noveli

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'

04. 04. 2025 06.00

Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

Predlagana petpredmetna poklicna matura na ravni splošne mature

03. 04. 2025 15.52

Vlada je potrdila predlog novele zakona o maturi. Poglavitne rešitve vsebujejo predvsem razvojne spremembe poklicne mature ter izenačevanje možnosti za kandidate poklicne in splošne mature.

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke

03. 04. 2025 15.38

Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Kako regulirati delovanje agencij, ki se ukvarjajo z rekrutacijo v tujini?

01. 04. 2025 21.09

Parlamentarni odbor za delo je zavrnil predlagani sklep, s katerim bi ministrstvu za delo naložili pripravo ustrezne zakonodaje na področju agencijskega dela. Sklep so predlagali v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo. Na ministrstvu so pojasnili, da se s spremembo zakonodaje že ukvarjajo.

Podpis dogovora o predlogu pokojninske novele v sredo

31. 03. 2025 06.16

Socialni partnerji bi morali podpisati dogovor o predlagani pokojninski noveli, ki jo je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta, vendar so z ministrstva sporočili, da je podpis prestavljen. Kot razlog je minister za delo Luka Mesec navedel stališče socialnih partnerjev, ki da potrebujejo mandate svojih upravnih organov. Dogovor naj bi podpisali v sredo.

Zasebni vrtci ministrstvu očitajo poskus njihovega onemogočanja

28. 03. 2025 15.32

V Združenju zasebnih vrtcev Slovenije nasprotujejo predlaganim spremembam zakonskih določb, s katerimi bi posegli v financiranje zasebnih vrtcev. "Več kot očitno je cilj dolgoročno onemogočanje delovanja zasebnih vrtcev, ki bo za posledico nosilo njihovo zapiranje," opozarjajo ob koncu javne razprave o predlogu novele zakona o vrtcih.

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Novosti pri osebnih izkaznicah: upravnim enotam bodo prihranili 8500 ur dela

24. 03. 2025 12.48

Spremembe zakonov o osebni izkaznici in potnem listu prinašajo nekaj novosti, ki pa bodo v veljavo stopile šele čez eno leto. Obvezna bo predložitev digitalne fotografije, tudi otroške osebne izkaznice bodo po novem lahko nadomestile zdravstvene, uvedli bodo potno listino EU za vrnitev, podpis z vloge za izdajo osebnih dokumentov pa se bo lahko uporabil za razkrinkavanje poskusov fiktivne prijave prebivališč. Obeta se tudi nov način vročanja, ki bo, kot so izračunali, upravnim enotam prihranil kar 12.000 ur dela na leto.

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?

23. 03. 2025 07.00

Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

Sprememba tik pred zdajci: za opravičilo ne bo treba plačati

21. 03. 2025 17.14

Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo, so si pa na Združenju za pediatrijo tik pred zdajci premislili: za zdravniško nebo treba plačati.

Se nakup stanovanja čez mejo bolj izplača?

17. 03. 2025 20.29

Medtem ko so se stanovanja v Evropski uniji v zadnjem letu in pol v povprečju podražila za slabe štiri odstotke, je bila ta podražitev pri nas skoraj osemodstotna. Povprečna cena za kvadratni meter rabljenega stanovanja se je v Ljubljani in Kopru denimo že povsem približala cenam, ki jih imajo sicer precej bogatejši Dunajčani, precej ceneje pa je že takoj čez mejo: denimo v Trstu in stari Gorici.

Katičeva: Nihče ne more obdržati premoženja, ki ga je pridobil nezakonito

27. 02. 2025 12.33

Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI) in predlaga obravnavo v državnem zboru po skrajšanem postopku. Odslej bo možno vložiti tožbeni zahtevek na odvzem "nadomestnega" premoženja v primerih, ko so osebe premoženje nezakonitega izvora bodisi v celoti porabile, skrile ali pa preusmerile v tujino.

Lex Jaklič ali urejanje sivega področja, ki trenutno velja za ustavne sodnike?

22. 02. 2025 07.00

Razprava, ki je na zadnjih dveh sejah odbora za pravosodje prerasla vsebinsko in postregla s številnimi opomini, prekinitvami in celo hudimi obtožbami. Opoziciji je za zdaj uspelo preprečiti odločanje o noveli, ki jo je predlagala predsednica Državnega zbora in sledi primeru ustavnega sodnika Klemna Jakliča. Ta je v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika pet let imel tudi popoldanski status samostojnega podjetnika, čeprav je ustavnim sodnikom prepovedana pridobitna dejavnost. Zakondajno-pravna služba parlamenta je predlog Gibanja Svoboda označila kot sporen z ustavnopravnega vidika, a ni se zataknilo le pri tem.

Po dveh letih še niso razdelili vseh računalnikov, a naj bi jih do konca meseca

14. 02. 2025 13.34

Že skoraj dve leti se zapleta razdeljevanje 13.000 računalnikov, za katere je vlada odštela 6,5 milijona evrov. Sklad je sicer izdal 10.000 pozitivnih odločb, družinam pa so izročili nekaj več kot 8000 računalnikov. Približno 3000 računalnikov pa so že prej prejele srednje šole, zavodi in občine. Preostale računalnike naj bi razdelili do konca meseca. Je pa državni zbor v četrtek potrdil ukinitev mehanizma za dodeljevanje računalnikov, ki da je deloval prepočasi. Prav tako pa so se strinjali, da bodo upravičenci računalnike takoj po vročitvi prejeli v trajno last.

V Cankarjevem domu podelili Bloudkove nagrade

03. 02. 2025 20.36

Bloudkove nagrade, najvišja državna priznanja za šport, so drevi v Cankarjevem domu v Ljubljani prejeli ekipa kajakašev v spustu 3xK1 v postavi Nejc Žnidarčič, Anže Urankar in Simon Oven za vrhunski mednarodni dosežek ter Janez Vodičar in Irena Rosa za življenjsko delo v športu.

Osamljena psička čuva prazno vilo, inšpekcija kršitev ne ugotovi

29. 01. 2025 12.01

Na dvorišču ene od ljubljanskih hiš, v kateri ne živi nihče, že leta sameva psička – prizor, ki para srce sosedom in mimoidočim. Sicer neprivezana, nekoč postavljena v vlogo čuvaja, "alarma pred hišo", zdaj ne more opravljati niti tega, saj je postala povsem apatična. Lastnik je umrl, določeni so bili skrbniki, ki pa skrbijo le za njene osnovne potrebe. Prijave na inšpekcijo dežujejo, a ker ima pes hrano, vodo in zavetje, ta kršitev ne ugotovi. Takšnih primerov je veliko, gre za psihično zlorabo živali, ki bi jo zakonodajalci morali prepoznati, opozarjajo zaščitniki živali.

Vlada sprejela nove zakone: Tuji zdravstveni delavci hitreje na trg dela

22. 01. 2025 17.23

Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o zdravilih, predlog zakona o medicinskih pripomočkih in predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu. Slednji bo skrajšal postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij tujim kandidatom, je na novinarski konferenci povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Financiranje zavetišč: najprej občina, nato zavetišče, nazadnje država

14. 01. 2025 18.09

Te dni je slovensko javnost precej razburil osnutek sprememb zakona o zaščiti živali, ki bi uvedel letni davek za lastnike psov, s katerim bi občine prednostno poravnale stroške oskrbe živali v zavetiščih. Pri nas sicer za zapuščene živali, tako mačke kot pse, skrbi 16 zavetišč, prav vsa pa pokajo po šivih. Nekatera so ustanovile občine, druga so v sklopu veterinarskih klinik, tretja pa v zasebni lasti. Od kod zavetišča zdaj dobivajo denar in kako bi se financirala po noveli zakona o zaščiti živali?

Po plazu kritik preobrat: prispevka za pse ne bo

13. 01. 2025 16.16

Ker občine niso pokazale naklonjenosti uvedbi t. i. prispevka za pse v predvideni noveli zakona o zaščiti živali, so se na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano odločili, da prispevka za pse v novelo ne bodo vključili. V javni obravnavi pričakujejo predloge javnosti in deležnikov glede vzdržnega financiranja oskrbe zapuščenih živali.

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'

07. 01. 2025 10.36

Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo

28. 12. 2024 08.04

Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Nižje cene radioloških storitev in prenova glavarinskih količnikov

18. 12. 2024 15.32

Vlada je sprejela novelo letošnje uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Novela bo znižala cene radioloških storitev, razširila nekatere programe v zdravstvu ter prenovila plačevanje ambulant družinske medicine in pediatrije s sistemom glavarinskih količnikov.

Noveli zakona o evidentiranju delovnega časa prižgali zeleno luč

18. 12. 2024 16.51

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je sporočil, da so na seji vlade potrdili novelo zakona o evidencah dela. Povedal je, da so z Ekonomsko-socialnim svetom sklenili dogovor ter določili tri spremembe: podjetja se bo administrativno spremenilo, odmora za malico ne bo treba več beležiti, poslovodne osebe pa se izvzema iz obveznosti vodenja evidence delovnega časa.

Ustavno sodišče prikimalo predsednici DZ, zanjo odločitev pričakovana

17. 12. 2024 14.35

Ustavno sodišče je odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS. Za predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič je odločitev sodišča pričakovana. "Kar sem zatrjevala ves čas in je tudi koalicija v DZ podprla, je sedaj zelo trdno ustoličilo tudi ustavno sodišče," je dejala.

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo

12. 12. 2024 07.22

Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

Čas za vložitev vlog za vdovsko pokojnino do konca leta 2026

12. 12. 2024 15.38

DZ je na izredni seji brez glasu proti sprejel novelo zakona o matični evidenci zavarovancev, ki je bila v obravnavi po nujnem postopku. V skladu z njo bo vlogo za zagotovljeno vdovsko pokojnino mogoče vložiti do konca leta 2026. Po zdaj veljavni zakonodaji bi se rok sicer iztekel konec letošnjega leta.

Koalicijo presenetil člen o ugovoru vesti za farmacevte

06. 12. 2024 15.40

Vse tri koalicijske stranke, Gibanje Svoboda, SD in Levica, nasprotujejo členu novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki ureja ugovor vesti za farmacevte. Člen je bil po navedbah SD v predlog dodan naknadno, o njem pa niso bili obveščeni. Ob uveljavitvi člena bi se lahko zgodilo, da bi pacient zaradi ugovora vesti po zdravilo moral v drugo lekarno, sta opozorili koalicijski stranki.

Državni svet izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV

21. 11. 2024 17.05

Državni svet je izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV. Med drugim nasprotuje spremembam sistema normiranih odhodkov, novi olajšavi za delavce iz tujine, dodatnim administrativnim bremenom za podjetja ter zvišanju obdavčitve sladkih pijač. Zdaj bo moral DZ o novelah ponovno odločati, potrebnih bo vsaj 46 glasov.

Prireditve v parku Tivoli odslej dovoljene na petih lokacijah

23. 10. 2024 07.56

Veljati je začela novela odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki izvedbo prireditev v njem omejuje na pet lokacij. Ljubljanski mestni svetniki so jo sicer sprejeli na julijski seji, a je bila zaradi dveh predlogov za razpis občinskega referenduma v uradnem listu objavljena 8. oktobra.