novela zakona o zdravstveni dejavnosti

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'
04. 04. 2025 06.00Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

Fides z zahtevo ustavne presoje novele zakona o zdravstveni dejavnosti
03. 04. 2025 14.54Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bo začel aktivnosti za vložitev zahteve za oceno ustavnosti novele zakona o zdravstveni dejavnosti, je odločil glavni stavkovni odbor sindikata. Zahtevali bodo presojo členov, ki jih označujejo za škodljive. Gre predvsem za člene, ki omejujejo dodatno delo zdravnikov v njihovem prostem času. Napoved sicer za zdravstveno ministrico Valentino Prevolnik Rupel ni popolno presenečenje.

Omejevanje dela zdravnikom ne bo šlo tako gladko
03. 04. 2025 06.00Kljub pismu več kot 4000 zdravnikov, ki opozarjajo na morebitno zmanjšanje obravnave pacientov, in kljub njihovemu pozivu poslancem, naj ne sprejmejo novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ker bo ta po njihovih besedah neposredno vplivala na življenja ljudi, je vladajoča koalicija z glasovi Gibanja Svoboda, Levice in Socialnih demokratov novelo sprejela. Odločitev sta v oddaji 24UR ZVEČER komentirali predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović in poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič.

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'
02. 04. 2025 10.25Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?
27. 03. 2025 06.25Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

NSi: Včeraj zapiranje bankomatov, jutri zdravstvenih ambulant
27. 03. 2025 14.04V opozicijski NSi pozivajo vlado h krepitvi zdravstvene oskrbe na podeželju in zahtevajo sklic seje odbora DZ za zdravstvo na to temo. Obenem so prepričani, da bo predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti še dodatno otežil dostopnost do zdravstva. Zato koalicijske poslance pozivajo, naj novelo ob glasovanju v DZ zavrnejo.

Zdravniki posvarili pred posledicami novele zakona o zdravstveni dejavnosti
24. 03. 2025 11.15Več kot 4000 zdravnikov je v javnem pismu poslancem DZ, ki bodo v četrtek odločali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, posvarilo pred posledicami novele. Novela bi lahko vodila v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in bi ogrozila nekatere stroke, je opozorila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?
23. 03. 2025 07.00Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela
20. 03. 2025 06.0030 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Zdravniške organizacije napovedale ustavno presojo novele zakona o zdravstveni dejavnosti
21. 01. 2025 18.40V zdravniških organizacijah napovedujejo, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar. Zelo kritični so bili tudi do dejstva, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, pa so se na to napoved odzvali na ministrstvu.

Kaj bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?
17. 01. 2025 06.00Bodo zdravniki, zaposleni v javnih zavodih, ker ne bodo smeli delati pri zasebnikih, zapuščali javno zdravstvo? Se bodo čakalne vrste podaljšale in ali se lahko posledično poslabša tudi zdravstveno stanje številnih bolnikov? Zdravniška zbornica in sindikat Fides sta kritična, da predlagana novela zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo rešila problemov zdravstva ter da bolnika ne bo postavila v središče. Kaj torej bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični
16. 01. 2025 12.08Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Popolna prepoved dela javnih zdravstvenikov pri 'čistih zasebnikih'
15. 01. 2025 17.00Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je v zadnji fazi usklajevanj, vlada ga bo predvidoma obravnavala v četrtek. Zadnji osnutek predvideva popolno prepoved dela zdravstvenih delavcev iz javnih ustanov pri tako imenovanih čistih zasebnikih. Bi bila pa v določenih primerih omogočena obratna pot.

O Poklukarju in Jušiću niso spregovorili 'niti besede'
09. 01. 2025 13.32Koalicijski partnerji se v nasprotju s pričakovanji na sestanku po besedah poslanca Lenarta Žavbija niso pogovarjali o ministru za notranje zadeve Boštjanu Poklukarju, ki ga čaka interpelacija. V SD pa vztrajajo, da se razpis za generalnega direktorja Policije ponovi, je pred sestankom za medije dejal predsednik SD Matjaž Han.

Konec ugovora vesti za farmacevte
19. 12. 2024 17.30Poslanci državnega zbora so na izredni seji z 51 glasovi za in enim proti sprejeli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. Novela bo med drugim farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočila uveljavljanje ugovora vesti. Novelo so podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, nasprotovali pa so ji v NSi. V SDS so sejo obstruirali.

'Želimo preprečiti, da zaposlen v javnem zavodu preusmerja bolnike v zasebno ordinacijo'
13. 12. 2024 14.18Glavni cilj predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti je po besedah predsednika vlade Roberta Goloba odprava "škodljivih dvojnih praks" v slovenskem zdravstvu. Kot ključno je izpostavil tudi možnost nagrajevanja javnih zdravstvenih delavcev in ureditev področja koncesij. "Bolniki bodo zdaj deležni bistveno bolj kakovostnih storitev," meni. V sindikatu Fides medtem nov predlog novele ocenjujejo kot neodgovorno eksperimentiranje z usodo javnega zdravstva, posebej zaskrbljujoče se jim zdi, da novela daje vtis, da zaposleni v javnih zavodih ne opravljajo dovolj dela.

Zdravniki se bojijo še več odhodov in še daljših čakalnih vrst
12. 12. 2024 19.50Ko bodo ljudje stali v še daljših vrstah in bodo upravičeni jezni, naj se spomnijo, da smo zdravniki na to opozarjali in se proti temu borili, poudarja infektolog David Zupančič. Iz zdravništva se nad novelo zakona vrstijo ostri odzivi. Sprevrženo, so kritični Mladi zdravniki, vlada to počne namerno in pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo, so jasni. Na Zdravniški zbornici so zbrali mnenja pravnih strokovnjakov, ki svarijo, da gre za kršenje ustavnih pravic. Je na vidiku tudi ustavna presoja?

Novela zakona: Golob in ministrica prisluhnila Zdravniški zbornici
25. 10. 2024 17.10Predstavniki zdravniške zbornice so s premierjem Robertom Golobom in ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel na sestanku razpravljali o možnostih sprememb predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Čeprav so na obeh straneh sestanek pozdravili, na zbornici še vedno opozarjajo pred škodljivimi posledicami trenutnega predloga novele.

Pirnat dvomi v ustavnost zdravstvene novele, večina zdravnikov kritična
23. 10. 2024 14.17Pri zdravniški zbornici so izvedli obsežno anketo, v kateri je sodelovalo 3522 slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. 83 odstotkov vprašanih meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu, so sporočili iz zbornice.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov
17. 10. 2024 15.15Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe
17. 10. 2024 06.00Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Onkologi opozarjajo: nepopravljive posledice in osip najdragocenejših kadrov
16. 10. 2024 08.37Zdravniki in zdravnice Onkološkega inštituta nismo primerno slišani v javnosti, opozarjajo. "Stališča, ki jih v medijih izražajo posamezni zdravniki, zaposleni na OI, so zgolj njihova osebna mnenja in ne odražajo večinskega mnenja zdravnikov OI Ljubljana," izpostavljajo. Še posebej jih skrbi, da bi nekatere rešitve iz novele lahko povzročile nepopravljive dolgoročne posledice za terciarne ustanove, kjer potekajo najzahtevnejša zdravljenja ter raziskovalna in izobraževalna dejavnost.

Zdravstveni dom Lenart sredi novembra ostaja še brez druge zdravnice
15. 10. 2024 13.21Potem ko je iz Zdravstvenega doma Lenart odšla zdravnica družinske medicine, 14. novembra odhaja še druga zdravnica, je povedala namestnica direktorja ZD Lenart Klavdija Dvoršak. Če ne bodo našli zamenjave zanju, bo brez izbranega zdravnika ostalo 2800 ljudi, saj so ostale ambulante že polne.

'Predlagane spremembe kažejo, da bolnik ni na prvem mestu'
09. 10. 2024 16.58Čez teden dni se bo zaključila javna razprava o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti. V zdravstvu opozarjajo, da bo imela novela negativen vpliv na bolnike in zdravstvene delavce, saj da bo privedla do zmanjšanja dostopnosti in posledično poslabšanja kakovosti zdravstvenih storitev. Po njihovi oceni je novela dokaz, da bolnik ni na prvem mestu.

'Na žalost bo treba z zakonom udariti po mizi, ker nekateri nimajo meja'
25. 09. 2024 06.00Zdravstvo je na robu, novela zakona ogroža bolnike in vodi v zlom zdravstva – to so napovedi nekaterih najvplivnejših obrazov zdravništva, ki vlado pozivajo, naj iz novele umakne člen, ki zdravnikom, zaposlenim v javni mreži, prepoveduje delo pri zasebnikih. Kdo bo prevzel odgovornost, se sprašujejo, ko v bolnišnici ne bo več plastičnih kirurgov, ki bi zdravili opekline, kirurgov, ki bi operirali težke poškodbe glave, ortopedov in dermatologov. V oddaji 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović in predsednik vladnega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj.

Zdravniki svarijo pred posledicami novele: specialisti bodo zapuščali klinike
24. 09. 2024 19.32Če bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti sprejeta, lahko pričakujemo množične odhode zdravnikov, ki bodo prisiljeni izbrati med javnim in zasebnim, napoveduje del zdravnikov, zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu. Kot opozarjajo, so na udaru predvsem dejavnosti, ki so z zasebnim zdravstvom tesno prepletene že zdaj. Po besedah predstojnice Dermatovenerološke klinike bi od tam lahko odšla celo tretjina vseh zdravnikov. Kaj bo z obravnavo bolnikov, če bodo odšli posamezni strokovnjaki, skrbi tudi urgentne zdravnike in specialiste intenzivne medicine, ki sicer v zasebnem zdravstvu ne delajo.

V Fidesu prepričani o nesorazmerjih v razvrstitvi plačnih razredov
20. 09. 2024 15.48V predlagani razvrstitvi plačnih razredov, o kateri se v okviru pogajanj o plačah v javnem sektorju dogovarjajo za steber zdravstva, so po mnenju zdravniškega sindikata Fides nesorazmerja. Fides, ki v omenjenih stebrnih pogajanjih ne sodeluje, sicer še naprej vodi stavko in se z vladno stranjo ločeno sestaja na stavkovnih pogajanjih.

V iniciativi Glas ljudstva vložili zakonski predlog za jasno ločitev zdravstva
17. 09. 2024 13.52Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta v DZ vložila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so jo pripravili v iniciativi Glas ljudstva in po njihovi oceni jasno ločuje javno in zasebno zdravstvo. V iniciativi so kritični do predloga novele ministrstva za zdravje, ki so ga v ponedeljek poslali v javno razpravo. Se je pa medtem vlada seznanila z razširitvijo stavkovnih zahtev glavnega stavkovnega odbora Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides ter sprejela izhodišča za pogajanja v zvezi z njimi.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'
16. 09. 2024 15.45V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Fides o vladnem predlogu sprememb zdravstvenega zakona: 'To je strel v prazno'
12. 09. 2024 15.34Potem ko je vlada predstavila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi zdravnikom onemogočila delo hkrati v javnem sektorju in pri zasebnikih, pa so na noge skočili v sindikatu Fides in Mladi zdravniki. Nad vladnim predlogom zgroženi, saj pravijo, da se bodo s tem čakalne dobe še podaljšale. "Vladni predlog je strel v prazno," pravijo, razkorak med zasebnim in javni zdravstvom se bo samo še poglobil, spremembe zakonodaje pa so po njihovem mnenju v več delih tudi ustavno sporne. Bolnišnice o predlogu še niso podale svojega mnenja, saj kot pravijo morajo direktorji predlog konkretno preučiti.