nutricionistiko

Raziskave razkrivajo, da se najbolj splača nakupovati pri tem trgovcu
17. 02. 2025 00.15Ali veste, v kateri trgovini lahko prišparate pri vsakem nakupu? Razkrivamo, kaj pravijo neodvisne raziskave in kateri trgovec svojim kupcem ponuja največ ugodnosti.

Kako v 2025 prišparati? Tako boste za svoj denar dobili več!
15. 01. 2025 00.15V zadnjih letih narašča trend priljubljenosti lastnih blagovnih znamk, v primerjavi s priznanimi znamkami. Razkrivamo, zakaj se nakup tako imenovanih generičnih izdelkov bolj splača.

Povprečen odrasli Slovenec še vedno zaužije preveliko količino soli
14. 01. 2025 11.09Prekomeren vnos soli je eden izmed ključnih prehranskih dejavnikov, ki pomembno prispevajo k razvoju visokega krvnega tlaka. Nacionalni inštitut za javno zdravje je izvedel raziskavo spremljanja izločenega natrija, kalija in joda v urinu pri odraslih prebivalcih Slovenije, rezultati pa so pokazali, da Slovenci v povprečju dnevno zaužijejo približno 10 gramov soli. To je sicer manj kot v preteklih raziskavah, a še vedno dvakrat več od priporočenega vnosa.

Proteinska manija – nujna ali zdravju škodljiva?
02. 01. 2025 12.29Poplava beljakovinskih oz. proteinskih izdelkov – krofi, pudingi, napitki, čokoladice, kruh, celo voda z okusom. Praktično ni več živila, ki ne bi imel svoje proteinske različice na trgu. So izdelki s proteini – za katere bomo običajno plačali več – tudi bolj zdravi? Ali potrošniki zgolj nasedamo agresivnemu marketingu, da se lahko sladkamo brez slabe vesti? Si lahko s pretiranim uživanjem tovrstnih živil celo škodimo?

Olja – potvorbe, zavajanje in vprašljiva kakovost
19. 10. 2024 10.58Vsak prebivalec Slovenije doma porabi slabih 7 in pol litrov jedilnega olja na leto – od klasičnih in široko uporabnih – bučnega, oljčnega, sončničnega, lanenega, konopljinega, orehovega in arašidovega. Olja so pomemben del uravnotežene prehrane, a niso vsa enako kakovostna.

Sol – belo zlato ali tihi ubijalec
07. 09. 2024 07.00Na svetu letno pridelamo 240 milijonov ton soli. Evaporirane, kamene in morske. Med njimi, pravijo kemiki in prehranski strokovnjaki, ni večjih razlik, razlika je zgolj v načinu pridobivanja. Natrij je za normalno delovanje našega telesa nujno potreben. Prevelike količine soli pa lahko vodijo v številne zdravstvene zaplete – predvsem v povišanje krvnega tlaka, srčno žilne bolezni ter z njimi povezane številne smrti – v Sloveniji približno 4500 letno.

V eni pločevinki energijske pijače se skriva 11 vrečk sladkorja
11. 03. 2024 11.06Otroci in mladoletniki so največji porabniki energijskih pijač, vendar jih zaradi visokih vrednosti kofeina in sladkorja ne bi smeli uživati, so ob nadaljevanju akcije Do dobre energije brez energijskih pijač opozorili strokovnjaki. Zaradi nižje telesne mase se pri otrocih neželeni učinki pojavijo hitreje kot pri odraslih, še opozarjajo.

Pomanjkanje vitamina D: od rahitisa do osteoporoze
20. 01. 2024 14.23Mehke kosti, slaba mišična moč, rahitis, osteoporoza, težje prebolevanje respiratornih bolezni, alergije ... Vse to so lahko posledice prenizke ravni vitamina D v našem telesu. Gre za vitamin, ki ga naše telo tvori samo – zadostuje že 15-minutno izpostavljanje soncu – a le v poletnih mesecih, ko je sonce dovolj visoko.

Vitamin D: koliko ga potrebujete, je odvisno tudi od indeksa telesne mase
22. 11. 2023 11.18Slovenski Inštitut za nutricionistiko je v raziskavi, ki jo je objavila ugledna revija Frontiers, ugotovil, da je odmerek vitamina D treba prilagoditi individualnim potrebam posameznika. Kot so pokazali rezultati, je tveganje za pomanjkanje vitamina D višje pri osebah s prekomerno telesno maso in pri tistih z zelo svetlo in na sonce občutljivo kožo. Dejavniki so še majhno izpostavljanje soncu, zaščita kože z oblačili in nizek prehranski vnos sončnega vitamina.

Energijske pijače škodljive, hkrati dostopne v zdravstvenih ustanovah
28. 10. 2023 07.11Pitje energijskih pijač je med mladimi vse bolj priljubljeno – pije jih skoraj vsak drug mladoletnik. Koktajl sestavin – kofein, veliko sladkorja, tavrin, včasih tudi gvarana, barvila – pa vpliva na srce, povzroča neravnovesje inzulina, poruši vzorce spanja. Litva je kot prva država na svetu leta 2014 omejila prodajo energijskih pijač mladoletnim. Pri nas pa so široko dostopne, celo v zdravstvenih ustanovah.

Kofein, sladkor, barvila, arome ... Zakaj jih otroci še vedno pijejo?
18. 10. 2023 15.06Najboljša pijača je voda, dobra izbira so tudi nesladkani čaji ali z vodo razredčeni 100-odstotni sadni sokovi, poudarjajo strokovnjaki, ki otrokom in mladostnikom odločno odsvetujejo pitje energijskih pijač. Mladi jih za moč in energijo ne potrebujejo, potrebujejo pa uravnoteženo prehrano, redno ukvarjanje s športom ter kakovosten spanec oz. dovolj počitka, poudarjajo. Opažajo pa, da jih otrokom velikokrat ponudijo starši sami, ki se ne zavedajo, kako nevarne so v resnici.

Mladoletniki prek spleta brez ovir do alkoholnih pijač
06. 09. 2023 11.15Kot ugotavlja nova raziskava Zveze potrošnikov Slovenije, je skrb vzbujajoče, da lahko mladoletniki v Sloveniji preko spleta praktično brez ovir naročijo alkoholne pijače. Kot so ugotovili, prav nihče od desetih trgovcev ali pogodbenih dostavljavcev ni od mlade osebe, ki je prevzela alkoholno pijačo na domu, zahteval osebnega dokumenta za preverjanje starosti.

Kdo odloča, kaj bomo jedli? 'Iluzija je, da je to potrošnik'
08. 07. 2023 07.16Kaj, predvsem pa kdo vpliva na našo prehrano? To med drugim raziskuje in razkriva novo poročilo krovne evropske potrošniške organizacije BEUC, imenovano Iluzija izbire. Nakup, priprava in zaužitje hrane so v veliki meri posledica odločitev v živilskem sektorju in ne izbire potrošnikov. Evropsko komisijo zato pozivajo, naj sprejme zakonodajo, ki bo Evropejcem olajšala izbiro zdrave in bolj trajnostne prehrane. Ugotovitvam krovne evropske potrošniške organizacije sicer pritrjuje tudi konzorcij neodvisnih znanstvenikov, ki svetuje Evropski komisiji. Ni čudežne roke, ki bi potrošnika usmerjala pri prehodu na bolj trajnostno zdravo prehrano, so jasni znanstveniki.

Mladostnik mesečno popije 2,5 litra energijskih pijač oz. 55 vrečk sladkorja
20. 03. 2023 10.47Energijske pijače pije več kot tretjina mladostnikov, od tega vsak šesti 11-letnik in vsak drugi 15-letnik, je pokazala raziskava na NIJZ. Vsak slovenski mladostnik naj bi mesečno v povprečju popil 2,5 litra energijskih pijač. Vendar stroka opozarja, da energijske pijače, ki vsebujejo kofein in druge snovi za poživitev, večji delež sladkorja ali sladila ter barvila in arome, niso primerne za otroke in mladostnike.

3 nasveti za ugoden, kakovosten in hitrejši nakup
17. 03. 2023 00.15Včasih ste morali izbirati med kakovostjo in ugodno ceno. Zdaj imate lahko oboje! Z našimi nasveti boste nakupovali pametneje, hitreje, predvsem pa ugodneje.

Veganstvo: prepričanje in način življenja ali modna muha?
04. 03. 2023 15.06V Sloveniji je okoli pet odstotkov vegetarijancev in veganov. Večinoma ženske, kažejo podatki, predvsem pa tisti z višjim gmotnim statusom. Veganske surovine so precej bolj dostopne, kot so bile nekoč, trgovine so dobro založene s hrano rastlinskega izvora, restavracije ponujajo vegetarijanske in veganske menije.

Od novih testenin do jogurtov: med novimi živili izbrali najbolj inovativna
25. 01. 2023 14.23Jogurt s sirupom smrekovih vršičkov, polnozrnati kruh z lanom, proteinski jogurti in pirine rožice z lanenimi semeni. To je le nekaj od skupno desetih inovativnih izdelkov, ki so prejeli letošnjo nagrado za najbolj inovativna živila.

Nova spletna aplikacija za takojšnjo oceno prehranskega vnosa vitamina D
27. 12. 2022 08.03Inštitut za nutricionistiko je razvil brezplačno spletno aplikacijo, ki uporabnikom omogoča takojšnjo pridobitev rezultatov ocene vnosa vitamina D. Na ta način želijo ljudem pomagati pri odločitvah glede potrebe po dodajanju vitamina D, saj v jesensko-zimskem obdobju kar okrog 80 odstotkom odraslih Slovencev primanjkuje vitamina D.

Se sprašujete, ali zaužijete premalo ali preveč vitamina D? Novo orodje za vašo dilemo
02. 11. 2022 06.00Drugega novembra obeležujemo svetovni dan vitamina D. V zadnjih letih vse več ljudi posega po tem prehranskem dodatku, mnogi pa se še vedno sprašujejo, kdaj je primerno dodajati vitamin D in v kakšnih odmerkih. Raziskovalci so ugotovili, da nekateri prebivalci sicer poročajo o dodajanju vitamina D s farmacevtskimi pripravki, vendar je njihov dnevni odmerek lahko prenizek, nekateri pa celo poročajo o zelo visokih odmerkih tega vitamina, ki že predstavljajo zdravstveno tveganje.

Katera pekarna v Sloveniji je najbolj inovativna?
06. 02. 2022 00.15Inštitut za nutricionistiko vsako leto podeljuje nagrade za najbolj inovativna živila.

Nagradili inovacije: hitro je lahko zdravo in okusno
26. 01. 2022 12.39Bolonjska omaka brez mesa, kefir z dodatkom vitamina D3, kruh z bučnimi tropinami ("prgo"), ki sicer predstavljajo ostanek pri pridobivanju bučnega olja, omaka iz paradižnikov, ki niso bili primerni za prodajo, pa pirine testenine in proseni desert. To je le nekaj izdelkov, ki se po novem kitijo z nazivom "inovativno živilo leta". Kdo pravi, da obrok ne more biti hiter, zdrav in okusen?

Raziskava: 90 odstotkov Slovencev zaužije premalo prehranskih vlaknin
16. 11. 2021 06.00Živila iz polnozrnatih žit pomembno prispevajo k prehranskemu vnosu vlaknin, zato je pomembno, da so redni sestavni del naših jedilnikov. Imajo namreč številne dokazano ugodne vplive na zdravje. Slovenci jih kljub temu jemo bistveno premalo – kar okrog 90 odstotkov prebivalcev Slovenije ne zaužije dovolj prehranske vlaknine, so med drugim ugotovili raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v zadnji številki mednarodne znanstvene revije Nutrients.

V aplikaciji VešKajJeš po novem tudi podatki o sladilih
10. 11. 2021 14.03Proizvajalci hrane in pijač v vse več živil dodajajo sladila v zadnjih letih, predvsem v brezalkoholne pijače, je pokazal rezultat raziskave, ki jo je izvedel Inštitut za nutricionistiko v Sloveniji. Strokovnjaki so si enotni: sladila kljub zmanjšani energijski vrednosti niso optimalna izbira. Raziskovalci pa so v nekaterih pijačah odkrili kar pet različnih sladil. Da bi potrošniki na čim bolj enostaven način izvedeli, ali so dodana hrani in pijači, so ustvarjalci VešKajJeš aplikacijo posodobili tako, da se prehranski semafor pri živilih s sladili obarva sivo.

Nepogrešljivi vitamin D: namesto 20 ga dnevno dobimo manj kot tri mikrograme
02. 11. 2021 10.14Poleti je že 15-minutni sprehod po soncu dovolj, da naše telo dobi potrebno količino vitamina D, jeseni in pozimi pa ključno vlogo odigra prehrana. Žal pa s svojimi prehranjevalnimi navadami niti približno ne pokrijemo potreb po tem "sončnem vitaminu". Priporočen vnos je 20 mikrogramov dnevno, prebivalci Slovenije jih zaužijemo manj kot tri, je pokazala nova raziskava.

V Pekarni SPAR so tokrat iz kruha ustvarili moko!
16. 10. 2021 00.15Svetovni dan hrane je dan, ko se zavemo, koliko hrane pristane v smeteh in kaj lahko stori čisto vsak posameznik, da pripomore k zmanjšanju količine odpadne hrane. Vas zanima, kako se te problematike lotevajo v SPARU? Berite naprej.

EU za prepoved uporabe titanovega dioksida kot aditiva v živilih
08. 10. 2021 17.03Članice EU so odobrile predlog Evropske komisije za prepoved uporabe titanovega dioksida (E171) kot aditiva v živilih. Če Svet EU ali Evropski parlament do konca leta ne sprejmeta ugovora, bo besedilo predloga začelo veljati v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz Bruslja. Sledilo bo šestmesečno obdobje postopnega opuščanja, nato pa bo začela veljati popolna prepoved uporabe v živilih.

'Ker sem imela dva kilograma preveč, so me dali na shujševalni program'
07. 09. 2021 16.38Stevardese pri letalski družbi Emirates so podvržene strogim pravilom, med drugim tudi občasnemu tehtanju. Če ne uspejo nadzorovati svoje teže, pa jim celo znižajo plačo, trdi nekdanja stevardesa. Kot pravi, so jo zaradi dveh odvečnih kilogramov poslali na shujševalni program.

Kakšen sladoled jemo?
10. 07. 2021 19.53Slasten in vabljiv, mnogoterih okusov. Vsak član slovenskega gospodinjstva poje skoraj štiri litre sladoleda letno – to je podatek le za doma porabljen sladoled, največkrat kupljen v trgovini, ne vključuje pa tistega, ki ga naročimo in pojemo v gostilnah ali restavracijah. Ob sladoledu se nam cedijo sline, po njem hrepenimo, ko se ob vročih poletnih dneh želimo ohladiti. Ampak ali vemo, kakšen sladoled jemo? Je lahko tudi zdravju škodljiv? Nas trgovci in proizvajalci zavajajo? Ekipa rubrike 24ur Inšpektor je na analizo poslala pet sladolednih vzorcev, ki jih je pri proizvajalcih sladoleda na kepice dobila v Ljubljani in okolici. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano so jih testirali in ocenili v skladu s smernicami za mikobiološko varnost živil.

Porast uživanja vitamina D, višja cena ni garancija za višjo kakovost
24. 04. 2021 07.00Ozaveščanje o pomenu vitamina D v zadnjem letu se odraža tudi v naših navadah. Med lanskim aprilom in decembrom se je delež odraslih, ki so dodajali vitamin D, povečal s 33 na 56 %. Preverjanja 24 različnih najpogosteje uporabljanih prehranskih dopolnil so razkrila ustrezno količino vitamina D. Velja pa tudi, da višja cena ni nujno garancija za višjo kakovost.

Vsak član gospodinjstva povprečno poje 27 kilogramov kruha na leto
03. 04. 2021 06.00Na trgovskih policah je na desetine različnih vrst moke – od bele, črne, polnozrnate, 'kruhove' in ajdove do moke manitoba. Vsak član gospodinjstva v povprečju poje skoraj 27 kilogramov kruha na leto, slabih 7 kilogramov čajnega peciva in piškotov in dobrih 12 kilogramov kosmičev, zdroba in moke vseh vrst. Jemo kakovostno in zdravo? Je najdražje res tudi najboljše? Ste za velikonočno potico izbrali najprimernejšo moko? Se hit epidemije – drožemanija – nadaljuje?