novi sevi

Na plaži v Ičićih prepovedali kopanje: se je v morju pojavila smrtonosna bakterija?

16. 08. 2024 19.13

Hrvaški državni inšpektorat je na plaži Ičići postavil tablo, ki prepoveduje kopanje. Za ukrep so se odločili na podlagi nedoslednih ugotovitev o kakovosti morja, zaradi katerih so morali po poročanju hrvaških medijev hitro ukrepati in zaščititi zdravje občanov in obiskovalcev.

Pfizer in BioNTech začela s klinično študijo cepiva proti različici omikron

25. 01. 2022 13.00

Farmacevtska giganta Pfizer in BioNTech sta začela s klinično študijo, v kateri bosta ocenjevala varnost in učinkovitost cepiva, ki je usmerjeno proti novi covidni različici omikron. Generalni direktor Pfizerja Albert Bourla je že v začetku leta napovedal, da bo podjetje do marca pripravilo cepivo, ki bo usmerjeno proti omikronu, a bo hkrati ščitilo tudi proti drugim različicam covida-19. V študiji bo sodelovalo do 1420 oseb.

Bi lahko omikron predstavljal konec koronavirusa? 'Ta scenarij nas navdaja z optimizmom'

16. 12. 2021 06.00

Novi val je samo vprašanje časa, ocenjuje zdravstveni minister Janez Poklukar, Svetovna zdravstvena organizacija pa svari: "Omikron se širi s hitrostjo, kot je nismo zabeležili pri nobeni drugi različici." Oseba, okužena z delto, okuži tri do šest oseb, oseba z omikronom pa lahko brez uporabe zaščitnih sredstev okuži tudi do 30 ljudi. V Sloveniji imamo do zdaj potrjenih 10 primerov okužb z najnovejšo različico. Kaj se bo v prihodnjih tednih dogajalo v Sloveniji in kaj je do zdaj znanega o omikron različici, smo povprašali profesorja Boruta Štruklja s Fakultete za farmacijo.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Pri skoraj petini visoko tveganih stikov v karanteni se pojavi okužba

06. 08. 2021 14.21

Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek je opozoril na hitro širjenje delta različice novega koronavirusa, ki je hitro prevladala nad ostalimi sevi. Pred težjim potekom bolezni in morebitno hospitalizacijo nas še vedno najbolje ščiti cepljenje, je poudaril Krek in opozoril na slabo precepljenost prebivalstva, predvsem starejših. Podatki, ki jih je medtem objavil NIJZ, kažejo, da je v drugi polovici junija in v juliju en potrjeno okuženi z novim koronavirusom imel en visoko tvegani stik, večina jih je bila iz skupnega gospodinjstva. Pri 19 odstotkih tistih, ki so zaradi visoko tveganega stika pristali v karanteni, so nato tudi potrdili okužbo.

Cepivo Janssen obetavno v boju proti različici delta

02. 07. 2021 09.45

Podjetje Johnson & Johnson je predstavilo podatke, ki kažejo, da odmerek cepiva Janssen povzroči močan imunski odziv na različico delta, ki se širi po svetu. Prav tako je cepivo učinkovito proti ostalim prevladujočim različicam, so sporočili. Novi podatki so pokazali še, da nudi zaščito vsaj osem mesecev. Toliko časa je namreč trajala raziskava. Ema pa je odobrila povečanje proizvodnih kapacitet cepiva v tovarni nizozemskega podjetja Janssen.

Delta različica virusa se širi, države se bojijo četrtega vala

23. 06. 2021 08.19

Portugalska se boji izbruha četrtega vala, saj se v državi pospešeno širi različica novega koronavirusa delta, ki predstavlja več kot 60 odstotkov novih primerov v Lizboni. Da bi preprečili nadaljnje širjenje, so omejili potovanja med prestolnico in ostalim delom Portugalske. Vse več primerov opažajo tudi v sosednji Italiji, od 96 analiziranih vzorcev v Furlaniji - Julijski krajini je bila v 25 primerih prisotna različica delta. Medtem je Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) opozoril, da bi lahko bila različica delta do konca avgusta prisotna pri 90 odstotkih novih okužb z virusom v Evropski uniji.

Konec epidemije: s cepljenjem in samozaščito bomo državo ohranili varno

15. 06. 2021 19.19

Policijska ura, omejitev na občine, nošenje in nenošenje mask, šolanje na daljavo, potem šolanje v živo, zapiranje in odpiranje dejavnosti. Takšen je bil naš vsakdan v skoraj osmih mesecih uradno razglašene epidemije. Odloki so zaradi spreminjanja epidemioloških razmer vsak teden velevali nekoliko drugače. Verjetno ste kar težko dohajali nova pravila, vmes so vse skupaj pretresali še novi sevi. Z večjim številom prebolevnikov, predvsem pa množičnim cepljenjem, pa so se začele razmere končno izboljševati.

Merklova in Janša sta se pogovorila o prihodnjih izzivih: novi sevi, distribucija cepiva ...

17. 05. 2021 19.32

Predsednik vlade Janez Janša je opravil videokonferenčni pogovor z nemško kanclerko Angelo Merkel. Obravnavala sta stanje pandemije, ki v obeh državah upada, potek cepljenja ter tudi prihodnje izzive.

Ameriški strokovnjaki: Čredna imunost ni dosegljiva, virus bo krožil še nekaj let

04. 05. 2021 09.41

Zaradi hitrega pojavljanja novih sevov koronavirusa in zadržkov glede cepljenja bo virus ostal med nami, ugotavljajo ameriški strokovnjaki. Upanje na dosego čredne imunosti, ki je prevladovalo v začetku epidemije, je tako vse manjše. Nekateri vodilni v boju proti virusu, ki je spremenil našo normalnost, pravijo, da bo virus v populaciji krožil še naslednjih nekaj let.

Krek: Novi sevi so naša nova realnost

22. 04. 2021 14.00

Po oceni direktorja NIJZ je k trenutno boljši epidemiološki sliki v državi pripomoglo 11-dnevno zaprtje države v začetku aprila, saj da bi brez tega trenutno imeli 1000 hospitaliziranih bolnikov s covidom-19. Ocenil je, da bi lahko glede na napovedane dobave cepiv proti covidu-19 do konca junija cepili najmanj 50 odstotkov prebivalstva oz. 63 odstotkov odraslih. "Luč na koncu tunela se svetlika, upamo, da bo čedalje večja in da ne bo kakšnega dodatnega ovinka v tunelu," pa pravi Logarjeva.

V ponedeljek potrdili novih 273 okužb, 573 je hospitaliziranih

06. 04. 2021 09.34

Na praznični ponedeljek smo v Sloveniji opravili 1879 PCR-testov ter ob tem potrdili 273 novih okužb s koronavirusom. Pozitivnih je bilo tako 14,5 odstotka vseh testov. Umrlo je sedem ljudi. Predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc pravi, da se nadaljuje trend hospitalizacije mlajših oseb v tretjem valu. Povprečna starost na intenzivni negi je sedaj 65 let, v drugem valu pa je bila 70 let.

Štrukelj: Popolnoma moramo zaupati evropski agenciji

03. 04. 2021 07.00

Kako se Slovenija spoprijema s cepljenjem? Z dobavami, s strategijo? In kako varna in učinkovita so cepiva, ki jih dobivamo? Vprašanja, ki se ves čas ponavljajo, kljub odgovorom, ki ves čas prihajajo, a niso vseskozi enaki. O tem je za oddajo 24UR ZVEČER spregovoril profesor Borut Štrukelj, pa tudi londonski dopisnik Brane Kastelic, saj so v Veliki Britaniji namreč cepili že več kot 30 milijonov prebivalcev.

V treh tednih naj bi bilo cepivo na voljo 90 odstotkom Američanov

30. 03. 2021 06.00

Ameriški predsednik z novim načrtom Američanom obljublja, da 90 odstotkom ljudem do mesta cepljenja ne bo treba dlje kot okoli osem kilometrov od doma, za starejše pa bodo organizirali tudi prevoz. Število lekarn v cepilni mreži bodo do 19. aprila s 17.000 povečali na skoraj 40.000. Do takrat pa naj bi se imelo možnost cepiti kar 90 odstotkov Američanov. Cepilni centri naj bi namreč samo ta teden dobili rekordnih 33 milijonov odmerkov cepiva.

Povsem enotna strokovna skupina predlaga popolno zaporo: Z ukrepi kupujemo čas

28. 03. 2021 07.30

"Razlika med ukrepanjem in neukrepanjem je 500 smrti do poletja," poudarja minister za zdravje. Enotna strokovna skupina pa vladi predlaga 11-dnevno zaprtje države. Vsakega posameznika prosijo, da prispeva k uspehu ukrepov. Po javnem posvetu o ukrepih je o njih odločala vlada in jih tudi sprejela.

Velike razlike v precepljenosti: bo vlada dopolnila cepilno strategijo?

23. 03. 2021 19.38

Različni zdravstveni domovi zelo različno interpretirajo cepilno strategijo države. Medtem ko cepljenje najstarejših povsod poteka enakomerno, pa so pri cepljenju mlajših s cepivom AstraZenece precejšnje razlike. V Zdravstvenem domu Maribor so na primer že cepili novinarje, danes pa so na cepljenje povabili še delavce v nekaterih drugih sektorjih kritične infrastrukture. V Kranju pa vztrajajo pri cepljenju na podlagi posebnih navodil, ki jih pošilja NIJZ. Katerih pravil se morajo torej držati zdravstveni domovi?

972 novih okužb. Okužbe z britanskim in južnoafriškim sevom so se podvojile

18. 03. 2021 09.55

V sredo smo ob 5442 PCR-testiranjih potrdili 972 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 17,9-odstoten. Umrle so tri osebe s covidom-19. Smo v eksponentni rasti, število primerov britanske in južnoafriške različice se je v zadnjem tednu podvojilo, opozarja direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik.

IJS: Epidemija stagnira, a nas novi sevi že dohitevajo

14. 03. 2021 15.46

"Potrudimo se krivulje obrniti čim bolj strmo navzdol, ker nas dohitevajo novi bolj kužni sevi, ki se v trenutnih pogojih hitro razmnožujejo," so v aktualni projekciji širjenja bolezni covid-19 v Sloveniji zapisali na Institutu Jožefa Stefana. Po njihovih ocenah je reprodukcijsko število R spet nekoliko naraslo in znaša 1 (dan prej 0,92). V soboto je še veljalo, da bi povprečno število pozitivnih oseb lahko padlo pod 300 na dan do konca aprila. "Dokler epidemija ne bo začela vidno upadati, ne bomo podajali napovedi, ker so negotovosti prevelike," pa so zapisali danes.

(Ne)smiselnost policijske ure? Traja že 142 dni, vsaj še 14 dni ne bo sprememb

11. 03. 2021 10.16

Za odločanje o ukrepu policijske ure bo ključnih naslednjih 14 dni. Strokovna skupina pod vodstvom Mateje Logar je prepričana, da je v tem trenutku ta ukrep smiseln, čeprav je še včeraj predstavnica NIJZ na vladni tiskovni konferenci dejala, da ta ukrep ni potreben. Spomnimo, da je vidnejši predstavnik NIJZ Milan Krek tudi sam član strokovne skupine, ki odloča o istem ukrepu. Medtem predlog ministra Hojsa o skrajšanju policijske ure za strokovno skupino ni smiseln. Ali ukrep obdržimo ali ga v celoti ukinemo, je jasna Logarjeva.

Leto dni od prve okužbe: 'Naše knjige so bili naši pacienti'

04. 03. 2021 06.51

Mineva leto dni, odkar so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Znanja o novem virusu in bolezni še nismo imeli. "Naše knjige so bili naši pacienti," učili smo se od njih, po letu dni dela s covidnimi bolniki pravi zdravnica Tadeja Kotar. Ob prihodu novih sevov leto dni po izbruhu epidemije pa predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc poudarja, da je pri tem ključno vprašanje, ali ti sevi povzročajo le lažje oblike bolezni ali pa bodo ljudje znova zbolevali za težjimi oblikami.

S ponedeljkom zaostreni pogoji za prehod državne meje

04. 03. 2021 14.33

Vlada bo zaradi grožnje, ki jo predstavljajo nove različice SARS-CoV-2, zaostrila pogoje za prehajanje meje. Od ponedeljka bodo znova uvedli kontrolne točke na notranjih schengenskih mejah. Spreminjajo se tudi pogoji glede predčasne prekinitve karantene ob prihodu v državo, je na novinarski konferenci pojasnil notranji minister Aleš Hojs.

V nedeljo 243 okužb. Bo Janša zaradi novih sevov zaustavil javno življenje?

01. 03. 2021 09.30

Pristojni so v nedeljo opravili 1451 PCR-testov in potrdili 243 novih okužb. Delež pozitivnih PCR-testov je znašal 16,7 odstotka. Hospitaliziranih je 543 bolnikov s covidom-19, od tega jih 91 potrebuje intenzivno terapijo. Po pojavu južnoafriškega seva v Sloveniji NIJZ novih okužb z omenjenim sevom ni zaznal. Premier Janez Janša medtem pravi, da je zaradi novih različic virusa nastala dilema: ali ukrepati glede na predviden načrt ali pa za krajši čas zaustaviti javno življenje.

Potrdili prvi primer južnoafriškega seva novega koronavirusa

26. 02. 2021 17.22

Novi minister za zdravje je potrdil, da so pri nas potrdili prvi primer okužbe z južnoafriškim sevom novega koronavirusa. Gre za osebo, ki se je vrnila iz Afrike. Trend potrjenih okužb z novim koronavirusom se je v zadnjih dneh sicer pri nas znova obrnil navzgor.

Šter: MZZ še vedno odsvetuje vsa nenujna potovanja

26. 02. 2021 12.30

Ministrstvo za zunanje zadeve vsak dan prejme od 50 do 80 vprašanj, ki se navezujejo na možnost potovanja ali bivanja v tujini. Andrej Šter je opozoril, da so vsa nenujna potovanja še vedno odsvetovana, poleg tega se pravila v državah spreminjajo in se lahko pot, ki se je še pred časom zdela izvedljiva, zdaj zaplete. Potovanj nam ne more prepovedati nihče, a če že potujemo, moramo uporabiti razum in pogum, je še dodal.

Manj optimistične napovedi IJS: kaže, da se spet pomikamo v rdečo fazo

24. 02. 2021 07.22

Optimistične napovedi, kdaj bomo končno v rumeni fazi, spet bledijo. Kaže, da se spet pomikamo nazaj v rdečo in verjetno v nove omejitve. Inštitut Jožef Stefan je napovedi za naslednja sproščanja žal premaknil v nedoločeno prihodnost. Do rumene faze je tako še dolga pot, opozarjajo. Razloge vidijo v delnem sproščanju, ki smo ga že izvedli, negotovost umirjanja epidemije pa bodo krojili predvsem novi sevi.

Antonio Guterres o 'pandemiji kršitev človekovih pravic'

22. 02. 2021 09.32

Skokovit porast ekstremne revščine, nasilje nad ženskami, utrjevanje oblasti in utišanje kritikov z izgovorom boja proti pandemiji ter nov dokaz egoizma bogatih držav, ki lahko na koncu udari proti njim samim. Spopad s koronavirusom je žal postal tudi poligon za teptanje človekovih pravic, ugotavlja generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni

22. 02. 2021 06.00

V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Mutacije sevov otežujejo boj z epidemijo

19. 02. 2021 19.49

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je potrdil še štiri primere angleškega seva koronavirusa, ki je bolj kužen od običajnega virusa, skupaj z že odkritimi je torej takšnih primerov pri nas devet. Na srečo pa še niso odkrili južnoafriškega seva, pred katerim nas prebolela bolezen oziroma cepiva, ki jih trenutno uporabljamo, skorajda ne zaščitijo. Okužb z novimi sevi je sicer v naši bližini vse več. Na avstrijskem Koroškem se britanski sev širi tako hitro, da predstavlja že petino vseh okužb, na Hrvaškem pa so potrdili brazilski sev.

V Nemčiji delež britanskega seva v 14 dneh s šestih na 22 odstotkov

17. 02. 2021 13.26

Po Evropi se širijo novi sevi koronavirusa. Težave zaradi hitrega širjenja britanske različice, ki je vsaj 35 odstotkov bolj nalezljiva kot prvotni koronavirus, imajo v Nemčiji. Prav zaradi nevarnejših sevov so prepovedali vstop v državo prišlekom iz več deset držav. Britansko različico novega koronavirusa pa so pri skoraj vsaki drugi pozitivni okužbi potrdili na Danskem. V odziv na nove seve je Evropska komisija predstavila načrt "Hera Incubator", ki vključuje tudi okrepitev prepoznavanja novih različic ter razvoj novih in prilagojenih cepiv.

Nas že prihodnji teden čaka nov paket sproščanja ukrepov?

06. 02. 2021 19.43

Če se bodo napovedi Inštituta Jožef Stefan uresničile, nas prihodnji teden čaka še več sprostitev. Sedemdnevno povprečje okuženih naj bi do srede padlo pod tisoč, Slovenija bi se torej obarvala v oranžno. Med drugim bi se odprle občinske meje, znova pa bi bilo dovoljeno tudi zbiranje do deset oseb.