nova plačna lestvica

V javnem sektorju se z letom 2025 začenja uveljavljati prenovljen plačni sistem

01. 01. 2025 07.39

Z letom 2025 se v plačnem sistemu javnega sektorja uveljavljajo spremembe. Med bistvenimi novostmi je nova plačna lestvica. Predvideno je postopno povišanje plač. Spreminja se tudi vrsta pravil pri določanju plač zaposlenim, napredovanju in nagrajevanju.

'Čas novih satelitov'

25. 11. 2024 17.44

Zakaj je podpora vladi poskočila za deset odstotnih točk? Koliko je lahko po prvi anketi, ki mu je izmerila slabih 11 odstotkov, optimističen Anže Logar z Demokrati in koliko bi morale biti zaskrbljene stranke, ki bi lahko na njegov račun izgubile glasove, med njimi sploh Nova Slovenija? Kaj si lahko obetajo drugi novi obrazi, ki napovedujejo prihod na politično prizorišče leto in pol pred rednimi volitvami? V tokratnem Popkastu analiza z Ljudmilo Novak, nekdanjo predsednico in evropsko poslanko Nove Slovenije, in Jernejem Pikalom, članom SD in tudi Platforme sodelovanja, ki jo je še pred stranko ustanovil Anže Logar.

Višje plače javnih uslužbencev: kdo bo dobil koliko?

15. 11. 2024 17.09

190.000 zaposlenih v javnem sektorju si mane roke. Vlada in sindikati so po dve leti trajajočih pogajanjih namreč podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Nihče v javnem sektorju več ne bo imel določene plače nižje od minimalne, plače javnih uslužbencev pa se bodo vsakoletno usklajevale z inflacijo. Kako konkretno pa se bodo spremenile plače zaposlenih? Funkcionarji pridejo sicer na vrsto šele kasneje, a se jim bo čakanje dodobra splačalo.

Fides podpisal aneks, a opozoril: To ni nobena plačna reforma

15. 11. 2024 15.59

V zdravniškem sindikatu Fides so sprejeli odločitev, da pristopijo k podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Kljub temu pa večji del stavkovnih zahtev še naprej ostaja neuresničen in predmet nadaljnjih stavkovnih pogajanj, so sporočili. Stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki se je začela 15. januarja, se tako nadaljuje.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?

24. 10. 2024 19.40

Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

Kako bi se spremenile plače učiteljev, policistov, medicinskih sester?

23. 10. 2024 20.03

Vlada je s predstavniki sindikatov parafirala kolektivno pogodbo za javni sektor, toda če do 15. novembra ne bodo sprejeti vsi dokumenti, torej tudi pogodbe posameznih dejavnosti, lahko sledi preklic plačnega zakona. Predlog zakona, ki ga bodo potrjevali poslanci, prinaša novo plačno lestvico v javnem sektorju, težko približno milijardo štiristo milijonov.

Vlada in sindikati usklajeni: 'Nobena plača ne bo pod minimalno'

25. 09. 2024 11.38

Vlada in sindikati javnega sektorja so uskladili novi plačni zakon, ki predvideva uveljavitev plačne reforme z novim letom. Po besedah ministra Boštjančiča gre nesporno za največjo prenovo sistema plač v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. Prehod na novo plačno lestvico bo postopen, začne se 1. januarja 2025, zaključi pa 1. januarja 2028. Višjih plač bodo najprej deležni najslabše plačani uslužbenci, nihče pa ne bo več imel plače, nižje od minimalne, je pojasnil.

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?

25. 09. 2024 15.40

Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Potihoma razmišljate o novi službi?

08. 07. 2024 00.15

To so prednosti odličnega delodajalca: podjetja z različnimi ugodnostmi, razvojnimi programi in finančnimi dodatki skrbijo za zadovoljstvo svojih zaposlenih. Ste tudi vi razmišljali o zamenjavi delodajalca? Poglejte, kaj ponujajo pri Lidlu.

Ministrstvo: 'Dokumenti so nujne naloge.' Verk: 'To je zastraševanje'

13. 05. 2024 17.58

Ministrstvo za javno upravo je razširilo nabor bistvenih nalog, ki so po njihovem mnenju nujne za uresničevanje funkcij delovanja upravnih enot med stavko. Tako je med drugim odločilo, da se dokumenti izdajajo v vsakem primeru, ne le v nujnih primerih, kot je veljajo do zdaj v času stavke. To sicer nameravajo zaostriti. Sindikat državnih organov Slovenije, kjer se glede nujnih nalog ne strinjajo, je ministrstvo seznanil, da bo večina upravnih enot, za zdaj 37 od 58, v sredo zaostrilo stavko do izpolnitve stavkovnih zahtev.

Upravne enote napovedujejo zaostritev stavke, če ne bo sklenjen dogovor

08. 05. 2024 07.07

Zaposleni na upravnih enotah bodo zaradi nizkih plač in preobremenjenosti stavkali osmo sredo. Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je napovedal, da bodo 15. maja stavko zaostrili na 36 od 58 upravnih enot, če z ministrstvom ne bodo sklenili dogovora. Vlada in sindikati bodo sicer nadaljevali stebrna pogajanja. Na ministrstvu za javno upravo pa so sicer dejali, da so šest resorjev pozvali, naj do konca tedna uskladijo naloge zaposlenih na upravnih enotah tudi med stavko. Verk je to označil kot poizkus zadušitve stavke.

Pogajanja o plačah: za sindikate sporna petletna časovnica

04. 03. 2024 19.25

Za sindikate javnega sektorja ni sprejemljivo, da bi se plačna reforma in odprava plačnih nesorazmerij zgodila v petih letih, ta čas pa se plače ne bi uskladile z inflacijo. To so vladni strani sporočili na pogajanjih. Minister za finance Klemen Boštjančič pravi, da so to pač pogajanja in da bodo ta tekla tudi v naslednjih dneh in tednih.

Po neuspešnih pogajanjih: 'Odločitev za protestni shod je pravilna'

06. 12. 2023 14.01

Predstavniki sindikatov javnega sektorja so se znova pogajali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem, a tudi tokrat velikega napredka ni bilo. Vlada naj bi namreč vztrajala pri ponudbi, po kateri bi se plače uskladile šele s 1. julijem prihodnje leto, pa še to le za okoli 2,2 odstotka. Čeprav so se dogovorili, da bodo s pogajanji nadaljevali v ponedeljek, bodo jutri ob 12. uri vseeno zakorakali na ulice. Predsednik konfederacije sindikatov Slovenije Jakob Počivavšek je dejal, da je vztrajanje vlade pri tej ponudbi zgolj potrditev, da je odločitev za protestni shod pravilna.

Fides brez pripomb na zvišanje plač zdravnikov, v šolstvu ogorčeni

25. 09. 2023 15.30

Vladni predlog odprave plačnih nesorazmerij in hkratne prevedbe na novo plačno lestvico je med sindikati javnega sektorja naletel na različne odzive. Na področju zdravstva so z njim zadovoljni v zdravniškem sindikatu Fides, ne pa tudi vsi drugi. V socialnem varstvu denimo pravijo, da predlog zanje ni sprejemljiv, saj naj bi bili v primerjavi z zdravniki postavljeni v manj ugoden položaj. Jezijo jih tudi do spremembe pri dopustih oziroma njihovega zmanjšanja. Do vladnega predloga odprave nesorazmerij sta izrazito kritična tudi Sviz in visokošolski sindikat. Gre za napad na kakovost javnega šolstva, če bo vlada vztrajala pri predlogu, dogovor ne bo mogoč, pravi glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj.

Učitelj bi dobil četrtino več, najbolje plačan zdravnik bi imel 6700 evrov bruto

19. 09. 2023 20.25

Koliko bi po novi plačni lestvici, ki naj bi jo prinesla skoraj milijardo evrov težka reforma plač v javnem sektorju, zaslužili denimo medicinska sestra, zdravnik, kuharica, učitelj? Objavljamo konkretne izračune. Vlada sicer želi, da bi do 15. oktobra sklenili dogovor ter zaključili pogajanja. Sindikati niso tako optimistični, pravijo, da je še veliko vprašanj odprtih. Zadnje predloge bodo zdaj preučili in nanje dali svoje pripombe.

Prenova plačnega sistema: prilagoditev delovnih mest na novo plačno lestvico

29. 06. 2023 07.36

Na nadaljevanju pogajanj o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju in odpravi plačnih nesorazmerij so se pogajalci dogovorili, da bo delovna skupina pripravila nekaj različnih modelov prevedbe sedanjih delovnih mest na novo plačno lestvico. Pogajalcem jih bo predstavila 14. julija, ko se naslednjič sestanejo na krovni ravni.

Prenova plačnega sistema: najbolje plačani bi dobili 8465 evrov bruto

01. 04. 2023 17.57

Prenova plačnega sistema v javnem sektorju: vlada predlaga 67 plačnih razredov, razmerje med najnižjo in najvišjo plačo pa ena proti sedem. Najbolje plačani bi dobili 8465 evrov bruto.

Z aprilom višje plače tudi poslancem

23. 03. 2023 13.11

Tako kot drugim zaposlenim v javnem sektorju se bodo s 1. aprilom plače za en plačni razred zvišale tudi poslancem. Ti bodo po novem uvrščeni od 56. do 63. plačnega razreda, njihove osnovne bruto plače bodo znašale od 3900 do 5200 evrov. Izjema je predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki jo spremenjeni zakon uvršča v novi 66. razred z osnovno plačo 5889 evrov.

Prenova plačnega sistema: Glavno načelo ministrice je vse ali nič

21. 03. 2023 07.21

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je spregovorila o sprejetih izhodiščih za pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah. Kot je dejala, so spremembe razdelili v dva okvira: najprej bodo odpravili plačna nesorazmerja, nato pa sledi nova plačna lestvica. Da so razočarani, pa že pravijo sodniki: danes so iz vladnih vrst prvič dobili jasno priznanje, da posebnega zakona za obljubljen dodatek 600 evrov za sodnike in tožilce ne bo.

Ministrstvo direktorje, ki razmišljajo o odstopu, vabi k posredovanju rešitev

09. 03. 2023 14.02

Direktorji zdravstvenih domov in bolnišnic so na premierja Roberta Goloba naslovili pismo z opozorilom, da bodo plače nekaterih zdravnikov po 1. aprilu presegle njihove plače. V pismu, ki naj bi ga podpisalo več kot sto direktorjev, so zapisali, da razmišljajo o odstopu, če nesorazmerja ne bodo odpravljena. Na zdravstvenem ministrstvu so dejali, da se zavedajo "porušenih oz. neustreznih" razmerij med plačami javnih uslužbencev in direktorjev ter da bodo direktorje povabili k posredovanju konkretnih predlogov glede ureditve plač.

Spremembe javnega plačnega sistema: 'Nihče ne bo na slabšem kot sedaj'

09. 02. 2023 17.06

Vladna stran je izhodišča za reformo plačnega sistema v javnem sektorju predstavila sindikatom. Med glavnimi cilji plačne reforme bodo zagotovitev ustreznega plačila zaposlenim v javnem sektorju, povečanje učinkovitosti javnega sektorja ter zagotavljanje kakovostnih in dostopnih javnih storitev. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je ob tem izpostavila, da "nihče ne bo na slabšem, kot je sedaj". Sindikati pa po predstavitvi nastopajo nekoliko zadržano. Kot ugotavlja vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj, je pri izhodiščih "še veliko nejasnosti".

Sindikati stopnjujejo pritisk na vlado, ministrica vse skupaj označuje za folkloro

17. 01. 2023 14.28

Zaposleni v javnem sektorju stopnjujejo pritisk na vlado. Kot pravijo, imajo dovolj čakanja na prenovo plačnega sistema, ki ga za prihodnje leto napoveduje ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Ta odgovarja, da naj bi podobo nove plačne lestvice koalicijski partnerji oblikovali na sredinem vrhu, če jim bo uspelo, bo sindikate za skupno mizo povabila že prihodnji teden. Ministrica prav tako zavrača navedbe o privilegirani obravnavi posameznih skupin in pojasnjuje, da gre za realizacijo dogovorov iz preteklosti, pri sodnikih pa na nek način za odpravo neustavnega stanja.

Višje plače: kdo jih dobi, kdo jih želi, kdo jih bo plačal. Pa nova lestvica?

11. 01. 2023 17.35

Kaj se je zgodilo s plačnim sistemom? Grožnje s stavkami so se očitno izplačale, Fides je v pogajanjih dosegel dovolj, da je preklical stavko, pogajanja s Svizom so prinesla dogovor o plačah pomočnic vzgojiteljic in mladih raziskovalcev ter asistentov, zelo hitro pa so bili s svojimi zahtevami uspešni v pravosodju, saj je premier Robert Golob pravosodnim funkcionarjem obljubil dodatek v višini 600 evrov bruto. Dogovori so zdaj povečali nezadovoljstvo in apetite tudi pri nekaterih drugih skupinah, glavno vprašanje pa je: kdo in kako bo plačal za to, da si je vlada z dogovori kupila nekaj miru?

Del zaposlenih v javnem sektorju bo dobil izplačane višje plače

10. 11. 2022 06.11

Del zaposlenih v javnem sektorju bo dobil izplačane oktobrske plače, pri katerih bodo prvič občutili povišanja iz dogovora, ki so ga vlada in sindikati podpisali pred mesecem dni. Osnovne plače so se povišale za 4,5 odstotka, višje je nadomestilo za prehrano, delu zaposlenih pripada še poračun do višjega regresa.

DZ sprejel novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju

25. 10. 2022 11.35

DZ je z 52 glasovi za in nobenim proti sprejel predlog novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Predlog sledi dogovoru med vlado in sindikati, ki zaposlenim v javnem sektorju prinaša višje plače. Sodeč po današnji razpravi, pa je eno skupnih stališč praktično vseh, da bo treba prednostno reševati problematiko najnižjih plač.

155.000 javnih uslužbencev bo prejelo nižje plače

01. 06. 2013 07.53

Junijske plače, ki jih bo 155.000 javnih uslužbencev prejelo julija, bodo nižje. Ta mesec pa bodo upravičenci prejeli regres za letos ter razliko do polnega regresa za lani. Čeprav dogovora niso podpisali vsi sindikati, bo veljal za ves javni sektor.

Zdravniki Virantu dali košarico

16. 05. 2013 12.32

Minister Virant že napoveduje nove ukrepe, s katerimi bomo polnili prazne blagajne. Med njimi sta tudi bolj učinkovito pobiranje in izterjava davkov. S sindikati javnega sektorja pa so sklenili sporazum, s katerim bodo ohranili socialni mir.

FOTO: Sindikati javnega sektorja: Z ukrepi se bo dalo živeti

14. 05. 2013 06.50

Pogajalci vlade in sindikatov javnega sektorja so dosegli dogovor o varčevalnih ukrepih. Po oceni sindikalne strani so ukrepi enormni, a se bo z njimi dalo živeti. "Pogajali smo se enajstkrat in zaključili s sedmimi velikimi picami, da te kap. Koliko je to pripomoglo k uspehu pogajanj, težko ocenim," pa je dejal Virant.