nizozemska vlada

Nizozemska vabi ameriške znanstvenike, ki so ostali brez denarja

21. 03. 2025 15.44

Nizozemska vlada ustanavlja poseben sklad, iz katerega bodo financirali znanstvene raziskave in šolanje raziskovalcev. Vse odkar je v ZDA zaprisegel Donald Trump, so namreč številni ameriški znanstveniki zaradi napovedanih finančnih rezov v izobraževanje v strahu, kaj bo z njihovimi službami in raziskavami. Nizozemska si prizadeva, da bi ugledne in vrhunske znanstvenike privabila na svoje univerze.

Odlično vzdušje in prava kemija med Slovenkami pred rokometnim EP

26. 11. 2024 14.31

Slovenske rokometašice so zaključile priprave za evropsko prvenstvo. Nastope bodo v četrtek začele v Innsbrucku v Avstriji, kamor so že dopotovale, prve tekmice bodo olimpijske prvakinje Norvežanke. Med izbrankami selektorja Dragana Adžića je tudi debitantka Blažka Hauptman, ki zadnji dve sezoni igra v Španiji. Bilo je naporno, a v ekipi je odlično vzdušje, vlada tudi dobra energija," med drugim pravi 23-letna Litijanka.

Povečana stopnja ogroženosti: nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko podaljšan

21. 11. 2024 15.25

Vlada se je seznanila z razlogi za podaljšanje nadzora na notranji schengenski meji s Hrvaško in Madžarsko, ki trenutno velja do 21. decembra. Nadzor bo podaljšan še za šest mesecev. Vlada se je za podaljšanje odločila zaradi povečane stopnje ogroženosti zaradi terorizma, so sporočili po seji vlade.

Pet hospitaliziranih, 62 aretiranih: navijaški kaos v Amsterdamu

08. 11. 2024 08.07

Nogometno tekmo UEFA Lige Evropa med gostujočim izraelskim Maccabi Tel Aviv in domačim Ajaxom je na Nizozemskem so zaznamovali hudi incidenti. Mediji poročajo, da je pred stadionom nazadnje prišlo do napada na navijače izraelskega kluba. Hospitaliziranih je pet ljudi, aretiranih pa 62, je sporočila tamkajšnja policija. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v Amsterdamu sprva načrtoval "reševalno misijo" v pomoč izraelskim državljanom, tja bi morale odpotovati tudi medicinske enote izraelske vojske (IDF). Sredi dneva pa so sporočili, da se bodo osredotočili na vračanje Izraelcev s civilnimi letali. Propalestinski aktivisti sicer pravijo, da so bili Izraelci tisti, ki so prvi začeli z žaljenjem in napadanjem Arabcev v mestu. Nasilje je obsodil tudi premier Golob.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Madžarska in Nizozemska si želita, da pravila EU zanju ne bi veljala

22. 09. 2024 20.24

Kakšna usoda čaka evropski pakt o migracijah in azilu? Madžarska in Nizozemska si želita, da zanju skupna pravila Evropske unije ne bi veljala. Nova vlada v Haagu je napovedala najstrožjo priseljensko politiko doslej. Nizozemski premier bo v kratkem razglasil azilno krizo. Med ukrepi za zmanjšanje nezakonitih migracij so strožji mejni nadzor, omejitev združevanja družin in pospešitev deportacij. Italijanska premierka Giorgia Meloni pa je ocenila, da bodo sprejemni centri za migrante v Albaniji, ki jih je tam zgradila njena vlada, začeli delovati čez nekaj tednov.

Nizozemska želi 'drastično zmanjšati' vstop nezakonitih migrantov

18. 09. 2024 15.25

Nizozemska je Evropsko komisijo obvestila, da želi izvzetje iz skupne evropske azilne in migracijske politike. Vlada v Haagu, ki si je zadala za cilj drastično zmanjšanje prihoda migrantov v državo, je svojo namero objavila le nekaj dni po tistem, ko je naznanila najstrožjo politiko priseljevanja doslej.

(Pre)dragi boxerji in vrnitev k Patrii

11. 07. 2024 14.30

Saga z osemkolesniki boxer, ki se je začela ob koncu leta 2021 in v času ministrovanja Mateja Tonina, je skoraj zaključena. Oklepniki 8x8 so bili predragi, je ocenila vlada. Ker pa Slovenija potrebuje oklepnike za izgradnjo srednje bataljonske skupine, je država že pred časom začela pogledovati drugam. In trenutno je, glede na izjavo predsednika vlade, v vodstvu finska patria. V skladu z dopolnili Načrta razvojnih programov 2023–2026 bi Slovenija precej privarčevala z alternativo boxerjem, ki pa so v medčasju pokazali tudi nekatere pomanjkljivosti.

Slovenske oblasti so bile v letih 2020-2022 diskriminatorne do protestnikov

09. 07. 2024 06.28

Ravnanje slovenskih oblasti je bilo v letih 2020-2022 diskriminatorno do protestnikov, je v zadnjem poročilu o stanju pravice do protesta v Evropi ugotovila Amnesty International. Vlada je v tem obdobju z odloki omejila in tudi prepovedala shode, mirni protestniki pa so bili deležni številnih kazni in policijskega nasilja, ugotavljajo v poročilu.

Rutte imenovan za novega generalnega sekretarja zveze Nato

26. 06. 2024 10.26

Zveza Nato je potrdila odhajajočega nizozemskega premierja Marka Rutteja za naslednika Jensa Stoltenberga na čelu vojaškega zavezništva. 57-letni Rutte bo mesto generalnega sekretarja formalno prevzel oktobra. "Vem, da zapuščam Nato v dobrih rokah," je v prvem odzivu dejal Stoltenberg, odzvali so se tudi ostali evropski voditelji.

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi

17. 06. 2024 16.28

Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

'Ukrajina bo v prihodnjih dveh letih potrebovala 200.000 kosov streliva na mesec'

30. 05. 2024 17.17

Članice NATA napovedujejo novo dobavo topniškega streliva Ukrajini v okviru pobude pod vodstvom Češke, Nemčija pa je napovedala pošiljko orožja v vrednosti pol milijarde evrov. Članice zveze Nato spodbujajo Kijev k podaljševanju konflikta v Ukrajini, je ob tem izjavil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Posvaril je pred uporabo zahodnega orožja za napade na Rusijo in dodal, da bi eskalacija napetosti škodila predvsem tistim državam, ki so se zanjo odločile. "V Evropi, zlasti v majhnih državah, bi se morali zavedati, s čim se igrajo," je do izjav zaveznic Ukrajine kritičen ruski predsednik Vladimir Putin.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?

29. 05. 2024 06.00

V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Pomoč pri samomoru

26. 05. 2024 15.00

V Sloveniji je v luči posvetovalnega referenduma znova aktualna razprava o pomoči pri samomoru. Volivke in volivci bomo namreč 9. junija na dan evropskih volitev odločali tudi o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta referendum bo posvetovalni, kar pomeni, da za vlado ni zavezujoč. Je pa pomembno, kako bo odločilo ljudstvo, saj bo vlada mnenje državljank in državljanov težko prezrla. Da se boste lažje odločili, vam bomo v Fokusu znova pokazali, kakšen je postopek pomoči pri samousmrtitvi v švicarski ustanovi Dignitas. Obiskali smo jo leta 2019.

Na Nizozemskem aretirali Greto Thunberg

06. 04. 2024 16.36

Nizozemske oblasti so aretirale Greto Thunberg in druge podnebne protestnike iz skupine Extinction Rebellion, ki so blokirali avtocesto v Haagu. Protestirali so proti subvencioniranju fosilnih goriv.

Milijon evrov iz Slovenije za nakup streliva za Ukrajino

18. 03. 2024 11.43

Slovenija se pridružuje pobudi Češke za skupno nabavo streliva velikih kalibrov zunaj Evropske unije za Ukrajino. Za ta namen je vlada zagotovila milijon evrov, so potrdili na ministrstvu za obrambo (Mors). Po poročanju tujih medijev naj bi ukrajinska vojska prvo strelivo, kupljeno v okviru češke pobude, prejela do junija.

Bo Rutte naslednik Stoltenberga? Imel naj bi podporo ZDA

22. 02. 2024 06.38

Ameriški predsednik Joe Biden se je odločil, da bo za novega generalnega sekretarja zveze Nato podprl nizozemskega premierja Marka Rutteja, poroča Politico, ki se sklicuje na neimenovane vire v ameriški vladi. Rutte, ki so mu podporo danes izrazili tudi v Londonu, naj bi si za imenovanje na položaj že zagotovil podporo dveh tretjin članic Nata.

Nizozemska ne sme več izvažati delov za letala, ki jih Izrael pošilja nad Gazo

12. 02. 2024 13.39

Nizozemska mora v sedmih dneh prenehati dobavljati dele za bojna letala F-35, ki jih Izrael uporablja na območju Gaze, je razsodilo prizivno sodišče v Haagu. Kot je utemeljilo svojo odločitev, obstaja jasno tveganje, da bodo letala vpletena v kršenje mednarodnega humanitarnega prava.

Nekdanji nizozemski premier in njegova žena umrla 'z roko v roki'

09. 02. 2024 19.53

V ponedeljek sta umrla nekdanji nizozemski predsednik vlade Dries van Agt in njegova žena. V 93. letu starosti sta se namreč odločila za evtanazijo in tako "zaspala z roko v roki", je sporočila organizacija za človekove pravice, ki jo je ustanovil van Agt.

Zahod ukinja financiranje UNRWA, Slovenija na nasprotnem bregu

31. 01. 2024 11.29

Za prekinitev financiranja agenciji UNRWA se zaradi domnevnega sodelovanja s Hamasom pri napadu na Izrael odloča vse več držav. Med drugim so vsaj začasno financiranje prekinile ZDA, Evropska komisija in Nemčija, ki so sicer v zadnjih letih tej agenciji za palestinske begunce prispevale največ denarja. Slovenija se medtem, kot smo že poročali, pridružuje pozivu generalnega sekretarja ZN k nadaljnjemu financiranju agencije, "saj bi bila sicer ogrožena življenja Palestincev".

Romunija in Bolgarija z Avstrijo dosegli dogovor o delni pridružitvi schengnu

28. 12. 2023 08.18

Romunija in Bolgarija sta z Avstrijo dosegli dogovor, po katerem se bosta marca prihodnje leto pridružili schengenskemu območju prostega gibanja po morju in zraku, t. i. zračnemu schengnu, je sporočila romunska vlada.

Humanitarne organizacije: 'Izvoz delov za letala prispeva k bombardiranju Gaze'

04. 12. 2023 12.19

Skupina organizacij za človekove pravice toži nizozemsko vlado, ker naj bi njena dobava delov za bojna letala tipa F-35 prispevala k bombardiranju Gaze in s tem h kršitvam mednarodnega prava. Gre za dele za letala, ki so v lasti ZDA in so shranjeni na Nizozemskem, od koder jih nato razpošiljajo več partnerjem, vključno z Izraelom.

Nov zakon širi varovanje slovenščine v digitalno okolje

22. 11. 2023 15.43

Vlada je enotno podprla novelo zakona o javni rabi slovenščine, s katerim se varovanje slovenščine širi v digitalno okolje. Zakon mora sprejeti še državni zbor, je sporočila ministrica za kulturo Asta Vrečko. Pri tem je navedla dva primera; operacijski sistem Windows, ki je bil poslovenjen že pred več kot 30 leti, na drugi strani pa Apple, ki vse do danes še ni poslovenil operacijskih sistemov in storitev, ne glede na to, da jih uporablja zelo veliko Slovencev.

Višji predstavnik talibanov na obisku v Nemčiji in na Nizozemskem

21. 11. 2023 09.56

V Nemčiji in na Nizozemskem razburja prisotnost višjega predstavnika talibanov, ki se je med drugim udeležil dogodka v mošeji v Kölnu in Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Haagu. Obe državi, ki ne priznavata talibanske vlade, preiskujeta, kako se je to lahko zgodilo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Začetek postopka proti Siriji zaradi mučenja ljudi v sirski državljanski vojni

10. 10. 2023 14.50

Pred Meddržavnim sodiščem (ICJ) v Haagu se je začelo zaslišanje v postopku proti Siriji zaradi sistematičnega mučenja ljudi. Nizozemska in Kanada, ki sta proti Siriji vložili tožbo, sta pozvali k takojšnjemu ukrepanju proti Damasku za zaustavitev mučenja na tisoče pridržanih. Gre za prvi postopek v povezavi s sirsko državljansko vojno.

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'

08. 08. 2023 12.46

Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

Ukrajina kljub vojni nesebično pomaga Sloveniji, Nato pošilja pomoč

07. 08. 2023 13.00

Slovenijo je v preteklih dneh prizadela najhujša ujma v zgodovini države, sporočila solidarnosti in podpore pa so Vladi RS prenesli tuji voditelji in vodje institucij EU. Posebej hvaležni smo voditeljem držav Zahodnega Balkana, ki nam v teh težkih trenutkih izražajo bližino in že pošiljajo najbolj potrebno pomoč, sporoča vlada. Ob tem so potrdili, da se bo v sredo v Sloveniji mudila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in si ogledala prizadeta območja.

Bodo podnebne spremembe povzročile novo begunsko krizo?

14. 07. 2023 06.00

Že danes milijoni ljudi – iz držav podsaharske Afrike, Južne Azije in Latinske Amerike ter z nizko ležečih otočij Tuvalu, Kiribati, Maldivi – zapuščajo svoje domove zaradi podnebnih sprememb, ki povzročajo suše, poplave in dvig morske gladine. Okoljsko razseljene osebe bodo v prihodnje predstavljale največjo skupino beguncev. Nas čaka nova migracijska kriza? Težko je napovedati tip migracij – bodo znotraj države ali medkontinentalne, opozarja Žiga Zaplotnik. So države sploh pripravljene na milijone ljudi različnih narodnosti, ras in kultur, ki bodo iskali nov dom? "Ne more biti naše preživetje odvisno od tako banalne stvari, kot je politična volja," je jasna Gaja Brecelj.

(Pre)strogo stališče do migracij odneslo nizozemskega premierja

08. 07. 2023 13.04

Nizozemski premier Mark Rutte je sporočil, da bo njegova vlada zaradi nesoglasij koalicijskih strank glede ukrepov za zajezitev migracij odstopila. Kot je pojasnil na petkovi večerni novinarski konferenci, so bile razlike nepremostljive. Sestal se je z nizozemskim kraljem Viljemom Aleksandrom in uradno odstopil.

V nizozemskih učilnicah prepovedujejo mobitele, tablice, pametne ure

04. 07. 2023 19.44

Nizozemska vlada je sporočila, da bodo od 1. januarja prihodnje leto mobilni telefoni, tablični računalniki in pametne ure v učilnicah prepovedani. Naprave bodo dovoljene le, če bo to posebej potrebno, na primer med poukom digitalnih veščin, iz zdravstvenih razlogov ali za invalide.