ožig

Kako nad rastlinsko bolezen hrušev ožig, ki lahko uniči celotne nasade?
10. 07. 2024 19.48Visoke temperature delajo preglavice tudi rastlinam. Po šestih letih se je namreč zaradi ugodnih vremenskih pogojev spet razširil hrušev ožig, nevarna rastlinska bolezen, ki prizadene številne sadne in okrasne rastline, ni pa nevarna za ljudi in živali. Povzroča sušenje vej in v kasnejših fazah celih rastlin, ker pa je bakterijska, obstaja velika možnost, da se razširi tudi na druge rastline. Kako lahko ukrepate v primeru, da ste svoje sadno drevje našli v tem opisu?

Pozor! V Tržaškem zalivu opazili skupine kubomeduz
12. 09. 2023 09.38V Tržaškem zalivu so v zadnjih dneh opazili skupine kubomeduz, ki so v Jadranu sicer razmeroma redke, njihov ožig pa je lahko zelo boleč. Namreč na vsaki lovki je več tisoč ožigalk z izredno močnim toksinom.

Invazija najnevarnejših meduz v Dalmaciji
07. 07. 2023 18.46Jug hrvaške obale so zavzele najnevarnejše meduze na Jadranu. Trenutno največja invazija je pri Dubrovniku in Korčuli, na nekaterih plažah zato kopalce pred nevarnostjo v morju svari rdeča zastava. Osem kopalcev v enem samem dnevu je na dubrovniški rivieri utrpelo boleče opekline ožigalkarjev, ki jih je bilo po pripovedovanjih turistov in domačinov v morju iz ure v uro več. Gre za morsko mesečino, ki ima v Mediteranu med meduzami najbolj boleč ožig. Prepoznavna je po svetlo rdeči barvi, brazgotine in opekline, ki jih povzroči, pa lahko na koži ostanejo tudi do mesec dni.

Kako ukrepati, če stopite na morskega ježka ali vas ožge meduza?
02. 07. 2023 18.08Piki žuželk, sončarica, klopi, odrgnine, ožig meduze, pri otrocih pa potovalna bolezen in virusne okužbe. To so najpogostejše nevšečnosti, ki se nam lahko pripetijo na počitnicah. Kako ukrepati in kdaj je potreben obisk zdravnika?

Bo nasad japonskih češenj mogoče rešiti?
12. 07. 2020 17.19Z načrti za novo, nujno potrebno stavbo Nacionalnega inštituta za biologijo, se je Slovenija znašla na spolzkih diplomatskih tleh. Gradnja bo namreč ogrozila nasad japonskih češenj, darila Japonske Sloveniji. Prvo drevo je 20 let nazaj zasadila princesa Sajako, kako pomembne so češnje v deželi vzhajajočega sonca, pa dokazuje tudi dejstvo, da mora veleposlanik cesarski palači redno poročati o njih. Zadnje novice niso dobre. Bi češnje lahko rešili?

Veste, kaj storiti, če stopite na morskega ježka ali vas opeče meduza?
25. 06. 2019 12.47Morski ježek, meduze, komarji, ose … to so minusi poletnih dni, ki se iz prijetnih lahko hitro spremenijo v boleče. Vas je že kdaj opekla meduza ali pičila osa? Znate pravilno odstraniti bodice morskega ježka? Za vas smo zbrali nekaj koristnih nasvetov.

Odkrili protistrup za ožig najbolj strupenega bitja na svetu
01. 05. 2019 12.28V Avstraliji so z urejanjem genoma oziroma CRISPR odkrili protistrup za eno najbolj strupenih bitij na svetu, morsko oso. Simptome ožiga, ki povzroča neznosno pekočo bolečino, naj bi protistrup blokiral, če se ga na kožo nanese v 15 minutah.

Invazija strupenih meduz v Avstraliji, opečenih več tisoč oseb
07. 01. 2019 13.50Severovzhodno obalo Avstralije je zajela invazija strupenih meduz, vrste portugalska ladjica, ki so ožgale okoli 5000 ljudi, nekateri so doživeli anafilaktični šok. Čeprav so te meduze v Avstraliji nekaj povsem običajnega, pa je njihovo število letos enormno. Pri nas, v severnem Jadranu, jih strokovnjaki še niso zasledili.

Kdaj moramo po piku žuželk k zdravniku?
10. 08. 2018 07.41Ljudje se dobro zavedamo nevarnosti, ki jo s seboj prinaša ugriz klopa, povečuje pa se tudi število izrazitejših reakcij na pike in ugrize drugih insektov. Obstaja tudi možnost, da se celo s pikom komarja okužimo z lymsko boreliozo.

Meduze v Velenjskem jezeru
28. 07. 2018 09.21Ožig meduze nam lahko dodobra pokvari morske užitke, ampak ali ste vedeli, da se lahko pojavijo tudi v sladkih vodah? Nedavno so jih opazili v Velenjskem jezeru.

Želite z dopusta v eksotični deželi prinesti tudi koreninico lepe rože? Nikar ...
09. 08. 2017 09.06V zadnjem času je vse več novih rastlinskih škodljivih organizmov na območjih, kjer jih prej ni bilo. To lahko povzroči pravo katastrofo in opustošenje. Prav zato na upravi za varstvo rastlin začenjajo z akcijo osveščanja mednarodnih potnikov o tveganju za zdravje rastlin, kadar prinašajo preko meja Evropske unije žive rastline ali njihove proizvode.

Ose, sršeni, komarji, klopi ... kako omilimo bolečino, če nas pičijo ali ugriznejo?
04. 06. 2016 09.50Ste tudi vi med tistimi, ki se veselite dolgih poletnih dni, ko boste s prijatelji uživali na pikniku in z družino na morju? Vse bi bilo super, če na nas ne bi 'prežali' komarji, meduze, ose in druge nadležne živali. Njihovi piki oziroma ugrizi načeloma niso nevarni in jih lahko zdravimo sami doma, vseeno pa moramo biti pozorni na morebitne alergijske reakcije.

FOTO: V slovenskem morju trenutno kraljujejo meduze
24. 05. 2016 11.11Slovensko morje je polno meduz. Gre za uhate in kompasne klobučnjake, katerih življenjski krog se bo do glavne kopalne sezone končal. Kljub temu, da omenjeni vrsti ne ožgeta močno, strokovnjaki opozarjajo, naj se meduz ne dotikamo.

Kako ravnati, če vas ožge morska cvetača?
04. 08. 2015 19.19Z Obale poročajo o velikem številu meduz. Tokrat so na pohodu t.i. morske cvetače, ki v našem morju niso redkost. Opazili so jih po celotni slovenski obali. Ponavadi se pri nas pojavijo poleti in zgodaj jeseni, letošnje toplo poletje pa je tudi eden izmed razlogov, da jih je tako veliko.

FOTO: Letošnje leto je bogato z meduzami
05. 06. 2015 10.48Kopalna sezona se je začela, poletne temperature pa kličejo po osvežitvi v morju. Ker so nekateri opazili v Jadranu meduze, smo preverili, za katero vrsto klobučnjakov gre in ali so nevarni. Na Morski biološki postaji Piran opažajo, da je letošnje leto bogato z meduzam, tistih, ki najbolj ožgejo, pa zaenkrat ni.

Smrtonosne niso, lahko pa je bližnje srečanje zelo boleče
09. 08. 2014 08.34Smrtno nevarnih meduz v jadranskem morju ni. Lahko pa njihov ožig močno boli. Otroci lahko ob ožigu celo postanejo zaspani, vrtoglavi ali tudi bruhajo. V okviru prve pomoči je treba previdno odstraniti ostanke lovk.

VIDEO in FOTO: Pižama s 50 odtenki njive dodobra razmigal trebušne mišice občinstva
14. 03. 2014 09.19Eden od pionirjev naše stand-up scene, raper in metalec, prevajalec, varuh slovenske besede, televizijski, radijski, spletni in literarni ustvarjalec Boštjan Gorenc – Pižama je s prvim celovečernim stand-up šovom poskrbel za salve smeha, na koncu pa se je moral na oder vrniti kar dvakrat.

Tudi v slovenskem morju so meduze
18. 07. 2013 12.43V morju ob Pulju že več dni opažajo meduze, najverjetneje kompasne, ki razmeroma močno ožgejo. Posamezne so tudi v slovenskem morju, vendar praviloma ne v plitvinah.

Pri Pulju opazili meduze
17. 07. 2013 12.54Ob plažah pri Pulju so se pojavile meduze, domnevno kompasne, ki lahko močno opečejo. Včasih so se pojavljale vsakih pet let, zdaj jih opazijo večkrat. Bralka je poslala fotografijo kompasne meduze, ki so jo na začetku julija našli pri Fažani.

FOTO: Kako dobre so zamrznjene ribe?
07. 01. 2013 14.10Test zamrznjenih ribjih filejev je pokazal, da večinoma tretjino vsebine paketa predstavlja led. V nekaterih so našli kosti, ostanke repa, primarne embalaže in plastike, zato na ZPS državi svetujejo javni razpis za izbiro dobavitelja ribjih filejev za šole in vrtce.

Vročinski val: temperatura morja v Kopru dosegla 26 stopinj Celzija
19. 06. 2012 07.54Zaradi visokih temperatur so na Arsu izdali opozorilo pred zelo veliko toplotno obremenitvijo. Ob tem priporočajo uživanje zadostnih količin tekočine, lahke hrane in izogibanje večjim telesnim naporom v času največje vročine.

Številne meduze motijo kopalce
05. 07. 2011 11.09Uhati klobučnjaki, ki množično plavajo v Severnem Jadranu, niso nevarni, njihov ožig je za človeka namreč skoraj nezaznaven. Življenjski ciklus klobučnjakov se končuje, zato oslabljene pridejo na površino, kjer jih lažje opazimo.

Kaj in kako, ko zbolijo živali?
10. 06. 2011 11.11Kako se odzvati na izbruh posebno nevarnih bolezni živali, kako so pripravljene naše službe in ali so potrebne dopolnitve načrte ukrepov ob tem, bo pokazala vaja veterinarske uprave, ki jo izvajajo na Štajerskem.

FOTO: Meduze v našem morju niso smrtonosne
27. 05. 2011 12.15V Severnem Jadranu je pet različnih vrst meduz, nobena pa ni smrtonosna, pojasnjuje geologinja Tjaša Kogovšek. Ker se življenjska sezona za uhatega klobučnjaka končuje, lahko na obalo naplavi več koščkov, ki pa ne povzročajo opeklin.

Deklico napadla smrtonosna meduza!
29. 04. 2010 13.1910-letno Rachael je med kopanjem na eni od avstralskih obal napadla ena najbolj nevarnih vrst meduz – škatlasta meduza, ki ima v sebi dovolj strupa, da ubije kar 60 ljudi, pravijo poznavalci.

Škodljivci napadli sadovnjake in oljke
06. 07. 2007 20.04Sadovnjake na Štajerskem je prizadel hrušev ožig. Na Obali pa se oljkarji otepajo kaparja, žuželke, ki napada oljke.

Bolezen napadla drevje
28. 05. 2007 18.37Sadjarjem grozi hrušev ožig. Znamenja bakterijske okužbe so se začela pojavljati v Pekrah pri Mariboru in v okolici Kamnika.

Hrušev ožig tudi letos?
04. 05. 2005 00.00Zaradi otoplitve obstaja nevarnost za okužbo s hruševim ožigom. Najbolj naj bi bili na udaru Gorenjska in Maribor z okolico.

Ponovni pojav hruševega ožiga
07. 07. 2004 00.00Fitosanitarna inšpekcija je odredila uničenje vseh okuženih rastlin z vidnimi simptomi hruševega ožiga na območju lanskoletnih žarišč.

Ponovno izbruhnil hrušev ožig
06. 07. 2004 00.00Fitosanitarna uprava je sporočila, da je bil v ponedeljek pri posebnem nadzoru hruševega ožiga potrjen sum izbruha v lanskih žariščih.