nova nafta

Nov zasuk: Trump zamrznil carine na uvoz blaga in storitev iz Mehike

06. 03. 2025 10.34

Ameriški predsednik Donald Trump je do 2. aprila zamrznil zaračunavanje 25-odstotnih carin na uvoz blaga in storitev iz Mehike, ki jih pokriva prostotrgovinski sporazum USMCA, je sporočil prek družbenega omrežja Truth Social. Po napovedi ministra za trgovina Howarda Lutnicka bo to najverjetneje storil tudi za uvoz iz Kanade. Carine so sicer v Kanadi sprožile pravi val gospodarskega patriotizma. Razburjeni Kanadčani bojkotirajo ameriške izdelke, največji prodajalec in distributer alkoholnih pijač v Ontariu pa s polic trgovin umika ameriške pijače. Kavarne so medtem v znak upora americano preimenovale v canadiano.

Finančni komentar: Bitcoin predsednik

12. 11. 2024 07.16

Bitcoin dosega rekordne vrednosti, ker se Trump vrača v Belo hišo in mnogi pričakujejo, da bo nova administracija postavila bitcoin za strateško rezervo ter da bo "digitalno zlato" del ameriške finančne strategije. Bitcoin maksimalist Michael Saylor pravi Trumpu "bitcoin predsednik", ker lahko sproži novo ero v globalnem gospodarstvu.

Celjani v gosteh premagali Primorje, Sobočani pa Radomlje

10. 11. 2024 22.14

15. krog prve slovenske lige je zaznamoval predvsem večni derbi med Olimpijo in Mariborom, ki se je končal brez zadetkov, so se pa danes pomerili tudi nogometaši Kalcer Radomelj in Mure ter Primorja in Celja. Radomeljčani so doma proti Sobočanom izgubili z 2:4, domač poraz pa so po uvodnem vodstvu utrpeli tudi Ajdovci, v Novi Gorici je bilo 1:3.

Sanchez s pragmatično predstavo zaustavil odločne Celjane

03. 11. 2024 16.53

V derbiju 14. kroga Prve lige Telemach so se na Stadionu Z'dežele, kjer se je zbralo 3.625 gledalcev, udarili Celjani in Ljubljančani. Njun prvi letošnji dvoboj v Stožicah se je končal brez zmagovalca (2:2), na drugem pa so tri točke vknjižili nogometaši Olimpije (0:1). Edini zadetek na tekmi je dosegel Raul Florucz.

Finančni POPkast: 23 -odstotni donos in trendi za bodoče naložbe

24. 10. 2024 07.00

Z zaključkom projekta "Svet portfelj" smo v enem letu dosegli 23-odstotni donos z uravnoteženim pristopom vlaganja. V novi epizodi Finančnega POPkasta razpravljamo o prihajajočih volitvah v ZDA, geopolitičnih tveganjih in ključnih naložbenih priložnostih, ki jih ponujajo tehnološki sektor, Bitcoin ter energetika.

Finančni komentar: Kaj kupuješ na Kitajskem? Vse!

01. 10. 2024 07.11

Legendarni vlagatelj David Tepper je minuli teden izjavil, da na Kitajskem kupuje vse, delnice, ETF-sklade, obveznice in tudi terminske pogodbe. Drugo največje gospodarstvo na svetu je dobilo največji finančni stimulus po letu 2008 in kitajski delniški trg je imel najboljši teden v tem stoletju.

Koper klonil proti Mariboru, Celjani slavili doma, Bravo le do točke

15. 09. 2024 17.03

Nogometaši Maribora so v 8. krogu Prve lige na Ljudskem vrtu z 2:0 premagali Koprčane in se prebila na drugo mesto prvenstvene lestvice. Na domačem stadionu so slavili tudi državni prvaki Celjani, ki so bili s 3:1 boljši od Nafte. Nogometaši ljubljanskega Bravo Kostela in Domžal so se medtem razšli brez golov.

Kriza Domžal po neverjetni napaki vratarja Mulalića dobila novo poglavje

31. 08. 2024 12.56

Nogometaši Domžal bodo tudi po sedmem krogu prikovani na dno prvoligaške razpredelnice, potem ko so na gostovanju v Lendavi visoko izgubili (2:5), čeprav so ekspresno povedli z 2:0. Nafta je pred polčasom izenačila, na začetku drugega pa je pot Lendavčanom do zmage tlakoval gostujoči vratar Ajdin Mulalić z neverjetno napako.

Finančni komentar: Konec 'petrodolarja' in lažne novice

18. 06. 2024 08.41

Po spletu kroži, da je Savdska Arabija 9. junija po 50 letih prekinila dogovor z ZDA, ki je narekoval prodajo surove nafte na mednarodnih trgih izključno v ameriški valuti. Zgodba o 'petrodolarju' je precej drugačna od teorij zarote, ki napovedujejo zlom svetovne rezervne valute.

Finančni komentar: Zmaga ali pesek v oči

11. 06. 2024 07.00

Bitka z inflacijo v evro območju še ni dobljena. V maju je inflacija poskočila iz 2,4 na 2,6 odstotka. Svet Evropske centralne banke je vseeno sprejel odločitev o prvem nižanju obrestne mere po letu 2019. Vzrok za to niso bile volitve v Evropski parlament, ampak dovoljšnja mera samozavesti evropskih guvernerjev.

Finančni komentar: triodstotna inflacija kot nova normalnost

07. 05. 2024 07.33

Wall Street navija za višjo stopnjo brezposelnosti in slabše gospodarske kazalnike, ker je to trenutno najučinkovitejši dejavnik, ki lahko spodbudi centralno banko, da prične nižati obrestno mero. Inflacija ostaja trdovratna in bo verjetno vztrajala pri treh odstotkih v letošnjem supervolilnem letu.

Finančni komentar: Velika negotovost na delniških trgih

09. 04. 2024 07.00

Če želijo delniški trgi še naprej dosegati zgodovinsko najvišje vrednosti, se morajo najprej spopasti z idejo, da je ključna obrestna mera prenizka, izpostavlja dolgoletni ameriški finančni svetovalec Jason Shapiro.

Finančni komentar: Žur, kot da smo leta 1999

19. 12. 2023 07.00

V 2024 bi lahko imeli tri nižanja obrestnih mer za skupno 75 bazičnih točk. Obstaja kar 68-odstotna verjetnost, da bo prvo nižanje že v mesecu marcu.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta

09. 12. 2023 07.00

Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

Finančni komentar: Dobra novica je slaba novica

10. 10. 2023 07.00

Imamo rekordno nizko brezposelnost, vendar bo treba delati dlje. Podjetja ustvarjajo višje dobičke, vendar se jim obeta nova obdavčitev. Previdno z dobrimi novicami, ker se lahko v hipu, ko jih izrečete, spremenijo v slabe.

'Vozila na bencin in dizel iz Evrope na Kitajsko, električna vozila ravno obratno'

29. 03. 2023 06.00

Zdaj je uradno – prodaja novih vozil z motorjem z notranjim izgorevanjem bo od leta 2035 prepovedana, je sklenil Svet EU. Za uredbo je glasovala tudi Nemčija, ki je dosegla izjemo, in sicer bo prodaja dovoljena za vozila, ki jih bodo poganjala sintetična goriva. Kaj to pomeni za prihodnost prometa, sploh glede na to, da tehnologijo pridobivanja sintetičnih goriv še razvijajo? Kaj bo torej poganjalo naša vozila čez več kot desetletje, je pojasnil predsednik AMZS Andrej Brglez.

Prepoved motorjev na notranje izgorevanje: 'Samomor in darilo kitajski industriji'

06. 03. 2023 19.01

"Samomor in darilo kitajski industriji," tako načrt, da Evropa popolnoma prepove avtomobile z motorji na notranje izgorevanje po letu 2035, označujejo v Italiji in Nemčiji. Nasprotovanje uredbi, ki jo je že potrdil Evropski parlament, pa napovedujeta tudi Poljska in Bolgarija. Končno glasovanje o pokopu motorjev na naftne derivate bi moralo biti izvedeno v torek, a je zaradi nasprotovanja četverice prestavljeno za nedoločen čas. Razprava o prihodnosti evropske mobilnosti ostaja vroča.

V izogib Rusiji: del svoje nafte bi Kazahstan pošiljal prek Azerbajdžana

13. 08. 2022 12.54

Že 20 let Kazahstan svojo nafto pošilja po kaspijskem naftnem konzorciju (CPC) prek ruskega črnomorskega pristanišča Novorosijsk, ki omogoča dostop do svetovnega trga. Julija pa je rusko sodišče zagrozilo z zaprtjem tega plinovoda, zato kazahstanska vlada preventivno želi skleniti pogodbe za druge prodajne poti. Kazahstansko državno naftno podjetje naj bi bilo v pogovorih s trgovsko enoto azerbajdžanskega državnega podjetja. 1,5 milijona ton kazahstanske nafte na leto namreč želijo poslati prek azerbajdžanskega naftovoda, ki črno zlato dobavlja v turško pristanišče Ceyhan v Sredozemlju.

Golob: Naredili bomo primerjavo cen med trgovci in jo tudi javno objavili

15. 06. 2022 22.18

Znani so težko pričakovani prvi ukrepi, s katerimi se bo vlada Roberta Goloba spopadla s krizo, ki jo povzroča vojna v Ukrajini. Vlada bo od torka delno regulirala cene naftnih derivatov. Na avtocestah bodo trgovci cene regulirali sami, na bencinskih servisih zunaj avtocest pa bo vlada regulirala maržo trgovcev. Ti ukrepi naj bi prinesli ceno okoli 1,7 evra na liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla, na avtocestah pa naj bi bile cene višje za 20 odstotkov. V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost premier Robert Golob, ki je pojasnil prvi sklop ukrepov za blažitev draginje.

EU se z doseženim dogovorom odpoveduje dvema tretjinama nafte iz Rusije

31. 05. 2022 05.59

Voditelji držav članic Evropske unije so na vrhu v Bruslju dosegli dogovor o embargu na uvoz ruske nafte v EU, je na Twitterju zapisal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Do konca leta se bodo države članice po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen odpovedale 90 odstotkom ruske nafte.

'Od nove vlade pričakujemo, da bo znova uvedla regulacijo cen pogonskih goriv'

06. 05. 2022 12.39

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) opozarja na slab položaj kmetijstva, na kar dodatno vplivajo zadnje podražitve vhodnih surovin. Z obžalovanjem sprejemajo tudi odločitev vlade, da ne podaljša regulacije cen pogonskih goriv. Predsednik KGZS Roman Žveglič upa, da bo nova vlada v zvezi s tem ustrezno ukrepala. Tudi pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) od države pričakujejo ukrepanje.

Cene nafte še višje

06. 05. 2022 08.34

Na trgovanje vpliva napoved embarga na rusko nafto, ki jo je v novem svežnju sankcij proti Rusiji predlagala Evropska komisija. Odmevala je tudi novica, da bodo ZDA jeseni začele polniti strateške rezerve črnega zlata. Od začetka leta se je nafta podražila za dobrih 40 odstotkov. Medtem so se cene hrane aprila nekoliko znižale, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo.

Ameriška centralna banka zvišala ključno obrestno mero za pol odstotne točke

04. 05. 2022 20.09

Ameriška centralna banka Federal Reserve (FED) je napovedala največje zvišanje obrestnih mer v več kot dveh desetletjih. Ključno obrestno mero je namreč zvišala za kar pol odstotne točke, na raven med 0,75 in 1,0 odstotka, ter napovedala nadaljnja zvišanja.

(Ne)utemeljen strah pred podražitvijo letalskih vozovnic?

27. 03. 2022 07.19

Že ob pojavu pandemije so bile napovedi, da bo turizem postal dražji, in te so se uresničile, pravi profesorica na ljubljanski Ekonomski fakulteti Ljubica Knežević Cvelbar. Strokovnjakinja za turizem pojasnjuje, da so cene goriv v Evropi so v zadnjem letu močno narasle, eden od vzrokov za njihovo dodatno povečanje pa je v zadnjem mesecu postala še vojna v Ukrajini. "Napovedim o dvigovanju cen letalskega prometa smo priča že 10 let. Članek z naslovom, da letenje nikoli več ne bo tako poceni, bi lahko objavili vsako leto. Razlog je bil eden, drugi, tretji. Ekološki, cene nafte, covid. Trenutno je še vedno mogoče zelo ugodno leteti na veliko večino destinacij, ki so na voljo," pa miri Miha Pogačnik, ki si kruh služi prav s spremljanjem gibanja cen letalskih vozovnic.

Cene nafte dosegle najvišje ravni po letu 2008

07. 03. 2022 08.44

Cene nafte so se v azijskem trgovanju zvišale in dosegle najvišje vrednosti po juliju leta 2008. Naftne trge je namreč razburila izjava ameriškega zunanjega ministra Antonyja Blinkna, da se Bela hiša in zavezniki pogovarjajo o prepovedi uvoza nafte iz Rusije. Nemški kancler Olaf Scholz pa je posvaril pred morebitno vključitvijo ruskega plina in nafte v sklop sankcij, ki jih je proti Rusiji zaradi vojaške invazije na Ukrajino sprejel Zahod. Kot je poudaril, je uvoz ruskih energentov ključen za vsakdanje življenje Evropejcev, s prepovedjo uvoza pa bi bila ogrožena tudi evropska energetska varnost.

Nova pomlad ali obstanek evropskih avtokratov?

19. 01. 2022 11.00

Bo jugovzhodna Evropa kmalu doživela politično otoplitev ali bodo avtokratski vladarji utrdili svojo moč? Na aprilskih volitvah se bodo dokazovali "trije nacionalno-populistični vladarji" – slovenski premier Janez Janša, srbski predsednik Aleksandar Vučić in madžarski premier Viktor Orban. Jeseni se bo boju za glasove volivcev priključil njihov "ideološki prijatelj" voditelj bosanskih Srbov Milorad Dodik.

Astrološka napoved: 2022 bo leto sprememb – kdor se bo znal prilagoditi, bo uspešen

02. 01. 2022 14.46

Leto 2022 bo po napovedih psihološke astrologinje prineslo številne priložnosti, glavni motiv pa bo ambicija. Prišlo bo do nove ideologije. Potrebnega bo veliko prilagajanja in učenja. Prilagoditi se bo treba na nova delovna mesta, se učiti novih veščin, se odpreti novemu znanju, tujim jezikom. Kdor se bo znal hitro prilagoditi, bo imel uspešno leto, kdor bo zamujal, s svetom ne bo mogel več "ujeti koraka". Pandemija se bo končala konec februarja 2023. "Ne pričakujmo, da bo življenje takšno, kot je bilo pred pandemijo. S prilagajanjem bomo imeli "novo normalno stanje" s periodičnimi sunki v takšni ali drugačni obliki šele po letu 2025," napoveduje.

Nova različica koronavirusa potopila borze

26. 11. 2021 19.43

Pomembnejše borze v Evropi in po ZDA so današnje trgovanje zaradi strahu pred novo različico koronavirusa, ki bi lahko ogrozila okrevanje svetovnega gospodarstva, končale krepko pod izhodišči. Za več kot 10 odstotkov se je pocenila tudi nafta. Evro je v primerjavi z dolarjem pridobil.

Strokovnjaki o podražitvah: 'EU naj ukrepa in uravna ta nesmotrna nihanja'

13. 10. 2021 09.06

Evropska komisija je razgrnila nabor ukrepov za spoprijemanje z visokimi cenami energije. Članice naj bi s kratkoročnimi ukrepi zavarovale še zlasti najranljivejše potrošnike in mala podjetja, na primer s finančno pomočjo ali zamikom plačila računa, srednjeročni ukrepi na ravni EU pa naj bi zagotovili odpornejši evropski energetski trg. Medtem tudi slovenski strokovnjak Peter Novak EU poziva k ukrepanju in opozarja, "da je polovica teh cen povzročena s špekulacijo".

Grenlandija ne bo več dovolila iskanja in črpanja nafte

17. 07. 2021 21.12

Grenlandija je zaradi okoljskih pomislekov prenehala izdajati nova dovoljenja za iskanje in črpanje nafte ter plina, so sporočili iz tamkajšnjega ministrstva. Odločitev je ob upoštevanju vpliva iskanja in črpanja nafte ter plina na podnebje in okolje temeljila tudi na ekonomskih izračunih.