Slovenije in na Primorskem pa bodo to mejo lahko tudi presegle. Visoke temperature bi lahko nato z manjšimi nihanji vztrajale vse do konca meseca.

Rumene zaplate na morju posledica cvetenja iglavcev, ne morja

18. 05. 2022 09.04

V zadnjih dneh so na morju opazne večje ali manjše rumene zaplate, ki jih veter in tokovi pogosto zanesejo k obali. Tu se rumena gošča dodatno zgosti, predvsem v zalivih, mandračih in mestnih pristaniščih. A ne gre za cvetenje morja, pač pa kopenskih rastlin, večinoma iglavcev, kot so bor, smreka in cipresovke.

Župani istrskih mest jezni na jug države, ki se obnaša 'neodgovorno'

17. 07. 2021 09.34

Zaradi ponovnega naraščanja okužb se je celotna hrvaška obala na zemljevidu ECDC obarvala oranžno, kar pa je razjezilo župane istrskih mest, ki zahtevajo, da se Hrvaško pri določitvi epidemioloških razmer razdeli na županije in ne na regije. Tedensko povprečje okužb v Istri je namreč zelo nizko – 1,9 okužbe na 100.000 prebivalcev. Ni prav, da trpimo posledice neodgovornosti drugih županij, poudarjajo župani.

Hrvaška na zemljevidu ECDC zelena, na slovenskem pa še vedno oranžna

28. 06. 2021 11.13

Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni je pretekli četrtek objavil nov zemljevid evropskih držav, na katerem je bila Hrvaška sprva obarvana sivo. Napako so čez dan popravili in Hrvaško obarvali v zeleno. Slovenska vlada novih podatkov ni upoštevala, tako da je naša celotna južna soseda, z izjemo Panonske Hrvaške, še vedno obarvana oranžno. Tako velja, da je vstop v Slovenijo brez karantene mogoč z negativnim testom ali potrdilom o cepljenju oziroma prebolelosti.

'Če vnetnih, luščečih se sprememb ne zdravimo, lahko vodijo v kožnega raka'

29. 05. 2021 17.13

Kožni rak je najpogostejša oblika raka pri človeku. Njegova značilnost je, da je povezan s sprožitelji, denimo s prekomernim sončenjem oziroma izpostavljanjem UV-žarkom. Najpogostejše oblike so na obrazu, čelu, pleši, uhljih, ramenih in zgornjih okončinah, torej na delih, ki so najbolj izpostavljeni soncu. Večina oblik kožnega raka je ozdravljiva, sploh če ga zgodaj odkrijemo in zdravimo. Dermatologi zato svetujejo: opazujmo kožo in jo, ker se bliža topli del leta, zavarujmo pred soncem.

Konoplja - več kot "le" superživilo

23. 07. 2018 09.16

Prvi zapisi o uporabi konoplje v prehrani segajo več kot 10.000 let v preteklost. Sprva so konopljina semena veljala za hrano revežev, a danes temu ni več tako. Zakaj pa, bomo spoznali v nadaljevanju.

V dveh mesecih za zdravljenje bolnikov s covidom skoraj 96 milijonov evrov

13. 05. 2021 10.09

UKC Ljubljana bolnike s covidom zdravi tudi s pomočjo telemedicinske obravnave, kar pomeni, da so bolniki doma, dvakrat dnevno pa morajo rezultate meritev, ki jih opravijo s pomočjo izposojenih aparatov, sporočiti zdravniku. Takih bolnikov, kljub nekaterim informacijam, ne vodijo na seznamu hospitaliziranih in tako njihovo število ne vpliva na statistiko hospitaliziranih, pojasnjujejo v UKC Ljubljana.

Se bodo lahko že do poletja cepili vsi, ki si tega želijo?

27. 04. 2021 20.17

Na cepljenje vseh, ki si tega želijo, do poletja računa vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. V prihodnjih dveh mesecih se namreč Sloveniji obeta bistveno več odmerkov kot doslej. Trenutno smo sicer od zastavljene 60-odstotne precepljenosti še zelo daleč. Z enim odmerkom je cepljenih približno 410 tisoč prebivalcev, z dvema pa 175 tisoč oziroma dobrih osem odstotkov.

Epidemiologi za odpravo prepovedi gibanja med regijami in občinami

04. 02. 2021 12.37

Že preden so se v šole vrnili učenci prvih treh razredov iz tako imenovanih rdečih regij, so epidemiologi vladi predlagali, naj v šole spusti vse otroke do petega razreda. Menijo tudi, da bi morali odpraviti prepoved gibanja med regijami in občinami, prvi epidemiolog v državi Mario Fafangel pa dvomi tudi o učinkovitosti policijske ure.

Vlada omilila omejitve za frizerske in kozmetične salone

20. 10. 2020 08.33

Vlada je na dopisni seji sprejela spremembo odloka o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Sloveniji. Med drugim je z njim določila, da lahko tudi v rdečih regijah frizerski in kozmetični saloni sprejmejo eno stranko na 20 kvadratnih metrov. Prav tako bo dovoljena športna dejavnost z največ šestimi udeleženci, če je pri vadbi mogoče neprekinjeno vzdrževati najmanj tri metre medsebojne razdalje. Določila odloka je tudi uskladila z veljavno prepovedjo gibanja v nočnem času.

Ugotovili, zakaj se je morje pri Belih skalah obarvalo vijoličasto

27. 08. 2020 11.59

Za nenavaden pojav, ko se je morje med Belimi skalami in rtom Ronek pred dnevi obarvalo vijoličasto, obstaja zelo velika verjetnost, da je bil vzrok v kalijevem hipermanganu, so ocenili na upravi za pomorstvo. Gre sicer za razkužilo, ki se v vodi dobro topi in hitro postane neškodljivo. Hipermangan so najbrž po nesreči v morje odvrgli kopalci.

6pack Čukur in Nika o dnevu poroda in starševstvu

27. 10. 2018 06.00

Če smo še julija poročali o tem, da bo slovenski raper 6pack Čukur kmalu prvič zibal, je zdaj že napočil ta čas. In ne, noseča ni bila zgolj Nika, porodne muke je proti 'finalu' občutil tudi Boštjan. Kako je vse skupaj bilo videti: od priprav do dneva poroda, pa si lahko preberete v intervjuju spodaj.

V Evropo prihaja indijansko poletje

09. 10. 2018 07.30

Vreme nas bo v prihodnjih dneh razvajalo, saj nas po daljšem obdobju hladnega in spremenljivega vremena sedaj čaka še daljše sončno in precej toplo obdobje. Zelo topel zrak se bo razširil nad večji del stare celine in ponekod bodo temperature ob koncu tedna presegle dolgoletno povprečje za več kot 10 stopinj Celzija.

Prihaja nočni spektakel na nebu: meteorski roj Perzeidov bo dosegel svoj vrhunec

09. 08. 2018 11.00

Le dva tedna po popolnem luninem mrku nam nočno nebo ponuja novo čudovito predstavo. Že od 17. julija lahko opazujemo svetle utrinke meteorskega roja Perzeidov, ki bo letos dosegel svoj vrhunec v noči z 12. na 13. avgust, ko bomo ob optimalnih pogojih lahko našteli tudi do 100 utrinkov na uro. Letos bodo ti še posebej dobro vidni, saj jih ne bo motila luna in tudi vreme bo opazovanju zelo naklonjeno.

FOTO in VIDEO: Izjemen 'obisk' na Ptuju: ob jezeru opazili plamenca

07. 02. 2018 15.46

Slovenske ornitologe te dni navdušujeta prav posebna 'gosta'. Ob Ptujskem jezeru so namreč opazili plamenca. Te so zadnjih deset let v zimskem času sicer že opažali na slovenski obali, v celinskem delu Slovenije pa je to prvič. "Gre za izjemen pojav," so navdušeni opazovalci ptic.

BLOG: Ali mleko in mlečni izdelki škodujejo našemu zdravju?

29. 10. 2017 06.30

Vse od otroštva nas spodbujajo, da pijemo mleko vsak dan in tako poskrbimo za močne in zdrave kosti. Zdaj pa vam jaz povem, da to pravzaprav ne prispeva k zdravju kosti. V mleku in mlečnih izdelkih je veliko škodljivih snovi, uživanje naj bi celo povečalo tveganja za nastanek nekaterih vrst raka. Pomembno je, kakšno mleko pijete in v kakšnem stanju je vaše črevesje.

V vroči Keniji opazili snežno beli žirafi

14. 09. 2017 19.08

Ne gre za mutacijo, par belih žiraf ima levkizem, genetsko stanje, ki zavira pigmentacijo v kožnih celicah. Zgodbe o belih žirafah, ki so krožile med domačini konservatorija Ishaqbini Hirola v Keniji, so prvič uspeli tudi posneti.

Svetlopolte lahko sonce opeče že po 10 minutah, najbolj izpostavljeni ravno med kopanjem

06. 08. 2017 08.18

Poleti so sončne opekline pogosta težava, najboljša preventiva je, da se ne izpostavljamo močnemu soncu, če pa že, je treba kožo zaščititi s kremo z zaščitnim faktorjem. Če nas to vendarle opeče, je treba kožo mazati s hladnimi mazili in jo varovati pred soncem.

ANIMACIJA: Izbruh utrinkov: meteorski dež ostankov kometa Swift-Tuttle

11. 08. 2016 06.30

Spet smo v tistem delu leta, ko je pogled na nebo še nekoliko bolj navdihujoč. V prihajajočih nočeh je namreč vrhunec letošnjega meteorskega roja Perzeidov. Letos bi jih lahko bilo še nekoliko več, po nekaterih napovedih celo do 200 na uro.

Zeleno se je obarvala še voda v drugem olimpijskem bazenu: 'V vodi me bolijo oči'

11. 08. 2016 09.09

Po tem, ko se je v Riu v olimpijskem bazenu voda nenadno obarvala zeleno in so organizatorji zatrdili, da bodo težavo kmalu odpravili, se je zeleno obarvala še voda v drugem bazenu. Razlog naj ne bi bile alge, temveč spremenjen pH vode. Čeprav voda ni škodljiva, vsaj tako pravijo, pa zaradi dodajanja klora ovira športnike.

'Tako kot heroin ali kokain, nikotin spremeni delovanje možganov tako, da želijo vedno več in več nikotina'

24. 07. 2016 10.32

Odvisnost od nikotina je primerljiva z odvisnostjo od trdih drog. Kajenje pomirja? Občutek sprostitve med kajenjem je le potešitev znakov pomanjkanja nikotina. Kadilci namreč za "normalno počutje" potrebujejo stalno dozo nikotina. Tako kot odvisniki od heroina. Zato se je treba projekta prenehanja kajenja lotiti z vso resnostjo.

FOTO in VIDEO: Sporočilo iz laboratorija: Ne limone, prave bombe vitamina C so zelene paprike

11. 01. 2015 07.00

Obiskali smo laboratorij Inštituta za nutricionistiko, premešali nekaj sokov sadežev in zelenjave, dodali malo škrobovice ter ugotovili, da bi bilo v času gripe in prehladov namesto agrumov bolje jesti paprike.