nujni bolniki

Novost za bolnike s kronično vnetno črevesno boleznijo
05. 04. 2025 13.12Novost za bolnike s potrjeno kronično vnetno črevesno boleznijo. Če so morali doslej po vsaki menjavi zdravil prestati kontrolno kolonoskopijo, jim je ta precej neprijetna preiskava vsaj v teh primerih zdaj prihranjena. Gastroenterologi lahko namreč uspešnost zdravljenja in določene zaplete spremljajo z ultrazvokom črevesja, ki je povsem neinvaziven in neboleč. Z omenjeno metodo so prvi začeli v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica, zdaj pa je na voljo tudi v nekaterih drugih. Bolnikov s Crohnovo boleznijo in ulceroznim kolitisom je v Sloveniji približno osem tisoč.

NSi: Včeraj zapiranje bankomatov, jutri zdravstvenih ambulant
27. 03. 2025 14.04V opozicijski NSi pozivajo vlado h krepitvi zdravstvene oskrbe na podeželju in zahtevajo sklic seje odbora DZ za zdravstvo na to temo. Obenem so prepričani, da bo predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti še dodatno otežil dostopnost do zdravstva. Zato koalicijske poslance pozivajo, naj novelo ob glasovanju v DZ zavrnejo.

Izjemno povečanje bolnih: prvič aktivirali načrt za množične nesreče
26. 01. 2025 10.52Na splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana so v soboto zabeležili izjemno povečanje obiska bolnikov, zaradi česar so sploh prvič formalno aktivirali načrt za množične nesreče. V 24 urah so obravnavali 212 pacientov, kar je precej več kot običajno. Po besedah urgentnega zdravnika je bil, glede na njihovo zdravstveno stanje, prihod na urgenco nujen le za tretjino vseh obravnavanih bolnikov.

Izjemno povečanje števila bolnih v ZD Ljubljana, kličejo zdravstvene delavce
25. 01. 2025 18.40V popoldanskem času so na Splošni medicinski pomoči Zdravstvenega doma Ljubljana zabeležili "izjemno povečanje števila bolnih". Predvsem gre za različna virusna obolenja in različne bolečine, na primer v križu, so zapisali v sporočilu za medije.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?
27. 11. 2024 08.38Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Kaj bomo videli v jutrišnjem 24UR Forumu z naslovom (Ne)javno zdravstvo?
10. 03. 2024 09.52Jutri ob 20.00 bo na naši televiziji posebna oddaja, ki smo jo poimenovali 24ur Forum. To bo naš drugi Forum, v prvem lani smo govorili o medvrstniškem nasilju, tokrat naslavljamo še eno družbeno relevantno temo: to je zdravstvo. In če smo bili lani v Celju, tokratni 24ur Forum selimo v Maribor.

NSi zaradi napovedane reorganizacije zahteva nujno sejo odbora DZ
23. 02. 2024 14.06V NSi zaradi predvidene reorganizacije nujne medicinske pomoči (NMP) zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za zdravstvo. Vladi očitajo, da pri načrtovani reorganizaciji ni upoštevala regijskih posebnosti in da je "pogrnila" pri komunikaciji načrtovanih sprememb. Na seji si v NSi želijo tudi razprave o težavah nenujnih reševalnih prevozov.

Polovica zdravnikov preklicala soglasja za nadurno delo
30. 01. 2024 12.52Na glavnem stavkovnem odboru Fidesa so odločili, da bodo aktivirali preklice soglasij za nadurno delo. V praksi to pomeni, da zdravniki, ki so se odločili za preklic soglasja, odslej ne bodo delali več kot 48 ur na teden ali več kot 16 ur neprekinjeno. Do težav bi lahko prišlo predvsem tam, kjer je zdravnikov že tako malo. Po oceni naj bi soglasja umaknila približno polovica vseh zdravnikov. V Zdravniški zbornici poudarjajo, da mora delo tudi v spremenjenih razmerih ogranizirati delodajalec, ne zdravniki. Ministrstvo je vodstva zdravstvenih zavodov zaprosilo, da jim glede na število preklicanih soglasjih sporočijo ukrepe, ki jih bodo sprejeli za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva.

Več se jih je napilo 'na mrtvo', zdravniki reševali tudi 14-letnika
01. 01. 2024 10.44V zadnjih 12 urah je bilo na interventni številki 113 zabeleženih 890 klicev, so na novoletno jutro sporočili iz Policije. Med 311 interventnimi dogodki je bilo devet takšnih, ki so terjali nujno ukrepanje. Kljub številnim dogodkom na prostem pa hujših kršitev niso beležili. So pa imeli veliko dela dežurni zdravniki. V Ljubljani so morali ukrepati zaradi več zastrupitev s prepovedanimi substancami in alkoholom, med bolniki je bil tudi 14-letnik. V enem izmed lokalov so obravnavali več primerov zastrupitve z alkoholom. Med poškodovanci pa jih je bilo tudi sedem poškodovanih v pretepu.

ZZZS po sestanku z ministrico: 'Iz Štefanove piha malo bolj topel veter'
21. 11. 2023 15.13Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel se je po sestanku z direktorji zdravstvenih domov in splošnih ter specialnih bolnišnic danes srečala še z direktorji bolnišnic na terciarnem nivoju. Kot je dejala, je šlo za uvodni pogovor, dotaknili pa so se treh tem: čakalne dobe, nujna medicinska pomoč in poslovanje zavodov. Ministrica se je sestala tudi s člani skupščine ZZZS. S predstavljenimi prioritetami so se člani skupščine načeloma strinjali, a so obenem imeli za ministrico številna vprašanja. Da je danes prišla na skupščino, pa so ocenjevali kot pozitiven znak za prihodnje sodelovanje.

Zdravstvena ministrica prisluhnila direktorjem zdravstvenih zavodov
20. 11. 2023 17.06Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel z ekipo se je ločeno sestala z direktorji zdravstvenih domov in bolnišnic. Sestanka sta bila namenjena predstavitvi načrtov ministrstva, bila sta pa tudi priložnost, da ministrica prisluhne vodstvom zavodov. Med drugim je bilo govora o skrajševanju čakalnih dob in nujni medicinski pomoči.

Na internistični prvi pomoči UKC Ljubljana porast bolnikov, čakajo tudi na hodniku
25. 10. 2023 17.27Na internistični prvi pomoči Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana te dni beležijo povečane obremenitve. Zaradi velikega števila bolnih, ki se nanje obračajo po pomoč, so se že minuli konec tedna zapolnile vse posteljne kapacitete na interni kliniki. Večino časa po vsaj 10 bolnikov zato čaka na hodnikih.

Kakšna bo nova zdravstvena strategija?
11. 09. 2023 15.48Kakšne so smernice zdravstvene politike za leti 2024 in 2025, ki jih je pripravilo ministrstvo za zdravje? Neuradni dokument med drugim predvideva povečanje ekip v ambulantah družinske medicine, ukinitev stopnje nujnosti napotnic zelo hitro ter uvajanje plačevanja po kakovosti. Pripravlja se tudi platforma za samotriažo pacientov, kjer bodo lahko preverili svoje simptome pred vzpostavljanjem stika z zdravstveno službo.

Ena nepremišljena odločitev lahko spremeni življenje
23. 06. 2023 06.00Boste med počitnicami skakali v vodo ali surfali po spletu? V vsakem primeru poskrbite tudi za varnost, pozivajo policisti. Da bo preživljanje prostega časa in počitniških dni čim bolj sproščeno, zabavno in prijetno, opozarjajo tudi na številne nevarnosti, ki v tem času prežijo na mlade, ki so šolske torbe odvrgli v kot. Ena sama nepremišljena odločitev vam lahko spremeni vse življenje, opozarjajo.

Skrajševanje čakalnih vrst: namesto rešitev medsebojni očitki
16. 06. 2023 17.53Odbor DZ za zdravstvo je na nujni seji, sklicani na zahtevo SDS, iskal rešitve za skrajševanje čakalnih vrst, pri katerih čakalna doba presega dopustno. Zavod za zdravstveno zavarovanje so pozvali k pripravi analize vzpostavljenih obračunov za plačilo zdravstvenih storitev izvajalcem v javni zdravstveni mreži in evidentiranju morebitnih odstopanj.

Celjska bolnišnica podpisala pogodbo z 'virtuozom' srčne kirurgije
12. 06. 2023 14.50Celjska bolnišnica je sporočila, da je v svoje vrste sprejela "virtuoza" srčne kirurgije Tomislava Klokočovnika. Z njim so podpisali pogodbo o izvedbi srčnih operacij z njegovo ekipo, lastnimi aparaturami in zdravili. Od sobote je uspešno opravil že pet operacij, pričakujejo, da jih bo letos izvedel še 140. Ob tem je bolnišnica predstavila tudi finančne rezultate. V prvih štirih mesecih letos je ustvarila 2,42 milijona evrov izgube oz. pol manj kot v enakem obdobju lani. Direktor bolnišnice Dragan Kovačić je izrazil pričakovanje, da bo izguba konec junija glede na enako obdobje lani nižja od štiri- do petkrat.

ZD Velenje: Spremembe v primeru klica na 112
01. 06. 2023 08.17S 1. junijem prične veljati sprememba v primeru klica na 112. Prek povezave z Regionalnim regijskim centrom bo klic sprejel Dispečerski center Maribor in ne več ZD Velenje, sporočajo iz Zdravstvenega doma Velenje. Klic na 112 bo namenjen zgolj v primerih nujnih stanj, nikakor za dogovarjanje vnaprej naročenih prevozov ali za posvete z zdravnikom, opozarjajo v zdravstvenem domu.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?
09. 03. 2023 06.00Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Potop v ledeno vodo: pogum ali norost?
25. 02. 2023 07.59Na turobno sredo, ko se Ljubljana še kopa v jutranji megli in se je led na avtomobilskih steklih komaj dodobra stalil, v dolino Kamniške Bistrice že prodirajo prvi sončni žarki. Na parkirišču ob izviru istoimenske reke nasmejano klepeta skupina pogumnežev, ki bo tako kot vsak teden ob tej uri kmalu zabredla v ledeno mrzlo vodo, da bi iz nje prišla ... Prerojena. Pogumneži ali norci, teh ljudi je vse več in mnenja o njihovem početju so deljena. Njihov odgovor pa: "Za nore nas imajo samo tisti, ki ne razumejo procesov v ozadju."

Opomin trem družinskim koncesionarjem, ker niso opravljali dežurstev
10. 01. 2023 15.19Mestna občina Ljubljana je poslala zadnji opomin trem družinskim koncesionarjem, ki niso opravljali dežurstev v splošni nujni medicinski pomoči (SNMP), je povedal ljubljanski župan Zoran Janković. Sicer pa so na Molu ravno v ponedeljek odpirali ponudbe za pet novih koncesij za družinsko medicino in eno za pediatrijo. Ljubljanska mestna svetnica Tina Bregant pa je v imenu 16 podpisnikov danes vložila zahtevo za sklic izredne seje mestnega sveta zaradi nevzdržne situacije v ZD Ljubljana.

Bolniki na ljubljanski urgenci na posteljo čakajo tudi 36 ur in več
27. 12. 2022 19.51Še nikoli ni bilo tako hudo, težave pa se še stopnjujejo, opozarjajo na dveh največjih urgencah v državi, kjer te dni podirajo rekorde v številu obravnavanih bolnikov. Mariborsko urgenco je denimo samo na božič obiskalo več kot 300 ljudi, Splošno nujno medicinsko pomoč v Ljubljani pa v času praznikov 55 odstotkov bolnikov več kot leto prej. Žal pa bi več kot polovica teh ljudi, celo dve tretjini, lahko poiskala pomoč v primarnem zdravstvu, ocenjujejo na urgencah. Po drugi strani so morali denimo na ljubljanski internistični prvi pomoči ta mesec zaradi prevelikega dotoka bolnikov, premalo prostih postelj in osebja celo aktivirati protokol za množične nesreče.

Imajo 20 urgentnih zdravnikov, potrebovali bi jih vsaj 70
18. 11. 2022 20.52V Zdravstvenem domu Ljubljana podpirajo združitev njihove splošne nujne medicinske pomoči s kirurško urgenco UKC Ljubljana, torej rešitev, h kateri sta se s posebnim dogovorom zavezala minister za zdravje in ljubljanski župan. Po drugi strani pa v kliničnem centru opozarjajo, da zgolj združitev ne bo rešila težav in preobremenjenosti ljubljanske urgence, saj da ni dovolj urgentnih zdravnikov. Bodo torej bolniki še vedno po več ur čakali ali pa bo obravnava po novem boljša?

Izbrisane napotnice: minister napovedal nov zakon
16. 11. 2022 18.52Teden dni mineva od razkritja, da so bile na ministrstvu za zdravje med skoraj 300.000 starimi, neizkoriščenimi napotnicami izbrisane tudi napotnice skoraj 6.000 pacientov, ki so bili prenaročeni. Nekateri zdravstveni zavodi za napako sploh niso vedeli oziroma bi to ugotovili šele, ko bi se na vratih pojavil prvi pacient in bi se izkazalo, da zanj ni termina za pregled. Na Ministrstvu za zdravje so ob razkritju zagotavljali, da ne iščejo krivca za nastalo situacijo, vseeno pa tudi ne bodo iskali rešitve, saj da je to v pristojnosti vsakega zavoda posebej. Minister zdaj zagotavlja, da bo zadeva v kratkem urejena, napovedal je pripravo zakona o zdravstvenem informacijskem sistemu.

Zaradi covida-19 Evropi grozi 'epidemija rakavih obolenj'
16. 11. 2022 12.19Strokovnjaki opozarjajo, da evropskemu prebivalstvu grozi "epidemija rakavih obolenj". Kot možno rešitev predlagajo ukrepe za spodbujanje zdravljenja in onkoloških raziskav. "Ukrepi so nujni, saj je bilo med epidemijo covida-19 spregledanih kar milijon rakavih bolnikov," so opozorili raziskovalci.

ZD Ljubljana zdravnike poziva, naj bolnikov ne ločujejo na 'svoje in ne svoje'
15. 11. 2022 20.58V Ljubljani so za zdaj brez pravih rešitev, kako zagotoviti družinskega zdravnika vsem pacientom, po nekaterih ocenah je brez zdravnika kar 20.000 Ljubljančanov. Ob tem pa zdravniki še naprej odhajajo. Bežigrajsko enoto zapušča celo predstojnik in odhaja v gospodarstvo. Direktorica zdravstvenega doma odgovarja, da imajo nujni bolniki prednost, vsi pa takojšnjega dostopa do družinskega zdravnika ne bodo imeli.

ZD Ljubljana glede pritiska na urgenco: Ukinja se dvostopenjska obravnava
01. 09. 2022 09.02Iz UKC Ljubljana so sporočili, da je s 1. septembrom splošna nujna medicinska pomoč ZD Ljubljana spremenila dosedanji način dela, s čimer naj bi se povečal pritisk na že preobremenjene urgentne ambulante. Vodja internistične prve pomoči Hugon Možina ocenjuje, da bi pri njih lahko dnevno obravnavali 15–20 dodatnih bolnikov, na infekcijski kliniki pa opozarjajo, da se soočajo s hudo prostorsko stisko in da bo ta ukrep še poslabšal stanje. ZD Ljubljana v odzivu navaja, da se za bolnike ne spreminja nič in da so spremembe v njihovo dobro.

Medkulturni mediator – nov poklic prihodnosti
31. 05. 2022 11.14Preseliti se v tujo državo ni lahko. Še težje je, če človek dobro ne razume niti jezika niti kulture in navad svojega novega doma. V podobni situacijski stiski se lahko znajde tudi tisti na nasprotni strani. Da ne bi prišlo do jezikovno kulturnih šumov, lahko iz zagate pomaga nekdo, ki razume obe strani – medkulturni mediator. To je poklic, ki je pri nas še precej svež, v tujini pa marsikje že stalna praksa. Opravlja ga lahko le človek, ki poleg jezika obeh strani pozna in razume tudi njuni kulturi, področje integracij, človekovih pravic, delovanje družbenih sistemov in podobno, hkrati pa premore tudi veliko mero empatije.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

So strogi ukrepi v bolnišnicah po dveh letih epidemije še nujni?
30. 03. 2022 20.12V slovenskih bolnišnicah zaradi epidemije še vedno veljajo izredne razmere – stroge omejitve obiskov, preverjanje pogoja PCT, redno testiranje vseh hospitaliziranih bolnikov. Nekateri svojci, ki ne morejo do bolnih sorodnikov, se ob tem sprašujejo, ali so tako strogi ukrepi po dveh letih epidemije in ob blažjem omikronu še nujni. Za zdaj da, odgovarjajo v bolnišnicah. Kljub vsem omejitvam se namreč še vedno soočajo z vdori virusa na bolnišnične oddelke.

Odpoved operacij: 'V bolnišnico prihajajo samo taki, ki imajo že odmrtje na nogah'
05. 12. 2021 19.29Zaradi epidemije so ogrožene številne operacije. Številne zaposlene so iz operacijskih dvoran preusmerili na covid oddelke, zato lahko operirajo samo urgentne, nujne in onkološke bolnike. Pogosto so tako postavljeni pred odločitev, kateri bolnik bolj in prej potrebuje operacijo in kateri lahko, z manj škode za zdravje, še počaka. Da bi necovidne bolnike zato pošiljali na operacije v tujino, pa še ne razmišljajo.