nila

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje

27. 03. 2025 19.45

Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

Queen, Herbie Hancock in Barbara Hannigan dobitniki prestižne glasbene nagrade

19. 03. 2025 19.30

Britanska rock skupina Queen, ameriški jazzovski glasbenik Herbie Hancock ter kanadska sopranistka in dirigentka Barbara Hannigan so letošnji dobitniki prestižne švedske glasbene nagrade polar. Nagrado, vredno milijon švedskih kron oziroma 90.000 evrov, bodo prejeli na slovesnosti v Stockholmu 27. maja, poročajo tuje tiskovne agencije.

Molla Tamire zmagal na ljubljanskem maratonu, Medved prvi na 21 km, Botolin na 10 km

20. 10. 2024 11.55

Slovenska prestolnica gosti osrednji del NLB 28. ljubljanskega maratona. Za največji športno-rekreativni dogodek v državi se je za oba dneva prijavilo 24.675 tekačev. Po sobotnih tekih otrok in mladine je današnji maraton (42 km) dobil Getaneh Molla Tamire, polmaraton je pripadel Jakobu Medvedu, tek na 10 km pa Vidu Botolinu.

Nova železniška nesreča: po trku lokomotive in vlaka vagona zgrmela v reko

13. 10. 2024 15.32

V Egiptu so v nedeljo zabeležili še drugo železniško nesrečo v mesecu dni. V potniški vlak, ki je bil na poti v Kairo, je trčila lokomotiva. Umrla je najmanj ena oseba.

Pri sivih vranah potrdili virus Zahodnega Nila

30. 09. 2024 16.15

Nacionalni veterinarski inštitut je Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvestil o potrditvi virusa Zahodnega Nila pri štirih sivih vranah. Ptice so bile najdene v na območju Ljubljane. Bolezen je bila sicer pri pticah v Sloveniji nazadnje potrjena leta 2021.

NIJZ: Posamezni primeri okužb še ne opravičujejo rabe biocidov v okolju

04. 09. 2024 13.06

Kljub pojavu treh primerov okužb z virusom Zahodnega Nila ter povečanemu številu komarjev na NIJZ pojasnjujejo, da to še ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom zmanjšanja števila komarjev. To bi bilo smiselno le ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, do česar pa zdaj še ni prišlo, navajajo na spletni strani.

Protest v Sevilli: 'Nič več smrti. Ustavite virus'

03. 09. 2024 08.11

Prebivalci andaluzijske Seville so organizirali protest, s katerim so oblasti pozvali, naj ukrepajo proti virusu Zahodnega Nila, ki je to poletje povzročil pet smrtnih žrtev v južni španski provinci.

Prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji

02. 09. 2024 10.16

V severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji so bili potrjeni prvi trije primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). "Po petih sezonah, ko okužb z virusom Zahodnega Nila nismo zaznali, smo 30. avgusta 2024 prejeli obvestilo Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani, da so potrdili okužbo pri treh osebah," so navedli pri NIJZ. Prenašalci virusa so okuženi komarji, po piku večina ljudi ne zboli, medtem ko manjši del okuženih razvije kratkotrajno vročinsko bolezen. Ob pojavu okužb je treba upoštevati preventivne ukrepe, s katerimi zmanjšamo ali preprečimo možnosti za okužbo.

V New Yorku po prvih primerih virusa Zahodnega Nila pričeli s škropljenjem

27. 08. 2024 09.36

Oblasti največjega ameriškega mesta New York so se odločile za razprševanje insekticidov proti komarjem, ki prenašajo različne bolezni in viruse, na čelu z virusom Zahodnega Nila, poročajo lokalni newyorški mediji. Škropiti so že začeli v Bronxu in Staten Islandu, sledili pa bodo Manhattan, Brooklyn in Queens.

Fauci zbolel za virusom Zahodnega Nila

26. 08. 2024 09.03

Anthony Fauci, obraz, ki je med pandemijo covida-19 polnil naslovnice, je zbolel za virusom Zahodnega Nila. Nekdanji glavni zdravstveni svetovalec predsednika ZDA in direktor je bil hospitaliziran, zdaj pa so ga že odpustili v domačo oskrbo.

Virus zahodnega Nila na Hrvaškem: v bolnišnici dve osebi

21. 08. 2024 07.20

Na Hrvaškem so znova potrdili bolezen zahodnega Nila. Dve osebi sta hospitalizirani, epidemiologi pa sumijo, da je z boleznijo, ki jo prenašajo komarji, okuženih še več deset oseb.

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?

14. 06. 2024 06.00

Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

Luka Modrić v družbi reprezentančnih kolegov raziskoval Egipt

27. 03. 2024 18.11

Hrvaška nogometna reprezentanca se je v torek zvečer mudila v Egiptu, kjer se je z njihovo izbrano vrsto pomerila na prijateljski tekmi. 'Vatreni' so dvoboj na zelenici dobili s 4 proti 2, pred tekmo pa so se sproščali na prav poseben način. Za razliko od Portugalcev, ki so se pred tekmo s Slovenijo skrivali v enem od naših hotelov, so si Hrvati privoščili ogled državnih znamenitosti.

Duran Duran navdušeno čarajo po svoje, pa ne le svoje

02. 12. 2023 11.00

Ko božično darilo mimo prileti na metli.

Je komarjev res več kot prejšnja leta?

23. 08. 2023 17.16

V letošnjem precej namočenem poletju mnogi tožijo o veliki populaciji komarjev. Trditev, da je letos komarjev več kot prejšnja leta, pa Nataša Knap Gašper z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ni mogla potrditi, saj monitoringa po celotni Sloveniji letos ne bodo izvajali, analiza posameznih vzorčenj pa še ni zaključena.

Komarji, najbolj smrtonosna žival na svetu

23. 07. 2023 12.30

Grenijo nam življenje, povzročajo nevšečnosti. Komarji nas zavohajo že na 30 metrov. Najbolj jih privabljamo z izdihanim zrakom. Zadnje raziskave pa kažejo, da ima veliko vlogo pri tem, ali vas bo komar pičil, tudi kožna flora. Sestava bakterij na naši koži komarjem različno diši. Prav tako so dovzetni na premikanje, kontraste z okolico, temnejše in žive barve, znoj na koži in toploto telesa.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik

23. 07. 2023 11.15

"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.

Zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev? 'Ker še ne prenašajo bolezni'

29. 06. 2023 18.42

Čeprav se nam zdi, da je komarjev iz poletja v poletje več, biologi pravijo, da letošnje leto ne bo komarjevo leto, saj jih je manj, kot jih je bilo lani. In zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev, da bi jih iztrebili, kot to počno drugod v soseščini? Ob komarjih pa so tukaj še klopi. Tudi njih naj bi bilo letos manj, razlog bi lahko bila deževna pomlad, a previdnost zaradi klopnih bolezni kljub temu ni odveč. Samo en pik nam namreč lahko trajno spremeni življenje, opozarjajo na NIJZ-ju.

Bolezni, ki jih prenašajo komarji, vse nevarnejše tudi v Evropi

22. 06. 2023 17.28

Naraščanje temperatur, vse pogostejši vročinski valovi in poplave v Evropi ustvarjajo pogoje za geografsko širitev invazivnih vrst komarjev, ki prenašajo viruse, je opozoril Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC). Bolezni, ki so bile nekdaj omejene na južnejše, toplejše predele, se zdaj širijo proti severu in zahodu celine.

Do leta 2100 bi lahko zaradi vročinskih valov umrlo 90.000 Evropejcev letno

09. 11. 2022 12.38

Vročinski valovi in širjenje nevarnih nalezljivih bolezni kot posledica klimatskih sprememb in segrevanja ozračja so dejavniki, ki ogrožajo življenja Evropejcev, razkriva poročilo evropske okoljske agencije. Samo letos je zaradi vročinskih valov v Evropi umrlo vsaj 15.000 ljudi.

Nil pred 4500 leti pomagal 'graditi' piramide v Gizi

03. 09. 2022 20.05

Raziskovalci so ugotovili, da so graditelji piramid za prevažanje gradbenega materiala verjetno uporabljali zdaj že presahnjen rokav reke Nil. Ugotovitve kažejo, da so vodne površine in višja gladina reke zdaj že presahnjenega rokava Nila pred približno 4500 leti olajšale gradnjo piramidnega kompleksa v Gizi, je navedeno v študiji.

V Padovi več hospitalizacij zaradi okužb z virusom Zahodnega Nila kot covida

25. 08. 2022 14.13

Zdravstvena stroka v Italiji z zaskrbljenostjo spremlja porast okužb z virusom Zahodnega Nila. Do začetka avgusta so v štirih italijanskih regijah zabeležili več kot 140 primerov, umrlo je 10 oseb. Skrbi jih predvsem povečano število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego. Virus se na človeka običajno prenaša s pikom okuženega komarja. Število slednjih se je na območju Benečije povečalo za 27 odstotkov.

Fauci napovedal odstop: ne bo več glavni Bidnov svetovalec za covid-19

23. 08. 2022 07.30

Direktor Centra za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za zdravje ZDA Anthony Fauci, ki je tudi glavni svetovalec ameriškega predsednika Joeja Bidna za covid-19, je napovedal, da bo decembra odstopil z obeh funkcij. Dodal je, da se ne bo upokojil, temveč bo nadaljeval naslednje poglavje svoje kariere.

Se bo štorklja Bela letošnjo pomlad vrnila v Slovenijo?

11. 03. 2022 15.00

V projektu Leti, leti štorklja Elektra Ljubljana in društva za proučevanje in opazovanje ptic, v okviru katerega so nekatere štorklje opremili z napravami GPS, letošnjo pomlad čakajo na vrnitev štorklje Bele. "Bela je prva od desetih opremljenih mladih belih štorkelj, ki se ji nasmiha možnost daljšega življenja in gnezditve," so zapisali. Med njimi so do zdaj preživele le tri štorklje, poleg Bele še štorklji Kiki in Riki, ki so ju z napravo opremili lani.

Mariah Carey mamo premestila v varovan dom, njeno hišo pa prodala

30. 10. 2021 07.00

Sedem mesecev po tem, ko sta pevko Mariah Carey zaradi obrekovanja tožila brat in sestra, se je zvezdnica odločila za še eno veliko potezo. Prodala je domovanje njihove matere Patricie Carey in jo premestila v varovan dom za starejše osebe na Floridi. Pevka je za hišo prejela celo višji znesek, kot ga je zahtevala, končni izkupiček je bil kar 653 tisočakov.

Geopolitika Velikega etiopskega renesančnega jeza

11. 09. 2021 07.07

Ko beseda nanese na vojne za vodo, ponavadi govorimo o prihajajočih konfliktih v neki postapokaliptični realnosti, kjer so klimatske spremembe, človeško opustošenje okolja in demografske spremembe privedle do kroničnega pomanjkanja ključnih naravnih virov, med njimi vode. Toda tovrstni konflikti se pojavljajo že danes, ko manjko naravnih virov še ni tako akuten, mednarodne in nacionalne politične institucije pa so še vedno razmeroma stabilne (oziroma vsaj obstoječe) in se zdi, da za svetovni red še vedno velja reklo business as usual.

Cedevita Olimpija začela priprave na novo sezono

09. 08. 2021 15.19

Košarkarji Cedevite Olimpije so v ponedeljek v okrnjeni zasedbi začeli priprave pred sezono 2021/22. Glavnino pripravljalnega obdobja bodo igralci glavnega trenerja Jurice Golemca opravila v Ljubljani. V začetku septembra bodo kratko obdobje preživela v hrvaški Opatiji, kjer jo čaka pripravljalni turnir.

Sporni afriški jez spet poln vode – Etiopija se veseli, Egipt protestira

19. 07. 2021 21.38

Etiopija je tudi drugo leto zapored uspešno napolnila Gerd, jez, ki povzroča napetosti v odnosih z Egiptom in Sudanom. Voditelji Afriške unije so se že zbali, da bi največji afriški jez lahko sprožil tudi novo vojno na tej celini.

Na območju Aleksandrije našli potopljeno ladjo in pokopališče

19. 07. 2021 20.31

Egipčansko-francoska arheološka misija Evropskega inštituta za potopljeno arheologijo (IEASM) je v potopljenem mestu Heraklion, v zalivu Abi Qir v Aleksandriji, odkrila razbitino vojne ladje iz drugega stoletja pr. n. št. in ostanke pogrebnega območja iz začetka četrtega stoletja pr. n. št.

Kako pred komarji zaščitimo najmlajše: reakcija pri 18-mesečni deklici iz ure v uro hujša

19. 06. 2021 19.15

Verjetno ste že opazili ali celo občutili, da imamo letos zaradi nadpovprečno mokrega maja spet bistveno več komarjev. Kot pravijo strokovnjaki, njihovi piki pri nas načeloma niso nevarni. Leta 2018 smo imeli nazadnje nekaj primerov virusa Zahodnega Nila, drugih bolezni pa ne prenašajo. So pa zaradi pikov bolj prizadeti otroci, ki imajo lahko tudi več alergijskih reakcij.