novela o vodah

Za zavrnitev zakonov na referendumu je potreben kvorum

27. 11. 2022 15.23

Po zakonskih določbah, ki veljajo od ustavnih sprememb leta 2013, je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev. To pomeni, da bi mora proti uveljavitvi vsakega izmed zakonov glasovati vsaj 338.869 volivcev. Doslej je bil zavrnitveni kvorum dosežen le dvakrat.

Referendumski trojček: kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

25. 11. 2022 07.00

V nedeljo se bodo volivke in volivci še tretjič zapored odpravili na volišča. Tokrat bodo na treh zakonodajnih referendumih odločali o noveli Zakona o Vladi RS, noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

SDS zbral podpise za razpis referendumov. Koalicija: Ponovili bomo 24. april

06. 10. 2022 09.22

Rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnih referendumov o predlogu spremembe zakona o vladi, predlogu novele zakona o RTV Slovenija in predlogu spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi se izteka, vendar pa je prvi mož SDS Janez Janša sporočil, da ima stranka podpise za njihove zahteve že v svojem žepu. Kot je dejal, so namreč zbrali 157.138 "pravilno overjenih podpisov na upravnih enotah". "SDS je z zbranimi podpisi prebila zvočni zid. To je ogromna številka in je številka, ki predvsem zavezuje," je dejal Branko Grims. Koalicija medtem napoveduje ponovitev 24. aprila, "ko so državljani rekli ne vladi Janeza Janše".

Vlada določila seznam pomembnih športnih televizijskih prenosov

15. 09. 2022 17.34

Vlada je potrdila seznam pomembnejših športnih dogodkov za televizijski prenos, na podlagi katerega bo lahko najpomembnejše športne dogodke brez dodatnega plačila gledala večina prebivalcev. Med dogodki so poleg olimpijskih iger npr. tudi tekme slovenske reprezentance na najpomembnejših prvenstvih v ekipnih športih in kvalifikacijske tekme.

Vizjak po prestani interpelaciji: Večina prepoznala, da štejejo dejanja, ne besede

18. 12. 2021 07.36

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po uspešno prestani interpelaciji ocenil, da je očitno tudi del opozicije prepoznal, da so očitki v interpelaciji za lase privlečeni. Še posebej pomembno se mu zdi, da je večina prepoznala, da štejejo dejanja, ne besede. Njegov odhod z ministrskega mesta je sicer podprlo 43 poslancev, 29 jih je bilo proti.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister

17. 12. 2021 06.54

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.

Macerl ob vstopu v stranko Vesna odstopil z mesta predsednika Eko kroga

13. 12. 2021 11.37

Novi zeleni politični stranki Vesna se pridružuje Uroš Macerl, ki je zaradi tega odstopil z mesta predsednika društva za naravovarstvo in okoljevarstvo Eko krog. "Prav je, da Eko krog ostaja apolitičen," je ob tem povedal Macerl, ki sicer ostaja član društva.

Po preštetih glasovnicah iz tujine proti noveli zakona o vodah glasovalo 682.732 oseb

26. 07. 2021 06.18

Volilni odbor Državne volilne komisije (DVK) je ugotovil izid glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah po pošti iz tujine, na diplomatsko konzularnih predstavništvih Republike Slovenije in izid glasovanja po glasovnicah, ki so prispele k volilnim komisijam volilnih enot, pa le-te niso bile pristojne ugotavljati izida, ker niso razpolagale z najmanj 10 glasovnicami.

Na referendumu o noveli zakona o vodah med mladimi visoka udeležba

23. 07. 2021 13.13

Podatki Državne volilne komisije (DVK) potrjujejo, da je bila na referendumu o noveli zakona o vodah med mladimi visoka udeležba. Na referendumu je namreč glasovalo 46,66 odstotka vseh volilnih upravičencev v starostni skupini od 18 do 30 let, k skupni udeležbi pa so mladi volivci prispevali 15,3 odstotka vseh glasov.

Bo Fajonova dobila podporo? So Vizjaku šteti dnevi?

13. 07. 2021 15.16

Po strmoglavljenju novega zakona o vodah in referendumskem porazu vlade opozicija napoveduje politično ofenzivo. Pred sredinim sestankom opozicije so na mizi vse opcije, največ pa se govori o ponovnem poskusu izglasovanja konstruktivne nezaupnice vladi ter namigih predsednice SD Tanje Fajon, da je pripravljena sprejeti ponudbo, da nastopi kot kandidatka za novo mandatarko. Pa ima dovolj podpore? Vprašljiva je tudi usoda ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka. Izvedeli smo, da so znotraj stranke NSi mnenja, da bi minister moral sam podati odstop.

DS izglasoval veto na novelo zakona o nalezljivih boleznih

12. 07. 2021 08.23

Ali se po padcu novele zakona o vodah obeta še padec novele zakona o nalezljivih boleznih? Državni svet je namreč na izredni seji z 18 glasovi za in 13 proti izglasoval veto. Državni zbor bo moral tako o noveli ponovno glasovati. Novelo zakona je DZ sicer sprejel s 44 glasovi za in 42 proti. Uresničila naj bi ustavno odločbo, po kateri so nekateri deli zakona neustavni. Opozicija opozarja na škodljivost novele zaradi "nesorazmernega omejevanja človekovih pravic".

Volivci s skoraj 87 odstotki glasov zavrnili novelo zakona o vodah

11. 07. 2021 07.13

Neuradni izidi po skoraj vseh preštetih glasovnicah kažejo, da je proti noveli zakona o vodah glasovalo 86,58 odstotka volivcev, za pa 13,42 odstotka. Referendumska udeležba je bila druga najvišja doslej; višjo je imel le referendum, ki je leta 2007 potekal hkrati s predsedniškimi volitvami. Pobudniki referenduma ocenjujejo, da imajo ljudje dovolj oviranja demokratičnih pravic, v delu opozicije pa izid vidijo predvsem kot nezaupnico vladi.

Opozicija: Ljudstvo te vlade ne podpira! Janša: Brez drame

11. 07. 2021 20.48

Referendum o noveli zakona o vodah se je po besedah ministra Vizjaka ugrabil in zlorabil za druge cilje, tudi politične. "Ljudje so odreagirali čustveno. Bodrilo in spodbujalo se jih je z nekimi pamfleti, ki nimajo veze s samim namenom zakona," je dejal v prvem odzivu. "Vlada je močno izgubila zaupanje, ljudje so glasovali za spremembe," so sporočili iz SD in Janšo pozvali k odstopu. Ta je izid referenduma pospremil z besedami: "Brez drame."

Zabeležili 28 prijav domnevnih kršitev volilnega molka

10. 07. 2021 07.28

Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je pred nedeljskim referendumom o noveli zakona o vodah do 18.30 prejela 28 prijav domnevnih kršitev volilnega molka. Obravnava jih 11, izstopajo pa objave na družbenih omrežjih, so povedali. Do zaprtja volišč v nedeljo ob 19. uri je sicer prepovedano vsakršno nagovarjanje volivcev, domnevne kršitve volilnega molka pa je mogoče prijaviti dežurni službi notranjega ministrstva.

Zaključne besede pred volilnim molkom: 'Vse nas je povezala voda'

09. 07. 2021 10.52

Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za novelo Zakona o vodah ali proti njej na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko – v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500. Ob 11. uri so na sklepni novinarski konferenci svoje stališče še zadnjič predstavili člani gibanja Za pitno vodo: "Narave in skupnosti ne damo in zanju se bomo borili še naprej."

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?

08. 07. 2021 15.23

O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

'Naša najranljivejša skupina ne bo ostala neslišana in spregledana'

08. 07. 2021 13.19

Da bodo tudi oskrbovanci domov za starejše lahko na referendum o noveli zakona o vodah oddali svoj glas, so se angažirali tako posamezniki, ki bodo po več slovenskih krajih starejšim nudili prevoz do volišč, ter Sindikat taksistov. "Odziv javnosti je bil izjemen, srčen, ganil me je," pravi pobudnica akcije Nina Majcen.

Novela zakona o vodah po oceni geografov s Filozofske fakultete neprimerna

06. 07. 2021 12.56

Novela zakona o vodah je neprimerna, saj ne prispeva k vzpostavitvi boljših okvirjev za upravljanje z vodnimi viri, temveč učinkuje ravno nasprotno, ocenjuje Oddelek za geografijo ljubljanske Filozofske fakultete. Med drugim so zapisali, da bi bilo treba pri tako občutljivih vprašanjih zasledovati najširši možni družbeni konsenz. Zmaga na referendumu bi bila po oceni SD velika zaušnica Janševi vladi, po mnenju Šarca pa pomeni prihodnost.

Ministrstvo: Pozno obveščanje DSO o glasovanju je bila nenamerna napaka

05. 07. 2021 06.49

Gibanje za pitno vodo ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očita, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je domove, kot so navedli, o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. Na ministrstvu odgovarjajo, da je šlo za človeško napako, in nikakor za načrtno ali namerno oviranje referenduma.

'Letak strank SDS, NSi in SMC o zakonu o vodah poln laži'

02. 07. 2021 16.22

Letak, ki so ga gospodinjstvom ob referendumu o noveli zakona o vodah poslale stranke SDS, NSi in SMC, je poln laži, ljudje pa so zato zmedeni in ne vedo, kaj pomeni glas za ali glas proti noveli, pravijo v Gibanju za pitno vodo, ki je pobudnik referenduma. "Glas proti noveli je glas proti uničevanju narave," so poudarili.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih

29. 06. 2021 06.48

Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

Pobudniki referenduma o noveli zakona o vodah vladi očitajo izkrivljanje dejstev

21. 06. 2021 14.13

Gibanje Za pitno vodo, pobudnik referenduma o noveli zakona o vodah, vladi očita netransparentne, neresnične izjave in izkrivljanje dejstev o predlagani noveli v času referendumske kampanje. Spomnili so na sodbo ustavnega sodišča iz leta 2018, ki vlado zavezuje k celovitemu podajanju informacij tako v prid zakonu kot proti njemu.

V veljavi novela zakona o določitvi volilnih enot, ki odpravlja napako

16. 06. 2021 06.47

Veljati je začela novela zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v DZ, ki odpravlja napako, zaradi katere je iz besedila zakona izpadlo sedem naselij. Napako so ugotovili ob pripravah na razpis referenduma o noveli zakona o vodah.

Začetek kampanje: 'Ne želimo, da voda postane privilegij bogatih'

10. 06. 2021 14.36

Začela se je kampanja pred referendumom o noveli zakona o vodah, ki bo 11. julija. Pobudniki referenduma so znova opozorili na škodljivost novele. V kampanjo se bodo vključili kot organizatorji, pri čemer na velika finančna sredstva ne računajo. Noveli ostro nasprotujejo tudi v opoziciji. V Levici pravijo, da je treba vodo ubraniti pred vlado, v SAB, da novela olajšuje izkoriščanje obrežij in s tem pitne vode, v SD, ki prav tako vstopa v kampanjo, pa, da gre za "eno od zelo pomembnih dobrin, ki ne sme biti ogrožena".

Začetek volilnih opravil za referendum o noveli zakona o vodah

31. 05. 2021 07.11

Z današnjim dnem začenjajo teči volilna opravila za izvedbo referenduma o noveli zakona o vodah. Ta bo 11. julija, njegovi pobudniki pa so volivci, združeni v gibanju Za pitno vodo, ki opozarjajo, da novela širi možnost posegov na vodna priobalna zemljišča. Vlada trdi obratno.

Na referendum o vodah bomo odšli 11. julija

25. 05. 2021 08.54

Referendum o noveli zakona o vodah bo 11. julija, je s tesno večino, 43 glasov za in 42 proti, sklenil državni zbor. Glasovanje bo tako potekalo teden dni kasneje kot prvotno načrtovano, kar so danes predlagale koalicijske SDS, NSi in SMC, v opoziciji pa so temu nasprotovali. Poslanci so bili razdeljeni tudi glede vsebine novele, z obeh strani je bilo slišati očitke o zavajanju.

Potrdili odlok o razpisu zakonodajnega referenduma o noveli zakona o vodah

24. 05. 2021 17.45

Odbor državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor je soglasno potrdil odlok o razpisu zakonodajnega referenduma o noveli zakona o vodah, ki med drugim določa, da bo referendum 4. julija. Pri tem sta Miha Stergel iz civilne iniciative Danes in Alenka Kreč Bricelj, predstavnica gibanja Za pitno vodo, opozorila, da je izbrani datum najboljša možnost med slabimi. O odloku bo državni zbor odločal v torek. Slišati je bilo tudi pozive, da bo treba pred referendumom novelirati zakon o določitvi volilnih enot.

Na referendum o noveli zakona o vodah 4. julija?

21. 05. 2021 15.43

Predlog odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o noveli zakona o vodah, ki ga zahteva več kot 40.000 volivcev, predvideva, da bi bil referendum v nedeljo, 4. julija, kaže gradivo za sejo odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Ta bo odlok sprejemal v ponedeljek.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?

10. 05. 2021 07.05

Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Ministrstvo zavrača navedbe pobudnikov referenduma o vodah glede overjanja podpisov

28. 04. 2021 14.50

Ministrstvo za javno upravo zavrača očitke pobudnikov referenduma o vodah, da so lahko ljudje podpis na upravnih enotah overili samo po predhodnem naročanju. "V dopisu smo načelnice in načelnike pozvali, naj se za zbiranje podpisov zagotovi učinkovito, varno in sprotno sprejemanje podpor volivcev," so pojasnili. V civilni iniciativi Za pitno vodo so doslej zbrali nekaj več kot 10.000 podpisov za referendum o zakonu o vodah.