nov energetski zakon

Elektrika bi se lahko podražila tudi do 100 odstotkov

10. 02. 2025 19.57

Vladne regulacije cene elektrike ne bo več, ta bo marca znova prepuščena trgu. Po napovedih strokovnjakov bodo zato položnice višje, čeprav so poslanci še pred nekaj dnevi potrdili interventni zakon, s katerim naj bi zamejili podražitve. Po nekaterih ocenah bi bila elektrika lahko kar 100 odstotkov dražja in bi gospodinjstva močneje udarila po žepu kot nov sistem obračunavanja omrežnine. Minister Bojan Kumer sicer dobavitelje poziva, naj znižajo cene.

Kolikšen bo prihranek ob nižji omrežnini v najdražjem časovnem bloku?

06. 02. 2025 18.36

Obetajo se nižji stroški elektrike za gospodinjstva, ampak, ali gre za gasilski ukrep ali prvi korak k pravičnejšemu sistemu? Marsikomu je namreč novo obračunavanje omrežnine povzročilo kar nekaj slabe volje in stresa. Državni zbor je sprejel zakon, ki januarja in februarja znižuje omrežnino v najdražjih urah v delovnih dneh med 7. in 14. ter med 16. in 20. uro. A kaj to pomeni za vašo denarnico, koliko manj, če sploh, boste plačevali zaradi novega sprejetega zakona in kaj bo marca, ko se izteče vladna uredba o omejitvi cen elektrike? Vas torej čaka olajšanje ali še večji strošek?

Javna agencija Spirit pri pomoči gospodarstvu v energetski krizi neučinkovita

26. 11. 2024 10.26

Javna agencija Spirit Slovenija pri tehnični vzpostavitvi in organizaciji posredovanja podatkov za izvedbo nadzorov nad višino prejetih pomoči gospodarstvu zaradi visokih cen energentov ni bila učinkovita, v reviziji ugotavlja računsko sodišče. Agenciji je podalo priporočila za izboljšanje poslovanja.

'Talka zgrešene politike in kriminalnih dejanj preteklega vodstva Teša'

22. 11. 2024 15.31

Koalicija se bo prihodnji teden seznanila s predlogom rešitev za Premogovnik Velenje in Teš oz. Šaleško dolino, ki je po mnenju premierja Roberta Goloba "talka zgrešenih odločitev politike in kriminalnih dejanj preteklega vodstva Teša". Vpliv novega modela obračunavanja omrežnine na gospodarstvo pa bo ena od tem Vrha gospodarstva prihodnji teden.

Poslanci potrdili nov energetski zakon

23. 04. 2024 18.21

DZ je s 53 glasovi za in 30 proti sprejel nov energetski zakon. Med drugim določa energetsko politiko države s podpornimi in omejitvenimi ukrepi za prehod na nefosilne vire energije, vključno s spodbudami za rabo obnovljivih virov in bolj učinkovito rabo energije ter črpanjem evropskih sredstev za prestrukturiranje premogovnih regij.

Biomasni center Nazarje: z lesom ogrevajo šolo, zdravstveni dom, občino, naselje

30. 01. 2024 19.56

Prepovedi peči na lesno biomaso v strnjenih naseljih v novem predlogu energetskega zakona ne bo, je po burnem odzivu opozicije in dela javnosti dejal predsednik vlade. Ravno nasprotno: "Naša energetska prihodnost temelji prav na lesni biomasi," je poudaril Golob, vendar mora ta namesto v starih izgorevati v novih kurilnih napravah. Kako bo država spodbujala zamenjavo starih kotlov in kje v Sloveniji se z lesom že ogreva celoten kraj?

Energetski zakon naslednji teden v parlamentu, NSi poziva k njegovemu umiku

26. 01. 2024 10.46

Poslanci se bodo v ponedeljek sestali na redni januarski seji, kolegij predsednice DZ pa je določil njen časovni potek. Na seji, ki bo trajala do četrtka, bo DZ med drugim odločal o noveli Zakona o izvrševanju proračunov in noveli Zakona o volitvah v DZ ter opravil splošno razpravo o prenovljenem energetskem zakonu. Medtem v NSi vlado ponovno pozivajo, naj umakne predlog energetskega zakona, saj so prepričani, da predlog uvaja prisilno solarizacijo Slovenije.

Burna razprava o noveli energetskega zakona in zelenem prehodu

11. 01. 2024 22.41

Člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor so se na nujni seji seznanili s tematiko ukrepov na področju zelenega prehoda. Opozicijski poslanci so menili, da so deli predlagane novele energetskega zakona škodljivi, medtem ko so koalicijski poslanci opoziciji očitali zavajanje javnosti.

NSi: Novela energetskega zakona globoko posega v življenja ljudi

03. 01. 2024 14.38

Če bo vlada še naprej vztrajala pri spremembah, ki jih vsebuje predlog novele energetskega zakona, v Novi Sloveniji napovedujejo vložitev predloga za razpis referenduma. Ob tem pozivajo tudi k reviziji zelenega prehoda, ki poteka pod okriljem EU, v zvezi s čimer so vložili tudi zahtevo za sklic seje pristojnega odbora DZ.

Brez posluha za ljudi: Nov energetski zakon škodljiv družbi z omejevanjem rabe plina

23. 12. 2023 00.15

"Določila novega energetskega zakona so naklonjena elektrifikaciji in so kot taka brez posluha za potrebe ljudi, ki so končni uporabniki", so v sporočilu za javnost zapisali v Gospodarskem interesnem združenju za UNP.

78% vseh uporabnikov zemeljskega plina ne podpira omejevanje uporabe zemeljskega plina

27. 12. 2023 09.21

V Sloveniji 20,1% prebivalstva uporablja zemeljski plin kot energetski vir

Jedrska energija po predlogu prenovljenega energetskega zakona nizkoogljični vir

07. 12. 2023 17.55

Vlada je sprejela predlog prenovljenega energetskega zakona, s katerim ga po pojasnilih pristojnega ministrstva prilagaja potrebam zelenega prehoda v energetiki. Predlog pokriva številna področja, med drugim med nizkoogljične vire jasno uvršča jedrsko energijo, v prihodnosti pa predvideva tudi izločitev plina iz ogrevanja stavb.

Država najprej vzpodbuja, potem pa vzame

14. 11. 2023 07.00

V decembru 2022 so večjim proizvajalcem električne energije z evropskim zakonom omejili prihodke na 180 evrov za megavatno uro. Skoraj pet mesecev kasneje je slovenska vlada z novelo tega zakona ceno dodatno znižala na 160 evrov za megavatno uro. Z navedenim ni nič narobe, pravijo lastniki večjih elektrarn, saj so bili sprejeti ukrepi v duhu blaženja energetske krize. Toda po njihovem mnenju je problematična oziroma neustavna veljavnost novele za nazaj, hkrati pa so prepričani, da s takšnimi ukrepi vlada odganja nove investicije v zeleno energijo.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite

22. 09. 2023 06.00

Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

Daleč najdražji projekt v zgodovini Slovenije

19. 06. 2023 23.23

Ni jasno, kdaj bo začetek gradnje, ni jasno, koliko bo stal, niti kakšna bo kapaciteta. Ni časovnice, ni jasnih zavez. Drugi blok Jedrske elektrarne Krško ostaja le skupek ugibanj. Za zdaj. Znano je le to, da ga potrebujemo, še preden leta 2043 dokončno ustavijo NEK. K sreči Sloveniji letos zagnan finski jedrski blok lahko služi za vzor, kako se tak projekt ne pelje. Olkiluoto 3, reaktor podobnih kapacitet, kot ga omenjajo v naših energetskih krogih, je Finsko stal 12 milijard evrov namesto štiri, gradnja pa se je podaljšala za 13 let.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

NSi zahteva sklic nujne seje odbora za zdravstvo o investicijah

09. 02. 2023 13.29

V NSi so vložili zahtevo za sklic nujne seje odbora DZ za zdravstvo. Na njej si želijo pojasnila pristojnih glede stanja investicij v slovenskem zdravstvu. Izvedba nekaterih investicij v zdravstvu je ogrožena, pod vprašanjem je tudi črpanje dela evropskih sredstev in načrt za okrevanje ter odpornost, je poudarila poslanka NSi Iva Dimic.

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu

13. 01. 2023 09.35

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

'Osnutek zakona za pomoč gospodarstvu v energetski krizi trenutno nesprejemljiv'

29. 11. 2022 15.34

Na seji upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije so bili obrtniki in podjetniki kritični do osnutka zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, pozdravili pa so včeraj sprejeti zakon o dohodnini, in sicer v delu, ki se nanaša na spremembe pri obdavčitvi t. i. normirancev. "Trenutno ocenjujemo, da je osnutek nesprejemljiv," je opozoril predsednik zbornice Blaž Cvar.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?

18. 11. 2022 18.01

V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Mesec: Zvišanje minimalne plače bo v dveh točkah, a enotno v januarju

18. 11. 2022 07.04

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je nadaljeval razpravo o minimalni plači. Vlada jo želi zvišati v dveh korakih, v prvem glede na minimalne življenjske stroške, v drugem pa glede na medletno inflacijo. Delodajalci temu nasprotujejo, zato se jim bo skušalo ministrstvo za delo približati s shemama skrajšanega delovnika in čakanja na delo. Minister Luka Mesec je po razpravi izjavil, da bo zvišanje minimalne plače v vsakem primeru v dveh točkah, a v enkratnem enotnem zvišanju v januarju. Pri tem se je oglasil sindikalist Branimir Štrukelj in dejal, da gre verjetno za dogovor na vladi in da se o tem na ESS niso dogovorili.

Pogoj za subvencionirano čakanje na delo: prepoved izvajanja dejavnosti

17. 11. 2022 16.26

Vlada bi obljubljeni shemi subvencioniranja skrajšanega delovnika in začasnega čakanja na delo doma predvidoma vzpostavila z enim interventnim zakonom, uveljavila pa bi ju za ogrevalno sezono 2023, je razvidno iz izhodišč. Pogoj za subvencioniranje čakanja na delo naj bi bila prepoved izvajanja dejavnosti s strani države.

Zelenski v osvobojenem Hersonu: To je začetek konca vojne

14. 11. 2022 15.03

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je po uspehu svojih čet odpravil v na novo osvobojeno mesto Herson. "Ljudje so čakali na ukrajinsko vojsko, na vse nas. Osvoboditev Hersona pomeni začetek konca vojne z Rusijo," je dejal v nagovoru ljudem, medtem ko so ob njem stali oboroženi varnostniki. A čeprav je ruska vojska zapustila mesto, območje še vedno ni mirno. Le nekaj minut preden je Zelenski pozdravil civiliste, so v središču mesta odjeknile nove eksplozije. Na obisk ukrajinskega predsednika pa se je odzval tudi Kremelj, ki je znova poudaril, da je mesto del ruskega ozemlja. Generalna skupščina Združenih narodov je medtem pozvala, naj Rusija odgovarja za invazijo na Ukrajino, vključno s plačilom odškodnin.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'

11. 11. 2022 16.24

Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

Večina upravičencev prejela energetski dodatek

02. 11. 2022 06.17

Država je izplačala energetski dodatek večini upravičencev, to je prejemnikom denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka. Dodatek za gospodinjstva, ki se preživljajo z nizkimi dohodki, predvideva zakon o začasnih ukrepih za odpravo posledic draginje za najbolj ranljive skupine prebivalstva. Z njim se cilja na okoli 60.000 ljudi.

Koalicija: predlogi SDS o draginji so populistični

23. 09. 2022 17.22

DZ je na izredni seji na predlog SDS govoril o inflaciji in draginji ter o ukrepih, ki so bili, bodo ali bi morali biti sprejeti. Medtem ko je opozicija poudarjala, da vlada z ukrepi ne naslavlja vseh, ki bi jih morala, je koalicija ocenila, da so predlogi SDS, ki jih je matični odbor že zavrnil in DZ o njih ni odločal, populistični.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen

06. 09. 2022 07.53

Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

'Ob nastopu vlade je bila proračunska rezerva prazna. Rebalans je nujen'

02. 09. 2022 11.51

Vlada je avgusta sprejela izhodišča za pripravo predloga rebalansa letošnjega državnega proračuna in določila nov razrez odhodkov. Minister za finance Klemen Boštjančič je v izjavi dejal, da je bila proračunska rezerva ob začetku delovanja te vlade prazna, zaradi česar "nimamo druge možnosti, kot da gremo v rebalans". Predlog rebalansa bo tako vlada obravnavala prihodnji teden.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'

06. 06. 2022 14.18

V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.