novi sev

Na plaži v Ičićih prepovedali kopanje: se je v morju pojavila smrtonosna bakterija?

16. 08. 2024 19.13

Hrvaški državni inšpektorat je na plaži Ičići postavil tablo, ki prepoveduje kopanje. Za ukrep so se odločili na podlagi nedoslednih ugotovitev o kakovosti morja, zaradi katerih so morali po poročanju hrvaških medijev hitro ukrepati in zaščititi zdravje občanov in obiskovalcev.

Hitro širjenje nove različice covida: WHO jo bo skrbno nadzoroval

20. 12. 2023 17.32

Svetovna zdravstvena organizacija je novo podrazličico covida-19 JN.1, ki izhaja iz omikrona, uvrstila na seznam sevov, ki jih je treba podrobneje spremljati. Gre namreč za eno bolj nalezljivih različic, ki se hitro širi v več državah po svetu, vključno z Indijo, Kitajsko in ZDA.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?

19. 10. 2022 11.31

Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

'Želimo se pogovarjati z vsemi strankami, ki bodo v parlamentu, niso pa v današnji vladi'

10. 04. 2022 07.57

Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je prepričan, da bo njegova stranka na volitvah zmagala in dala mandatarja za sestavo vlade, kar bo, pravi, najverjetneje sam. Dediščino zdajšnje vlade v celoti zavrača. Kako pa torej razlaga, da je v svoje vrste vzel dva poslanca, ki sta jo pomagala postaviti? Kakšni bodo njegovi etični standardi v politiki, kako bi krmaril s koalicijskimi partnerji in kako bi se spoprijel z izzivi, kot so zdravstvo, plačni sistem javnega sektorja in ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo?

Šolstvo in gospodarska zbornica pozdravljata možnost skrajšanja karanten

04. 01. 2022 19.24

Bomo tudi v Sloveniji skrajšali karanteno za stike z okuženimi in na koliko dni? O tem odločajo epidemiologi, ki pa bodo svoj predlog najprej predstavili ministru za zdravje. Ukrep podpirajo v gospodarstvu, saj se nekatera podjetja zaradi številnih odsotnosti že soočajo s velikimi težavami. Ker je inkubacijska doba omikrona nekoliko krajša, je minister za zdravje naklonjen skrajšanju karantene z desetih na pet dni. Prekinili bi jo lahko le z negativnim testom. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pa so bolj previdni.

Nove študije krepijo prepričanje, da omikron manj prizadene pljuča

03. 01. 2022 11.43

Več nedavnih znanstvenih študij je pokazalo, da se nova različica koronavirusa omikron bolj širi v grlu kot v pljučih. To bi lahko pojasnilo hitro širjenje omikrona, hkrati pa je novi sev manj smrtonosen od ostalih različic, so prepričani znanstveniki.

Bi lahko omikron predstavljal konec koronavirusa? 'Ta scenarij nas navdaja z optimizmom'

16. 12. 2021 06.00

Novi val je samo vprašanje časa, ocenjuje zdravstveni minister Janez Poklukar, Svetovna zdravstvena organizacija pa svari: "Omikron se širi s hitrostjo, kot je nismo zabeležili pri nobeni drugi različici." Oseba, okužena z delto, okuži tri do šest oseb, oseba z omikronom pa lahko brez uporabe zaščitnih sredstev okuži tudi do 30 ljudi. V Sloveniji imamo do zdaj potrjenih 10 primerov okužb z najnovejšo različico. Kaj se bo v prihodnjih tednih dogajalo v Sloveniji in kaj je do zdaj znanega o omikron različici, smo povprašali profesorja Boruta Štruklja s Fakultete za farmacijo.

Klubi grozijo, da igralcev zaradi epidemije ne bodo pustili na afriški pokal

15. 12. 2021 15.51

Združenje evropskih nogometnih klubov (Eca) je v pismu Mednarodni nogometni zvezi (Fifa) zagrozilo, da klubi svojih igralcev ne bodo spustili na afriški pokal, saj so zaskrbljeni zaradi položaja v zvezi z epidemijo covida-19, poroča AFP.

Je bila Geronimova usmrtitev nepotrebna? Dodatni testi niso odkrili tuberkuloze

11. 12. 2021 17.38

Že preliminarne ugotovitve obdukcije britanske alpake so pokazale, da evtanazirana žival ni imela tuberkuloze, zdaj pa so to pokazali tudi dodatni testi. Alpaka Geronimo je bila kljub boju njene lastnice Helene Macdonald in večjim protestom pred britanskim ministrstvom avgusta evtanazirana. Dva predhodna testa sta namreč pokazala okužbo z govejo tuberkulozo.

'Računati na to, da bo omikron samo prehlad in se zato ni treba cepiti, je lahkomiselno'

07. 12. 2021 18.13

"Samo vprašanje časa je, kdaj bomo tudi pri nas potrdili različico omikron," opozarjajo slovenski strokovnjaki. O novem sevu koronavirusa, ki so ga v Južni Afriki odkrili pred kratkim, je doslej malo znanega. Jasno pa je že, da je omikron še bolj nalezljiv kot delta, zato pričakujejo, da bo hitro prevladal. Najpomembnejše vprašanje je, kakšen potek bolezni povzroča? Iz Afrike poročajo o povečanem številu hospitalizacij, v Evropi pa se omikron za zdaj kaže bolj v obliki prehlada. To nas ne sme zavesti, opozarja vodja svetovalne skupine Mateja Logar, saj je v Evropi z omikronom okužena večina mlajših, ki bolezen praviloma prebolevajo v blažji obliki. "Najučinkovitejši ukrep, da ne zbolimo, je tudi pri tej različici cepljenje," je enotna stroka.

Direktor Pfizerja: Vsakoletno cepljenje proti covidu-19 zelo verjetno

02. 12. 2021 13.31

Izvršni direktor ameriškega podjetja Pfizer je v intervjuju za BBC ocenil, da tretji odmerek cepiva proti covidu-19 verjetno ne bo zadnji. Meni namreč, da bo v naslednjih letih potrebno vsakoletno cepljenje proti covidu-19, da bi ohranili "zelo visoko raven zaščite". Zavrnil je očitke o nemoralnosti zaradi enormnih zaslužkov od prodaje cepiva.

Omikron potrjen v ZDA in 11 članicah EU

01. 12. 2021 08.42

Prisotnost seva omkrion so potrdili v ZDA in 11 državah EU. Največ okužb so potrdili na Nizozemskem (16) in na Portugalskem (14). Večina potrjenih primerov nove koronavirusne različice v EU je sicer povezanih s potovanji na jug Afrike.V Avstriji pa je november drugi najboljši mesec po številu razdeljenih odmerkov cepiva proti covidu-19. Medtem zaradi širjenja nove različice omikron vse več držav po Evropi in tudi drugod po svetu zaostruje ukrepe za zajezitev virusa. Za to so se med drugim odločile Irska, Portugalska, Švedska in Japonska. Novi sev so sicer v zadnjem dnevu potrdili v Braziliji in Nigeriji.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Omikron tudi na Češkem in v Avstraliji, simptomi so neobičajni, a blažji

28. 11. 2021 08.37

Oblasti na Češkem in v Avstraliji so potrdile prve primere različice novega koronavirusa omikron v teh državah. Izrael bo za omejitev širjenja nove različice danes zaprl meje za vse tujce. Pri 13 potnikih z letal, ki sta se na Nizozemsko vrnili iz Južne Afrike, so prav tako potrdili novo različico. Bolniki, ki so se v Južni Afriki doslej okužili z novo različico koronavirusa omikron, za zdaj sicer niso resneje zboleli. Simptomi so neobičajni, a blažji, bolniki predvsem poročajo o izjemni utrujenosti.

WHO novo različico označila za 'skrb vzbujajočo', poimenovala jo je omikron

26. 11. 2021 08.34

Nova različica novega koronavirusa, ki so jo odkrili v Južni Afriki, se zaradi nenavadno velikega števila mutacij zelo hitro širi in bi lahko zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu, opozarjajo znanstveniki. Svetovna zdravstvena organizacija je različico B.1.1.529 označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron. Evropska komisija pa je članicam predlagala, naj omejijo potovanja z juga Afrike in odpovejo letalske povezave s to regijo. Te so nato sklenile dogovor o začasni ustavitvi letov iz sedmih južnoafriških držav.

Jerala: Prav je, da smo previdni in širjenje nove različice čim bolj omejimo

26. 11. 2021 19.49

O novi različici virusa za zdaj še nimamo veliko informacij, vemo le, da ima nenavadno veliko mutacij, pojasnjuje slovenski znanstvenik Roman Jerala. Prepričan je, da bodo cepiva nudila zaščito vsaj pred hujšim potekom bolezni. Evropska agencija za zdravila je medtem sporočila, da pozorno spremlja novo različico B.1.1.529. Hkrati je ocenila, da je še prezgodaj, da bi lahko vedeli, ali novi sev potrebuje tudi novo cepivo.

Znanstveniki spremljajo novo različico koronavirusa, prvič so jo zaznali v Bocvani

25. 11. 2021 21.41

Britanski znanstveniki so opozorili na pojav nove različice koronavirusa, ki bi lahko potencialno povzročila nove vale epidemije zaradi velikega števila mutacij. Do zdaj so s sekvenciranjem različico B.1.1.529 potrdili v treh državah, prvič pa so jo zabeležili v Bocvani na jugu Afrike.

V Veliki Britaniji se širi nov sev. Kako nevaren je?

21. 10. 2021 20.12

Število na novo okuženih z novim koronavirusom pri nas je visoko. Potrdili so 1.845 novih primerov ob 6.639 testih, kar pomeni 27,8 odstotka. Se pa predvsem v Veliki Britaniji širi nov sev, še ena mutacija delte. Po doslej znanih podatkih te različice pri nas sicer še niso potrdili. Kako nevarna in nalezljiva pa je ta nova različica, ki so jo najprej odkrili v Angliji? Strokovnjaki mirijo, da naj vendarle ne bi bila tako zelo nalezljiva, kot je recimo delta. A natančnega odgovora še nimajo.

2145 novih okužb. Krek: Epidemije ni konec, v Veliki Britaniji še bolj kužna različica

20. 10. 2021 08.55

V torek so ob opravljenih 7367 PCR-testih potrdili 2145 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo tudi 20.685 hitrih antigenskih testov, ki jih preverjajo še s PCR-testi. Delež pozitivnih testov je v torek znašal 29,1 odstotka. Trenutno je aktivnih 14.029 okužb. Bolnišnično oskrbo potrebuje 427 bolnikov, najmlajši med njimi je star tri leta. Včeraj je umrlo devet covidnih bolnikov. Stanje v Sloveniji ni rožnato, je na novinarski konferenci povedal direktor NIJZ. Opozoril je na novi sev iz Velike Britanije, ki bo še bolj nalezljiv, kot različica delta.

Kitajska gradi verigo karantenskih centrov

01. 10. 2021 11.44

Kitajska od mestnih oblasti zahteva, da ustvarijo posebne karantenske objekte, v katerih bo nastanjenih na tisoče tujih turistov, saj država še naprej zagovarja načelo ničelne tolerance pri preprečevanju covida-19.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Pri skoraj petini visoko tveganih stikov v karanteni se pojavi okužba

06. 08. 2021 14.21

Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek je opozoril na hitro širjenje delta različice novega koronavirusa, ki je hitro prevladala nad ostalimi sevi. Pred težjim potekom bolezni in morebitno hospitalizacijo nas še vedno najbolje ščiti cepljenje, je poudaril Krek in opozoril na slabo precepljenost prebivalstva, predvsem starejših. Podatki, ki jih je medtem objavil NIJZ, kažejo, da je v drugi polovici junija in v juliju en potrjeno okuženi z novim koronavirusom imel en visoko tvegani stik, večina jih je bila iz skupnega gospodinjstva. Pri 19 odstotkih tistih, ki so zaradi visoko tveganega stika pristali v karanteni, so nato tudi potrdili okužbo.

Posvet predstavnikov stroke: za mirnejšo jesen potrebna dvotretjinska precepljenost

29. 07. 2021 20.33

Predstavniki stroke so znova izpostavili koristi cepljenja proti covidu-19 in neznatna tveganja za resne neželene učinke. Tako pri cepljenih kot prebolevnikih je možnost prenosa okužbe ali težjega poteka bolezni bistveno manjša. Da bi bila precepljenost zadostna in jesen mirnejša, bi morali doseči dvotretjinsko precepljenost, so poudarili.

Med maturanti potrjenih že 198 okužb, prevladuje sev delta

16. 07. 2021 12.42

Med udeleženci nedavnih maturantskih izletov v Španiji so do četrtka potrdili skupaj že 198 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih NIJZ je med dolenjskimi dijaki 134 okužb, poleg tega so potrdili še vsaj 74 sekundarnih okužb, povezanih z udeleženci izleta. Med gorenjskimi dijaki so potrdili 64 okužb in najmanj sedem sekundarnih. V NLZOH so v zadnjih pregledanih vzorcih, tudi udeležencev maturantskih izletov v Španiji, v 89 odstotkih potrdili različico delta.

Cepivo Janssen obetavno v boju proti različici delta

02. 07. 2021 09.45

Podjetje Johnson & Johnson je predstavilo podatke, ki kažejo, da odmerek cepiva Janssen povzroči močan imunski odziv na različico delta, ki se širi po svetu. Prav tako je cepivo učinkovito proti ostalim prevladujočim različicam, so sporočili. Novi podatki so pokazali še, da nudi zaščito vsaj osem mesecev. Toliko časa je namreč trajala raziskava. Ema pa je odobrila povečanje proizvodnih kapacitet cepiva v tovarni nizozemskega podjetja Janssen.

365 novookuženih, Logarjeva: To je samo lokalna zelena faza

27. 05. 2021 09.49

Pristojni so v sredo opravili 4012 PCR-testov, na okužbo z novim koronavirusom je bilo pozitivnih 365. Delež pozitivnih je tako znašal 9,1 odstotka. V državi imamo trenutno 4800 aktivnih primerov okužbe. Trije covidni bolniki so umrli. "To da smo v zeleni fazi, je samo lokalna zelena faza," pa je na novinarski konferenci o aktualnem epidemiološkem stanju dejala Mateja Logar. "Skupaj bomo morali še nekaj časa zdržati z ukrepi, ki so v veljavi in ki delujejo," je dodala.

DZ ni izglasoval predloga ustavne obtožbe premierja Janše

26. 05. 2021 08.02

Državni zbor predsednika vlade Janeza Janše ne bo obtožil pred ustavnim sodiščem, saj predlog na seji DZ ni dobil zadostne podpore. Za predlog ustavne obtožbe je namreč glasovalo 42 poslancev, proti pa 44.

V Sloveniji potrdili prvi primer indijske različice novega koronavirusa

12. 05. 2021 15.39

V Sloveniji smo glede na podatke portala GISAID potrdili primer indijskega seva SARS-CoV-2. Dvojno mutirano in zelo nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila, je razvidno s portala. Okuženi naj bi pripotoval iz Indije, kjer so novi sev tudi prvič zaznali. Doslej so ga zasledili že v 44 državah sveta, tudi v naši soseščini – v Italiji in Avstriji. Kako učinovita pa so obstoječa cepiva?

Češka po pol leta odpira nekatere trgovine, Španija poziva k odgovornemu obnašanju

10. 05. 2021 20.03

V Nemčiji bo cepivo J&J odslej dostopno vsem, a načeloma za starejše od 60 let. Na Češkem so se medtem po šestih mesecih znova odprle trgovine, a pričakovanega navala nestrpnih kupcev ni bilo. Gre za nenujne trgovine, torej tiste, ki ne prodajajo osnovnih življenjskih potrebščin. Španska vlada je ob odpravi izrednih razmer pozvala k odgovornemu obnašanju, Svetovna zdravstvena organizacija pa je sporočila, da je indijski sev novega koronavirusa označila za skrb vzbujajoč.

Hrvaška prešla nov črn mejnik: covid-19 doslej zahteval več kot 7000 življenj

28. 04. 2021 06.00

V minulih 24 urah so v Indiji potrdili še 360.000 novih okužb s Sars-CoV-2, kar je največ v enem dnevu v katerikoli državi na svetu doslej. Število smrtnih žrtev v enem dnevu pa je prvič preseglo 3000. Še posebej hudo je v prestolnici New Delhi, kjer ljudje umirajo dobesedno na cesti, pred prenapolnjenimi bolnišnicami. WHO kljub temu indijskega seva še ni uvrstila med skrb vzbujajoče. Sosednja Hrvaška pa je prešla nov črn mejnik – za posledicami covida-19 je doslej umrlo več kot 7000 ljudi. Poljska medtem načrtuje obsežno sproščanje protikoronskih omejitev, nemška kanclerka Merklova pa Kitajsko poziva k dialogu o odobritvi cepiv.