novi specialisti

To, kar je pokazal Miha ... Ena boljših voženj slovenskega smuka

09. 12. 2024 14.19

Premierna uvrstitev na zmagovalni oder Mihe Hrobata, prve letošnje stopničke Žana Kranjca, vrnitve smučarskih legend Marcela Hirscherja in Lindsey Vonn, popestritev svetovnega pokala z Lucasom Pinheirom Braathnom, ki nastopa za Brazilijo. To so teme, ki smo jih z Juretom Koširjem in Rokom Perkom vzeli pod drobnogled v POPkastu.

Ostali boste brez besed: Kmalu odpira svoja vrata salon z najmodernejšimi kuhinjami

14. 11. 2024 09.09

"Ljubljana, tukaj smo!": Pridružite se nam na slovesnem odprtju v Ljubljani, 21. novembra ob 16. uri v BTC City Ljubljana, Ameriška 13, vhoda A5 in A6.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Maša Pavoković: Stvari v glasbi že dolgo niso več zastonj

05. 07. 2024 06.00

Večina ljudi ima rada glasbo, a marsikdo se ne zaveda, da v ozadju deluje kopica tistih, ki poskrbijo za to, da lahko glasbeni izvajalec stopi na oder in izvede svoj nastop pred občinstvom. Med njimi je tudi Maša Pavoković, glasbena menedžerka in predstavnica za odnose z javnostmi, ki je 'zaslužna', da so se na radijske postaje in odre po Sloveniji prebili Koala Voice, med njenimi varovanci pa so tudi Joker Out, freekind. in Magnifico, dela z Gramatikom, Tilnom Artačem in še bi lahko naštevali.

ZDA v iskanju alternative poceni kitajskim baterijam, ki so tudi v teslah

19. 03. 2024 07.53

Kitajsko podjetje CATL, ki je širši javnosti nepoznano, je v središču svetovne tekme za skladiščenje energije. Postali so namreč specialisti za shranjevanje energije in največji proizvajalci baterij za električna vozila. ZDA v luči zaskrbljenosti zaradi kitajske tehnologije in njihove vse večje odvisnosti že omejujejo poslovanje s kitajskim velikanom.

Delovna mesta na dlani

03. 10. 2023 09.59

Več kot 100 uglednih podjetij bo v živo iskalo nove zaposlene

Hrvaško pretresa estetski škandal, sporni lepotni kirurg dela tudi v Sloveniji

25. 09. 2023 15.30

"Znani lepotni kirurg nam je uničil obraze, tožilstvo in ministrstvo že dve leti molčita, zdravniška zbornica ga ščiti," se glasi naslov članka, ki ga je objavil hrvaški preiskovalni portal Telegram.hr. Več kot ducat žensk hrvaškega lepotnega kirurga obtožuje, da jim je z nestrokovno izvedenimi lepotnimi posegi in celo prepovedanimi sredstvi, ki jih je pri tem uporabljal, iznakazil obraze. Njihove zgodbe so si med seboj zelo podobne, svoja pričevanja pa so podkrepile tudi s fotografijami in drugo dokumentacijo. Miletić pa naj bi posege izvajal tudi v Sloveniji.

Na jug po zdravnike

26. 06. 2023 21.53

Na Goriškem in v Vipavski dolini so se po večletnem iskanju zdravnikov odločili, da nove sodelavce poiščejo v državah nekdanje Jugoslavije. Glavni razlog je bila podobnost v jeziku, pravita direktorja obeh zdravstvenih domov, kjer bodo v nekaj letih imeli deset specialistov iz Bosne in Hercegovine ter Srbije. Nekateri so se prijavili sami, druge so iskali s pomočjo zaposlitvenih agencij. Kakšne so njihove dosedanje izkušnje?

Po dramatičnem padcu Zane bo o zmagovalcu odločala zadnja etapa

17. 06. 2023 07.46

Na 29. dirki po Sloveniji je bila na sporedu kraljevska, četrta etapa, v kateri so se kolesarji kar dvakrat povzpeli na Kolovrat. Dolgo je kazalo na zmago Filippa Zane, ki pa je na zadnjem spustu zapeljal s steze. Do etapne zmage je prišel Jesus David Pena, Zana pa je z drugim mestom kljub težavam prevzel zeleno majico vodilnega, a njegov rojak Diego Ulissi pred zadnjo etapo zaostaja za pičlo sekundo. O skupnem zmagovalcu bo tako odločala zadnja etapa s tradicionalnim ciljem v Novem mestu. Matej Mohorič je bil šesti in za vodilnim zaostaja za 22 sekund.

Dva scenarija 'nove Adrie': 50 milijonov takoj ali več let izgub

08. 06. 2023 06.30

Prvih šest let bi novi državni letalski prevoznik posloval z izgubo. Ta bi znašala okoli 35 milijonov evrov. To je prvi scenarij, drugi pa: začetni vložek 50 milijonov evrov in nato pozitivno poslovanje. Obe možnosti bo skupaj z drugimi finančnimi izračuni kmalu na mizo dobil predsednik vlade Robert Golob. In kako bodo na dokončno odločitev – nov državni letalski prevoznik, da ali ne – vplivali podatki, da je Adria dobiček ustvarjala zgolj z leti v Bruselj in Frankfurt?

Mohorič: Želim si zmagati na Pariz–Roubaix in svetovnem prvenstvu

09. 12. 2022 19.37

Kolesarji Bahrain Victoriousa, za katerega bosta v naslednji sezoni vozila dva Slovenca, prekaljeni Matej Mohorič in mladi Matevž Govekar, so se zbrali na prvem trening-kampu. V španski Altei, kjer se že počutijo kot doma, so začeli priprave na novo sezono.

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?

19. 09. 2022 06.00

Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

Dokumentarni filmi in serije Kibernetska (ne)varnost: svet socialnih omrežij, hekerji in bitcoin

14. 08. 2022 16.06

VOYO, ki nam ponuja obilico pestrih vsebin, je tokrat postregel s sklopom dokumentarnih filmov in serij, ki se posvečajo kibernetski (ne)varnosti in pasteh, ki so del našega, z informacijsko tehnologijo, prepletenega vsakdana. Raziskujejo svet socialnih omrežij, pokukajo v pričetke bitcoina, sledijo ruskim hekerjem in se potopijo v pripoved o novih digitalnih vojskah.

Danec Fuglsang v rumenem

17. 06. 2022 18.15

Nemec Nico Denz je zmagovalec šeste etape kolesarske dirke po Švici z gorskim ciljem na Moosalpu, s čimer je dosegel uspeh kariere. Majico skupno vodilnega na dirki pa je oblekel Danec Jakob Fuglsang.

Kam po zaročni prstan v Ljubljani?

06. 06. 2022 00.15

Poletje je čas za najlepše trenutke življenja, ob katerih pa pogosto ne sme manjkati majhna, a skrbno izbrana pozornost. Prav z mislijo na takšne trenutke je draguljarska hiša Malalan v centru Ljubljane odprla nova vrata. Družinsko podjetje z več kot 70-letno tradicijo v Sloveniji in na Hrvaškem ponuja ročne ure, nakit in diamante najvišje kakovosti, s poslovalnico Malalan Nazorjeva pa z dostopnimi cenami širši publiki odpirajo vrata v svet najkakovostnejših draguljev.

Mladi zdravniki: Po 11 do 14 letih študija delamo za 9 evrov na uro

07. 02. 2022 10.15

Po tem, ko je v javnem sektorju završalo, ker je vlada z zdravniškim sindikatom sklenila dogovor o zvišanju plač, so se oglasili v organizaciji Mladi zdravniki. "Osnovna neto plača zdravnika specialista po 11 do 14 letih izobraževanja in izpopolnjevanja znaša 1572 evrov. In to naj bi bila plača, ki 'ruši javni sistem'," so začudeni. Kot so izpostavili, to, da so zdravnike specialiste uvrstili v 45. plačni razred, pomeni, da delajo za 9 evrov na uro. Postavka zdravnikov specializantov je še nižja, in sicer 7 evrov na uro (1230 evrov na mesec).

Srbija postala država z najvišjo stopnjo okužb, vse slabše tudi na Hrvaškem

13. 10. 2021 10.18

Polni bari in restavracije v Srbiji dajejo lažen vtis, da v državi uspešno obvladujejo epidemijo. Statistika kaže, da je Srbija po stopnji okužb celo najslabša na svetu. Presegli so milijon okužb, dnevno jih že nekaj časa v povprečju beležijo okoli 6500, cepljena pa je manj kot polovica prebivalstva. Izkazalo se je tudi, da so oblasti javnost zavajale o številu umrlih. Na Hrvaškem pa beležijo največ na novo okuženih od konca aprila.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov

26. 06. 2021 07.00

Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Za smučarje bo priporočljiva uporaba zračnih blazin in perila, odpornega na ureznine

18. 05. 2021 12.09

Za alpske smučarje se v novi tekmovalni zimi 2021/22 obeta kar nekaj sprememb. Vodilni možje Mednarodne smučarske zveze (Fis) bodo na junijski programski konferenci pretresali tudi predlog, da bi tekmovalcem priporočili uporabo zračnih blazin in športnega perila, odpornega na ureznine.

Prva ocena po pozebi kaže na katastrofo, ponekod pridelka ne bo

09. 04. 2021 14.40

V večjem delu Slovenije smo v tem tednu izmerili najnižje aprilske temperature v zgodovini meteoroloških meritev, ki so prizadele predvsem sadno drevje, pa tudi vinograde, oljke in zelenjavne vrste. Prve ocene o prizadetosti nasadov so predstavili predstavniki KGZS: škoda je ogromna, prizadetih je od 70 do 80 odstotkov nasadov, ponekod pridelka ne bo. Dokončna ocena o škodi bo znana šele čez nekaj tednov. KGZS spodbuja državo, da pomaga in ukrepa takoj.

Covid-19 pri otrocih: pojav prej nepoznanih izpuščajev

21. 01. 2021 14.12

Novi koronavirus žal ne prizanaša našim otrokom. Na Pediatrični kliniki v Ljubljani so obravnavali več otrok z večorganskim vnetnim sindromom, pojavlja pa se še ena, prej nepoznana bolezen, in sicer neobičajni izpuščaji na nogah in rokah. Obravnavali pa so tudi mlajšo bolnico, pri kateri so se pojavili kožni izpuščaj, odmrtje dela kosti in arterijska hipertenzija.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah

22. 09. 2020 06.00

V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'

17. 09. 2020 06.00

6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

10 novih okužb s koronavirusom: okužena tudi zaposlena v DSO Novo mesto

07. 08. 2020 11.00

V zadnjih 24 urah so v Sloveniji opravili 753 testiranj in potrdili 10 novih primerov okužbe. S koronavirusom je okužena tudi oseba, zaposlena v DSO Novo mesto. Pristojni zatrjujejo, da so sprožili vse protokole za zajezitev širjenja okužbe. Na NIJZ so medtem znova pozvali k upoštevanju ukrepov in skrbi za higieno tudi na dopustu. V zadnjem tednu je bilo 21 okužb uvoženih iz tujine, daleč največ iz Hrvaške. Direktor NIJZ Milan Krek pa je potrdil, da so v zadnjih štirih tednih okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 16 mladih, ki so se v Slovenijo vrnili iz Zrć.

Več kot štiri leta po smrti dvojčkov v Trbovljah starši še niso dočakali niti prve obravnave

09. 06. 2020 06.24

Pred kratkim je višje sodišče v Ljubljani v primeru deklice Gaje pritrdilo staršem, da je njena huda bolezen posledica zdravniške napake. Pravico za svoja mrtva dvojčka pa še vedno išče Kristina Grebenc Sotošek iz Hrastnika. Čeprav je Zdravniška zbornica že en mesec po dogodku ugotovila, da osebje porodnišnice ni ravnalo ustrezno, se zadeva na sodišču ne premakne nikamor. Štirikrat je bil določen datum za prvo zaslišanje, a je bilo vsakič odpovedano in to le dan ali dva prej. "Od njune smrti je minilo že štiri leta in pol, mi pa nismo še niti na začetku," je užaloščena mamica.

Postopno sproščanje ukrepov v zdravstvu. 'Na daljši rok bomo živeli drugače'

15. 04. 2020 06.27

V trgovinah, lekarnah, poštnih poslovalnicah in na drugih zaprtih javnih krajih je po novem tudi z odlokom zapovedano razkuževanje rok namesto prej obvezne uporabe rokavic. Sproščanje omejevalnih ukrepov v Sloveniji se bo začelo postopoma, najprej nas čaka ponovna razširitev zdravstvenih storitev, je napovedal zdravstveni minister. Član vladne delovne skupine Ivan Simič pa miri samozaposlene - če boste naslednje leto ugotovili, da pogojev za državno pomoč ne izpolnjujete, boste v primeru samoprijave sredstva vrnili brez obresti. Te bodo zaračunavali le v primeru namernega zavajanja.

'V svobodo bomo morali stopati previdno.' Poletja v tujini letos najbrž ne bo

11. 04. 2020 09.23

Čeprav so velikonočni prazniki, še naprej veljajo vsi ukrepi, ki so bili sprejeti za zajezitev širjenja novega koronavirusa. V domu starejših v Ljutomeru so medtem potrdili okužbo z novim koronavirusom še pri enem oskrbovancu in treh zaposlenih. Vlada je odločila, da bodo osebe, ki bodo od nedelje prišle v Slovenijo, morale za sedem dni v karanteno na naslovu prebivanja ali nastanitve, nato se jih bo testiralo na novi koronavirus. Na NIJZ pa opozarjajo, kako pomembno je v tem času - kvalitetno spanje.

Dosegli smo vrh epidemije, a stroka svari: nismo še na varnem

10. 04. 2020 06.28

Vrh epidemije smo verjetno dosegli, a ni še čas za sproščanje ukrepov. Prvi val se še ni končal, treba bo še zdržati, tudi med prazniki. Na intenzivnih oddelkih je največ bolnikov s koronavirusno boleznijo doslej. Vse omejitve zbiranja in gibanja zato ostajajo. Policisti so že danes, bodo pa še ves vikend, poostreno nadzirali omejitev gibanja med občinami. Kršitev ni malo. V trgovinah pa novi ukrepi: rokavice niso več obvezne, starejši od 65 let pa morajo svojo starost dokazovati z osebnim dokumentom.