nove morske vrste

Uzrl 'sveti gral': globokomorski psi, ki v temi zažarijo

09. 11. 2022 17.17

Črne morske pse, ki se v temi svetijo, so prvič odkrili sredi 18. stoletja, novodobni znanstveniki pa so enega izmed njih prvič uzrli šele pred slabima dvema letoma. Kljub temu ne gre za edino vrsto morskih psov, ki v temi zažari. T. i. bioluminiscentne sposobnosti ima približno deset do sedaj odkritih vrst, črni morski psi pa veljajo za največje med njimi.

Avstralska najstnica z misijo: zavarovati sive morske pse

06. 11. 2022 15.35

16-letna Avstralka se je potapljala v bližini svojega doma v Port Macquarieju, obalnem mestu severno od Sydneyja, ko je zagledala prav posebno podvodno bitje. Grozeči nasmeh, igličasti zobje ter ostri gobec so značilne lastnosti, ki jih pripisujemo sivemu morskemu psu. Večina ljudi se bi ga ustrašila, toda Shalise Leesfield ni ena izmed takšnih.

Na globokomorskem dnu odkrili 30 novih vrst živali

28. 07. 2022 06.00

Na dnu Pacifika so znanstveniki britanskega prirodoslovnega muzeja odkrili predvidoma 30 novih vrst živali. Za odkrivanje so uporabili vozilo na daljinsko upravljanje z oddaljenim dostopom. Raziskave so se lotili v luči napovedanega začetka globokomorskega rudarjenja.

Toplo Sredozemsko morje privabilo eksotične tropske ribe

27. 07. 2022 06.00

Temperature Sredozemskega morja so to poletje za kar pet stopinj višje od povprečnih. Toplota je privabila tuje vrste rib in drugih morskih živali, ki v tem delu sveta niso domorodne. Največ tovrstnih rib so opazili na obalah južne Francije, redne gostje pa so tudi v hrvaškem morju.

Invazivne vrste slepi potniki na ladjah do Antarktike

11. 01. 2022 08.59

Morske vrste z vsega sveta, ki se kot slepi potniki prevažajo na ladjah, ogrožajo nedotaknjen morski ekosistem Antarktike. To je zaključek študije, ki je spremljala raziskovalna, ribiška in turistična plovila, ki redno obiskujejo zaščiteno, sicer izolirano regijo. Antarktiko namreč obiščejo ladje iz kar 1500 pristanišč po vsem svetu.

Znanstveniki v globinah Atlantika našli 'prava' Spužija in Patrika

31. 07. 2021 16.40

Spuži Kvadratnik in njegov pajdaš Patrik sta javnosti, predvsem otrokom, znana iz priljubljene risanke, a očitno obstajata prav zares. Tako se je pošalil znanstvenik, ki je s pomočjo raziskovalnega plovila na daljinsko upravljanje globoko pod atlantskimi valovi zagledal znan prizor – živo rumeno spužvo in rožnato morsko zvezdo. Le da ti dve v resnici nista prijateljici.

Nove ugotovitve o 'živem fosilu': brejost ribe iz časa dinozavrov traja kar pet let

20. 06. 2021 21.15

Riba, ki so jo nekoč označili za "živi fosil", saj so predvidevali, da je izumrla skupaj z dinozavri, znova preseneča znanstvenike. Odkrili so namreč, da je njena življenjska doba vsaj petkrat daljša, kot so sprva predvidevali. Samica pa je breja kar pet let.

Tigrasti morski psi pred orkanom ne bodo pobegnili na odprto morje

06. 06. 2021 11.19

Ena od študij je pokazala, da se bo večina morskih psov med nevihtami izognila plitvinam, v katere se pogosto ujamejo, in zatočišče poiskala na odprtem morju, vendar pa to ne velja tudi za tigraste morske pse. Ta razvpita vrsta namreč uživa v nemirnem morju in ob močnem vetru. "Število teh morskih psov se je po nevihti celo povečalo," je dejal eden izmed raziskovalcev, ki je sodeloval v študiji.

Ob obali Nove Zelandije odkrili morske pse, ki se svetijo v temi

03. 03. 2021 15.32

Znanstveniki so ob obalah Nove Zelandije odkrili tri vrste morskih psov, ki se svetijo v temi. Vse tri vrste prebivajo v globinah morja, odkrili so jih na območju Chatham Rise na vzhodu Nove Zelandije januarja lani, razkriva objavljena študija.

Kako se spreminja življenje v Jadranskem morju?

22. 08. 2020 07.08

Po nekaterih ocenah je vsak drug naš vdih v resnici kisik, ki so ga proizvedli fitoplanktoni, ki živijo v morju, pravi dr. Danijela Marić Phannkuchen iz rovinjskega Centra za raziskovanje morja. Že iz tega podatka lahko razberemo, kako zelo pomembno je to, kar se dogaja v morju, za življenje na kopnem in vse nas. Dr. Robert Turk z Zavoda za varstvo narave opozarja, da se je v zadnjih letih človekova aktivnost zelo intenzivirala in da tudi v morju izginjajo življenjski prostori, denimo morski travniki,  območja trdega tla z algami. Zaradi antropogenega učinka so določene vrste izginile, pa poudarja biolog z morske biološke postaje, redni profesor, predavatelj na Univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru, dr. Lovrenc Lipej.

Dno Marianskega jarka, najglobljega znanega dela oceanov, prvič dosegla tudi ženska

10. 06. 2020 12.15

Marianski jarek, ki velja za najgloblji znani del svetovnih oceanov, je prvič v zgodovini dosegla ženska. Gre za 68-letno nekdanjo Nasino astronavtko, ki se je kot prva ženska sprehodila tudi v vesolju. Najglobljo točko v oceanu je dosegla z ameriškim raziskovalcem, ki je leta 2019 v podobni odpravi na dnu oceana našel plastično vrečko in edinstvene morske živali.

Razkrivamo tekmovalce nove sezone MasterChef Slovenija

26. 02. 2020 16.29

Od 19. marca naprej bodo četrtkovi in petkovi večeri na POP TV rezervirani za MasterChef Slovenija. Šestnajst tekmovalcev je pripravljenih na nove izzive in na nove recepte. Kdo bo MasterChef Slovenije 2020?

75.000 rastlin in 165 milijonov evrov pozneje: kako so opustošen otok spremenili v oazo

01. 12. 2019 07.08

Ocean Cay je otoček, ki leži dobrih 100 kilometrov vzhodno od Miamija, upravno pa sodi pod Bahame. Narejen je bil, da bodo na njem pridobivali aragonitni pesek. A ko se je proizvodnja končala, je na območju ostal opuščen industrijski kompleks, ki je zaradi vplivov na okolje opustošil tudi podvodno življenje v širši okolici otoka. Propadanje se je nadaljevalo, dokler se na otoku niso lotili inovativnega okoljskega projekta – spreminjanja območja v naravni rezervat.

'Fantastične babice' pomagale odkriti veliko populacijo morskih strupenjač

27. 10. 2019 15.14

Sedem babic potapljačic je znanstvenikom pomagalo pri odkritju velike populacije redkih morskih kač strupenjač v bližini priljubljene plaže v Novi Kaledoniji. V svojem prostem času so namreč fotografirale primerke, ki so jih opazile ob koralnem grebenu, in v dveh letih so jih naštele več kot 140.

25 turistično zanimivih krajev, kjer turistov skorajda ni

01. 09. 2019 07.00

Vas motijo prenatrpani turistični kraji in se vam zdi, da je danes že povsod enostavno preveč turistov? Morda pa izbirate napačne kraje za potovanja, na svetu so namreč še vedno kraji, kjer boste redko srečali množice turistov in kjer bodo obiskovalcev veseli. 

Tekmovalci šova Masterchef Slovenija sledijo svojim sanjam

29. 07. 2019 06.00

Po končanem kuharskem šovu Masterchef Slovenija smo že pisali o tem, kaj danes počnejo nekateri od tekmovalcev, ki so se letos potegovali za prestižni kuharski naziv. Pogledali smo, kje se mudijo še preostali tekmovalci, ki so nas v šovu navdušili s svojimi jedmi.

Toplo morje ne privablja le kopalcev, ampak tudi nove vrste

23. 06. 2019 07.17

Vroči in sončni dnevi ne godijo samo nam, pošteno se je segrelo tudi naše morje. Toplo morje pa ne privablja le kopalcev, ki iščejo ohladitev v vročih in soparnih dneh, ampak tudi nove morske vrste. Tudi v Jadransko morje jih vsakič znova priplava kar nekaj, a jih večina sodi med nič kaj nevarne vrste.

Klemen ob 'odkritju' nove živalske vrste: Vse poti vodijo v morje

07. 05. 2019 14.02

Klemen Orter, ki se še naprej poteguje za zmago v novi sezoni šova MasterChef Slovenija, se zna pošaliti na svoj račun. Tako se je spomnil trenutka, ko je postrv postala morska žival.

Ogrožen nastanek Antarktičnega rezervata, ogrožena prihodnost vseh nas

03. 11. 2018 07.00

Članice Komisije za Antarktiko so zavrnile vzpostavitev največjega zavarovanega območja na Zemlji – Antarktičnega rezervata. Zato ni ogrožena le prihodnost enega najpomembnejših ekosistemov na Zemlji, ampak prihodnost vseh nas. Zdrav antarktični ekosistem bi namreč pripomogel, da se izognemo najhujšim učinkom podnebnih sprememb.

Segrevanje Jadrana privablja nove toploljubne vrste, tudi morske pse

11. 08. 2018 09.00

V Jadranu se pojavljajo nove vrste živali, med njimi tudi morski psi. Invazivne vrste se pojavljajo predvsem zaradi segrevanja morja, po nekaterih podatkih se naj bi v zadnjih 10 letih temperatura povečala povprečno za 1,2 stopinje Celzija.

14 kvalitetnih gostiln v Mariboru in okolici

10. 10. 2017 06.30

Če razmišljate, kje bi si v štajerski prestolnici in okolici lahko privoščili okusno kosilo, morda kakšno pico, ribje jedi ali želite peljati boljšo polovico na romantično večerjo, ste tukaj na pravem naslovu. Pripravili smo seznam 14 kvalitetnih gostiln in v vsej pestri ponudbi boste zlahka našli nekaj zase.

FOTO: Nekoč so v Aziji vladali, zdaj se borijo za preživetje

29. 07. 2017 06.31

29. julij je svetovni dan največjih mačk na svetu - tigrov. V divjini jih po trenutnih ocenah živi okoli 3890. Podobno kot druge ogrožene živali, se tudi oni borijo z izgubo življenjega prostora, podnebnimi spremembami in divjimi lovci. Med vsemi podvrstami se najslabše godi južnokitajskim tigrom.

Odvisni smo od oceanov, mi pa jih še kar naprej zasipamo z odpadki

08. 06. 2017 07.36

Letošnja tema svetovnega dne oceanov, ki ga praznujemo 8. junija, je: ''Naši oceani, naša prihodnost'', namenjen pa je osveščanju o posledicah obremenjevanja oceanov z odpadki. Odpadki v morskem okolju imajo lahko številne negativne vplive na morski ekosistem.

FOTO in VIDEO: Plastike v morju že skoraj toliko kot rib: zaradi naših odpadkov poginjajo ptice, želve, kiti ...

02. 03. 2017 06.30

Če se vam zdi, da so plastika in smeti sredi oceanov nek oddaljen problem, pomislite še enkrat. Vse se vrača, vse se plača, pravi slovenski pregovor in to še kako velja za plastiko, ki jo odvržemo. Živali jo pojedo, mi pojemo njih. Po drugi strani pa veliko živali umira v strašnih mukah - zaradi zastrupitev, zadušitev, prebodenih želodcev, lakote kljub občutku sitosti ...

Kaj se sveti na dnu oceana? Gre morda za novo vrsto školjke?

29. 07. 2016 09.36

Skrivnostna sijoča vijolična krogla, ki so jo odkrili na dnu oceana, je osupnila znanstvenike in splet. Gledalci, ki so si video o odkritju ogledali, ugibajo o izvoru omenjene krogle, ugibanja pa gredo vse od ''vesoljskih jajc'' do nove vrste pokemonov. A najverjetneje je svetleča krogla le vrsta morske školjke.

Glodalci prve žrtve podnebnih sprememb

15. 06. 2016 10.22

Avstralski znanstveniki so sporočili, da je dviganje morske gladine izkoreninilo sesalce, ki so živeli na majhnem delu Velikega koralnega grebena. Kot pravijo, gre za prvo dokumentirano izumrtje vrste sesalcev zaradi podnebnih sprememb, ki jih je povzročil človek.

38 milijonov ljudi (še) ne priznava Slovenije

06. 07. 2011 07.00

Kaj imajo skupnega 12-milijonski afriški Zimbabve, otočje Kiribati, ki leži med Avstralijo in Havaji, in himalajska kraljevina Butan? Bore malo, samo to, da nobena od naštetih držav (še) ni priznala Republike Slovenije.

FOTO&VIDEO: Med Korejama spet zavrelo

23. 11. 2010 07.31

Južna Koreja je Pjongjangu zagrozila z maščevanjem za vse morebitne nove provokacije. Severna Koreja pa je napovedala vojaške akcije, če bo Seul segal po njenem morju.

Med zažiganjem nafte poginilo več sto želv

26. 06. 2010 16.31

Naftni gigant BP je med zažiganjem nafte v Mehiškem zalivu, s čimer so želeli preprečiti še večje onesnaženje, pobil več sto želv, ki so na robu izumrtja. Okoljevarstveniki od ameriške administracije zahtevajo ukrepe.

Živali ostajajo brez pravice do odvetnika

07. 03. 2010 08.22

Švicarji so na referendumu zavrnili predlog, po katerem bi imele zlorabljene živali pravico do odvetnika. Po izidih vzporednega glasovanja je proti predlogu aktivistov za zaščito živali glasovalo 71 odstotkov udeležencev referenduma.