nujna medicina pomoč

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?
04. 10. 2023 08.00V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino
17. 01. 2023 06.03Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?
19. 09. 2022 06.00Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli
22. 09. 2021 06.00Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Potrdili 1084 okužb, v murskosoboški bolnišnici ne zmorejo več
10. 11. 2020 07.13V ponedeljek je bilo od 4457 testov pozitivnih 1084, je sporočila vlada. Delež pozitivnih je tako znašal 24,32 odstotka, kar je več kot dan prej. "A še vedno več kot 10 odstotnih točk manj, kot je znašal dva tedna nazaj," je pri tem poudaril vladni govorec Jelko Kacin. "Čeprav se približujemo že 1200 pacientom, je vse pod nadzorom," je zatrdil koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta. Medtem iz murskosoboške bolnišnice poročajo, da so dosegli maksimalno zasedenost bolniških postelj, zato so jim na pomoč priskočile druge bolnišnice.

Bolnišnice pomanjkanje kadra rešujejo s specializanti, a brez ustrezne pravne podlage
09. 10. 2020 06.00V Sloveniji vedno hitreje zmanjkuje praznih postelj na oddelkih intenzivne terapije, saj naj bi bila zasedenost že več kot 70-odstotna. Še bolj problematično je pomanjkanje zdravstvenega osebja, zlasti usposobljenih zdravnikov in medicinskih sester za delo na intenzivni terapiji. Bolnišnice si zato sposojajo zdravnike, si pomagajo s premeščanjem spacializantov, na Zdravniški zbornici pa opozarjajo, da brez jasnih pravnih podlag in navodil MZ ni mogoče prerazporejati specializantov.

Zdravnik o bedi zdravstva: Raje tvegam 400 evrov kazni in mirno spim
13. 04. 2019 06.59Miha Lukač je družinski zdravnik, ki v Cerkvenjaku skrbi za okoli 1400 ljudi. V skoraj enajstih letih prakse se je obljub politike o izboljšanju razmer v zdravstvu naposlušal do te mere, da ji je naslednjič pripravljen znova prisluhniti šele, ko rešitve ne bodo samo izgovorjene pred kamero ali zapisane na papirju, ampak tudi izvedene.

'Kriza se poglablja'
18. 12. 2007 13.03Kar dve tretjini zdravstvenih domov ne more več opravljati vseh dejavnosti, ki jim jih nalaga zakon, trdi SD.

Sergej Kajumov: Iridodiagnostika kot dopolnilna medicina
23. 10. 2004 00.00Po viziti, ki je tokrat govorila o dopolnilni medicini, je bil gost naše spletne klepetalnice 24 ur.com nevrolog Sergej Kajumov, dr. med., ki se med drugim ukvarja tudi z iridodiagnostiko.