notranjska

Selšček: rojstni kraj in največji umetniški navdih Maksima Gasparija

21. 03. 2025 18.19

Ko govorimo o občini Cerknica, najprej pomislimo na Cerkniško jezero in pustne norčije. A če se poglobimo, odkrijemo, da ta notranjska občina skriva še veliko več zanimivih krajev in biserov v njih. Naša ekipa je obiskala vas Selšček, rojstni kraj znanega slikarja Maksima Gasparija. Čeprav je v njej preživel le kratek del svojega življenja, je prav ta vas postala ena od njegovih največjih umetniških navdihov. In tudi on je na domačinih pustil pečat. Namesto običajnih hišnih številk tako tam hiše krasijo njegove pisane razglednice, v središču vasi pa stoji spomenik, ki so ga domačini postavili v njegov spomin. Pravijo, da je prav ta povezal celotno skupnost.

ANIMACIJA: Hladna fronta se hitro približuje, kdaj bo najbolj snežilo?

13. 02. 2025 11.29

V južnem in jugovzhodnem delu države lahko lokalno zapade od 10 do 15 centimetrov snega. A v večjem delu Slovenije bo za konkretnejšo snežno odejo nekoliko pretoplo. Bodo pa padavine najmočnejše v času jutranje prometne konice. Poglejte, kakšno dogajanje nas čaka.

Obsežna iskalna akcija zaključena: pogrešanega 50-letnika našli mrtvega

26. 01. 2025 10.30

V soboto zvečer je na območju naselja Šebrelje v občini Cerkno pod vodstvom policije stekla obsežna iskalna akcija za pogrešano osebo. Akcijo so pozno ponoči začasno prekinili in jo nato s preko 100 osebami (gasilci, gorski reševalci, vodniki psov, lovci, policisti ...) nadaljevali danes zjutraj. Nekaj po 9. uri so na težko dostopnem območju pod prepadno steno Velikega Kuclja našli moškega, ki pa ni kazal znakov življenja. Kasneje so z identifikacijskim postopkom potrdili, da gre za pogrešanega 50-letnika z območja Severne Primorske.

Kdaj smo imeli nazadnje bel božič?

25. 12. 2024 07.00

Marsikdo si želi, da bi se na božično jutro prebudil v zasneženo idilo, a belega božiča v večjem delu države, torej tudi po nižinah, ni bilo že 17 let. Ponekod po Sloveniji je sicer letos, po padavinah v začetku tega tedna, praznični dan po dolgih letih zopet bel.

Eden najbolj mističnih kotičkov Slovenije: jezero enkrat je, drugič ga ni

20. 07. 2024 19.25

Blejsko jezero, Piran, Postojnska jama ... Slovenija ima veliko privlačnih destinacij, ki jih oblegajo množice turistov. Veliko pa je tudi krajev, ki jih ne povezujemo s turizmom, čeprav so prav tako zanimivi. Eden skritih biserov je gotovo Notranjska, s Cerkniškim jezerom, pestrim živalskim in rastlinskim svetom ter bogato zgodovino, ki jo poustvarjajo na različne načine.

'Za turizem se mora odločiti vsa družina, ne more biti nekdo solist'

13. 04. 2024 15.34

Trendi v turizmu, ki so s pandemijo covida-19 prišli še bolj do izraza, se nadaljujejo. Številni gostje si še naprej želijo odmika od množično obiskanih destinacij, zato iščejo bolj nekonvencionalne možnosti. Ena vse bolj priljubljenih izbir postajajo tudi turistične kmetije. Trend nakazuje okoli sedemodstotno letno rast števila turističnih kmetij, glavna sezona za njihov obisk bo sicer poleti, vendar so predvsem izletniške kmetije že na stežaj odprle svoja vrata. Do 21. aprila na območju celotne Slovenije poteka tudi Teden turističnih kmetij.

Na območjih notranjske in obalne regije škode za več kot pet milijonov evrov

29. 02. 2024 17.43

Vlada je potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic neurij z dežjem in poplavami med 28. in 30. avgustom lani na območjih notranjske in obalne regije, ki skupaj znaša 5,56 milijona evrov.

Objavljen razpis za vpis v srednje šole in dijaške domove

17. 01. 2024 08.30

Ministrstvo za izobraževanje je objavilo razpis za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2024/25. Na srednjih šolah je razpisanih 26.066 vpisnih mest. Informativni dnevi so predvideni 16. februarja ob 9. in 15. uri in 17. februarja ob 9. uri.

Popis škode v gospodarstvu: izteka se rok za oddajo vlog

29. 08. 2023 09.45

Vse, ki so v avgustovskih poplavah utrpeli gospodarsko škodo, ministrstvo za gospodarstvo poziva, naj čimprej oddajo oceno škode na poenostavljenem obrazcu. Za predplačila je treba vloge oddati do 1. septembra.

Bliža se burno vreme: 'Pričakujemo tudi razlivanja pritokov večjih rek'

27. 08. 2023 08.05

Arso opozarja, da se moramo na jutrišnji dan pripraviti. Ker so izračuni negotovi, je zaenkrat nemogoče napovedati, kateri scenarij se bo uresničil in ali bo to prav najbolj pesimističen, kot se je zgodilo pri zadnjih poplavah. Ob prehodu hladne fronte bodo možna krajevno močnejša neurja, zaradi česar je Arso za celotno državo izdal oranžno opozorilo. V ponedeljek zjutraj in dopoldne je pričakovano hitro naraščanje hudourniških vodotokov. Hudourniške poplave se lahko pojavijo tudi na območjih, ki doslej še niso bila prizadeta, svarijo. Nevihte nas lahko dosežejo tudi v torek.

Volk na območju Slovenije doslej še ni napadel človeka

17. 05. 2023 15.39

Po tem, ko je volk na Gorenjskem na pašniku v zaščiteni ogradi napadel ovce in jih sedem pokončal, so z Zavoda za gozdove sporočili, da analize dogodka še potekajo. O morebitnem odstrelu je po njihovi oceni še preuranjeno govoriti. Poudarili pa so, da je odstrel živali upravičen, če se volk, ki je običajno plašna žival, preneha umikati ljudem ali se jim celo začne približevati. Po zadnjih ocenah naj bi v Sloveniji živelo okoli 120 volkov, največ na jugu države.

V Sloveniji več debelih moških kot žensk, regionalno najbolj izstopa Pomurje

19. 03. 2023 18.03

Najnovejši znani podatki o prekomerni telesni teži in debelosti v Sloveniji so iz leta 2020, kažejo pa, da je debelih 21,5 odstotka moških in 17,4 odstotka žensk. Poleg tega se več kot 48 odstotkov moških in več kot 29 odstotkov žensk sooča s čezmerno telesno maso. Podatki se ne razlikujejo le po spolu, pač pa tudi po starosti, izobrazbi in regiji. Regionalno glede debelosti najbolj izstopajo Pomurje, Posavje in Jugovzhodna Slovenija. V Pomurju je tako denimo debel vsak četrti človek.

Kljub zelo toplim popoldnevom zime še ne gre povsem odpisati

20. 02. 2023 08.18

Vreme se očitno ne zmeni za letne čase, saj že pred uradnim koncem zime beležimo povsem pomladne temperature. Zelo topli bodo tudi prihodnji dnevi. Na vzhodu Slovenije se bo lahko na pustni torek lokalno ogrelo tudi do 20 stopinj, kar je bolj običajna temperatura za konec aprila kot za drugo polovico februarja. A kot pravi star slovenski pregovor, ena lastovka še ne prinese pomladi. Tako lahko tudi letos pričakujemo, da bo zima v naslednjih tednih še opletala z repom. Prvo občutnejšo ohladitev, ki nam bo po dolgem času prinesla padavine, predvsem višje ležečim krajem pa tudi nekaj snega, je pričakovati že ta konec tedna.

Zakaj so razlike v višini snežne odeje že na majhnih razdaljah tako velike?

24. 01. 2023 09.17

V zadnjih dneh si vremenske fronte sledijo kot po tekočem traku in predvsem hribe na debelo zasipajo s snegom. Po nižinah je slika precej bolj razgibana. Medtem ko je ponedeljek nekaterim območjem prinesel že tretjo večjo pošiljko snega v tem mesecu, je drugje spet prevladoval dež. Zelo velike razlike v višini snežne odeje so se ustvarile že med kraji, ki so si blizu skupaj in ležijo na podobni nadmorski višini.

Je pred nami najtoplejša silvestrska noč v zadnjih desetletjih?

29. 12. 2022 08.18

Letošnji prehod iz starega v novo leto bodo zaznamovale zelo visoke, ponekod lahko celo rekordne temperature. Za december zelo topli so bili sicer že pretekli dnevi, na zadnji dan leta pa se bo k nam razširil še toplejši zrak in v silvestrski noči bomo marsikje izmerili deset in več stopinj. Neobičajno toplo vreme se bo nadaljevalo tudi v prvih dneh novega leta, ko se bodo lahko popoldanske temperature v najtoplejših krajih na vzhodu države približale celo 20 stopinjam Celzija.

Pestro vremensko dogajanje: najprej poledica in žled, v noči na soboto še sneg

15. 12. 2022 08.23

Pred nami je pestro vremensko dogajanje, ki bo lahko povzročalo tudi težave. Zvečer ali v prvem delu noči nas bodo namreč od zahoda zajele padavine, ki bodo zaradi občutne otoplitve v višinah v večjem delu Slovenije v obliki dežja. Ker pa se bo v krajih pod 500 metri nadmorske višine marsikje še zadrževala plast zraka z negativnimi temperaturami, bo do petkovega dopoldneva predvsem na severovzhodu Slovenije velika nevarnost poledice in žleda. Padavine lahko pričakujemo tudi v noči na soboto, ko se bo meja sneženja marsikje spustila do nižin.

Največ snega na Notranjskem in Kočevskem, ponekod do 30 centimetrov

12. 12. 2022 10.59

Nedeljsko sneženje je nekaterih predelom Notranjske in Kočevske prineslo skoraj 30 centimetrov snega, danes zjutraj pa je pritisnil še mraz. Kljub temu da se je v večjem delu Slovenije zjasnilo šele v zgodnjih jutranjih urah, je bila ponekod izmerjena najnižja temperatura po januarju.

Najvišja povprečna plača v Podlehniku, najmanj delovno aktivnih v Kuzmi

20. 10. 2022 06.00

Še pred nedeljskim prvim krogom predsedniških volitev se pričenja kampanja pred lokalnimi volitvami, ki bodo v nedeljo, 20. novembra. Novinarji rubrike Dejstva bomo pod drobnogled vzeli kandidate za župane in občinske svete, med seboj primerjali občine, kako se je življenje prebivalcev v tem mandatu izboljšalo oziroma spremenilo, koliko projektov so zaključili in koliko evropskih milijonov pravočasno počrpali. Začenjamo s povprečno plačo, ki je v Sloveniji lani znašala 1.969 evrov bruto.

Pestro nevihtno dogajanje: poličast oblak, močnejši nalivi in nevarnost plazov

08. 09. 2022 07.18

Pestro nevihtno dogajanje se je iznad Italije in severnega Jadrana razširilo tudi nad zahodno Slovenijo. Agencija RS za okolje je za celotno državo izdala oranžno opozorilo. Pojavljali so se krajevno močnejši nalivi, sunki vetra in številni udari strel. Največ padavin so izmerili na Krasu, gasilci pa so imeli največ dela na Obali, v okolici Sežane ter na območju Ljubljane.

Dež že drugič zatajil, a dan na Krasu minil mirno

30. 07. 2022 07.29

Stanje na obeh požariščih na Krasu je ves dan mirno, čeprav ga ni bilo veliko, je dež vseeno izboljšal oziroma vsaj omilil razmere. Pojavljajo se še manjša žarišča, vendar jih je veliko manj kot v preteklih dneh. Gasilci na terenu bodo prilagodili gasilsko stražo novim razmeram.

V slovensko Istro začeli voziti vodo z Notranjske

26. 07. 2022 07.11

Pri Planini so iz reke Unice začeli črpati vodo za potrebe slovenske Istre. Vojaški in gasilski tovornjaki s cisternami bodo surovo vodo prevažali do vodarne Rižanskega vodovoda v Cepkih pri Dekanih. Vodo prevažajo s štirimi gasilskimi avtocisternami in štirimi cisternami Slovenske vojske, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje. Črpanje lahko poteka 24 ur na dan, v rotaciji pa je sedem enot. "Trenutno lahko prečrpamo 5000 litrov na minuto," je povedal Domen Torkar iz Uprave za zaščito in reševanje.

Največ bonov unovčili na zadnji dan njihove veljavnosti

11. 07. 2022 13.15

Najvišja dnevna porabljena vrednost turističnih bonov in bonov za gostinstvo, turizem, šport in kulturo je bila dosežena prav na zadnji dan njune veljavnosti, 30. junija. Turistični boni so bili največkrat unovčeni za prenočitev v hotelih, boni 21 pa za gostinske storitve, kažejo podatki Finančne uprave Republike Slovenije.

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano

06. 07. 2022 14.21

Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.

Koncesionarja bosta le Nomago in Arriva, murskosoboški prevoznik se bo pritožil

02. 04. 2022 11.49

Po izboru Ministrstva za infrastrukturo bosta koncesionarja v linijskem avtobusnem prevozu na 12 območjih oziroma sklopih, pri čemer sta za devet od 12 sklopov dobili zgolj po eno ponudbo, le Nomago in Arriva. Odločitev ni dokončna, saj se bo Avtobusni promet Murska Sobota pritožil oziroma vložil zahtevek za revizijo.

Občani zaskrbljeni zaradi sečnje v Rakovem Škocjanu

19. 01. 2022 18.24

Na območju Rakovega Škocjana so občani opazili sečnjo dreves in številni so izrazili zaskrbljenost, saj se s sečnjo na tem območju namreč ne strinjajo. V Notranjskem parku, kjer so dobili številne pritožbe, so pojasnili, da sami nimajo nobene povezave s sečnjo. Lastnik gozdov v Rakovem Škocjanu je namreč Republika Slovenija, v njenem imenu pa z gozdovi upravlja državno podjetje SiDG, ki tudi izvaja oz. naroča in plačuje sečnjo. Občane mirijo, da se izvaja sečnja dreves, ki se sušijo.

Zadnje priprave pred začetkom cepilnih dni: 'Cepljenje je učinkovit instrument'

12. 01. 2022 09.59

Število okužb neustavljivo narašča, zaradi česar pristojni v zadnjem času še glasneje pozivajo k cepljenju proti covidu-19. To je namreč najboljša možnost za zaščito pred okužbo in za omejevanje širjenja nalezljivega virusa. V torek smo že drugi dan zapored zabeležili rekorden dnevni prirast okužb. "V zadnji cepilni akciji se je cepljenje približno podvojilo, tudi pri cepljenju otrok," je dejala vodja koordinacije in organizacije Cepilnega centra ZD Ljubljana Simona Repar Bornšek ter dodala, da to pričakujejo tudi tokrat.

Ledeno kraljestvo v Srbiji, Subotica zamrznila v žledu

27. 12. 2021 20.32

Iz Srbije poročajo o vremenski ujmi, ki je prizadela sever države. Prebivalci Subotice so objavili številne fotografije rastlin in predmetov, ki so videti, kot da bi bili stekleni, obkrožajo pa jih ledene sveče. Poleg prizorov, ki so videti kot iz zimske pravljice, pa je žled seveda prinesel tudi številne težave. Pristojne službe so prejele približno 40 prijav o polomljenih drevesih in vejah, pretrganih električnih kablih in škodi na vozilih ter objektih. Lokalni vremenski portal je medtem okrcal hidrometeorološki zavod, češ da so popolnoma zgrešili z napovedjo za Vojvodino.

NIJZ: Oceno epidemiološke situacije vladi pošljemo vsak ponedeljek

29. 06. 2021 15.48

Slovenske turiste, ki trenutno dopustujejo na Hrvaškem, je pretekli konec tedna razburila novica, da Slovenija Hrvaške še vedno ni uvrstila na seznam zelenih držav, kljub dejstvu, da je po merilih ECDC izpolnila vse pogoje. Kot pojasnjujejo na NIJZ, oceno epidemiološke situacije za vse države tedensko posodabljajo in jo vsak ponedeljek pošljejo vladi. Ta predloge NIJZ nato obravnava v četrtek in jih predvidoma tudi upošteva.

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo

28. 06. 2021 11.47

Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

Hrvaška na zemljevidu ECDC zelena, na slovenskem pa še vedno oranžna

28. 06. 2021 11.13

Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni je pretekli četrtek objavil nov zemljevid evropskih držav, na katerem je bila Hrvaška sprva obarvana sivo. Napako so čez dan popravili in Hrvaško obarvali v zeleno. Slovenska vlada novih podatkov ni upoštevala, tako da je naša celotna južna soseda, z izjemo Panonske Hrvaške, še vedno obarvana oranžno. Tako velja, da je vstop v Slovenijo brez karantene mogoč z negativnim testom ali potrdilom o cepljenju oziroma prebolelosti.