nova tehnologija

Nova odkritja o zadnjih urah na Titaniku: luči so res gorele do zadnjega trenutka

09. 04. 2025 08.46

Podrobna analiza digitalnega skeniranja Titanika v polni velikosti je razkrila nov vpogled v zadnje ure ikonične potopljene ladje. Natančna 3D-replika prikazuje silovitost, s katero se je ladja razklala na dvoje, ko se je potopila po trku ob ledeno goro leta 1912. V nesreči je življenje izgubilo 1500 ljudi.

Ogledala, ki bi lahko pomenila konec za osebne trenerje

03. 04. 2025 06.00

Zrcalce, zrcalce na steni povej, kdo najbolj fit v deželi je tej! Ni znanstvena fantastika, ampak umetna inteligenca, ki bo očitno spremenila tudi svet fitnesa in telesne vadbe. Na prodaj so prva pametna ogledala, ki v udobju vašega doma nadomestijo osebnega trenerja. Z najsodobnejšo tehnologijo spremljajo, kako telovadite, vas po potrebi popravijo, štejejo ponovitve vaj in poskrbijo, da ne staknete poškodbe. Vsaj tako zatrjujejo njihovi snovalci, ki poudarjajo, da lahko vse telovadne naprave in pripomočke nadomestite s futurističnimi zrcali.

Konj, tabletka, češnja ... Kakšna sporočila z emotikoni skrivajo mladi?

31. 03. 2025 05.59

Razvoj družbenih omrežij ni spremenil le sveta odraslih, povsem drugače je videti tudi odraščanje otrok. Ti prijateljstva pogosto sklepajo prek spleta, z osebami, ki jih niso še nikoli videli, prek spleta se igrajo, učijo, nakupujejo ... Prek spleta se odvija tudi precejšen del naše komunikacije, zato ni nič čudnega, da se je s tem komunikacijskim kanalom razvil tudi povsem nov jezik, ki se pogosto zapisuje v obliki emotikonov. Pa veste, uporaba katerih emotikonov pri otroku bi morala starše skrbeti?

Tisti, ki delijo posteljo z več osebami, nič bolj potešeni, a nič manj srečni kot 'monogamneži'

29. 03. 2025 06.00

Raziskovalci v novi raziskavi izpodbijajo mite o monogamiji. Ugotavljajo, da so nemonogamni ljudje v svojem ljubezenskem življenju prav tako srečni kot tisti, ki so se zaprisegli enemu partnerju. A tisti, ki so se odločili za poliamorno skupnost, niso v spolnosti nič bolj zadovoljni kot tradicionalni pari, ki posteljo delijo z enim partnerjem. To sta poglavitni ugotovitvi britanskih znanstvenikov.

Odkrili novo redko vrsto dinozavra: 260-kilogramski orjak z dvema krempljema

26. 03. 2025 09.19

Znanstveniki so v mongolski puščavi Gobi odkrili redko novo vrsto dinozavra z dvema krempljema. Terizinozavri so stali na zadnjih nogah in običajno imeli tri kremplje. Novo odkriti dinozaver pa je imel dva. Bil je srednje velik, težak pa je bil približno 260 kg.

Britanec v Šanghaju uspešno prestal revolucionarno operacijo pljučnega raka

25. 03. 2025 11.51

Pri Andrewu, Britancu, ki dela v Šanghaju, so lani med zdravstvenim pregledom ugotovili več kot 10 zgodnjih stadijev raka na obeh pljučnih krilih. Zaradi nove revolucionarne operacije, ki jo je neodvisno začela izvajati šanghajska vzhodna bolnišnica, se je Andrew odločil, da se na zdravljenje ne bo vrnil v Veliko Britanijo.

'Reševalna misija' izstreljena: Sunita in Butch se vračata domov

15. 03. 2025 09.17

Sunita Williams, astronavtka s slovenskimi koreninami, in njen kolega Butch Wilmore bi morala na Mednarodni vesoljski postaji ostati le dober teden, a sta naposled tam obtičala kar devet mesecev. Njuna vesoljska odisejada se zdaj zaključuje. Ponoči je namreč proti njima uspešno poletela misija Crew 10; plovilo Dragon je v vesolje popeljalo štiri astronavte, ki bodo nadomestili dvojico, ki trenutno skrbi za raziskave in delovanje vesoljske postaje.

'Še preden razumem jezik, v njem pojem'

14. 03. 2025 07.00

Razumete natakarja na hrvaški obali? Znate v Londonu vprašati za pot od podzemne železnice do hotela? Kako pa bi se na indonezijskem podeželju pozanimali, kdaj pripelje naslednji avtobus? Ali pa na ulicah Ria de Janeira vprašali, koliko je ura? Ramona Irgolič iz okolice Maribora je jezikovno suverena v vseh naštetih državah – in še mnogo več. Prepotovala je 80 držav, živela v desetih in je hiperpoliglotka.

Kitajci predstavili Manus: 'pametnejši' in zmogljivejši kot DeepSeek in ChatGPT

11. 03. 2025 11.10

Na področju umetne inteligence je pozornost pritegnilo še eno novo orodje, ki ga je tako kot januarja predstavljeni DeepSeek razvil razmeroma neznan kitajski startup. Manus, ki je v trenutni fazi na voljo samo povabljenim uporabnikom, naj bi predstavljal nadgradnjo klepetalnih robotov in bil s tem še zmogljivejši.

Admixer Media – uradni zastopnik za medijski zakup Google Ads v Sloveniji

10. 03. 2025 00.15

V hotelu Grand Plaza v Ljubljani se je 13. februarja 2025 odvil ekskluzivni dogodek, ki ga je ob udeležbi predstavnikov Googla organiziralo podjetje Admixer Media. Na dogodku, ki so se ga udeležili strokovnjaki, predstavniki podjetij in vodilni na področju digitalnega oglaševanja, je bil predstavljen za medijski zakup Google Ads v Sloveniji.

Spalna apneja: V Sloveniji kmalu nova metoda zdravljenja?

08. 03. 2025 06.00

Bo slovenskim bolnikom s spalno apnejo - motnjo dihanja med spanjem - res že kmalu na voljo nova metoda zdravljenja? Gre za čip, ki s stimulacijo podjezičnega živca odpira dihalne poti. Obstruktivno spalno apnejo, ki je najpogostejša, ima pri nas približno 150.000 odraslih, zdravljenih pa je le okoli desetina. Zaradi zapore žrela nekateri bolniki nehajo dihati tudi po 50, 70-krat na uro, lovijo sapo, se dušijo. Spalna apneja je pogostejša pri moških, pomemben dejavnik tveganja je debelost, vodi pa v utrujenost, težave s koncentracijo, tudi motnje srčnega ritma, celo kap in infarkt.

Slovenski fizik odkril pojav, povezan s koncem vesolja

07. 03. 2025 13.52

V sodelovanju s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije je slovenski fizik dr. Jaka Vodeb s kvantno simulacijo pridobil dragocen vpogled v razpad lažnega vakuuma. Po novih spoznanjih bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart. Vendar šele čez več milijard let.

Xiaomi predstavlja najnovejšo ponudbo naprav AIoT za pametnejši, elegantnejši in bolj povezan življenjski slog

03. 03. 2025 00.15

Xiaomi, podjetje za potrošniško elektroniko in pametno proizvodnjo, katerega jedro so pametni telefoni in pametna strojna oprema, povezana s platformo interneta stvari (IoT), predstavlja najnovejšo linijo inovativnih naprav: brezžične slušalke Xiaomi Buds 5 Pro in Xiaomi Buds 5 Pro (Wi-Fi), pametno uro Xiaomi Watch S4, električni skiro Xiaomi Electric Scooter 5 Max in pametno zapestnico Xiaomi Smart Band 9 Pro v novi barvni različici. S tem je Xiaomi obogatil nabor z umetno inteligenco nadgrajenih naprav interneta stvari (AIoT), od poglobljene zabave do fitnesa, mode in pametne mobilnosti in okrepil zavezanost inovacijam v različnih kategorijah življenjskega sloga.

Prvak fotografije: Xiaomi razkriva serijo Xiaomi 15 z vrhunskim sistemom kamer

03. 03. 2025 00.15

V času od 1.3. do 31. marca ob nakupu katere koli naprave iz serije Xiaomi 15 kupci v dar prejmejo Xiaomi Scooter 4 Lite 2. generacije.

Umetno 'sonce': V Franciji postavili nov rekord

20. 02. 2025 14.15

V tokamaku West v Franciji so postavili nov rekord v vzdrževanju vodikove plazme. Vzdrževali so jo približno 22 minut, s čimer so presegli nedavno postavljen rekord kitajskega tokamaka East. Gre za pomemben korak k razvoju prihodnjih fuzijskih reaktorjev, kot je Iter, ki bodo morale vzdrževati fuzijsko plazmo več minut.

Namesto v Zemljo bi lahko 'uničevalec mest' trčil v Luno

17. 02. 2025 15.14

Nasin strokovnjak je pred dnevi že razkril območje, na katero bi lahko čez sedem let trčil potencialno nevaren asteroid. A novi izračuni kažejo, da bi lahko pot asteroid namesto v Zemljo vodila proti Luni. Verjetnost, da bi velik asteroid 2024 YR4 trčil v naš modri planet, je sicer ocenjena na 2,3 odstotka, znanstveniki pa pričakujejo, da se bo v prihodnjih meritvah zmanjšala.

Zemlji se približuje 'uničevalec mest': kakšna bo strategija 'boja'?

16. 02. 2025 07.14

Zemlji se približuje potencialno nevaren asteroid, ki bi lahko leta 2032 trčil v naš planet. Možnosti za to so sicer majhne, a ne neobstoječe. Prav zato se znanstveniki intenzivno pregovarjajo o morebitnih scenarijih. Bi se lahko s tem nebesnim telesom spopadli kar z jedrskim orožjem ali pa s posebnim laserjem?

Slovenski raziskovalci razvozlali, kakšen vonj imajo staroegipčanske mumije

14. 02. 2025 12.34

Staroegipčanska mumificirana telesa imajo vonj po lesu, sladkem in začimbah ugotavlja študija, ki so jo vodili raziskovalci z ljubljanske fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo in univerzitetnega kolidža v Londonu. Gre za prvo sistematično raziskavo vonjav mumificiranih teles, kjer so uporabili elektronski nos in izurjene človeške vohalce.

2024 YR4 bi čez osem let lahko zadel Zemljo, a možnost je minimalna

31. 01. 2025 09.26

Evropska vesoljska agencija (ESA) je v sredo sporočila, da je nedavno odkrila asteroid 2024 YR4, ki mu pripisujejo minimalno možnost, da leta 2032 zadane Zemljo. Premer asteroida trenutno ocenjujejo na 40 do 100 metrov, njegovo možnost trka z Zemljo pa na 1,2 odstotka.

Sprehod po gradbišču največje poslovne stavbe v Sloveniji z jogo na strehi

29. 01. 2025 18.03

Medtem ko še eden v nizu (pre)toplih januarskih dni jezi ljubitelje zime, je bil kot tak idealen za ogled prepišnega gradbišča še nedokončane zgradbe. Prijetni sončni žarki, ki so obsijali vrh bodoče največje poslovne stavbe s Sloveniji, so nakazali, kakšen bo delovni dan najemnikov njenih pisarn. Sestanke in poslovne zabave bodo lahko imeli kar na strehi, kjer bo organizirana tudi tedenska joga, razgled s tamkajšnjih 2000 kvadratnih metrov dostopnih površin pa se bo razprostiral od Ljubljanskega gradu do Šmarne gore.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje

29. 01. 2025 12.43

500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Poklica, ki zmanjšata tveganje za demenco

26. 01. 2025 21.00

Ali lahko poklic, ki ga opravljate, vpliva na razvoj Alzheimerjeve bolezni? Nova študija temu prikimava. In sicer poklica, ki vključujeta pogosto navigacijsko in prostorsko obdelavo podatkov, naj bi pomembno vplivala na del možganov, ki ga prizadane demenca.

Gradnja bazena na Iliriji končana, odprli naj bi ga februarja

22. 01. 2025 12.56

Gradnja bazena na Iliriji v Ljubljani, ki je bil skupaj z dodatnimi objekti vreden 62,5 milijona evrov, je končana. "Imeli smo tehnični pregled, podane so bile določene pripombe, te se odpravljajo," je pojasnil župan prestolnice Zoran Janković in napovedal, da bo odprtje februarja namesto konec tega meseca.

'Upam, da to, kar bom počela čez 10 let, trenutno sploh še ne obstaja'

17. 01. 2025 06.00

Inženirko leta Rebeko Kropivšek Leskovar že od otroštva vodi radovednost, zelo rada je razstavljala različne hišne aparate. Kot ljubiteljico znanstvene fantastike jo je presenetilo dejstvo, da roboti ne živijo le v filmih, ki se dogajajo v prihodnosti, ampak so tudi priložnost, da se z njimi ukvarja v svojem poklicu. Zato je študirala mehatroniko in vsako stvar, ki jo dela, skuša delati ustvarjalno, saj verjame, da z raziskovanjem in domišljijo vedno najdemo odgovore.

Inženirka leta 2024 je Rebeka Kropivšek Leskovar iz Interblocka

16. 01. 2025 21.45

Prejemnica naziva inženirka leta 2024, ki ga organizirata revija IRT3000 in družba Mediade s partnerji, je Rebeka Kropivšek Leskovar, magistrica informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter razvojna inženirka v skupini Interblock. Priznanje je prejela na prireditvi v Cankarjevem domu v Ljubljani.

'Robotska prijateljica' Aria za 170 tisočakov, 20-sekundna zobna ščetka ...

11. 01. 2025 09.36

Inovacije lahko ustvarijo izdelke, ki spremenijo življenje, pa tudi takšne, ki morda niso potrebni. V Las Vegasu se zaključuje sejem zabavne elektronike (CES), ki je predstavil tako tehnološke inovacije tistih največjih na tem področju (Nvidia, Samsung, BMW) kot tudi številne nenavadne izdelke. Kateri so ujeli največ pozornosti?

Venera in Luna na večernem nebu zasijali v tandemu

04. 01. 2025 07.46

Večerni pogled v nebo, še posebej, če ne živite v mestu, kjer je večje svetlobno onesnaženje, je lahko prava paša za oči. Tako sta se sinoči na večernem nebu srečali Luna in Venera ter ustvarili čudovit prizor, ki je bil viden s prostim očesom. Že nocoj pa se obeta tudi prvi vrhunec meteorskega roja.

Odslej enotni polnilniki za vse elektronske naprave v EU

28. 12. 2024 09.39

Mobilni telefoni in druge male elektronske naprave z izjemo prenosnih računalnikov, prodane v EU, morajo imeti odslej enoten polnilnik z vhodom USB-C. Evropska komisija je predlog uvedbe enotnega polnilnika pripravila leta 2021. Nova pravila bi morala po prvotnem načrtu začeti veljati sredi letošnjega leta, a so izvajanje nekoliko zamaknili.

Kot dlan velika veverica, mala bodeča miška in riba z mehko glavo

21. 12. 2024 12.00

Znanstveniki so v Peruju odkrili kar 27 novih živalskih vrst. Med njimi je tudi miška s plavalno kožico, miška, ki je po telescu posuta z bodečimi kocinami, nova vrsta pritlikave veverice, osem vrst rib, tri dvoživke in 10 vrst metuljev. Med ribami so kot najbolj zanimivo izpostavili primerek z "mehko glavo".

Putin: Padec Asadovega režima za Rusijo ne pomeni poraza

19. 12. 2024 13.10

Ruski predsednik Vladimir Putin je na letni novinarski konferenci poudaril, da padec režima Bašarja al Asada v Siriji ne pomeni poraza za Rusijo, in dodal, da bo Rusija ohranila nadzor nad svojimi vojaškimi oporišči v Siriji. Poleg tega je obljubil, da bodo ruske sile ponovno prevzele nadzor nad regijo Kursk, kjer dele od avgusta nadzira ukrajinska vojska. Čeprav je izrazil zaskrbljenost zaradi visoke inflacije v državi, je vztrajal, da je gospodarstvo stabilno.