novi sev koronavirusa

Hitro širjenje nove različice covida: WHO jo bo skrbno nadzoroval

20. 12. 2023 17.32

Svetovna zdravstvena organizacija je novo podrazličico covida-19 JN.1, ki izhaja iz omikrona, uvrstila na seznam sevov, ki jih je treba podrobneje spremljati. Gre namreč za eno bolj nalezljivih različic, ki se hitro širi v več državah po svetu, vključno z Indijo, Kitajsko in ZDA.

'Želimo se pogovarjati z vsemi strankami, ki bodo v parlamentu, niso pa v današnji vladi'

10. 04. 2022 07.57

Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je prepričan, da bo njegova stranka na volitvah zmagala in dala mandatarja za sestavo vlade, kar bo, pravi, najverjetneje sam. Dediščino zdajšnje vlade v celoti zavrača. Kako pa torej razlaga, da je v svoje vrste vzel dva poslanca, ki sta jo pomagala postaviti? Kakšni bodo njegovi etični standardi v politiki, kako bi krmaril s koalicijskimi partnerji in kako bi se spoprijel z izzivi, kot so zdravstvo, plačni sistem javnega sektorja in ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo?

Nove študije krepijo prepričanje, da omikron manj prizadene pljuča

03. 01. 2022 11.43

Več nedavnih znanstvenih študij je pokazalo, da se nova različica koronavirusa omikron bolj širi v grlu kot v pljučih. To bi lahko pojasnilo hitro širjenje omikrona, hkrati pa je novi sev manj smrtonosen od ostalih različic, so prepričani znanstveniki.

Bi lahko omikron predstavljal konec koronavirusa? 'Ta scenarij nas navdaja z optimizmom'

16. 12. 2021 06.00

Novi val je samo vprašanje časa, ocenjuje zdravstveni minister Janez Poklukar, Svetovna zdravstvena organizacija pa svari: "Omikron se širi s hitrostjo, kot je nismo zabeležili pri nobeni drugi različici." Oseba, okužena z delto, okuži tri do šest oseb, oseba z omikronom pa lahko brez uporabe zaščitnih sredstev okuži tudi do 30 ljudi. V Sloveniji imamo do zdaj potrjenih 10 primerov okužb z najnovejšo različico. Kaj se bo v prihodnjih tednih dogajalo v Sloveniji in kaj je do zdaj znanega o omikron različici, smo povprašali profesorja Boruta Štruklja s Fakultete za farmacijo.

'Računati na to, da bo omikron samo prehlad in se zato ni treba cepiti, je lahkomiselno'

07. 12. 2021 18.13

"Samo vprašanje časa je, kdaj bomo tudi pri nas potrdili različico omikron," opozarjajo slovenski strokovnjaki. O novem sevu koronavirusa, ki so ga v Južni Afriki odkrili pred kratkim, je doslej malo znanega. Jasno pa je že, da je omikron še bolj nalezljiv kot delta, zato pričakujejo, da bo hitro prevladal. Najpomembnejše vprašanje je, kakšen potek bolezni povzroča? Iz Afrike poročajo o povečanem številu hospitalizacij, v Evropi pa se omikron za zdaj kaže bolj v obliki prehlada. To nas ne sme zavesti, opozarja vodja svetovalne skupine Mateja Logar, saj je v Evropi z omikronom okužena večina mlajših, ki bolezen praviloma prebolevajo v blažji obliki. "Najučinkovitejši ukrep, da ne zbolimo, je tudi pri tej različici cepljenje," je enotna stroka.

Direktor Pfizerja: Vsakoletno cepljenje proti covidu-19 zelo verjetno

02. 12. 2021 13.31

Izvršni direktor ameriškega podjetja Pfizer je v intervjuju za BBC ocenil, da tretji odmerek cepiva proti covidu-19 verjetno ne bo zadnji. Meni namreč, da bo v naslednjih letih potrebno vsakoletno cepljenje proti covidu-19, da bi ohranili "zelo visoko raven zaščite". Zavrnil je očitke o nemoralnosti zaradi enormnih zaslužkov od prodaje cepiva.

Omikron potrjen v ZDA in 11 članicah EU

01. 12. 2021 08.42

Prisotnost seva omkrion so potrdili v ZDA in 11 državah EU. Največ okužb so potrdili na Nizozemskem (16) in na Portugalskem (14). Večina potrjenih primerov nove koronavirusne različice v EU je sicer povezanih s potovanji na jug Afrike.V Avstriji pa je november drugi najboljši mesec po številu razdeljenih odmerkov cepiva proti covidu-19. Medtem zaradi širjenja nove različice omikron vse več držav po Evropi in tudi drugod po svetu zaostruje ukrepe za zajezitev virusa. Za to so se med drugim odločile Irska, Portugalska, Švedska in Japonska. Novi sev so sicer v zadnjem dnevu potrdili v Braziliji in Nigeriji.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Omikron tudi na Češkem in v Avstraliji, simptomi so neobičajni, a blažji

28. 11. 2021 08.37

Oblasti na Češkem in v Avstraliji so potrdile prve primere različice novega koronavirusa omikron v teh državah. Izrael bo za omejitev širjenja nove različice danes zaprl meje za vse tujce. Pri 13 potnikih z letal, ki sta se na Nizozemsko vrnili iz Južne Afrike, so prav tako potrdili novo različico. Bolniki, ki so se v Južni Afriki doslej okužili z novo različico koronavirusa omikron, za zdaj sicer niso resneje zboleli. Simptomi so neobičajni, a blažji, bolniki predvsem poročajo o izjemni utrujenosti.

WHO novo različico označila za 'skrb vzbujajočo', poimenovala jo je omikron

26. 11. 2021 08.34

Nova različica novega koronavirusa, ki so jo odkrili v Južni Afriki, se zaradi nenavadno velikega števila mutacij zelo hitro širi in bi lahko zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu, opozarjajo znanstveniki. Svetovna zdravstvena organizacija je različico B.1.1.529 označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron. Evropska komisija pa je članicam predlagala, naj omejijo potovanja z juga Afrike in odpovejo letalske povezave s to regijo. Te so nato sklenile dogovor o začasni ustavitvi letov iz sedmih južnoafriških držav.

Jerala: Prav je, da smo previdni in širjenje nove različice čim bolj omejimo

26. 11. 2021 19.49

O novi različici virusa za zdaj še nimamo veliko informacij, vemo le, da ima nenavadno veliko mutacij, pojasnjuje slovenski znanstvenik Roman Jerala. Prepričan je, da bodo cepiva nudila zaščito vsaj pred hujšim potekom bolezni. Evropska agencija za zdravila je medtem sporočila, da pozorno spremlja novo različico B.1.1.529. Hkrati je ocenila, da je še prezgodaj, da bi lahko vedeli, ali novi sev potrebuje tudi novo cepivo.

Znanstveniki spremljajo novo različico koronavirusa, prvič so jo zaznali v Bocvani

25. 11. 2021 21.41

Britanski znanstveniki so opozorili na pojav nove različice koronavirusa, ki bi lahko potencialno povzročila nove vale epidemije zaradi velikega števila mutacij. Do zdaj so s sekvenciranjem različico B.1.1.529 potrdili v treh državah, prvič pa so jo zabeležili v Bocvani na jugu Afrike.

2145 novih okužb. Krek: Epidemije ni konec, v Veliki Britaniji še bolj kužna različica

20. 10. 2021 08.55

V torek so ob opravljenih 7367 PCR-testih potrdili 2145 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo tudi 20.685 hitrih antigenskih testov, ki jih preverjajo še s PCR-testi. Delež pozitivnih testov je v torek znašal 29,1 odstotka. Trenutno je aktivnih 14.029 okužb. Bolnišnično oskrbo potrebuje 427 bolnikov, najmlajši med njimi je star tri leta. Včeraj je umrlo devet covidnih bolnikov. Stanje v Sloveniji ni rožnato, je na novinarski konferenci povedal direktor NIJZ. Opozoril je na novi sev iz Velike Britanije, ki bo še bolj nalezljiv, kot različica delta.

Pri skoraj petini visoko tveganih stikov v karanteni se pojavi okužba

06. 08. 2021 14.21

Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek je opozoril na hitro širjenje delta različice novega koronavirusa, ki je hitro prevladala nad ostalimi sevi. Pred težjim potekom bolezni in morebitno hospitalizacijo nas še vedno najbolje ščiti cepljenje, je poudaril Krek in opozoril na slabo precepljenost prebivalstva, predvsem starejših. Podatki, ki jih je medtem objavil NIJZ, kažejo, da je v drugi polovici junija in v juliju en potrjeno okuženi z novim koronavirusom imel en visoko tvegani stik, večina jih je bila iz skupnega gospodinjstva. Pri 19 odstotkih tistih, ki so zaradi visoko tveganega stika pristali v karanteni, so nato tudi potrdili okužbo.

Cepivo Janssen obetavno v boju proti različici delta

02. 07. 2021 09.45

Podjetje Johnson & Johnson je predstavilo podatke, ki kažejo, da odmerek cepiva Janssen povzroči močan imunski odziv na različico delta, ki se širi po svetu. Prav tako je cepivo učinkovito proti ostalim prevladujočim različicam, so sporočili. Novi podatki so pokazali še, da nudi zaščito vsaj osem mesecev. Toliko časa je namreč trajala raziskava. Ema pa je odobrila povečanje proizvodnih kapacitet cepiva v tovarni nizozemskega podjetja Janssen.

365 novookuženih, Logarjeva: To je samo lokalna zelena faza

27. 05. 2021 09.49

Pristojni so v sredo opravili 4012 PCR-testov, na okužbo z novim koronavirusom je bilo pozitivnih 365. Delež pozitivnih je tako znašal 9,1 odstotka. V državi imamo trenutno 4800 aktivnih primerov okužbe. Trije covidni bolniki so umrli. "To da smo v zeleni fazi, je samo lokalna zelena faza," pa je na novinarski konferenci o aktualnem epidemiološkem stanju dejala Mateja Logar. "Skupaj bomo morali še nekaj časa zdržati z ukrepi, ki so v veljavi in ki delujejo," je dodala.

V Sloveniji potrdili prvi primer indijske različice novega koronavirusa

12. 05. 2021 15.39

V Sloveniji smo glede na podatke portala GISAID potrdili primer indijskega seva SARS-CoV-2. Dvojno mutirano in zelo nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila, je razvidno s portala. Okuženi naj bi pripotoval iz Indije, kjer so novi sev tudi prvič zaznali. Doslej so ga zasledili že v 44 državah sveta, tudi v naši soseščini – v Italiji in Avstriji. Kako učinovita pa so obstoječa cepiva?

Češka po pol leta odpira nekatere trgovine, Španija poziva k odgovornemu obnašanju

10. 05. 2021 20.03

V Nemčiji bo cepivo J&J odslej dostopno vsem, a načeloma za starejše od 60 let. Na Češkem so se medtem po šestih mesecih znova odprle trgovine, a pričakovanega navala nestrpnih kupcev ni bilo. Gre za nenujne trgovine, torej tiste, ki ne prodajajo osnovnih življenjskih potrebščin. Španska vlada je ob odpravi izrednih razmer pozvala k odgovornemu obnašanju, Svetovna zdravstvena organizacija pa je sporočila, da je indijski sev novega koronavirusa označila za skrb vzbujajoč.

Hrvaška prešla nov črn mejnik: covid-19 doslej zahteval več kot 7000 življenj

28. 04. 2021 06.00

V minulih 24 urah so v Indiji potrdili še 360.000 novih okužb s Sars-CoV-2, kar je največ v enem dnevu v katerikoli državi na svetu doslej. Število smrtnih žrtev v enem dnevu pa je prvič preseglo 3000. Še posebej hudo je v prestolnici New Delhi, kjer ljudje umirajo dobesedno na cesti, pred prenapolnjenimi bolnišnicami. WHO kljub temu indijskega seva še ni uvrstila med skrb vzbujajoče. Sosednja Hrvaška pa je prešla nov črn mejnik – za posledicami covida-19 je doslej umrlo več kot 7000 ljudi. Poljska medtem načrtuje obsežno sproščanje protikoronskih omejitev, nemška kanclerka Merklova pa Kitajsko poziva k dialogu o odobritvi cepiv.

398 novih okužb, povečuje se število oseb s postcovidnim sindromom

28. 04. 2021 09.44

Po podatkih Sledilnika covid-19 je bilo v torek opravljenih 2007 PCR-testov, potrjenih pa 398 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znašal 19,8 odstotka. Hospitaliziranih je 621 bolnikov, 15 oseb s covidom-19 je umrlo. V bolnišnicah se sicer še vedno zdravi precejšnje število covidnih bolnikov, zato po besedah direktorja klinike Golnik Aleša Rozmana trenutno še ne morejo povečati obravnave bolnikov z drugimi boleznimi.

V Italiji cepljenje za zdravstvene delavce obvezno

01. 04. 2021 09.39

V Italiji bo cepljenje proti covidu-19 obvezno za vse zdravstvene delavce, v Franciji se pripravljajo na novo zaprtje države. V Braziliji so medtem zabeležili najbolj črn dan v pandemiji covida-19, saj je v 24 urah umrlo skoraj 4000 bolnikov s to boleznijo. Brazilski predsednik Jair Bolsonaro pa se kljub kritikam zavzema za sproščanje ukrepov.

V Indiji odkrili novo dvojno mutirano različico koronavirusa

24. 03. 2021 17.03

Indijski znanstveniki so odkrili novo dvojno mutirano različico koronavirusa. Ni pa še jasno, ali je bolj nalezljiva ter kako učinkovita so cepiva proti novoodkriti različici.

Krek in Logarjeva enotna: zapiranje šol zadnji korak ob zaostrovanju ukrepov

21. 03. 2021 20.12

Vstopamo v novi, že tretji val epidemije, in smo na pragu novega zaostrovanja ukrepov. Bolj nalezljiv angleški sev koronavirusa se namreč še naprej širi. Število, tudi s tem sevom okuženih, se iz tedna v teden podvojuje. Če se ne bomo zbrali in dosledno spoštovali ukrepov, se nam lahko še enkrat ponovi jesenski scenarij. Tokrat s celo tri tisoč potrjenimi primeri vsak dan, opozarja vodja NIJZ Milan Krek. Regijski zemljevid se namreč namesto v rumeno znova barva v rdeče. Zato se namerava strokovna posvetovalna skupina za covid-19 predčasno sestati v ponedeljek.

Na Hrvaškem porast okužb, stekla je preiskava smrti moškega po cepljenju z AstraZeneco

17. 03. 2021 18.07

Hrvaška agencija za zdravila je uvedla preiskavo, potem ko so prejeli prijavo smrti moškega 12 dni po cepljenju s cepivom AstraZenece. O dogodku so obvestili tudi Evropsko agencijo za zdravila, ki bo predvidoma v četrtek sporočila svojo končno oceno varnosti tega cepiva. Na Hrvaškem se sicer zaradi širjenja novih sevov in neupoštevanja ukrepov soočajo s porastom okužb.

Angleška različica novega koronavirusa že v 22 odstotkih analiziranih vzorcev

17. 03. 2021 14.45

Na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo navajajo, da je angleška različica novega koronavirusa prisotna že v 22 odstotkih od 562 vzorcev, ki so jih odvzeli v prvem tednu marca in v katerih so potrdili novi koronavirus. Južnoafriško različico so v zadnjem obdobju našli pri 11 osebah.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'

16. 03. 2021 06.00

Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

V Italiji presegli 100 tisoč smrti

08. 03. 2021 08.34

V Italiji so zabeležili črni mejnik, saj je v povezavi s covidom-19 od začetka epidemije umrlo že več kot 100.000 ljudi. Država je medtem odobrila cepivo proti covidu-19 družbe AstraZeneca tudi za starejše od 65 let. V Avstriji medtem še naprej nevarno narašča pritisk na tamkajšnje bolnišnice, še posebej na oddelke za intenzivno nego. V Nemčiji so ob delni sprostitvi ukrepov začeli množično testiranje, v ZDA pa so omilili smernice glede druženja za cepljene proti covidu-19.

V sredo 1019 novih okužb, eksponentna rast britanskega seva

04. 03. 2021 09.35

Po podatkih Sledilnika covid-19 so v sredo potrdili 1019 novih okužb ob 5822 opravljenih testih. Delež pozitivnih testov je bil 17,5-odstoten, kar je dva odstotka manj kot dan prej. Umrle so štiri osebe. Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik pa je dejala, da so zabeležili eksponentno rast primerov britanskega seva koronavirusa. Letos so potrdili 83 primerov.

Novo zaprtje države? Epidemiologi: Vlada nas za mnenje (še) ni vprašala

02. 03. 2021 06.00

Premier Janez Janša je zaradi novih različic koronavirusa kot možnost že omenil celo ponovno zaprtje države. Epidemiologinja Sanja Vuzem je povedala, da vlada stroke za mnenje za zdaj še ni vprašala, če pa se bo to zgodilo, bo njihovo stališče enotno. Borut Štrukelj z ljubljanske Fakultete za farmacijo pa izpostavlja, da se kljub novim sevom še vedno "splača cepiti". Če že ne okužbi, se s cepljenjem namreč lahko izognete hujšemu poteku bolezni in posledično bolnišničnemu zdravljenju, izpostavljata strokovnjaka.

Lovci na mutacije: kdo so in kako je videti njihovo delo?

27. 02. 2021 07.00

Imenujejo se lovci na mutacije. Bijejo bitko s časom, da bi pravočasno odkrili, kako se novi koronavirus spreminja. Da bi ujeli nove mutacije, še preden se preveč razširijo ter ogrozijo najboljše orožje, ki ga človeštvo trenutno ima – cepivo. To je poslanstvo znanstvenikov v enem od vodilnih laboratorijev na svetu za preučevanje mutacij novega koronavirusa. Samo na inštitutu Sanger na obrobju angleškega Cambridgea že leto dni dnevno pregledajo na tisoče brisov z Otoka, pa tudi iz tujine.