normativ

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke

03. 04. 2025 15.38

Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih

20. 02. 2025 06.00

Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Kako najti pravega partnerja? 'Dejstvo je, da domov nihče ne potrka'

14. 02. 2025 06.11

Zahodni svet valentinovo časti kot dan zaljubljencev, samski pa ga pogosto sarkastično imenujejo "dan zavedanja samskosti". Pa vendar se marsikdo, ki si želi partnerskega odnosa, pa še ni naletel na pravo osebo, sprašuje, ali se bo to sploh kdaj zgodilo. Milena Plesko iz matchmaking agencije Aglaia verjame v moč ljubezni in pravo, iskreno, dolgoročno partnerstvo. Vprašali smo jo, kaj so najpogostejše napake pri spoznavanju potencialnih partnerjev, kaj ljudje najpogosteje iščejo in zakaj tudi po nekaj "slabih" zmenkih ne bi smeli obupati. "Dejstvo je, da domov nihče ne potrka – pomembno je biti proaktiven," je povedala med drugim.

Spremembe v šolstvu: na posvetu pripombe, vlada zamaknila sprejetje novele

06. 02. 2025 06.17

Vlada je na seji prekinila obravnavo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Na jutranjem posvetu o prihodnosti šolstva, ki ga je organiziral premierjev kabinet, je bilo podanih nekaj pripomb, zato bodo novelo zakona sprejeli prihodnji teden, je pojasnil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'

18. 09. 2024 06.00

Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

V šolah primanjkuje kadra, ravnatelji drug drugemu 'kradejo' učitelje

03. 09. 2024 15.47

V Svizu so ob začetku šolskega leta vnovič opozorili na vse slabše razmere v šolstvu. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje v vseh delih vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, ministrstvo pa k problematiki ne pristopa ustrezno aktivno, so ocenili. Menijo, da bi sistem vzgoje in izobraževanja potreboval stabilno financiranje.

5-letnika pobegnila iz vrtca, da bi kupila lego kocke: 'Samo šla sva'

24. 07. 2024 19.08

Drama se je odvijala v Sladkem vrhu. Iz tamkajšnjega vrtca sta namreč - kljub visoko nameščeni kljuki na vratih - ušla 5-letna dečka, ki so ju kakšno uro po izginotju, k sreči živa in zdrava, našli približno pet kilometrov proč od vrtca. Na prometni cesti, kjer pločnikov ni. Starši dečkov, ki so še danes pretreseni, pravijo, da so njuno izginotje tako policiji kot njim sporočili šele kakšno uro zatem, ko so ugotovili, da ju ni. Zakaj tako pozno?

Urgentno pismo 157 ginekologov in ginekologinj: 'Še zadnji klic na pomoč'

12. 05. 2024 20.19

Več kot 200 tisoč deklet in žensk starejših od 13 let nima izbranega ginekologa. Odločevalci se radi pohvalijo s podatki, da je Slovenija ena najvarnejših držav na svetu za rojevanje in je na dobri poti, da izkorenini raka materničnega vratu, pa za sistem v zadnjih desetletjih niso storili veliko, poudarja 157 ginekologinj in ginekologov, ki se je podpisalo pod javno pismo. V njem opozarjajo, da če se bodo do leta 2026 upokojili vsi tisti, ki izpolnjujejo pogoje, bo brez ginekologa ostalo še 150 tisoč žensk, in vsi ti pozitivni trendi se bodo zelo hitro obrnili.

Kje bo stala nova gorenjska bolnišnica? Naročena nova analiza

14. 03. 2024 11.24

Ministrstvo za zdravje je naročilo novo analizo, na podlagi katere naj bi določilo lokacijo nove gorenjske regijske bolnišnice, za katero se že nekaj let potegujejo Jesenice, Radovljica in Kranj. Naloga bo predvidoma zaključena v tem mesecu, odločitev pa bo sprejeta po evalvaciji ugotovitev, so odgovorili na ministrstvu.

Zdravniki v zaostritev stavke, želijo preklic soglasij za nadurno delo

22. 01. 2024 06.10

Zdravniki so na stavkovnih zborih izrazili jasno željo po preklicu soglasij za nadurno delo, je v izjavi medijem povedal predsednik sindikata Fides Damjan Polh. Sindikat bo tako postal koordinator zbiranja preklica soglasij zdravnikov, ki bodo to želeli. Nadaljevanje pogajanj med vlado in Fidesom medtem ni prineslo dogovora.

Po opoldanskih pogajanjih Fides vlado poziva, naj 'resno sede za mizo'

15. 01. 2024 07.14

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po enodnevni opozorilni stavki, ki je potekala prejšnji torek, danes začel splošno stavko, ki bo potekala do preklica oziroma sklenitve stavkovnega sporazuma. A tega, sodeč po dosedanjih izjavah predstavnikov obeh strani, za zdaj še ni na vidiku. Delo v javnem zdravstvu tako poteka okrnjeno. Zveza društev upokojencev Slovenije se medtem pridružuje nasprotovanju do stavke zdravnikov in Fidesa, saj je po njihovem prepričanju to stavka le za višje plače in ne stavka, ki poziva k urejanju sistemskih razmer v zdravstvu.

'Pacienti brez izbranega osebnega zdravnika so alarm, da je država zatajila'

13. 01. 2024 09.35

V Srebrni niti – združenju za dostojno starost ne podpirajo stavke zdravnikov in pozivajo k dostojnemu in dostopnemu zdravstvenemu varstvu. Podpirajo stavko pacientov in zahteve iniciative Glas ljudstva, državni zbor pa pozivajo, naj čim prej obravnava in sprejme interventni zakon, ki ga je v parlament vložila iniciativa.

Glas ljudstva: Interventni zakon se 'dvoživk' loteva prenežno

15. 12. 2023 22.51

Interventni zakon v zdravstvu je spregledal 140.000 zavarovancev brez izbranega osebnega zdravnika, preko 200.000 žensk brez izbranega ginekologa in preko 20.000 otrok brez pediatra, opozarjajo v iniciativi Glas ljudstva. Prav tako ne prepoznava problematike tistih koncesionarjev, ki znotraj javnega sistema ne prevzemajo enakih odgovornosti za njegovo nemoteno delovanje in ki delujejo kot nelojalna konkurenca javnim zavodom, ki jih tudi kadrovsko izčrpavajo, nadaljujejo. Prepričani so, da se interventni zakon problema zdravnikov z dvojnimi praksami se zakon loteva "skrajno nežno, po našem mnenju prenežno".

V izraelskih napadih na Gazo doslej ubitih za okoli 200 razredov otrok

20. 11. 2023 21.13

Približno polovica populacije v Gazi, ki šteje okoli 2,3 milijona ljudi, je otrok. Samo v zadnjih 44 dneh odkar Izrael izvaja prekomerne "povračilne" bombne napade je bilo v tej palestinski enklavi ubitih najmanj 5500 otrok. To je za skoraj 200 razredov otrok, mnogi med njimi so sicer še predšolski otroci.

Vlada in visokošolski sindikat podpisala stavkovni sporazum

19. 07. 2023 14.16

Minister za visoko šolstvo Igor Papič in predsednik Visokošolskega sindikata Slovenije Gorazd Kovačič sta podpisala stavkovni sporazum. Ta se nanaša na neplačne zahteve sindikata, medtem ko bodo plačni del reševali v okviru krovnih oz. stebrnih pogajanj, ki potekajo za celotni javni sektor. Sindikat je stavko do konca leta zamrznil. V Sindikatu Univerze v Mariboru, ki je del Visokošolskega sindikata Slovenije, pa so se od sporazuma javno ogradili. Po njihovem prepričanju ima namreč več možnih negativnih kot pozitivnih posledic za zaposlene v visokem šolstvu.

'Stroški zdravljenja precej presegajo znesek, ki ga dobimo od zavarovalnice'

23. 06. 2023 06.00

Ker zobozdravniki zaradi odločitve zdravstvene zavarovalnice ne smejo več zaračunati doplačil za zdravljenje koreninskih kanalov, jih bodo odslej pošiljali k specialistom, če to ne bo zaleglo, napovedujejo stavko. Zobozdravniki opozarjajo, da stroški zdravljenja – brez doplačil – bistveno presegajo znesek, ki ga dobijo od zavarovalnice. Kar po njihovem mnenju tudi podaljšuje čakalne dobe in paciente pošilja k zasebnikom, tudi v tujino, predvsem na Hrvaško.

'Soočamo se z resno krizo izobraževanja, ki se poglablja'

23. 05. 2023 14.19

Rebalans državnega proračuna ilustrira, da je odnos izvršilne oblasti do vzgoje in izobraževanja napačen, neustrezen in ne vodi k temu, da bi v Sloveniji lahko tudi v prihodnjih desetletjih zadržali kakovostno javno izobraževanje, je izpostavil glavni tajnik šolskega sindikata Sviz Branimir Štrukelj.

Ministrstvo bo sofinanciralo dodatne ure športne vadbe v osnovni šoli

21. 04. 2023 15.44

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo razpis za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v šolskem letu 2023/24. Z razpisom v višini milijon evrov bodo sofinancirali stroške strokovnega dela v oddelkih za učence od 1. do 3. razreda osnovne šole, program pa mora obsegati najmanj eno uro dodatne športne vadbe na teden.

560.000 ljudi brez osebnega zobozdravnika, s prenovo storitev bo še slabše

29. 03. 2023 14.07

Odbor za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije opozarja, da ukinitev doplačil za endodontske storitve zmanjšuje dostopnost do zobozdravstvenih storitev. Prepričani so, da se bodo s tem povečale čakalne vrste na sekundarnem nivoju, delež zasebnih storitev, zaradi več nujnih primerov zdravljenja pa tudi obremenitev blagajne ZZZS.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?

27. 02. 2023 17.17

Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

'Mreža javnih zdravstvenih zavodov bi se lahko sesula že v času te vlade'

13. 02. 2023 15.34

V civilni iniciativi Glas ljudstva menijo, da ukrepi, ki jih sprejema vlada, koristijo zasebnikom, saj da jim sedanji sistem omogoča nekatere boljše pogoje delovanja kot javnim zasebnim zavodom. Slednje so predstavili na primeru Studia R, ki je v preteklem letu močno povečal obseg delovanja in iz javnih zdravstvenih zavodov zvabil šest zdravnikov. "Na področju koncesij trenutno vlada popoln divji zahod," je ponazoril predstavnik iniciative Jaša Jenull. Če ima vlada resničen namen obraniti javno zdravstveno mrežo pred popolnim razsutjem, mora problematiko koncesionarstva nasloviti nemudoma, še poudarjajo.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

'Dvig normativa bi pustil hujše posledice kot reševanje Tama in Adrie'

07. 01. 2023 13.31

V sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktikum so se odzvali na ocene ekonomista prof. Maksa Tajnikarja v zvezi z odgovornostjo za nastale razmere v osnovnem zdravstvu. Tajnikar meni, da gre odgovornost za katastrofalne razmere v zdravstvu pripisati ministrstvu za zdravje, problem pa naj bi nastal leta 2019, ko je takratni minister pristal, da se število dodeljenih pacientov na zdravnika zniža na 1400. "Dokler normativa ne dvignemo na 1700, ne bomo ničesar storili," je povedal.

'Odgovornost za stanje v zdravstvu je na ministrstvu'

07. 01. 2023 07.00

Na vpis k novima zdravnicama v ljubljanski ZD Bežigrad se je že četrti zaporedni dan vila skoraj kilometrska vrsta. Nekateri pacienti, opremljeni s stoli in odejami, so na vpis čakali vso noč. Ali je za to stanje odgovorno zdravstveno ministrstvo ali ljubljanska občina? Na vprašanje nam je pomagal odgovoriti profesor zdravstvene ekonomike Maks Tajnikar.

Pravna mreža ljudem v pomoč pri pridobivanju osebnih zdravnikov

03. 01. 2023 13.13

V Pravni mreži za varstvo demokracije so se namenili ponuditi pravno pomoč osebam, ki kljub plačevanju zdravstvenega zavarovanja ne morejo pridobiti osebnega zdravnika, saj menijo, da jim je s tem kršena zakonska pravica. Kot je pojasnila Anuška Podvršič iz mreže, akcijo razumejo kot dodatno spodbudo državi, da ljudem zagotovi zdravnike.

Keber: Minister išče žrtveno jagnje za svoje napake

22. 12. 2022 06.00

Z nekdanjim ministrom za zdravje Dušanom Kebrom in podpredsednico Združenja zdravnikov družinske medicine dr. Neno Kopčavar Guček smo se pogovarjali o razmerah v zdravstvu.

MNZ pojasnjuje, kako preverjajo ravnanja policije med protesti

02. 12. 2022 15.00

Na ministrstvu za notranje zadeve zanikajo očitke, da se ministrica za notranje zadeve mag. Tatjana Bobnar ni lotila preiskovanja protestov v zadnjih dveh letih. Svojo plat zgodbe so zapisali v daljšem pismu, kjer pojasnjujejo, kaj se je na tem področju dogajalo v času, odkar je ministrica prevzela svojo funkcijo.

Mineva leto dni, odkar so policisti s solzivcem zadimili Ljubljano

05. 10. 2022 07.54

5. oktobra lani je protest v Ljubljani ušel izpod nadzora. Policija je šla nad protestnike tudi s solzivcem in plinskimi bombami. Duhovi zaradi njenega ravnanja še niso pomirjeni, ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar pa skozi izredni nadzor preverja zakonitost, strokovnost in spoštovanje človekovih pravic pri delu Policije.

Regulacija psihoterapije kot samostojnega poklica bi šarlatanom zavezala roke

11. 09. 2022 09.46

Da se na psihoterapijo v javnem zdravstvenem sistemu čaka od enega do dveh let, je nesprejemljivo. To preprosto pomeni, da psihoterapija duševnim bolnikom ni dostopna, opozarjajo v Slovenskem združenju za psihoterapijo in svetovanje. Že vse od leta 2018 si prizadevajo za zakonsko ureditev psihoterapije v Sloveniji, ki bi končno omogočila pacientom dostop do kakovostne psihoterapije, a na ministrstvu za zdravje doslej ni bilo posluha. Bo z novim zdravstvenim ministrom Slovenija po vzoru Avstrije in Nemčije vendarle uredila psihoterapijo kot samostojen poklic ali bo dostop do psihoterapije še vedno ostal brez nadzora in prostor za razne šarlatane?