noč v muzeju 2

V steni spali na leseni gugalnici, v Himalajo potovali z avtomobilom
31. 01. 2025 06.00Veverice niso le ljubki glodavci, ki plezajo po drevesih, pač pa tudi legendarni Mojstrančani, ki so tako dobro plezali po gorah, da so se z zlatimi črkami zapisali v zgodovino alpinizma. Janko Ažman, Klavdij Mlekuž, Janez Brojan in Zvone Kofler so se konec 60. let združili v skupino alpinistov in gorskih reševalcev Mojstranške veverice, čez nekaj let so medse sprejeli še Janeza Dovžana in Miha Smoleja z Dovjega.

'Vsi imamo radi čokolado, a o njej v bistvu zelo malo vemo'
15. 12. 2024 07.00Pred točno mesecem dni je v Ljubljani svoja vrata odprl najbolj sladek muzej v Sloveniji – Muzej čokolade Chocolarium. V tem času se je z zgodovino kakava in čokolade seznanilo že okoli 9000 ljudi, ki so v muzeju lahko pokusili tudi vse sestavine čokolade, tekočo čokolado iz fontane in različne okuse čokolade, med drugim z baziliko, črnim sezamom, limono in čilijem. Skupaj so obiskovalci v zadnjem mesecu pojedli več kot 1000 kilogramov čokolade.

Obrazi ljudi, ujetih v vrtinec vojne vihre
28. 11. 2024 09.22Groza na obrazu ženske, ki ob prihodu domov ugotovi, da je njen mož mrtev. Tolažba starostnikov, katerih okrvavljeni telesi sta povsem prekriti s povoji. Balerina, ki svojo rutino vadi na podzemni železnici, ker je edino tam varna pred bombami. Solze v očeh zaljubljencev na železniški postaji, ki ob slovesu ne vesta, ali se bosta še kdaj srečala. To je le nekaj surovih in realnih trenutkov, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski vojni fotograf Eddy van Wessel. Kot izraz sočutja in podpore ukrajinskemu ljudstvu, pa tudi kot apel k miru v svetu, so jih razstavili v Parku vojaške zgodovine Pivka.

Kdo je 'Fotograf divjih živali leta'? Od paglavcev do risa in anakonde
13. 10. 2024 21.24Letos je stekel že 60. natečaj 'Fotograf divjih živali leta', ki ga organizira Naravoslovni muzej v Londonu. Nagrado "grand title" za fotografa divjih živali leta je prejel Shane Gross, in sicer za njegovo, kot so jo opisali sodniki, "očarljivo" sliko paglavcev, ki plavajo po ribniku. Naziv 'Mladega fotografa divjih živali leta' je medtem prejel Alexis Tinker-Tsavalas. Njegova unikatna fotografija prikazuje sluzasto plesen in zanimivo makroskopsko žival. V članku si lahko ogledate še zmagovalne fotografije posameznih kategorij.

'Na žalost bo treba z zakonom udariti po mizi, ker nekateri nimajo meja'
25. 09. 2024 06.00Zdravstvo je na robu, novela zakona ogroža bolnike in vodi v zlom zdravstva – to so napovedi nekaterih najvplivnejših obrazov zdravništva, ki vlado pozivajo, naj iz novele umakne člen, ki zdravnikom, zaposlenim v javni mreži, prepoveduje delo pri zasebnikih. Kdo bo prevzel odgovornost, se sprašujejo, ko v bolnišnici ne bo več plastičnih kirurgov, ki bi zdravili opekline, kirurgov, ki bi operirali težke poškodbe glave, ortopedov in dermatologov. V oddaji 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović in predsednik vladnega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj.

Prihaja POPolna jesen: kaj bomo jeseni spremljali na naših programih?
22. 08. 2024 12.59POP TV se to jesen seli iz mesta. Gremo namreč na slovenske pašnike in polja, ob tem pa še med zanimive, odbite in podjetne posameznike, pa na odre med talente in na igrišča med športnike ter v kuhinje med chefe. Na Kanalu A bomo spet spremljali veliko športne vsebine, na VOYO pa kmalu prihaja nova VOYO original serija, o kateri bodo zagotovo vsi govorili.

Svoboda, zmaga, trpljenje in ekstravaganca
12. 05. 2024 17.37Fotografski objektivi so v minulem tednu ujeli vse razkošje in po drugi strani vso bedo časa, v kateri živimo. Od proslav, parad, ekstravagance do protestov, trpljenja in surove realnosti. Najlepši posnetek pa simbolizira vrednoto, ki si jo želi vsako živo bitje.

Andrej Šifrer v Londonu odprl svojo deseto razstavo in zapel
29. 04. 2024 19.52Po devetih razstavah o svoji bogati glasbeni poti se je legendarni Andrej Šifrer odločil, da desete ne bo odprl v Gorenjskem muzeju, pač pa kar v Londonu. Tam se je srečal s svojimi dolgoletnimi glasbenimi prijatelji, s katerimi je ustvaril več albumov. Na t. i. Slovenskem večeru, ki je sledil odprtju razstave, so se mu na odru pridružili tudi člani slovenskega pevskega zbora v Londonu.

320 evrov na noč za spanje v družbi T-Rexa
20. 03. 2024 06.00320 evrov za noč. Pa ne v hotelu, pač pa v muzeju – za spanje v spalni vreči pod dinozavrom T-Rexom. Po vzoru znanega filma Noč v muzeju v londonskem naravoslovnem muzeju organizirajo nočno pustolovščino in zabavo v pižamah med dinozavrovimi okostji. Nočno spanje v muzeju je nepozabno, zagotavljajo, bolje kot najbolj divja zabava v mestu.

'Nikamor nisem več mogel iti neopažen, na kar nisem bil pripravljen'
21. 01. 2024 18.37Pred 40 leti se je 21-letni fant iz Solkana povzpel na drugo stopničko na zmagovalnem odru v Sarajevu. Na zimskih olimpijskih igrah je prismučal srebrno medaljo in s tem tako rekoč "rešil" čast Jugoslavije, gostiteljice iger. Olimpijska medalja mu je prinesla veliko, a priznava, da ga je pretirana slava tudi obremenjevala. Še danes pa se mu zarosijo oči, ko gleda posnetke tiste prelomne tekme.

Bi razvozlali vrsto umorov v rovih pod starim Kranjem?
29. 10. 2023 18.15Piše se leto 1928 in vsa smetana tistega časa je zbrana na plesu v maskah na gradu Khislstein. A pod eno masko se skriva nekdo, ki je prišel nepovabljen po carske dragulje in sredi plesa zagrešil umor, ki je sprožil vrsto drugih umorov. Kdo je morilec? V rovih pod starim Kranjem so za noč čarovnic pripravili nepozabno dogodivščino v obliki interaktivne sobe pobega. Idejni vodja Ajdin Huzejrović nam je razkril, kaj pravzaprav je Podzemlje umorov.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike
05. 08. 2023 06.06Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

Otroštvo v vojni: 'Šteti sem se naučil s pomočjo svetlobe granat'
16. 04. 2023 17.49Lesena gugalnica, violina, nedotaknjen piškot, punčka iz cunj, keramični psiček, očetove smuči, babičina rdeča denarnica, kanister za vodo, spalna srajca, razglednica iz domačega kraja. 50 osebnih predmetov, 50 zgodb. Ljudje iz različnih koncev sveta, ki jih druži enaka izkušnja – v kleteh in zakloniščih so naredili prve korake, se naučili šteti, dokončali šolo, se zaljubili. Vojna jih je prisilila, da so odrasli čez noč in jim ukradla otroštvo. Vsi so spomin na to obdobje podarili sarajevskemu Muzeju vojnega otroštva, edinemu muzeju na svetu, ki se ukvarja izključno z dokumentiranjem izkušenj ljudi, katerih otroštvo je zaznamovala vojna.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...
21. 01. 2023 12.45Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Iz zakulisja: Skupaj naprej nad (le na videz) nepremostljive razlike
12. 11. 2021 13.02Malo po sedmi uri zvečer je v železniškem muzeju vladala grobna tišina. Tudi sicer je ob tej uri že zaprt za obiskovalce, a prostor tokrat ni bil prazen. Ob parni lokomotivi, ki je bila izdelana posebej za progo Ljubljana—Trst in je nanjo zapeljala leta 1914, se je več kot stoletje pozneje pisal nov mejnik. Erika Žnidaršič je svoj vklop v Dnevnik Televizije Slovenija ravno končala, ob njej pa je Maja Sodja čakala na odštevanje za oglašanje v živo za POP TV-jevih 24UR.

'Kakšen zipline? Na Veliki planini? Japajade! Naj ga kar imajo kje drugje'
31. 07. 2021 07.00Prostrana travnata planota, posuta z mičnimi lesenimi hišicami, nekje v daljavi pa le žvenket kravjih zvoncev. Ko se dolina duši v vročinskem valu, na več kot 1500 metrih nadmorske višine vlada povsem drugačna klima, iz planinskih domov in pastirskih koč pa diši po domačih žgancih, pečenicah, slastnih štrukljih ... Vse to v teh poletnih dneh ponuja Velika planina. A blažen mir, ki ga še lahko užijemo na tej edinstveni planoti nad Kamnikom, ni in ne sme biti samoumeven, opozarjajo pastirji, ki vsako poletje svojo živino priženejo na pašo. Le še 14 jih je in bojijo se, da bo od njihovih "nebes, kjer se čas ustavi" v kratkem ostalo le še hrupno turistično naselje.

Neznanci vlomili v grad Cmurek in razdejali razstavo Neskončne trate norosti
24. 04. 2021 13.53Neznanci so v noči s četrtka na petek vlomili v Muzej norosti na gradu Cmurek, pri čemer so razdejali skladišče z dokumentacijo in muzejskimi artefakti ter razstavo Neskončne trate norosti. Kot je povedala predsednica sveta zavoda Muzeja norosti Darja Farasin, vlom razumejo kot pritisk na delo vseh, ki si prizadevajo za kulturni spomenik.

'Zbogom, ti samotna velika hiša, mrtvašnica živih, zavetišče umirajočih'
05. 04. 2021 19.45Nekdanja tovarna sladkorja oziroma "Cukrarna" v Ljubljani bo kmalu zaživela svoje novo poglavje. Po desetletjih propadanja se bodo namreč dela na 200 let starem objektu predvidoma zaključila že v začetku maja. Če ne bo zapletov s pandemijo, pa nameravajo prve dogodke v novi Galeriji Cukrarna organizirati že konec septembra.

Slovenija na Hrvaško pošilja še štiri mobilne hišice
11. 01. 2021 12.22Slovenija je Hrvaški za pomoč ob uničujočem potresu konec decembra namenila še štiri mobilne hiše. Prevoz hišk iz državnega logističnega centra v Rojah v hrvaško Petrinjo sta omogočila slovenska vojska in eno od slovenskih prevozniških podjetij. Je pa močan potres, ki je prizadel območje Petrinje, nekaj posledic pustil tudi v delih Slovenije, med drugim na kulturni dediščini in sakralnih objektih na severovzhodu države.

Muzej, ki razkriva preteklost slovenske policije, forenzike in Kotnikove 8
21. 06. 2020 07.29Biti orožnik je bil zelo spoštovan poklic, zanj so obstajala stroga pravila. Predpisana je bila že hoja, kako mora stopati, v kateri roki držati sabljo, kakršenkoli odklon v spoštovanju je pomenil takojšnjo izključitev. V orožniške vrste so sprejemali samo moške, ki niso smeli biti poročeni ali imeti otrok. Ženske so lahko postale miličnice šele leta 1974. Vse to razkriva razstava Od orožnika do policista v Muzeju slovenske policije, ki se je ob stoti obletnici iz Tacna preselil v središče Ljubljane. Obiskovalci si lahko ogledajo tudi, kako v praksi poteka iskanje prstnih odtisov in DNK-sledi.

Topovi so sekali, padale so krogle: privid davnih časov, ko je pred Mariborom 'klonil' celo Sulejman Veličastni
15. 06. 2020 06.00Dobrih šest kilogramov težka, z 18 centimetri premera, iz litotamnijskega apnenca. Na prvi pogled nič posebnega, a v sebi skriva odraz izjemne zgodovine štajerske prestolnice. Srednjeveška kamnita topovska krogla, ki so jo v Dravi med čistilno akcijo našli potapljači, je nema priča neuklonljivosti in borbenosti starih Mariborčanov. Ki pred zvedavim opazovalcem naslika dogodke preteklosti, ko je 'borih' tisoč meščanov z njej podobnim orožjem rodno mesto ubranilo (tudi) pred stotisočglavo turško vojsko.

Pred 75 leti je general Patton v drzni operaciji pred sovjeti rešil na stotine lipicancev
19. 04. 2020 07.00Leta 1943 so nacisti iz Lipice odstranili vseh 179 konjev in jih preselili na češko ozemlje, kjer so hoteli narediti posebno kobilarno, ki bi združevala vse lipicance in druge plemenite konje. Sanje so bile leta 1945 v razsulu, območje, kjer bi morala biti kobilarna, je bilo na sovjetskem teritoriju, usoda konjev pa je bila pred napredujočo in lačno sovjetsko armado vprašljiva. A eden bolj kontroverznih generalov ameriške vojske se je odločil, da jih bo spravil na varno: "Rešite jih. Bodite hitri."

Največje sove sveta so se preselile v nove letalnice
24. 10. 2018 17.03Tri največje vrste sov so v ljubljanskem živalskem vrtu dobile nov dom. V večjo in bolj udobno letalnico so se preselile velike uharice in snežne sove, ki so zaradi žleda izgubile svoje letalnice. Prvič pa boste v živalskem vrtu srečali bradate sove, ki so znane po tem, da odlično slišijo. Bliža se noč čarovnic, zato se v živalskem vrtu v sovjem duhu že pripravljajo nanjo.

S pepelnico prišle odpovedi. Boste zdržali 40 dni brez sladkorja, kruha, alkohola?
14. 02. 2018 06.40S pepelnično sredo se je začel 40-dnevni post, ko se marsikdo odloči, da se bo odpovedal kakšni razvadi. Znana je akcija 40 dni brez alkohola, spet drugi se morda za nekaj tednov odpovedo sladkorju. Sicer je na pepelnico za vernike zapovedan strogi post, ko na jedilniku ne sme biti mesa in mesnih izdelkov, verniki pa naj bi se samo enkrat v dnevu najedli do sitega.

Brezplačno na ogled Muzeja novejše zgodovine Slovenije!
15. 05. 2015 06.30V okviru obeležitve 70-letnice konca druge svetovne vojne in Obletnice miru bomo v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije podarili 70 brezplačnih vstopnic za ogled muzeja in posebnih razstav, ki jih ob obletnici pripravljajo.

Če bi Prešeren res toliko pil, bi umrl pred 30 letom
08. 02. 2015 07.00France Prešeren je bil kot dojenček tako tesno povezan, da je komaj dihal. Primčeva Julija ni bila njegova največja ljubezen in ni bil pijanec. Za časa razmerja z materjo njegovih otrok Ano Jelovšek se je napil samo enkrat, pa še to "upravičeno". Njegove zadnje besede so bile "Vzdignite me, zadušiti me hoče ..."

Ni šala pred 1. aprilom – mraz pokončal 300 'cirkuških' bolh
31. 03. 2013 16.02Pred nastopom v muzeju na prostem v nemškem mestu Mechernich je poginilo 300 bolh iz bolšjega cirkusa. Življenjsko pot so živalce končale v transportni škatli, sicer zaščiteni s stiroporom.

Pahor: Ljudi mineva potrpljenje, zato je treba takoj ukrepati
24. 03. 2013 20.20Tolminski punt ni bil zaman, zaradi njega so se Slovenci začeli narodno osveščati, zaradi tega smo Slovenci stali in obstali, je na osrednji slovesnosti ob praznovanju 300-letnice tolminskega punta dejal predsednik republike Borut Pahor.

Darovali razstavne predmete
19. 06. 2011 18.2380 slovenskih muzejev, galerij in drugih ustanov je že osmič pripravilo več kot 200 dogodkov, s katerimi svoje vsebine predstavljajo kot sproščeno preživljanje prostega časa. V soboškem pokrajinskem muzeju so razstavne predmete kar darovali.

Amy se boji letenja
31. 12. 2009 17.24Amy Adams, zvezdnica iz filma Noč v muzeju 2, v novem filmu, ki ga ravnokar snema, nastopa v vlogi Amelie Earhart, pionirke letenja. Skrbi jo, ker se strašno boji letenja!