nuklearno

Trump podpisal izvršni ukrep proti 'neprimerni ideologiji' v znamenitih muzejih

28. 03. 2025 16.12

Predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek podpisal izvršni ukaz, ki nalaga "odstranitev neprimerne ideologije" iz znamenitih Smithsonianovih muzejev in Narodnega živalskega vrta. S tem je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razširil svoje konservativno zatiranje kulturnih ustanov. Ustanova Smithsonian se zaenkrat še ni odzvala.

Prevolnik Ruplova zadovoljna s potekom investicij v UKC Ljubljana

12. 03. 2025 14.59

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel si je dopoldne v ljubljanskem UKC ogledala, kako tečejo investicije, med drugim prenova glavne stavbe. S potekom del je zadovoljna. V UKC sicer ocenjujejo, da bi zaradi zastarelosti velikega dela prostorov in opreme vsako leto potrebovali več kot 96 milijonov evrov za investicije.

Posvetovalni referendum o projektu Jek 2 bo 24. novembra

10. 10. 2024 19.03

DZ je s 65 glasovi za in sedmimi proti sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2). Glasovanje bo 24. novembra. Podporniki pravijo, da se bo določalo o mandatu za nadaljevanje projekta, ne za končno odločitev, nasprotniki pa, da se bo odločalo o gradnji, in to brez podatkov.

Grossi: Prihodnost je v mešanici jedrske energije in obnovljivih virov

09. 10. 2024 09.47

Na obisku v Sloveniji se mudi generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grossi. Izkušnje, ki jih ima Slovenija na področju uporabe jedrske energije, velja izkoristiti pri odločitvah glede prihodnje rabe tega vira, je na posvetu dejal Grossi in ponudil podporo IAEA ter izpostavil pomen široke razprave o morebitni novi nuklearki.

UKC Ljubljana s prenovljenim otroškim oddelkom na dermatovenerološki kliniki

07. 10. 2024 15.30

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so odprli prenovljene prostore otroškega oddelka na dermatovenerološki kliniki. Na prenovljenem oddelku je za otroke do 15. leta na voljo deset postelj, je na odprtju pojasnila vodja otroškega oddelka Mateja Starbek Zorko.

Na referendum o Jeku 2 predvidoma 24. novembra

27. 09. 2024 10.58

Posvetovalni referendum, na katerem bodo volivci odločali o postavitvi nove nuklearke v Krškem (Jek 2), bo predvidoma v nedeljo, 24. novembra. Ta datum je zapisan v delovnem gradivu za sejo odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor, ki bo v sredo pripravil besedilo odloka o razpisu referenduma, ki ga bo moral nato potrditi še DZ.

Sol – belo zlato ali tihi ubijalec

07. 09. 2024 07.00

Na svetu letno pridelamo 240 milijonov ton soli. Evaporirane, kamene in morske. Med njimi, pravijo kemiki in prehranski strokovnjaki, ni večjih razlik, razlika je zgolj v načinu pridobivanja. Natrij je za normalno delovanje našega telesa nujno potreben. Prevelike količine soli pa lahko vodijo v številne zdravstvene zaplete – predvsem v povišanje krvnega tlaka, srčno žilne bolezni ter z njimi povezane številne smrti – v Sloveniji približno 4500 letno.

Spektakel Kraftwerka na pročelju Schönbrunna

08. 07. 2024 10.00

Kultna elektronska zasedba Kraftwerk je izvedla veličasten koncert na dvorišču dunajskega dvorca Schönbrunn, kjer je v avdio-vizualno pravljico odela zgodovinsko-spomeniško zgradbo, ki je zažarela v soju njihovih največjih uspešnic. Zbralo se je okoli deset tisoč oboževalcev, ki so lahko uživali v predstavi pionirjev sodobne elektronske glasbe in številnih podzvrsti.

Prvič izvedli novo zdravljenje neozdravljive oblike raka prostate

12. 04. 2024 10.47

Klinika za nuklearno medicino UKC Ljubljana je uspešno izvedla prvo ciljano radionuklidno zdravljenje raka prostate pri nas. Terapijo sta prejela bolnika z razširjeno obliko raka prostate, ki je neozdravljiva. Inovacija omogoča boljše preživetje bolnikov brez napredovanja bolezni in je velik napredek v boju proti najpogostejšemu raku med moškimi.

Nuklearna elektrarna Krško zaustavljena

06. 10. 2023 10.14

Nuklearno elektrarno Krško (Nek) so zaustavili ob 5.30, potem ko se je v četrtek okoli 23.00 začelo postopno zmanjševanje moči reaktorja, so pojasnili v Neku. Po zaustavitvi so se lotili iskanja vzroka puščanja, ki ga bodo nato po napovedih odpravili.

Meddržavna komisija zahteva obratovanje novih odlagališč odpadkov z 2028

02. 10. 2023 15.04

Meddržavna komisija za operativno izvajanje določb meddržavne pogodbe med slovensko in hrvaško vlado o krški nuklearki (Nek) je pristojnima službama Hrvaške in Slovenije naložila, naj čim prej izvedeta gradnjo odlagališč za radioaktivne odpadke. Prevzem nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov pričakujeta najpozneje v začetku 2028.

Od lani je svoj jedrski arzenal najbolj okrepila Kitajska

12. 06. 2023 09.34

Čeprav se je število jedrskih bojnih glav od začetka lanskega do začetka letošnjega leta globalno zmanjšalo za skoraj 200 na okoli 12.512, pa se je število delujočega jedrskega orožja v istem obdobju povečalo za 86 na ocenjenih 9576, je sporočil Mednarodni inštitut za mirovne raziskave (Sipri). Najbolj je jedrski arzenal okrepila Kitajska.

Slovenjgraška bolnišnica z novo gama kamero, a brez dovoljenja ministrstva

23. 05. 2023 15.01

V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec so slovesno predstavili prenovljeno in dograjeno Enoto za nuklearno medicino in v njej nov, sodoben SPECT CT aparat oz. gama kamero. Naložba je vredna 3,9 milijona evrov, bolnišnica jo financira sama, ni pa dobila še dovoljenja ministrstva, ki je podlaga za zaračunavanje storitev zavarovalnici.

Onkološki inštitut: želijo si ciklotron in kirurškega robota

06. 04. 2023 19.03

Člani sveta Onkološkega inštituta Ljubljana so se seznanili s poročilom glede izvedenih aktivnosti za uvedbo ciklotrona. Stroka je namreč enotna, da Slovenija poleg nujnega povečanja števila aparatur PET/CT potrebuje tudi lasten ciklotron, ki naj bi bil zaradi lažje distribucije izotopov lociran v centru Slovenije, in sicer v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, ki že ima načrtovane prostore za ta namen.

Slovenija in ZDA z novim sporazumom: več sodelovanja pri jedrski varnosti

21. 03. 2023 18.33

Uprava RS za jedrsko varnost in ameriški jedrski regulatorni organ NRC sta ob robu sestanka pogodbenic konvencije o jedrski varnosti, ki poteka med 20. in 31. marcem na Dunaju, sklenila nov bilateralni sporazum. Ta med drugim predvideva izmenjavo tehničnih informacij ter sodelovanje pri raziskovanju in usposabljanju strokovnjakov.

Gen energija vrnila premostitvene kredite s poroštvom države

02. 03. 2023 15.13

Družba Gen energija je vrnila zadnji, 10 milijonov evrov vreden obrok kratkoročnih kreditov, ki jih je pridobila novembra lani v skupni višini 100 milijonov evrov in so bili zavarovani z državnim poroštvom. Namenjeni so bili premoščanju likvidnostnih obremenitev, povezanih z nakupi nadomestne električne energije v času remonta Neka.

Iran naj bi proizvajal obogateni uran s 60-odstotno čistostjo

22. 11. 2022 15.39

V podzemni jedrski elektrarni Fordo v Iranu so začeli proizvajati obogateni uran s 60-odstotno čistostjo, so sporočili z Mednarodne agencije za jedrsko energijo. Strokovnjaki so opozorili, da ima Iran zdaj dovolj obogatenega urana za predelavo v jedrsko gorivo za nuklearno orožje.

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

Krška nuklearka spet priključena na elektroenergetski sistem in obratuje

08. 11. 2022 08.35

Nuklearno elektrarno Krško (Nek) so po nekaj več kot enomesečnem remontu v ponedeljek zvečer vnovič pognali in priključili na elektroenergetski sistem. Po preverjanjih na nizki moči bodo njeno moč postopno zviševali, so potrdili v Neku. Krško nuklearko prihodnji remont po novem 18-mesečnem gorivnem ciklu čaka spomladi 2024.

Povečano povpraševanje po kalijevem jodidu v luči jedrskih groženj

31. 10. 2022 19.18

Strah pred jedrsko grožnjo je Evropo spodbudil k nakupu večjih količin tablet kalijevega jodida. O nenadnem povečanju povpraševanja po jodu v svojih lekarnah poročajo Romunija, Bolgarija, Poljska, Belgija in celo Hrvaška. V Belgiji so na primer jodove tablete brezplačne za vse prebivalce, v Franciji, kjer njihovo proizvodnjo nadzoruje vojska, prodajo določa vlada. Številne evropske države kopičijo zaloge, prav tako Združene države Amerike. Ameriška vlada je nedavno napovedala nakup ogromnih količin kalijevega jodida zaradi potencialne zaščite prebivalstva v primeru jedrskega napada. Googlovo iskanje za kalijev jodid se je konec februarja kmalu po ruski invaziji na Ukrajino močno povečalo, zdaj spet narašča. Kako je pri nas? Kdo je upravičen do teh tablet in kdo ne? Kakšni so negativni učinki in ali jih imamo dovolj?

'Nek je v Evropi sinonim za stabilno, zanesljivo in varno jedrsko elektrarno'

28. 10. 2022 13.55

Nuklearna elektrarna Krško je po besedah premierja Roberta Goloba v Evropi sinonim za stabilno, zanesljivo in varno jedrsko elektrarno. Če bi bilo takšnih jedrskih elektrarn, kot je Nek, več, bi "bile energetske razmere na evropski ravni bistveno boljše", je prepričan. Ob tem je ob obisku v nuklearki stroko pozval, naj čim prej pred javnost pride s serijsko rešitvijo tehnologije za nov jedrski blok, tako da bo politika lahko začela iskati nacionalno soglasje za investicijo.

'ZDA bodo uničile rusko vojsko, če ta uporabi jedrsko orožje v Ukrajini'

03. 10. 2022 12.11

Nekdanji direktor ameriške obveščevalne agencije CIA in upokojeni general ameriške vojske David Petraeus je povedal, da je ruski predsednik obupan, "realnosti na bojišču, s katero je soočen, pa ni mogoče spremeniti". Ob tem je dejal, da bodo v primeru, da Rusija v Ukrajini uporabi jedrsko orožje, ZDA uničile rusko vojsko in njeno oborožitev v Ukrajini ter potopile črnomorsko floto.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje

29. 08. 2022 13.50

Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Trump se jezi na Putina: Jedrskega orožja se ne omenja!

28. 04. 2022 19.04

Če bi bil še vedno v Beli hiši, bi ruskega predsednika Vladimirja Putina opozoril, da ima Amerika precej močnejše jedrsko orožje kot oni in naj preneha z grožnjami. Tako je nekdanji predsednik Donald Trump v intervjuju za britansko televizijo komentiral ameriški odziv na rusko invazijo v Ukrajini ter Bidnovo administracijo obtožil, da je prestrašena. V času, ko je bil predsednik, je Trump sicer redno in odkrito občudoval Vladimirja Putina.

Ruska novinarka dala odpoved, francosko ponudbo za azil zavrnila

18. 03. 2022 07.30

Ruska novinarka in urednica Marina Ovsjanikova, ki je med prenosom v živo protestirala proti vojni v Ukrajini in bila zaradi kršenja zakonodaje o protestih kaznovana, je zapustila televizijsko postajo Channel One. Za zdaj z družino ostaja v Rusiji, čeprav ji je Francija ponudila varno zatočišče.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'

06. 03. 2022 07.42

Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

'Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska'

15. 02. 2022 17.38

Po več tednih stopnjevanja napetosti med Rusijo na eni strani ter Ukrajino in zahodom na drugi, so se tik pred domnevnim dnevom ruske invazije pokazali prvi znaki deeskalacije razmer. Rusija, ki je ves čas trdila, da izvaja le vojaške vaje v bližini ukrajinske meje in da ne namerava napasti svoje sosede, je sporočila, da je vaj konec in da je pričela z umikom enot. Ruske vojaške aktivnosti, ki so jim sledile diplomatske pobude pa razkrivajo širšo sliko mednarodnih razmerij moči, v kateri Ukrajina predstavlja le manjši, toda pomemben del mozaika.

Izdelki, ki naj bi ščitili pred sevanjem 5G, so radioaktivni

18. 12. 2021 13.57

Nizozemska Agencija za nuklearno varnost in zaščito pred sevanji je na svoji spletni strani izdala opozorilo za deset izdelkov, ki naj bi nudili zaščito pred sevanjem 5G, a so v resnici škodljivi. Ljudi je pozvala, naj jih ne uporabljajo, trgovcem na Nizozemskem pa prepovedala prodajo.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne

03. 12. 2021 06.00

Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.