novo študijsko leto

Rakete na nebu, vrnitev talentov in študentov ter zasilni pristanek
06. 10. 2024 10.49Libanonska mesta in vasi so postali novo bojišče za spopade med izraelsko vojsko in šiitskim gibanjem Hezbolah, vmešal se je tudi Iran, ki je nad Izrael znova poslal več raket. Zaveznice Izraela, ZDA, so se na domačih tleh soočile z novo naravno katastrofo – orkan Helene je zahteval več kot 200 žrtev. V Sloveniji je medtem vlada skušala rešiti zaplete okoli gradnje mariborske onkologije, na univerze pa so se vrnili študenti. Konec tedna smo bili znova ponosni na Tadeja Pogačarja, ki je osvojil naslov svetovnega prvaka v kolesarstvu.

Novo študijsko leto začelo več kot 50 tisoč študentov
01. 10. 2024 14.34Na višješolskih in visokošolskih zavodih se je začelo novo študijsko leto. V tem prelomnem obdobju, posebej za novince, ki se bodo morali privaditi na novo okolje in življenje, univerze, so fakultete in študentske organizacije pripravile različne dobrodošlice. Visokošolski minister Igor Papič jim je v poslanici zaželel uspešno leto.

Novo študijsko leto: ko v predavalnici sedijo študenti z vsega sveta
30. 09. 2024 18.07Začenja se novo študijsko leto in v klopi fakultet in podobnih ustanov bo med drugim sedlo tudi 12 tisoč bruck in brucev. Tistih, ki bodo čez nekaj let krojili svet. Ta pa je v marsičem drugačen, kot je bil. Slovenija je bolj odprta svetu, kar pomeni, da bodo mnogi med njimi nabirali znanje v tujini, tudi v Sloveniji pa bodo študentske klopi gulili skupaj s kolegi z vsega sveta. Kako je to videti, smo lahko videli na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, ki je že pozdravila letošnje bruce.

Z začetkom študijskega leta na nekaterih linijah dodatni avtobusi
30. 09. 2024 17.30S torkom, ko se začne novo študijsko leto, bodo okrepili nekatere linije v medkrajevnem avtobusnem prevozu potnikov. Več avtobusov kot doslej bo vsak dan vozilo iz Lendave v Ljubljano in obratno, med drugim bodo ob koncih tedna okrepili število avtobusov, ki povezujejo Ljubljano s Koroško in Obalo.

Pridružite se največjemu slovenskemu filmskemu maratonu
02. 09. 2024 00.15Festival umetne inteligence, ki ga organizira Harvey Norman, bo postregel z več resnično vabljivimi dogodki – od največjega slovenskega filmskega maratona do kreativne delavnice pod vodstvom znanega AI strokovnjaka Andreja P. Škrabe. Do 18. septembra 2024 od blizu spoznajte najsodobnejše naprave na trgu ter se potegujte za fantastične nagrade!

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev
27. 08. 2024 06.00Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

Dijaki in študenti lahko odslej sočasno prejemajo Zoisovo in državno štipendijo
01. 07. 2024 07.52Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je 28. junija 2024 objavil Javni razpis za dodelitev Zoisovih štipendij za leto 2024/2025 ter tudi vlogo za nadaljnje prejemanje le-te. Novo šolsko/študijsko leto prinaša dijakom in študentom možnost sočasnega prejemanja Zoisove in državne štipendije.

Čez tri leta prvi diplomirani kreatorji vzporednih resničnosti
16. 02. 2024 08.52Bi želeli postati ustvarjalec vzporednih resničnosti? Potrebe po strokovnjakih, ki bodo lahko sledili hitremu razvoju virtualnih svetov v povezavi z umetno inteligenco, se, kot poudarjajo na Fakulteti za aplikativne vede – VIST, hitro večajo. Ob podpori tehnološkega parka Ljubljana so tako razvili novo študijsko smer Vzporedne resničnosti, prve diplomante pričakujejo že čez tri leta. Študij je v celoti samoplačniški, država tega študija ne sofinancira, je pa program javno veljaven in akreditiran.

Za dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na voljo 20.241 vpisnih mest
31. 01. 2024 14.52Vlada je podala soglasje javnim in koncesioniranim visokošolskim zavodom k skupnemu razpisu za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2024/2025. Na voljo bo skupaj 20.241 vpisnih mest za vpis v 1. letnik za redni in izredni študij, od tega 16.839 mest za slovenske državljane in državljane članic EU.

Zgodovinsko zaslišanje, 'vesoljski mumiji' in dolgo pričakovano poročilo Nase
01. 01. 2024 17.27V minulem letu so "na svoj račun" prišli tudi navdušenci nad vesoljem in lovci na Nezemljane. Od skrivnostnih krogel in kupol, ki jih je naplavilo na plaže, do vohunskih balonov. In čeprav so slednje novice kmalu postregle s povsem logičnimi zemeljskimi razlagami, pa so bile tu tudi tiste zgodbe, ki so včasih sicer postavile več vprašanj kot odgovorov, a so kljub temu burile duhove o življenju zunaj našega planeta. Mehiškim politikom so pokazali v kongresu "trupli Nezemljanov", ameriške kongresnike so povezale priče nezemeljskih pojavov, Nasa pa je objavila dolgo pričakovano poročilo o raziskavi videnj nenavadnih pojavov. Izkupiček pa: preučiti moramo še marsikaj in stavke zaključiti s piko, ne z vprašajem.

Računsko sodišče ŠOUL očita več nepravilnosti: kam je šel denar?
19. 12. 2023 09.31Računsko sodišče je izvedlo revizijo učinkovitosti poslovanja Študentske organizacije Univerze v Ljubljani pri zastopanju interesov in pravic študentov v obdobju od 1. januarja 2020 do 30. junija 2022 in ocenilo, da je bila ŠOUL pri tem neučinkovita. Med drugim je ŠOUL v tem obdobju 2,3 milijona evrov namenila pravnim osebam, ki jih je soustanovila, za projekte je namenila 1,2 milijona evrov, vendar pa ni mogoče potrditi, da so bila sredstva za projekte porabljena namensko in transparentno. Hkrati pa je ŠOUL pripravljala tri različna letna poročila z različnimi vsebinami. Na ŠOUL so v odzivu poudarili, da Računsko sodišče ni ugotovilo nepravilnosti, pač pa da je zgolj delovanje v smislu revizorske stroke ocenilo za neučinkovito.

Leteča 104-letnica, potopljene letalonosilke in 'baklada' sredi prestolnice
07. 10. 2023 10.56Tudi ta teden so fotografi v svoje objektive ujeli nekaj neverjetnih prizorov. Med drugim ognjemet, ki je razsvetlil našo prestolnico, pa več desetletij potopljene letalonosilke sredi Tihega oceana, pred fotoaparat je dobesedno priletela 104-letnica, ki je skočila s padalom, po več kot 140 letih pa so 'okronali' še dva stolpa Sagrade Familie. Teden žal ni minil brez nekaj nesreč, fotografi so ujeli požar v Osijeku, pa tudi tragično prometno nesrečo avtobusa v Benetkah.

Začetek novega študijskega leta: brucem pripravili dobrodošlico
02. 10. 2023 06.09Na višješolskih in visokošolskih zavodih se je začelo novo študijsko leto. V tem prelomnem obdobju, posebej za novince, ki se bodo morali privaditi na novo okolje in življenje, so univerze, fakultete in študentske organizacije pripravile različne dobrodošlice. Visokošolski minister Igor Papič jim je v poslanici zaželel uspešno leto. Ob začetku novega akademskega leta in ob skorajšnjem svetovnem dnevu učiteljev pa v komisiji za šolstvo pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) poudarjajo nenadomestljivo vlogo učiteljev in vzgojiteljev za prihodnost družbe.

Koliko študentskih postelj manjka v Ljubljani, Mariboru in na Obali?
23. 09. 2023 07.22Novo študijsko leto je brez dvoma polno vznemirljivosti, a za mnoge študente skaljeno z iskanjem študentskih postelj, sob in stanovanj. Vsi tisti, ki ne pridejo v študentske domove, so prepuščeni nemilosti trga. Kakšne so cene in bivanjski pogoji? Kje je pomanjkanje študentskih postelj najhuje?

Za vpis v prvi letnik dodiplomskega študija prijavljenih manj, kot je prostih mest
08. 04. 2023 10.33V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2023/2024 za slovenske državljane in državljane EU je na 18.845 vpisnih mest prišlo 15.550 prijav. Omejitev vpisa imajo 104 programi oziroma smeri, so navedli na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Vsi dijaki vendarle z enakimi možnostmi izbire študija
14. 03. 2023 06.50Dijaki z opravljeno poklicno maturo in petim predmetom se bodo lahko na vse dodiplomske in enovite magistrske študijske programe študijskega leta 2023/2024 vpisovali pod enakimi pogoji, so sporočili z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije. V skladu s tem ljubljanska univerza spreminja pogoje in podaljšuje rok za vpis za teden dni.

Več vpisnih mest za študente psihologije in radiološke tehnologije
31. 01. 2023 16.39Razpis za vpis v študijsko leto prinaša nekaj sprememb. Pri nekaterih programih so povečali število ponujenih rednih vpisnih mest za vpis v 1. letnik. Gre za več mest s področja psihologije in radiološke tehnologije. Univerzitetni študijski program Pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani se je spremenil iz univerzitetnega programa v enovit magistrski študijski program, ki traja pet let.

Bi odkrivali skrivnosti potopljenih vasi ali veslali po čarobnih podzemnih jezercih?
17. 12. 2022 20.57Slovenija ne slovi le po svoji lepoti in raznolikosti pokrajine, pač pa tudi po nepozabnih doživetjih, ki jih ne boste našli nikjer drugje. Če želite doživeti nekaj res edinstvenega, butičnega, avtentičnega, bodite pozorni na oznako Slovenia Unique Experiences, ki označuje edinstvena 5-zvezdična doživetja. Trenutno jih je 26, nekatera smo preizkusili tudi mi – med njimi Zeliščno čarovnijo v Savinjski dolini, virtualni potop in odkrivanje potopljenih vasi v Šaleški dolini ter avanturo s kajakom v podzemlju Pece.

Raiven prejela Prešernovo nagrado za študijski dosežek
16. 12. 2022 18.21Slovenska pevka proslavlja Prešernovo nagrado, ki jo je prejela za umetniški dosežek v preteklem študijskem letu. O izjemen uspehu je za naš portal povedala, da ji še posebej veliko pomeni, ker se v klasičnem svetu glasbenike, ki se ukvarjajo z drugimi glasbeni zvrstmi, ne zgolj s klasiko, gleda malo postrani.

Nika Kovač: Bojim se nedelje
25. 11. 2022 14.36Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, velja za neustrašno. Fizični napad, katerega tarča je bila pred kratkim, je pri njenih prizadevanjih ni ustavil, pač pa jo je le še bolj spodbudil. Boji pa se nedelje. Dneva, ko si želi, da bi Slovenci in Slovenke na referendumu o RTV Slovenija glasovali ZA in s tem znova pokazali, v kakšni državi si želijo živeti. Pojasnila nam je, kaj pravzaprav pomeni glas za in zakaj je tako pomembno, da ga ljudje oddajo.

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?
18. 11. 2022 15.21Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

Samsung se s pomočjo projekta YOUniversity povezuje z mladimi
29. 10. 2022 00.15V prvi polovici leta sta zaživela projekt in platforma YOUniversity preko katere podjetje Samsung študentom ponuja najrazličnejše ugodnosti.

Bezenšek ob odstopu: Deležen sem bil zelo agresivnih groženj
03. 10. 2022 07.25Predsedniški kandidat Gregor Bezenšek ml. je na Državno volilno komisijo zaradi groženj podal odstopno izjavo od kandidature. Kandidati za predsednika republike, ki jih je že potrdila Državna volilna komisija, lahko soglasje h kandidaturi umaknejo še danes. Z Bezenškovim odstopom se bo na volitvah 23. oktobra za najvišjo funkcijo v državi pomerilo sedem kandidatov. DVK pa bo v torek še opravila žreb vrstnega reda kandidatur, kot bo zapisan na glasovnici.

V novo študijsko leto v živo in z dobrodošlicami
03. 10. 2022 06.49Na višješolskih in visokošolskih zavodih se začenja novo študijsko leto, tokrat v živo s tradicionalnimi dobrodošlicami univerz in študentskih organizacij. Študijski proces bo po dveh covidnih letih znova potekal nemoteno v predavalnicah in laboratorijih. Minister za izobraževanje Igor Papič je vsem zaželel uspešno študijsko leto.

Študenti študij začeli v živo, vsi upajo, da ga bodo tako tudi končali
01. 10. 2021 08.42Študijsko leto 2021/2022 se začenja. Študenti bodo, ob izpolnjevanju enega izmed pogojev PCT, študij začeli v predavalnicah, a ŠOS opozarja, da morajo tisti študenti, ki ne izpolnjujejo pogoja P ali C, če želijo priti do predavalnic, opraviti plačljivi test, saj samotestiranje, ki ga obvezno opravijo v izobraževalni ustanovi, za javni potniški promet ne velja.

Šli po zlato, vrnili se z novimi prijatelji
20. 09. 2021 14.42Boštjan hodi samo na odbojkarske turnirje, Jure in Blaž imata tudi hokej, Robert, Janez in Primož gredo povsod. Reprezentančni uspehi v tujino vedno zvabijo številne Slovence, tokrat je bila na vrsti Poljska, kjer so upali, da si bodo Tine Urnaut in soigralci okoli vratu nazadnje vendarle obesili najžlahtnejše odličje. Za zlato se nazadnje ni izšlo, jim bo pa v spominu za vedno ostala pot. Čeprav pogosto izčrpavajoča, so navijaška romanja namreč res posebna izkušnja.

V sredo potrdili 1016 novih okužb, vodstvo ljubljanske univerze poziva k cepljenju
09. 09. 2021 09.36V sredo so po podatkih NIJZ ob opravljenih 4912 PCR-testih potrdili 1016 novih okužb z novim koronavirusom. To je 77 manj kot dan prej. Delež pozitivnih testov je 20,7-odstoten (dan prej 21,2-odstoten). Rektor ljubljanske univerze Igor Papič in novoizvoljeni rektor Gregor Majdič študente in zaposlene vabita k cepljenju proti covidu-19, s čimer bodo prispevali k običajnemu začetku študijskega leta. Univerza bo v oktobru z Zdravstvenim domom Ljubljana v okviru fakultet in akademij organizirala tudi cepilna mesta.

Študentje se strinjajo s PCT-pogojem, a le, če bodo testi zanje brezplačni
12. 08. 2021 08.57Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je sporočil, da razmišljajo o tem, da bi za otroke in mladostnike do 18. leta starosti zagotovili brezplačno testiranje. Ponovil je, da ga veseli, da so s predstavniki študentov dosegli dogovor o izpolnjevanju pogoja PCT. Vendar pa v Študentski organizaciji Slovenije izpostavljajo, da so nad tem "presenečeni in ogorčeni", saj da bi morali testi tudi za študente ostati brezplačni. Šolska ministrica Simona Kustec pa poudarja, da je to v rokah predvsem zdravstvenega in ne njenega ministrstva ter da končna odločitev še ni znana, so pa dogovarjanja "v zaključni fazi".

'Za odprte šole in univerze letos obstaja rešitev, ki je prej ni bilo – precepljenost'
05. 08. 2021 08.56Čeprav je pred nami še slab mesec dni počitnic, pa se številni že sprašujejo, kaj nas čaka jeseni. Vsi, tako zaposleni v vzgoji in izobraževanju kot otroci, učenci, dijaki, študenti in njihovi starši, si namreč želijo, da bi novo šolsko leto potekalo v učilnicah in predavalnicah. A glede na hitro širjenje različice delta in nizko precepljenostjo se lahko ponovi scenarij iz lanskega oktobra, ko so vzgojno-izobraževalne ustanove za več mesecev zaprle svoja vrata.