novi zakon

Konklave: kdaj bomo spet zagledali beli dim?

21. 04. 2025 10.38

Ob izpraznitvi apostolskega sedeža je po starodavni tradiciji za izvolitev novega papeža pristojen kardinalski zbor. Kardinali izbirajo papeža med posebnim postopkom, imenovanim konklave, volijo pa lahko le tisti, ki na dan smrti oziroma odstopa papeža še niso dopolnili 80 let.

Pornhub v boj s francosko vlado: na udaru novi zakon o preverjanju starosti

13. 04. 2025 15.30

Francoska vlada bije bitko s spletnimi stranmi z vsebinami za odrasle. Nov zakon od spletnih mest za odrasle namreč zahteva preverjanje starosti in blokiranje uporabnikov, mlajših od 18 let. Lastnik Pornhuba zakon že izpodbija na sodišču.

Položaj v zameno za dopust predsedniku vlade Robertu Golobu?

13. 04. 2025 19.20

Dva meseca po razkritju domnevno spornih praks znane in vplivne odvetnice Nine Zidar Klemenčič se je na nas obrnilo več virov, ki so nam odstrli zaveso zakulisja političnega vpliva in interesnih povezav. V 24UR Fokus - ki si ga lahko ogledate v članku spodaj - razkrivamo brezplačne dopuste, domnevne kadrovske kupčije in sume izkoriščanja tretje največje bolnišnice v državi.

Začela se je kampanja: Svoboda poziva k bojkotu, SDS k udeležbi

11. 04. 2025 14.38

Pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke se začenja uradna enomesečna kampanja. Podporniki in nasprotniki zakona bodo imeli za prepričevanje volivcev čas do 9. maja do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Kdo vse bo uradno organizator kampanje, bo znano v začetku prihodnjega tedna.

Prevolnik Ruplova: Psihoterapija bo financirana iz obveznega zavarovanja

10. 04. 2025 13.25

"Področje psihoterapije v Sloveniji ni urejeno, zato smo na ministrstvu pripravili zakon, ki prinaša regulacijo psihoterapevtske dejavnosti in reguliran poklic psihoterapevta v zdravstveni dejavnosti," je povedala zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel in dodala, da je cilj zakona povečati kakovost in varnost psihoterapije v Sloveniji tako v javnem kot v zasebnem sektorju ter določiti standarde izobraževanja za psihoterapevta.

Ostro do predloga zakona: v zdravstvo spušča delavce brez ustrezne izobrazbe

10. 04. 2025 18.10

Predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pediatrov so kritični do predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Opozorili so, da uzakonja tudi psihoterapevtske pristope, ki niso znanstveno utemeljeni, in v zdravstvo spušča zdravstvene delavce brez ustrezne izobrazbe. Medtem Slovenska krovna zveza za psihoterapijo predlog pozdravlja. Zaščitil bi ljudi pred nestrokovno prakso in omogočil znanstveno podprto, odgovorno, varno in dostopno obliko pomoči, poudarjajo.

V veljavi prenovljena fiskalna pravila

09. 04. 2025 06.39

Z uveljavitvijo prenovljenega zakona o fiskalnem pravilu se na novo določa način izvajanja srednjeročne uravnoteženosti proračunov države. Po novem je fiskalno pravilo določeno z omejitvijo rasti očiščenih izdatkov, vlada pa bo srednjeročni fiskalni načrt pripravljala za štiri leta. Hkrati se ohranja vloga fiskalnega sveta.

Kaj prinaša novi medijski zakon?

08. 04. 2025 20.46

Kakšna bo prihodnost slovenskih medijev v vse bolj digitalnem svetu? Kdo v državi naj po novem presoja medijsko koncentracijo? Ali so tudi spletni vplivneži mediji? In ali bi poskus Golobove koalicije za omejevanje sovražnega govora res lahko pomenil cenzuro v medijih, kot skrbi opozicijo? To je nekaj ključnih dilem novega medijskega zakona, ki je, po začasnem umiku začel zakonodajno pot. Pri tem pa pomembne vsebinske spremembe v zadnjem hipu in pomisleki strokovnjakov.

Glas ljudstva: za dodatek umetnikom ali ne?

08. 04. 2025 15.36

Na dan razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je bilo v Sloveniji 1.693.355 volilnih upravičencev. Za zavrnitev zakona bi bilo po zadnjih podatkih potrebnih 338.671 glasov. V predlagateljici referenduma SDS napovedujejo intenzivno kampanjo, medtem ko ministrstvo za kulturo argumentira transparentnost novega zakona.

Gradbena inšpekcija znova na delu: začeli so v Novi Gorici

08. 04. 2025 15.03

Gradbena inšpekcija je začela z letošnjimi izvršbami po drugi osebi, torej z izbranim izvajalcem, in sicer z odstranitvijo nevarnega objekta na območju Nove Gorice. Na seznamu za odstranitev objektov za letos je 61 zadev, najprej bodo na vrsti nevarni objekti.

Kmalu novi bombončki za male vlagatelje: nižji davek in manj administracije?

06. 04. 2025 17.03

Še letos bi lahko v veljavo vstopil Zakon o individualnih naložbenih računih. Ta bi predstavljal za imetnika računa pomembno administrativno razbremenitev, saj imetniku v fazi varčevanja na računu ali ob izplačilu z računa ne bo treba vlagati davčnih napovedi, pojasnjujejo na ministrstvu. Izplačilo donosa se bi po trenutnem predlogu zakona obdavčilo z dohodnino po stopnji 15 % kot dokončnim davkom, prvo izplačilo z računa po 15 letih od odprtja računa, če v obdobju pred tem ni bilo izplačil z računa, pa se z dohodnino ne bi obdavčilo. Podrobnosti o tem, kateri finančni produkti bodo vključeni in zakaj le enkratno izplačilo brez davka, pa še ne razkrivajo.

Dodatki za vrhunske umetnike: kaj drži in kaj ne?

05. 04. 2025 19.00

O čem natančno bomo odločali na referendumu 11. maja? Tema je znana, to so dodatki za najbolj vrhunske slovenske umetnike. Argumenti, s katerimi še pred uradnim začetkom kampanje prepričujejo pobudniki, to je SDS, in nasprotniki, to je Levica, pa so zelo različni. Kaj torej drži in kaj ne: koliko bi znašali dodatki in komu vse bi jih po novem podeljevali? In zakaj so se v Gibanju Svoboda in Levici, v nasprotju s koalicijskimi zavezami o spodbujanju politične udeležbe, odločili za bojkot referenduma?

Referendum o dodatku k pokojnini za umetnike 11. maja

04. 04. 2025 13.49

Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na izredni seji odločili poslanci DZ. V SDS, ki je zahtevo za referendum vložila, poziv premierja Roberta Goloba k bojkotu referenduma vidijo kot poziv, naj volivci "ne opravijo državljanske pravice in dolžnosti". To je po besedah poslanca Andreja Hoivika v nasprotju s tem, kar narekuje ustava. Tudi poslanka Iva Dimic iz NSi je poziv ocenila kot neprimeren.

Potrjen predlog zakona o visokem šolstvu. Papič: Gre za reformo

03. 04. 2025 13.46

Vlada je na današnji seji potrdila predlog zakona o visokem šolstvu. "Gre za reformo visokošolskega sistema, saj prinaša popolnoma nov način financiranja visokega šolstva in podaljšuje obdobje sklepanja pogodb o financiranju univerz," je dejal minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič.

Omejevanje dela zdravnikom ne bo šlo tako gladko

03. 04. 2025 06.00

Kljub pismu več kot 4000 zdravnikov, ki opozarjajo na morebitno zmanjšanje obravnave pacientov, in kljub njihovemu pozivu poslancem, naj ne sprejmejo novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ker bo ta po njihovih besedah neposredno vplivala na življenja ljudi, je vladajoča koalicija z glasovi Gibanja Svoboda, Levice in Socialnih demokratov novelo sprejela. Odločitev sta v oddaji 24UR ZVEČER komentirali predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović in poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič.

Zakon Schwarzeneggerja in Marie Shriver: Od ljubezni do uničujočih razkritij

02. 04. 2025 14.01

Maria Shriver, nekdanja žena Arnolda Schwarzeneggerja, je v svojih spominih iskreno spregovorila o njunem dolgotrajnem zakonu, ki se je začel z obljubami in ljubeznijo, končal pa v bolečini in z zlomljenim srcem. Opisala je intenzivna čustva, ki jih je doživljala ob koncu zakona, vključno z žalostjo, zmedo, jezo in tesnobo, ter razkrila, kako je bila zaradi tega čustveno izčrpana in odtujena od svojega prejšnjega življenja.

Ministrstvo: 'Neprofitna' najemnina močno podcenjena, po novem bi vključevala dodatek za vzdrževanje

31. 03. 2025 10.44

Vlada je v petek v javno obravnavo poslala zakonodajni paket na področju stanovanjske politike. Ta med drugim vključuje novelo stanovanjskega zakona, s katero naj bi izboljšali delovanje stanovanjskih skladov ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki bo omogočil 100 milijonov evrov letno za gradnjo stanovanj. Z zakonodajo bi vlada tako omogočila milijardo evrov za gradnjo 20.000 javnih najemnih stanovanj v naslednjih 10 letih. Podrobnosti stanovanjskih zakonov je predstavil minister Maljevac, ki je dejal, da trenutno zaključujejo tudi pregled zemljišč v javni lasti, ki so primerna za gradnjo. Takšnih naj bi bilo v državi več kot 500. Predvidene so tudi spremembe pri oddajanju, da bi se pospešilo izbor najemnikov in omogočilo vzdrževanje.

Belgijski minister: EU bi morala Trumpa udariti tam, kjer najbolj boli

24. 03. 2025 16.54

Kaj o Trumpovi trgovinski vojni meni novi belgijski minister za zunanje in evropske zadeve? "Proti ognju bi se morali boriti z ognjem," je jasen Maxime Prévot. S carinami bi tako morala EU po njegovem mnenju ciljati tudi visoko tehnologijo, s čimer bi po mnenju zunanjega ministra EU Washington udarila tam, "kjer najbolj boli". Pa tudi, da bi se Trump v tej carinski vojni moral zavedati, da se ta "bumerang lahko hitro vrne".

Vlada s predlogom za tri nove člane sveta Agencije za energijo

19. 03. 2025 17.37

Decembra lani sta v času nesoglasij med Agencijo za energijo in vlado glede novega načina obračunavanja omrežnine odstopila dva člana sveta agencije, medtem ko je eden od sedežev že dlje časa nezaseden. Sedaj je vlada na dopisni seji sprejela sklep, da se državnemu zboru predlaga imenovanje treh novih članov. Svet je sicer trenutno s samo tremi člani nesklepčen.

Justin Bieber na fotografiji skupaj s sestrami in bratom

18. 03. 2025 08.03

Justin Bieber je na novi fotografiji, ki jo je objavil njegov oče, skupaj s svojimi sorojenci. Na njej nasmejani in objeti sedijo na kavču.

Se nakup stanovanja čez mejo bolj izplača?

17. 03. 2025 20.29

Medtem ko so se stanovanja v Evropski uniji v zadnjem letu in pol v povprečju podražila za slabe štiri odstotke, je bila ta podražitev pri nas skoraj osemodstotna. Povprečna cena za kvadratni meter rabljenega stanovanja se je v Ljubljani in Kopru denimo že povsem približala cenam, ki jih imajo sicer precej bogatejši Dunajčani, precej ceneje pa je že takoj čez mejo: denimo v Trstu in stari Gorici.

Tiger Woods v zvezi z nekdanjo snaho Donalda Trumpa

14. 03. 2025 13.51

Tiger Woods je v zvezi z nekdanjo ženo Donalda Trumpa mlajšega Vanesso Trump. Družiti naj bi se začela okoli lanskega novembra, zaenkrat pa naj še ne bi živela skupaj.

Zavzetje Grenlandije: Predlog, ki bi lahko ustavil Trumpa

09. 03. 2025 15.39

Trump že lep čas razburja z odkritimi grožnjami po zasedanju ozemelj Grenlandije, Kanade in Paname. Član predstavniškega doma ZDA Seth Magaziner je zato zdaj predstavil zakon o prepovedi vdora k zaveznikom. Kot pravi, je to zakonodaja, ki bi predsedniku Trumpu prepovedala napad na Grenlandijo, Kanado ali Panamo brez glasovanja kongresa.

Prva podpisnica pobude o tem, zakaj je boj za varen splav še vedno pomemben

08. 03. 2025 11.47

Zastavljeni cilj – zbrati milijon podpisov po vsej Evropi – so dosegli v le nekaj mesecih. "Ni me presenetilo, v kampanjo sem verjela in resnično sem se razveselila tega mejnika," pravi sociologinja Marjeta Mencin, ki je bila tudi prva podpisnica pobude za varen in dostopen splav v EU. A boj s tem še ni končan, ta se šele začenja, poudarja sogovornica, s katero smo se pogovarjali ob 8. marcu. Politična klima se namreč spreminja iz dneva v dan, v vzponu je radikalna desnica, ki, kot poudarja, s seboj prinaša tudi patriarhalne težnje. Zakaj je pravica do splava in pravica ženske do odločanja o lastnem telesu tako pomembna?

Katičeva: Nihče ne more obdržati premoženja, ki ga je pridobil nezakonito

27. 02. 2025 12.33

Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI) in predlaga obravnavo v državnem zboru po skrajšanem postopku. Odslej bo možno vložiti tožbeni zahtevek na odvzem "nadomestnega" premoženja v primerih, ko so osebe premoženje nezakonitega izvora bodisi v celoti porabile, skrile ali pa preusmerile v tujino.

SDS v interpelacijo vlade, Avšič Bogovičeva: Za orodje so izbrali upokojence

25. 02. 2025 09.31

SDS je zaradi premierjevih "laži" v zvezi z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, sprejetim decembra 2012, zoper vlado Roberta Goloba vložila interpelacijo. Že v ponedeljek pa so iz istega razloga vložili tudi predlog za razrešitev Nataše Sukič z mesta podpredsednice državnega zbora. "Gre za najvišja predstavnika zakonodajne in izvršilne veje oblasti, katerih izjave imajo veliko težo," je dejal poslanec SDS Zvone Černač. Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič pa je v odzivu ocenila, da so v predvolilni kampanji z referendumi in interpelacijami. Dodala je, da se ne Golob ne Sukičeva nimata "kaj opravičevati".

Sojenje domnevnemu morilcu Tupaca Shakurja prestavljeno za skoraj leto dni

21. 02. 2025 09.03

Duane Keffe D' Davis, ki v priporu čaka na sojenje v povezavi z umorom raperja Tupaca Shakurja, bo še nekaj časa preživel za rešetkami. Nekdanji vodja tolpe je bil aretiran septembra 2023, 27 let po zvezdnikovi smrti, pred sodnikom pa se je izrekel za nedolžnega.

SDS aktivno zbira podpise, Vrečko: Gre za zlorabo inštituta referenduma

20. 02. 2025 06.37

Začenja se zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec. Ministrica Asta Vrečko meni, da gre za zlorabo inštituta referenduma. V SDS pa sicer pri zbiranju podpisov za zakonodajni referendum računajo na dober odziv.

V Siju zmerni optimisti glede okrevanja jeklarske industrije

18. 02. 2025 15.10

Slabe razmere v jeklarski industriji iz zadnjih dveh do treh let so dosegle dno in letos bi se lahko začelo okrevanje, ocenjujejo v Slovenski industriji jekla (Sij). Pozdravljajo pobudo Evropske komisije za povečanje konkurenčnosti energetsko intenzivne industrije in menijo, da bi lahko bil z ZDA dosežen kompromis glede carin.

Kdo podpira prodajo alkohola v šolah, ko tam ni pouka, in kdo ne?

14. 02. 2025 06.32

"Hinavec, kaj tebi ni jasno," in udrihanje po mizi. Ne v gostilni, v državnem zboru smo to videli in slišali. Po sredini seji odbora za zdravstvo, kjer so se poslanci zmerjali z lopovi in primitivci ter razpravljali o predlogu SDS, da bi bila na prireditvah in dogodkih v šolah v času, ko tam ni pouka ali obšolskih dejavnosti, omogočena prodaja alkohola, odmevajo številne izjave, zmerljivke in opazke. Zakaj je zavrelo? Bi spremembe zakona o omejevanju porabe alkohola res škodljivo vplivale na šolarje? SDS opozarja, da različna športna in kulturna društva v majhnih krajih, kjer je dvorana samo ena in to šolska, nimajo alternative, da bi prireditve, kjer se spije kozarček ali dva, organizirali kje drugje, denimo koncerte, veselice in proslave. Kako ostro so se odzvali koalicijski poslanci na predlog sprememb SDS, kaj bi to sploh prineslo in kako je v praksi sedaj?