notranje izgorevanje

'Tu se nihče več ne more počutiti varnega': kdo in kako bo rešil Volkswagen?
29. 10. 2024 08.02Dan, po katerem je vse drugače, pravijo številni v Nemčiji, potem ko je Volkswagen napovedal zaprtje vsaj treh tovarn in črtanje več deset tisoč delovnih mest. O krizi se je govorilo dolgo, a šok ni zato nič manjši. Iskanje krivca je zato v polnem teku. Na vrhu seznama: zavožen zeleni prehod in požrešnost lastnikov.

Direktor Mahleja: 'Evropa dela veliko napako'
11. 10. 2024 17.54Arnd Franz, izvršni direktor dobavitelja avtomobilske industrije Mahle, ki v Sloveniji ravno načrtuje velika odpuščanja, opozarja na posledice vztrajanja pri strogih ciljih zmanjšanja emisij CO2 v Evropski uniji. V intervjuju je poudaril, da bi bile posledice za evropsko gospodarstvo in avtomobilsko industrijo lahko usodne.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Ozadje dogovorov in kupčkanj pri komisarskih položajih
18. 09. 2024 17.36Ko je Ursula von der Leyen na težko pričakovani konferenci za medije v nabito polni dvorani razglasila sestavo in razrez komisarskih položajev, se je dvorana, z novinarji od vsepovsod, dvakrat skupinsko oglasila. Najprej je rahlo zabrenčalo ob napovedi komisarskega položaja madžarskega kandidata, prav smeh pa je vzbudilo zelo kratko in preprosto vprašanje finske novinarke, ki se je glasilo nekako v tem smislu: oprostite prosim, ampak kaj bo pravzaprav delala komisarka s Finske? Njen komisarski resor se imenuje tehnična suverenost, varnost in demokracija.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje
19. 09. 2024 07.09Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Še slabše, kot se domnevalo. 'Zdaj se krvnik norčuje iz žrtve'
08. 09. 2024 09.16Pri nemškem avtomobilskem proizvajalcu Volkswagen je vse videti še slabše, kot se je sprva domnevalo. Član uprave skupine Oliver Blume je napovedal "nadaljnje ukrepe". Ker da: "Stvari se tako ne morejo nadaljevati."

Tišja 'kroska' za specialce in slovenski odgovor na drone
07. 07. 2024 18.4017-letni Mark Müller na ploščadi pred garažo ljubljanske vojašnice sede za krmilo močnega motorja in požene proti bližnjim kupom gramoza. Čeprav je videti kot motokrosistična vožnja, ni značilnega hrupa in vonja po bencinu. Nič čudnega, saj gre za električni hard enduro motor, ki ga razvijajo posebej za vojaške potrebe. Preden ga je testni voznik spravil na plano, je bil v hangarju naložen zadaj na lahkem oklepniku perun 4x4, ki pa ima na strehi tudi posebno kupolo, daljinsko voden sistem zračne obrambe Mangart 25. Gre za slovenski izdelek, ki je veliko pozornost pritegnil tudi v Parizu.

Podražitev parkirnin za terence: za eno uro v središču Pariza 18 evrov
05. 02. 2024 08.15Parižani so na referendumu potrdili trikratno podražitev parkirnine za cestna terenska vozila. Za podražitev parkirnine za večje avtomobile s šestih na 18 evrov na uro v središču mesta, v predmestju pa s štirih na 12 evrov na uro je glasovalo skoraj 55 odstotkov udeležencev glasovanja.

Pasti zelenega prehoda?
16. 12. 2023 07.00Različni sestanki, vrhovi, konference, ki v ospredje postavljajo podnebni zlom in nujnost ukrepanja, se kar vrstijo. Ob zaključevanju pisanja tega besedila se je v Dubaju zaključeval Svetovni vrh o podnebnih ukrepih – COP 28 – vendar še brez jasnih sklepov. Tisto, kar je bilo jasno, je, da so nekatere države ostro nasprotovale izpustitvi zaveze k opuščanju uporabe fosilnih goriv. In zato se je celoten vrh v bistvu nekoliko podaljšal.

Švedi z letom 2025 zapirajo del prestolnice za bencinarje in dizle
11. 10. 2023 17.37Švedi so se odločili, da bodo hrupu in onesnaženemu zraku v centru prestolnice naredili konec. Z začetkom leta 2025 pa tako v osrčje Stockholma ne bo smel več zapeljati niti en avtomobil, ki ga poganja bencin ali dizel. Veljale bodo določene izjeme.

Katero slovensko podjetje je lani prihranilo kar 120 ton odpadnega stekla?
09. 06. 2023 00.15Podjetje Carglass Slovenija je lani s svojo strategijo "najprej popravilo" prihranilo več kot 120 ton odpadnega stekla. Ta strategija daje prednost popravilu pred menjavo stekla in tako zmanjšuje emisije CO2 in stroške strank. Sicer pa vsa stekla, ki jih zamenjajo, v 100% tudi reciklirajo.

V Kranju prevzeli ključe štirih električnih mestnih avtobusov
15. 05. 2023 19.35Sončne celice bodo v Kranju napajale štiri nove električne mestne avtobuse, ki so jih dobili tamkajšnji meščani. Občina načrtuje, da bodo vozili po mestu in okolici. Ničelni izpust, okolju prijazni in brez zvoka so nekatere prednosti, s katerimi se ponašajo mestni električni avtobusi, a ena izmed njihovih hib je tudi cena, ki trenutno znaša dvakrat toliko kot za mestni avtobus na notranje izgorevanje. Zato še sreča, da so večino kupnine za avtobuse na kranjski občini pridobili iz sredstev Ekosklada.

'Z elitističnim in samovšečnim protestom delajo nasprotno od tega, kar potrebujemo'
20. 04. 2023 11.13Že mogoče, da ima vse več Nemcev dovolj aktivistov in protestnikov Zadnje generacije, a ti ne nameravajo popustiti in so v nemški prestolnici začeli z novim valom protestov, čeprav so učinki njihovih akcij pogosto vse prej kot ekološki, kritiki pa menijo, da lahko z oteževanjem življenja ljudi škodijo prizadevanjem za boljše varstvo okolja.

Dvoličnost elite: zasebna letala ustvarila letne emisije 130.000 avtomobilov
31. 03. 2023 16.07Navadni smrtniki naj bi se v imenu boja za bolj zdravo podnebje odpovedali marsičemu. Avtomobilu na notranje izgorevanje, potovanjem, novim kosom oblačil ali kakšnemu zrezku. Na drugi strani pa so bogataši, med katerimi številni radi pridigajo o čistem okolju, ki pridno nabirajo kilometre z zasebnimi letali.

Članice EU potrdile prepoved vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem
28. 03. 2023 13.43Ministri za energetiko so potrdili uredbo, v skladu s katero bo od leta 2035 prepovedana prodaja novih vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem. Še naprej bo sicer dovoljena prodaja tovrstnih vozil pod pogojem, da jih bodo poganjala sintetična goriva. S tem je podporo pogojevala Nemčija, ki je glasovala za uredbo.

Berlin umaknil veto, EU podprl prepoved vozil na fosilna goriva
27. 03. 2023 13.15Članice Evropske unije so sklenile dogovor glede prepovedi vozil z motorjem na notranje zgorevanje od leta 2035 dalje. V torek bodo o uredbi glasovali ministri za energetiko.

Nemčija in Evropska komisija dosegli dogovor o ukinjanju vozil na notranje izgorevanje
25. 03. 2023 11.38Nemška vlada in Evropska komisija sta dosegli dogovor glede prepovedi prodaje novih vozil z motorji na notranje izgorevanje, sta sporočili obe strani. Nemčija se je zavzemala za to, da bi bila prodaja novih takšnih vozil dovoljena tudi po letu 2035 pod pogojem, da bi jih poganjala sintetična goriva.

Golob: Kar je dobro za nemško avtomobilsko industrijo, je dobro tudi za našo
23. 03. 2023 12.50"Vztrajali bomo na tem, da mora imeti jedrska tehnologija svoje mesto v ogljično nevtralni prihodnosti Evrope," je ob prihodu na zasedanje voditeljev EU v Bruslju povedal slovenski premier Robert Golob. Okvir o čistih tehnologijah, ki ga bodo obravnavali voditelji, je po njegovih besedah pomemben na dolgi rok in ne toliko za konkretne projekte, kot je drugi blok krške nuklearke. Povedal je tudi, da je predlog Bruslja o sintetičnih gorivih za avtomobile sprejemljiv za Slovenijo.

Bruselj za izvzem sintetičnih goriv iz prepovedi vozil na notranje izgorevanje
22. 03. 2023 15.23Evropska komisija je pripravila kompromisni predlog za rešitev spora glede prepovedi vozil z motorji na notranje izgorevanje, ki bi dovoljeval uporabo takšnih vozil pod pogojem, da bi jih poganjala izključno sintetična goriva. Nemška vlada je sporočila, da predlog preučuje.

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?
18. 03. 2023 10.30Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

Prepoved motorjev na notranje zgorevanje: Bo vožnja še dostopna vsem?
11. 03. 2023 10.18Tudi Slovence močno razburja načrt Bruslja, da bi po letu 2035 prepovedali prodajo novih avtomobilov z bencinskimi in dizelskimi motorji. Zapleta se sicer zlasti zaradi pomislekov Nemčije in Italije, a Evropska komisija je odločena, da je to nujno za doseganje evropske podnebne nevtralnosti. Toda, je tak ambiciozen cilj sploh dosegljiv? O tem smo se v tokratnem POPkastu pogovarjali s predsednikom Društva e-Mobilnost Slovenija Ignacem Završnikom.

Prepoved motorjev na notranje izgorevanje: 'Samomor in darilo kitajski industriji'
06. 03. 2023 19.01"Samomor in darilo kitajski industriji," tako načrt, da Evropa popolnoma prepove avtomobile z motorji na notranje izgorevanje po letu 2035, označujejo v Italiji in Nemčiji. Nasprotovanje uredbi, ki jo je že potrdil Evropski parlament, pa napovedujeta tudi Poljska in Bolgarija. Končno glasovanje o pokopu motorjev na naftne derivate bi moralo biti izvedeno v torek, a je zaradi nasprotovanja četverice prestavljeno za nedoločen čas. Razprava o prihodnosti evropske mobilnosti ostaja vroča.

Članice EU preložile odločanje o prepovedi nekaterih vozil
03. 03. 2023 11.40Države članice EU so se odločile, da preložijo končno odločanje o prepovedi vozil z motorji na notranje izgorevanje po letu 2035, predvideno za prihodnji torek, je sporočilo švedsko predsedstvo. Razloga za preložitev niso navedli. Na Evropski komisiji so v odzivu zagotovili, da se s članicami pogovarjajo o njihovih skrbeh.

'Avto z motorjem na notranje izgorevanje je hrbtenica slovenske mobilnosti'
23. 02. 2023 17.39Potem ko je Evropski parlament v okviru svežnja "Pripravljeni na 55" potrdil cilje zmanjšanja izpustov CO2 za nova osebna vozila in lahka gospodarska vozila, v AMZS pravijo, da podpirajo ukrepe za varstvo okolja. Opozarjajo pa, da mora država pripraviti strategijo zelenega prehoda, ki bo upoštevala specifike slovenske mobilnosti. Prav tako breme zelenega prehoda ne sme pasti le na voznike osebnih vozil.

Zelena luč parlamenta: Od leta 2035 konec motorjev na notranje izgorevanje
14. 02. 2023 13.35Evropski parlament je potrdil prepoved prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035, s čimer je odpravljena še zadnja ovira v zakonodajnem postopku. Vmesna cilja do leta 2030 sta zmanjšanje izpustov avtomobilov za 55 odstotkov in lahkih gospodarskih vozil za 50 odstotkov.

Konec motorjev na notranje izgorevanje: se streljamo v koleno?
07. 02. 2023 10.52Motorji z notranjim izgorevanjem naj bi se poslovili do leta 2035. To tudi pomeni razcvet e-mobilnosti. In čeprav je izvajanje načrta že v teku, je neznank toliko, da jih ni malo, ki menijo, da bi morali imeti Evropejci več besede pri sprejemanju strategije, ki bo zaznamovala njihova življenja – in v kateri so morda hude napake.

Zavrnili namestitev domače polnilnice: Vsi boste brez elektrike
03. 02. 2023 11.17Električni avtomobili in toplotne črpalke so ključni členi zelenega energetskega prehoda. A če jih bodo uporabljali vsi, se lahko električno omrežje sesuje. Zato je treba dobaviteljem električne energije dovoliti, da preprečijo šok, menijo v Nemčiji, kjer se prehod dogaja najhitreje. Podjetja, ki so v prehod neposredno vpletena, na primer Tesla in Viessmann, pa menijo, da je to zelo slaba ideja.

Odkrili največje nahajališče redkih kovin v Evropi
12. 01. 2023 16.03Na severu Švedske so odkrili največje nahajališče redkih kovin v Evropi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes sporočilo švedsko rudarsko podjetje v državni lasti LKAB. Redke kovine so med drugim bistvene za proizvodnjo baterij za električne avtomobile. Toda raziskave se bodo začele šele čez leta, tudi če bodo dovoljenja izdana zelo hitro.

Bruselj predlaga standard Euro 7 za zmanjšanje izpustov motornih vozil
10. 11. 2022 18.01Evropska komisija je predstavila predlog uredbe z novimi pravili za zmanjšanje izpustov novih lahkih in težkih motornih vozil v EU, imenovanimi Euro 7. V okviru uredbe bi EU prvič regulirala tudi izpuste nevarnih trdih delcev in mikroplastike, ki nastajajo pri uporabi pnevmatik in zavor.

Volvo na Danskem prenehal s prodajo dizelskih in bencinskih avtomobilov
25. 09. 2022 07.59Švedski avtomobilski proizvajalec Volvo na Danskem ne prodaja več avtomobilov na dizelski in bencinski pogon, je sporočila danska podružnica družbe Volvo. Danska je tako za Norveško postala druga država na svetu, v kateri se Volvo osredotoča izključno na električna in hibridna vozila.